بکارگیری IPFS توسط ClouldFlare به منظور غیرمتمرکزسازی اینترنت

با ظهور فناوری دفتر کل دیجیتال (DLT)، موضوع غیرمتمرکزسازی، به موضوع مهم بحث و گفتگوی روزمره و یکپارچه‌‌سازی این فناوری، به موضوع مورد بحث هر شرکت، مدل کسب و کار شناخته‌‌شده و اکوسیستم‌‌های کنونی تبدیل شده است. بیایید به منظور درک بیشتر این بحث، درباره‌‌ی شرکتی به نام شبکه‌‌ی تحویل محتوای (ClouldFlare‌‌(CDN، یعنی سیستم ذخیره فایل بین سیاره‌‌ای (IPFS) صحبت کنیم. IPFS، یک پروتکل متن‌‌باز ابررسانه‌‌ی همتا به همتا و غیرمتمرکزسازی اینترنت است که از ترکیبی از دو سازوکار فناوری پیشین استفاده می‌‌کند.

0 162

در سال ۲۰۰۹، ClouldFlare‌‌، توسط ۳ شریک و در مدرسه‌‌ی کسب و کار هاروارد (Harvard Business School) ایجاد شد. محصول نهایی، از پژوهش اولیه‌‌ی این پروژه درباره‌‌ی چگونگی کسب آنلاین آدرس‌‌های پست الکترونیکی توسط ارسال‌‌کنندگان هرزنامه، سرچشمه گرفت. پروژه‌‌ی ClouldFlare‌‌، تا برنده‌‌ شدن در رقابت طرح کسب و کار (Business Plan) مدرسه‌‌ی کسب و کار هاروارد پیش رفت. در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۰، نسخه‌‌ی بتای این سرویس عرضه شد. از آنجاییکه بنا به گزارش وبسایت این پروژه، آغاز آن، به ۸ میلیون دارایی اینترنتی و حدود ۱۰ درصد از تمام درخواست‌‌های اینترنتی کمک کرد، تا کنون، ClouldFlare‌‌، به طور قابل توجهی پیشرفت نموده است. ClouldFlare‌‌، دارای ۱۵۲ مرکز داده می‌‌باشد که در مناطق مختلف جهان قرار دارند و این مراکز داده، یک شبکه‌‌ی افزونگی را راه‌‌اندازی می‌‌نمایند که می‌‌توان به شیوه‌‌ای غیرمتمرکز به آن دست یافت. این مراکز داده، مانند یک شبکه‌‌ی غیرمتمرکز عمل می‌‌کنند که در آن، اگر یک شعبه، به دلیل معینی متوقف شود، هیچ اختلالی در سرویس وجود نخواهد داشت، زیرا سایر گره‌‌ها (یا شعب)، همچنان در حال کار کردن هستند.

 IPFS

این شرکت، به تنهایی، یک حامی بزرگ بی‌‌طرفی شبکه‌‌ای است که از مدل غیرمتمرکز مبتنی بر پروتکل IPFS حمایت می‌‌کند. در ابتدا، هنگامیکه ClouldFlare‌‌، درمورد بهینه‌‌سازی محتوا برای وب‌‌سایت‌‌های بحث برانگیز و بازیگران مخرب، مقصر شناخته‌‌ شد، در چندین مشاجره گرفتار شد. زمانیکه شرکت، موفق به حذف چنین مشتریانی از سرویس خود نشد، به این آتش، دامن زده شد. در نهایت، ClouldFlare‌‌، پس از دریافت انتقادات بسیار از جانب مطبوعات و دریافت لقب “یار کوچک تروریست‌‌ها”، تصمیم گرفت که سیستم گزارش‌‌ خود را به منظور فراهم نمودن امکان گزارش شکایات مربوط به مطالب سایت‌‌های خود برای مردم، به روز رسانی نماید که در این سایت‌‌ها، می‌‌توان اقامه‌‌ی دعوی نمود. به نظر می‌‌رسد که پس از بستن یک وب‌‌سایت نژادپرست توسط این شرکت، آشفتگی مربوط به این مورد، به پایان رسیده است.

