بهترین کیف پول برای نگه‌داری توکن لومن (XLM) چیست؟

لومن با علامت اختصاری XLM، رمز ارز شبکه‌‌‌ی استلار (Stellar) است؛ نام اصلی لومن در سال ۲۰۱۴ “استلار” بود اما این نام در سال ۲۰۱۵ برای اینکه با خود شبکه استلار اشتباه گرفته نشود به لومن تغییر پیدا کرد. لومن بر روی بلاک چین اصلی شبکه استلار ساخته شده است و می‌‌‌توانید آن را در کیف پول‌‌‌های لومن نگه‌‌‌داری کنید که کیف پول‌‌‌های XLM هم نامیده می‌‌‌شوند. در این مطلب ضمن توضیحی در مورد این توکن، بهترین کیف پول برای نگهداری آن نیز معرفی شده است.

0 261

کیف پول نگه‌داری توکن لومن

لومن استلار (XLM) چیست؟

لومن (Lumen) با علامت اختصاری XLM، رمز ارز شبکه‌‌‌ی استلار (Stellar) است که به لطف شراکت اخیر استلار با شرکت IBM همهمه‌‌‌ای در بازار کریپتو به وجود آورده است.

بهترین کیف پول برای نگه‌داری توکن لومن (XLM) چیست؟
بهترین کیف پول برای نگه‌داری توکن لومن (XLM) چیست؟

نام اصلی لومن در سال ۲۰۱۴ “استلار” بود اما این نام در سال ۲۰۱۵ برای اینکه با خود شبکه استلار اشتباه گرفته نشود به لومن تغییر پیدا کرد.

لومن روی بلاک چین اصلی شبکه استلار ساخته شده است و می‌‌‌توانید آن را در کیف پول‌‌‌های لومن که کیف پول‌‌‌های XLM هم نامیده می‌‌‌شوند، نگه‌‌‌داری کنید.

پیش از اینکه به بررسی بهترین کیف پول‌‌‌های لومن استلار بپردازیم، باید بدانیم چرا اصلا لومن به کیف پول نیاز دارد.

چگونه لومن‌‌‌های استلار را امن نگه‌‌‌داری کنیم؟

مردم اغلب نگران چگونه ذخیره کردن لومن هستند، اما به باور من این نگرانی باید درمورد چگونگی امن نگه‌‌‌داشتن لومن‌‌‌ها باشد. اگرچه آسان‌‌‌ترین مکان برای ذخیره‌‌‌سازی لومن در درون صرافی‌‌‌های آنلاین است اما قطعا این گزینه‌‌‌‌‌‌ی چندان امنی نیست.

نگه داشتن لومن‌‌‌ها در حساب صرافی خطرناک است چون سکه‌‌‌هایتان در اختیار فرد دیگری خواهد بود و از آنجایی که هیچ‌‌‌کس به اندازه‌‌‌ی خودتان برایتان دلسوز نیست، احتمال دارد لومن‌‌‌هایتان در حمله‌‌‌ی یک هکر به صرافی به تاراج برده شود.

شاید اکنون لومن‌‌‌هایتان ارزش کمی داشته باشند اما با رشدی که استلار دارد در آینده‌‌‌ی نزدیک قیمت بسیار بالاتری خواهند داشت.

تنها راه امن نگه داشتن لومن‌‌‌هایتان این است که تنها خودتان به کلیدهای خصوصی آدرستان که در آن لومن نگه‌‌‌داری می‌‌‌کنید دسترسی داشته باشید و به عبارت دیگر، آن را در حساب صرافی باقی نگذارید.

به محض اینکه لومن‌‌‌ها را در کیف پول خودتان ذخیره کردید، حتما یک نسخه پشتیبان از کلید خصوصیتان بگیرید. بهتر است این نسخه پشتیبان را در جای دیگری نگه دارید تا اگر برای کامپیوترتان مشکلی پیش آمد بتوانید از جاهای دیگر آن را بازگردانید و هرگز این را از یاد نبرید که اگر کلید خصوصی‌‌‌تان را گم کنید همه‌‌‌ی لومن‌‌‌هایتان را از دست خواهید داد!

