به دنبال سرمایه گذاری روی یک ذخیره‌‌ ارزش هستید؟ طلا بهتر است یا بیت کوین ؟

اکثر مردم برای در امان نگه داشتن دارایی‌‌خود از شرایط بد اقتصادی به خرید دارایی‌‌های نقدینه روی می‌‌آورند. طلا یکی از این کالاهاست که از دیرباز مورد توجه همه‌‌ی مردم بوده است. در عصر حاضر و با ظهور بیت کوین، این معادله به هم خورده و بسیاری امید دارند بیت کوین جای طلا را بگیرد. در این مقاله این احتمال و دلایل رد و قبول آن بررسی شده است.

0 577

طلا بهتر است یا بیت کوین ؟زمانی که موقعیت ایالات متحده افول کرد و همزمان دیگر کشورها به خرید از خزانه‌‌ی دولت آمریکا روی آوردند، بسیاری از سرمایه‌‌گذاران به دنبال راهی برای در امان ماندن از سقوط دلار و جایی برای منبع ذخیره‌‌ی ارزش هایشان بودند.

دارایی‌‌ها محل ذخیره‌‌ی ارزش هستند. می‌‌توانید ارزش خود را در آن‌‌ها نگه دارید و در آینده آن را بازپس بگیرید. بعضی از سرمایه‌‌گذاران برای حفظ اموال خود به طلا و بعضی نیز به بیت کوین روی می‌‌آورند. بعضی‌‌ها هم هر دو را ترجیح می‌‌دهند.

بر خلاف بازارهای سهام، اوراق قرضه و املاک، طلا و بیت کوین نقاط مشترک زیادی دارند. هر دو توسط سرمایه‌‌گذارانی که نگران کاهش ارزش پول فیات هستند خریداری می‌‌شوند. اما لا اقل تا ۵ یا ۱۰ سال آینده، طلا گزینه‌‌ی بهتری برای ذخیره‌‌ی ارزش است.

ویژگی‌‌ها

طلا قابل لمس، قابل انتقال و قابل خرید و فروش به طور ناشناس است. طلا به عنوان یک فلز گرانبها ویژگی‌‌هایی منحصر به فرد دارد: کمیاب بودن، با دوام بودن، قابل تعویض بودن، زیبا بودن، ضد زنگ بودن، انعطاف‌‌پذیر بودن و بخش‌‌پذیر بودن. طلا به آسانی پنهان می‌‌شود و کالایی بسیار نقدینه است. همیشه خطر دزدیده‌‌شدن وجود دارد ولی هک شدن طلا غیر ممکن است. بر خلاف طلا، بیت کوین قابل لمس نیست و بدون محدودیت و ارزان در سرتاسر جهان منتقل می‌‌شود. با تراکنش‌‌های غیر متمرکز به طور ناشناس قابل خریدوفروش است و به واسطه‌‌ای نیاز ندارد. مشابه طلا، بیت کوین نیر قابل تعویض و بخش‌‌پذیر است. اما احتمال سرقت کلید خصوصی آدرس بیت کوین و خطر از دست دادن آن وجود دارد. در واقع شواهدی مبنی بر از دست دادن میلیون‌‌ها دلار بیت کوین به دلیل حمله‌‌ی هکرها یا اشتباه سهوی وجود دارد. اخیرا جرالد کاتن مدیر عامل کوآدریگا سی ایکس پسوردهای ۱۱۵۰۰۰ سرمایه‌‌گذار را که به مبلغ ۱۴۰ میلیون دلار سرمایه در رمز ارز داشتند را به دست آورد.

تامین محدود

عرضه‌‌ی طلا محدودیت‌‌هایی دارد. عرضه‌‌ی جهانی طلا به اندازه‌‌ی ۱/۵% سالانه افزایش می‌‌یابد. ویژگی منحصر به فرد طلا که در بالا ذکر شد، طلا را تبدیل به منبع ذخیره‌‌ی ارزش کرده است. این ویژگی‌‌ها برای فلزات گرانبهایی چون نقره، پالادیوم و پلاتینیوم وجود ندارد. طلا پس از هزاران سال رقابت با دیگر کالاها، برنده‌‌ی بی‌‌رقیب این رقابت شده است. آینده‌‌‌‌ی بازار به دست طلا است و این، عرضه‌‌ی طلاهای کاغذی را افزایش می‌‌دهد. اما در آینده می‌‌توان از طلاهای فیزیکی، با اعمال محدودیت‌‌هایی برای اثرگذاری بازار بر آن، استفاده کرد. عرضه‌‌ی بیت‌‌کوین محدود است، اما می‌‌توان آن را فورک یا شاخه‌‌بندی کرد. هر شاخه (فورک) نقطه‌‌ی همگرایی در بلاکچین است و در شدیدترین حالت خود می‌‌تواند یک ارز را به دو ارز تقسیم کند. در نتیجه، بیت کوین فرزندان زیادی با نام‌‌های بیت کوین کش، بیت کوین گُلد و … دارد. در آینده نیز امکان تولد فرزندان جدید وجود دارد. این امکان عرضه‌‌ی بی‌‌نهایت این رمز ارز را فراهم می‌‌کند. اما بیت کوین به تازگی وارد رقابت شده و هزاران سال رقابتی که طلا طی کرده را تجربه نکرده است. در نهایت یک بازار برای بیت کوین تولید خواهد شد و محدودیت‌‌های عرضه‌‌ی آن با اعضای جدید بازار جبران می‌‌شود.

