به چه حقی مردم ایران را از بیت کوین محروم می‌کنید؟!

خرداد نیوز: فقط در 24 ساعت گذشته 81 میلیارد و 22 میلیون دلار رمز ارز در سراسر جهان معامله شده که بیش از 64 درصد آن متعلق به بیت کوین بوده است. آن وقت بی توجه به این اتفاقات بزرگ و واقعی، در کشور ما هنوز دارند درباره این که چگونه مردم را از این واقعیت اقتصادی محروم کنند، نقشه می‌کشند!

0 149

محروم شدن ایران از بیت کوین !

طی هفته‌های اخیر و همزمان با سیر صعودی قیمت بیت کوین، ماینینگ یا استخراج بیت کوین در ایران به موضوع داغی بین مردم و رسانه‌ها تبدیل شده است. تاکنون نهادها و مقامات زیادی درمورد وضعیت قانونی ماینینگ و خرید و فروش بیت کوین در ایران نظرات ضد و نقیضی ارائه کرده‌اند و فینمگ نیز به عنوان رسانه‌ای متعهد در زمینه آگاهی رسانی در این حوزه به پوشش و بررسی این نظرات و اتفاقات و واکنش‌ها نسبت به آن پرداخته است.کلیپ مربوط به این نظرات را میتوانید در فینمگ ببینید.

در همین راستا، خرداد نیوز نیز در مطلبی که در ادامه می‌خوانید به موضوع غیر قانونی بودن استخراج بیت کوین در ایران واکنش نشان داده و به مقایسه اتفاقات اخیر در ایران و آنچه در سطح جهانی در واکنش به صنعت رمز ارزها در جریان است می‌پردازد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز , درباره‌ی محروم شدن ایران از بیت کوین گفته است: تولید بیت کوین در ایران غیرقانونی است و اگر مشاهده شود به صورت جدی برخورد می‌کنیم.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی هم با بیان اینکه موضوع تولید بیت کوین به دولت محول شده است، گفته که خرید و فروش بیت کوین در ایران ممنوع است و مردم نباید وارد این حوزه شوند.

این‌ها، نمونه‌ای است از خروارها اظهار نظر مسؤولان ایرانی درباره رمز ارزها؛ گو این که هنوز متوجه نشده‌اند رمز ارز یک “واقعیت مسلم و جدی” در جهان امروز و مناسبات تجاری آن است.

درست در همان ساعاتی که مسؤولان ایرانی درباره رمز ارزها امر و نهی می‌کردند، دنیا بی توجه به این حرف‌های بی پشتوانه در حال تبادلات مالی خود با رمز ارزها بود. کما این که درست در همین لحظه‌ای که شما در حال خواندن این مطلب هستید، «خرید و فروش رمز ارز» و «خرید و فروش با رمز ارز» در جریان است.

فقط در 24 ساعت گذشته  81 میلیارد و 22 میلیون دلار رمز ارز در سراسر جهان معامله شده که بیش از 64 درصد آن متعلق به بیت کوین بوده است. آن وقت بی توجه به این اتفاقات بزرگ و واقعی، در کشور ما هنوز دارند درباره این که چگونه مردم را از این واقعیت اقتصادی محروم کنند، نقشه می‌کشند!

مسؤولان ما در حالی بدون داشتن دانش کافی درباره رمز ارزها، در اندیشه ایجاد محدودیت هستند که دنیا در حال گسترش استفاده از دستگاه های خودپرداز رمز ارزها است و شما می‌توانید رمز ارزهای خود را در این دستگاه‌ها به صورت پول رایج کشور میزبان دریافت کنید. طبق آخرین آمار، آمریکا و کانادا به تنهایی 74 درصد دستگاه های خودپرداز رمز ارز دنیا را در اختیار دارند و بعد از آن اروپا با 22 درصد در رتبه دوم قرار دارد.