در ضمن اطلاعات لومن‌‌‌ها و کیف پولتان را به هیچکس ندهید چون هرچه دیگران درمورد سکه‌‌‌هایتان بیشتر بدانند احتمالا به سرقت رفتن آنان بیشتر می‌‌‌شود.

انواع کیف پول‌‌‌های لومن استلار

بهترین کیف پول برای نگه‌داری توکن لومن (XLM) چیست؟
بهترین کیف پول برای نگه‌داری توکن لومن (XLM) چیست؟

لومن را مانند همه‌‌‌ی رمزارزهای دیگر می‌‌‌توان در کیف پول‌‌‌های دیجیتالی شخصی ذخیره کرد. انواع مختلفی از کیف پول از جمله کیف پول‌‌‌ دسکتاپ لومن، کیف پول موبایل و کیف پول‌‌‌های آنلاین برای ذخیره‌‌‌سازی لومن وجود دارند.

کیف پول دسکتاپ لومن

 این کیف پول همانطور که از نام آن پیداست کیف پولی‌‌‌ست که می‌‌‌تواند روی کامپیوتر شما ذخیره شود. این کیف پول‌‌‌ها برای سیستم عامل‌‌‌های مک، ویندوز و لینوکس موجود است.

  • کیف پول‌‌‌های مک: Stellar Desktop Client و Stargazer
  • کیف پول‌‌‌های ویندوز: Stellar Desktop Client، Stargazer، Ledger و Stellar Portal
  • کیف پول‌‌‌های لینوکس: Stellar Desktop Client، Stargazer و Stellar Portal

کیف پول موبایل لومن

 این‌‌‌ کیف پول‌‌‌ها برای افرادی مناسب است که همیشه در حال حرکت و سفر هستند و دسترسی به لومن را از طریق موبایل فراهم می‌‌‌کنند. این کیف پول‌‌‌ها برای سیستم‌‌‌ عامل‌‌‌های اندروید و iOS قابل دانلود هستند.

  • کیف پول‌‌‌های اندروید: Lobstr، Centaurus و Stargazer
  • کیف پول iOS : Lobstre

کیف پول‌‌‌های آنلاین

 این کیف پول‌‌‌ها شخصی‌‌‌ هستند و به دلیل آنلاین بودن آنان احتمال هک شدن‌‌‌شان نسبت به کیف پول‌‌‌های موبایل و دسکتاپ بیشتر است.

کیف پول‌‌‌های آنلاین شامل Ledger، eBitGo، Stronghold، BlackWallet، StellarTerm، Lobstr، LuPoEx، SAZA، Stellar Portal، Stellaroay، Papaya و Luuun می‌‌‌باشند.

جدول پایین لیستی از کیف پول‌‌‌های حال حاضر برای لومن است:

دسکتاپ موبایل آنلاین
Stellar Desktop Client Lobstr Ledger
Ledger Stargazer eBitGo
Stargazer Centaurus LuPoEx
Papaya Stronghold
BlackWallet
StellarTerm
Lobstr
Papaya
Luuun
Stellarpay
Stellar Portal

بهترین کیف پول‌‌‌های استلار به همراه توضیحات

از آنجایی که کیف پول‌‌‌های بسیار زیادی وجود دارند احتمال آن می‌‌‌رود که افراد تازه‌‌‌کار کمی دچار سردرگمی شوند. به همین دلیل پنج کیف پول برتر از نظر محبوبیت را به همراه توضیحات مختصری در مورد هرکدام در اینجا آورده‌‌‌ایم.