تاریخچه و ثبات

طلا هزاران سال است که منبع ذخیره‌‌ی ارزش است. در زمان امپراطوری روم، با یک اونس طلا می‌‌شد یک لباس عالی خرید. در تعریف “لباس عالی” تردید وجود دارد ولی هدف از این جمله نشان دادن ثبات داشتن طلا در طول زمان است. در عین حال، بیشتر مردم به دلیل فناوری جدید آن در آن سرمایه‌‌گذاری می‌‌کنند. آن‌‌ها به دنبال یک سود کلان هستند و امیدوارند بیت کوین به زودی جای طلا و دلار آمریکا را بگیرد. اگر معاملات بیت کوین دقیق باشند، درآمد بسیار خوبی خواهند داشت. اما این سرمایه گذاری عظیم بیت کوین را بیش از این که به یک منبع ذخیره‌‌ ارزش تبدیل کند، آن را تبدیل به یک کالای قابل احتکار کرده است. به همین دلیل در ۲۰۱۷ تا ۱۳۳۱% افزایش و در ۲۰۱۸ ۷۲% کاهش یافت. اگر چه اگر در طولانی‌‌مدت به آن نگاه کنیم می‌‌تواند یکی از منابع ذخیره‌‌ی ارزش به شمار رود.

حمایت قانونی

بانک‌‌های مرکزی و دولت‌‌های جهان طلا را به عنوان دارایی خود می‌‌دانند. فایننشال کریسیس، بانک‌‌های مرکزی و دولت‌‌ها برای کاهش وابستگی خود به دلار آمریکا و تنوع دادن به ارزهای خود طلا را خریداری می‌‌کنند. اخیرا بانک‌‌های مرکزی سرعت خرید طلای بیشتری داشته اند و این نشان می‌‌دهد در سال‌‌های آینده طلا بیش از پیش به عنوان یک دارایی واریزی به شمار خواهد رفت. وقتی بانک‌‌های مرکزی طلا را به عنوان منبع ذخیره‌‌ی ارزش خود می‌‌دانند، چرا سرمایه‌‌گذاران جور دیگری فکر کنند؟ این را هم اضافه کنید که بانک‌‌ها و دولت‌‌ها هیچ بیت کوین و یا ارز رمزی ندارند. در واقع سفته‌‌ی بیت کوین عامل مخربی برای سیستم بانکداری به شمار می‌‌رود. از آن جایی که بیت کوین بدون نیاز به قدرت مرکزی کار خود را به درستی انجام می‌‌دهد، حتی آی ام اف نیز تایید کرده که ارز رمزها ممکن است تهدیدی برای بانک‌‌های مرکزی باشند. بانک‌‌های مرکزی در پاسخ به بیت کوین و دیگر ارز رمزها، ارز رمزهای بانکی مانند فدکوین ساخته اند. به نظر آن‌‌ها هرگز خود را به دردسر نمی‌‌اندازند و بیت کوین نمی‌‌خرند.

برای بسیاری از مردم بیت کوین یک فرصت جذاب سرمایه‌‌گذاری است ولی باید بدانیم که منبع ذخیره‌‌ی ارزش مناسبی نیست. با خرید بیت کوین خود را در معرض خطر از دست دادن دارایی‌‌تان قرار داده اید. اگر بیت کوین نتواند جایگزین طلا شود تقریبا بی‌‌ارزش خواهد شد. این یک زنگ خطر برای خریداران بیت کوین است.

از طرفی، عملکرد طلا نیز به غیر از موارد استفاده در بانک‌‌های مرکزی خارجی، قابل تحسین نیست. با کاهش احتمالی ارزش دلار آمریکا در ۵ یا ۱۰ سال آینده، قیمت طلا نیز کاهش خواهد یافت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.