https://cdn-images-1.medium.com/max/800/0*p-vNHdTzko4-UC9c

به بیان ساده، ClouldFlare‌‌ ادعا می‌‌کند که به وسیله‌‌ی یکپارچه‌‌سازی فناوری‌‌های نوظهور، به خصوص IPFS، یک سرویس میزبانی ابری (یا شبکه‌‌ی تحویل محتوا) سریع، قابل اعتماد و ایمن ارائه می‌‌کند. اخیرا، این شرکت، معرفی درگاه IPFS را اعلام نموده است که امکان ایجاد وب‌‌سایت‌‌ها بر بستر فناوری P2Pی (همتابه‌‌همتا) توزیع‌‌شده را فراهم می‌‌کند. پیش از شروع نمودن به بررسی کامل‌‌تر IPFS، بیایید نگاهی به این امر داشته باشیم که چگونه ClouldFlare‌‌، خود را به یک سرویس کاهش DDoS (حمله‌‌ی منع سرویس توزیع‌‌شده) بودن مفتخر می‌‌کند و این مراحل (شکل بالا) را طی می‌‌کند. اساسا، DDoS، حمله‌‌ی مخرب به یک سرویس‌‌دهنده از طریق مملو نمودن آن با ترافیک ناخواسته می‌‌باشد. سپس، این رایانه‌‌ها، به وسیله‌‌ی بدافزاری آلوده می‌‌شوند که آنها را به یک روبات تبدیل می‌‌کند. این روبات را می‌‌توان از راه دور کنترل نمود و برای حملات بعدی، مورد استفاده قرار داد. احتمالا هنگامی که یکی از وب‌‌سایت‌‌ها متوقف می‌‌شود، این امر را به صورت آنلاین مشاهده نموده‌‌اید. با وجود تعداد فزاینده‌‌ی شبکه‌‌هایی که در حال آنلاین شدن هستند، مخصوصا میلیاردها دستگاهی که تحت پوشش IoT (اینترنت اشیاء) متصل می‌‌شوند، این دسته از حوادث، فراگیرتر خواهند شد.

IPFS

در اصل، در سال ۲۰۱۴، شبکه‌‌ی ذخیره‌‌سازی فایلی IPFS، بر بستر بلاکچین بیت کوین (Bitcoin) و توسط پروتکل لبز (Protocol Labs) عرضه شد، اما در سال ۲۰۱۶، این شبکه، به اتریوم (Ethereum) که شامل پشتیبانی توسعه‌‌ و امکانات نوآورانه‌‌ی بهتری است، منتقل شد. IPFS، رسالت غیرمتمرکز نمودن شبکه‌‌ی جهانی (Web) به وسیله‌‌ی ارائه‌‌ی پشتیبانی برای برنامه‌‌های توزیع‌‌شده، آدرس‌‌دهی محتوا و امضاهای دیجیتال را به عهده گرفته است.

به طور معمول، هنگامیکه ما در حال دسترسی به اینترنت یا شبکه‌‌ی جهانی هستیم، همواره پیش از آدرس سایتی که در حال تلاش برای دستیابی آنلاین به آن هستیم، ازHTTP:// استفاده می‌‌کنیم. HTTP یا پروتکل انتقال فوق متن (HyperText Transfer Protocol)، شامل سیستم آدرس مبتنی بر مکان است. در این سیستم، محتوای ذخیره‌‌شده در یک مکان (سرویس‌‌دهنده)، به شماره‌‌ IP‌‌ای (پروتکل اینترنت) مانند ۱۹۲.۶۸.۱۰.۱۵۲ نسبت داده می‌‌شود. این شماره‌‌ی IP، به نام وب‌‌سایتی مانند google.com مرتبط می‌‌شود. بنابراین، هنگامیکه شما google.com را در مرورگر خود می‌‌نویسید، محتوایی را برای شما نمایش می‌‌دهد که در آدرس IPی نسبت داده‌‌شده به وب‌‌سایت گوگل وجود دارد. از سوی دیگر، IPFS، دقیقا مانند شبکه‌‌های بلاکچین، از یک هش رمزنگاری به آدرس ‘QmXnnyufdzAWL5CqZ2RnSNgPbvCc1ALT73s6epPrRnZ1X’ استفاده می‌‌کند. محتوای مربوط به این آدرس هش را می‌‌توان در مکان‌‌های متعددی ذخیره نمود. این امر بدان معناست که اگر یکی از گره‌‌ها به دلیل معینی متوقف شود، شبکه، در گره دیگر دارای مقدار هش یکسان، به جستجوی محتوا خواهد پرداخت.