 

 

به چه حقی مردم ایران را از بیت کوین محروم می‌کنید؟!
همچنین بسیاری از فروشگاه‌ها – اعم از فروشگاه‌های خیابانی و اینترنتی – در سراسر جهان، کالا و خدمات خود را با رمز ارزها می‌فروشند و شرکت‌های متعددی در دنیا برای عرضه محصولات خود پذیرای رمز ارزها هستند. به عنوان مثال فروشگاه‌های زنجیره‌ای Bic Camera در ژاپن زمینه فروش محصولات خود با بیت کوین را فراهم کرده‌اند و هر فرد می‌تواند تا معادل 100 هزار ین ژاپن از این فروشگاه با بیت کوین خریداری کند.

به چه حقی مردم ایران را از بیت کوین محروم می‌کنید؟!

در این میان محروم کردن مردم ایران از استخراج و خرید و فروش رمز ارزها واقعاً چه معنایی دارد؟! حتی استناد به قیمت برق نیز در یک دید کلان و بلند مدت منطقی به نظر نمی‌رسد.  بازار رمز ارز در سال‌های اخیر برغم افت و خیزهای مکرر، در مجموع صعودی بوده است. به عنوان مثال بیت کوین در 17 می 2010 تنها 0.003 دلار قیمت داشته است، ولی امروز هر بیت کوین بیش از 12 هزار دلار خرید و فروش می‌شود.

بنابراین سود این بازار می‌تواند به حدی بالا باشد که اساساً قیمت برق در آن گم است و ارزآوری کلانی که می‌تواند برای کشور داشته باشد، به مراتب بالاتر از یارانه برق است.

استخراج کننده بیت کوین، در واقع محصولی را تولید می کند که در بازار امروز دنیا، هر واحد آن 12 هزار دلار می‌ارزد و پیش بینی می‌شود قیمت آن تا یکی تا دو سال آینده 100 هزار دلار – و بلکه بیشتر – را نیز رد کند (هر چند که مانند هر بازار دیگری در دنیا کاهش قیمت نیز ممکن است ولی در دراز مدت عمده کارشناسان افزایش قیمت آن را پیش بینی می‌کنند).

پیش بینی بزرگان رمز ارز جهان از آینده قیمتی بیت کوین

به چه حقی مردم ایران را از بیت کوین محروم می‌کنید؟!

حال چرا باید ایرانی ها را از داشتن چنین ثروتی محروم کرد؟ اگر هم مسأله پول برق است، می‌توان تعرفه اختصاصی برای استخراج بیت کوین در نظر گرفت که البته این تعرفه اختصاصی می‌تواند زمینه ساز برخی مفاسد اقتصادی نیز باشد (مانند تبانی برای محاسبه برق استخراج به عنوان برق صنعتی و غیره).
دولت نه تنها نباید مردم ایران را از تصاحب ثروت آینده دار جهان یعنی رمز ارزها منع کند، بلکه باید خود نیز وارد استخراج، خرید و ذخیره رمز ارزها بشود چرا که در آینده ای نه چندان دور نقش رمز ارزها در تعاملات تجاری بسیار پر رنگ تر خواهد شد. کما این که از هم اکنون زمزمه هایی به گوش می‌رسد که در المپیک 2020 توکیو، یکی از رمز ارزها به ارز رسمی این رویداد جهانی تبدیل خواهد شد.

به چه حقی مردم ایران را از بیت کوین محروم می‌کنید؟!

با گسترش نقش رمز ارزها در جهان، افراد و کشورهایی که مالک رمز ارز بیشتری هستند، ثروت و قدرت تجاری بیشتری در دنیای فردا خواهند داشت.
بنابراین معقول آن است که در عین توجه به برخی آسیب های رمز ارزها، زمینه های ثروت آفرینی در این عرصه به طور جدی فراهم آید تا در آینده ای نه چندان دور، دولت و ملت ایران حسرت نخورند که  چرا در روزگاری که می‌توانستیم با هزینه اندکی صاحب رمز ارزها شویم، درگیر چند تومان تعرفه برق شدیم و خود را از این ثروت هنگفت محروم کردیم؟!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.