بهترین کیف پول برای نگه‌داری توکن لومن (XLM) چیست؟
بهترین کیف پول برای نگه‌داری توکن لومن (XLM) چیست؟
  • Stargazer: این کیف پول هم برای موبایل (اندروید) و هم برای دسکتاپ (Mac, PCm Linux) قابل استفاده است. مزیت عمده‌‌‌ی این کیف پول این است که چندین حساب، چند نوع دارایی، چندین شبکه و چندین زبان را به کاربر ارائه می‌‌‌کند. توسعه‌‌‌دهندگان آن تفکر ساده‌‌‌ای دارند: امکانات را بهتر کن، زیاد شلوغش نکن.
  • Ledger Nano S: این کیف پول محبوب سخت‌‌‌افزاری در پی ارائه‌‌‌ی ویژگی‌‌‌های امنیتی خاص برای ذخیره‌‌‌سازی دارایی‌‌‌ها و پرداخت‌‌‌های دیجیتالی محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرد. این کیف پول به راحتی توسط کابل USB به کامپیوتر وصل می‌‌‌شود. یکی از بهترین ویژگی‌‌‌های آن داشتن نمایشگر OLED است که به کاربر امکان بررسی مجدد و تایید تراکنش را تنها با فشار دادن یک دکمه فراهم می‌‌‌کند.
  • Centaurus: این کیف پول متن باز اولین کیف پولی استلاری است که در گوگل پلی موجود شد. وقتی این کیف پول را اجرا می‌‌‌کنید خود ابتدا برایتان آدرسی می‌‌‌سازد و می‌‌‌توانید لومن‌‌‌ها را با این آدرس دریافت کنید. مزیت این کیف پول این است که موجودی حساب را نمایش می‌‌‌دهد و امکان انتقال لومن (با قرار دادن آدرس در آن) و انتقال دیجیتالی (با اسکن کد QR) را برای کاربر فراهم می‌‌‌کند. پرداخت‌‌‌های بین‌‌‌ارزی نیز در این کیف پول قابل انجام هستند.
  • Lobstr: این کیف پول برای ذخیره‌‌‌سازی و نقل و انتقال لومن بسیاری امن و هوشمند می‌‌‌باشد. لوبستر رابط‌‌‌ کاربری تمیز و اسانی دارد و ویژگی نوتیفیکیشن‌‌‌های ایمیل آن امکان جالبی‌‌‌ست که به ایجاد تجربه‌‌‌ای ساده و رضایت‌‌‌بخش برای کاربر کمک خواهد کرد. از ویژگی‌‌‌های خوب دیگر این کیف پول می‌‌‌توان به مبدل درون برنامه‌ای قیمت XLM و تدابیر سفت و سخت ضدکلاهبرداری آن نام برد. این کیف پول به صورت یک اپلیکیشن تحت وب می‌‌‌باشد اما از ذخیره‌‌‌سازی بر روی اپلیکیشن‌‌‌های اندروید و iOS پشتیبانی می‌‌‌کند.
  • StellarTerm: این یک کیف پول معاملاتی مبتنی بر وب است و با صرافی استلار همکاری ۱۰۰ درصدی دارد. این کیف پول برای تازه‌‌‌کارانی که به دنبال راه آسان و امنی برا تبادل در شبکه‌‌‌ی استلار می‌‌‌گردند بسیار مناسب است. با این کیف پول می‌‌‌توانید ارزهایتان را تبدیل کنید، موجودی حسابتان را بگیرید و بازارهای معاملاتی جهانی را مشاهده کنید.

نگاه یک تحلیل‌‌‌گر

در بالا پنج کیف پول برتر لومن استلار را بررسی کردیم و اگر خودم به شخصه بخواهم یکی را انتخاب کنم، Lobstr را انتخاب می‌‌‌کنم.

طبیعتا انتخاب من همیشه یک کیف پول سختافزاری مانند Ledger است، اما از آنجایی که Ledger تازه به جمع ارائه‌‌‌دهندگان لومن پیوسته است ترجیح می‌‌‌دهم کمی صبر کنم ببینم در آینده چه می‌‌‌شود.

از آنجایی که مهم‌‌‌ترین عامل برای من در انتخاب کیف پول امنیت آن است، تدابیر شدید ضدکلاه‌‌‌برداری لوبستر برای من مناسب‌‌‌تر است و این موضوع که این کیف هم بر روی موبایل و هم تحت وب کار می‌‌‌کند وزنه را به نفع او سنگین‌تر می‌‌‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.