IPFS، در حال بنیان نهادن شبکه‌‌ی جهانی آینده می‌‌باشد. موارد زیر برخی از دلایل این امر هستند که چرا IPFS، سیستم HTTP را به آسانی شکست می‌‌دهد.

  • کارآمد و کم‌‌هزینه – برخلاف HTTP که هر بار، تنها از طریق یک سرویس‌‌دهنده‌‌ی واحد به فایل‌‌ها دسترسی دارد، IPFS می‌‌تواند به صورت همزمان و بدون تکرار، مقادیر عظیمی از داده‌‌ها را از طریق سرویس‌‌دهنده‌‌های متعدد گردآوری نماید که این امر، به معنای صرفه‌‌جویی در ذخیره‌‌سازی و زمان است. هزینه‌‌های پهنای باند نیز به طور قابل توجهی کمتر هستند، زیرا مجبور نیستید که به واسطه‌‌ی مقادیر ترافیک بالاتر مدل قدیمی، به افزایش آن ادامه دهید.
  • قابلیت دسترسی داده‌‌ها – میانگین طول عمر یک وبسایت شبکه‌‌ی جهانی قدیمی، حدود ۱۰۰ روز است، اما برای IPFS این گونه نیست. IPFS، ذخیره‌‌سازی تمام فایل‌‌های شما در شبکه‌‌های انعطاف‌‌پذیر مربوط به قرینه‌‌سازی و ذخیره‌‌سازی داده‌‌ها برای طولانی‌‌مدت را ساده‌‌تر می‌‌سازد.
  • غیرمتمرکزسازی کامل – اینترنت، یک محیط عالی برای شتاب‌‌دهی نوآوری به وسیله‌‌ی دسترسی آزاد و برابر برای تمام افراد، فراهم نموده است. اما کنترل مرکزی فزاینده، در حال تهدید این مدل می‌‌باشد. مدل غیرمتمرکزسازی IPFS، تصویر ذهنی صحیحی از دسترسی بدون وجود یک مرجع مرکزی کنترل کننده برای تمام افراد، فراهم می‌‌کند. شبکه‌‌های بلاکچین نوظهور، با این نگرش مرتبط هستند و این دو مورد، جفت عالی‌‌ هستند.
  • دسترس‌‌پذیری مداوم – اختلال ناشی از بلایای طبیعی، زیرساخت ضعیف و حملات مجازی، بخشی از مشکل فعلی در زمینه دسترس‌‌پذیری وب هستند. IPFS، به وسیله‌‌ی انعطاف‌‌پذیری، افزونگی و دسترسی ۲۴ ساعته‌‌ی بدون استفاده از یک بستر، ما را در قرن ۲۱ام توانمند می‌‌سازد.

شما می‌‌توانید برای دسترسی به فایل‌‌های IPFS و همچنین، ایجاد یک وب‌‌سایت به میزبانی این درگاه جدید دارای همان نام دامنه‌‌ی سفارشی پیشین، تنها از مرورگر معمولی خود استفاده نمایید. عرضه‌‌ی ClouldFlare‌‌، به علت ویژگی‌‌هایی مانند امنیت، کارآمدی و افزونگی، یک رویداد تعیین‌‌کننده برای دسترسی وب بود. افزودن درگاه IPFS به این ترکیب، تولید و ذخیره‌‌سازی محتوای شبکه‌‌ی جهانی غیرمتمرکز را ممکن نموده است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.