بهترین کاربردهای Corda‌‌

زمانی که Corda‌‌ در حال آزمایش بود، هیچ ایده‌‌ای از کاربردهای آن نداشتیم. در آزمایشگاه R3 و Research Center بانک‌‌ها و موسسات مختلفی برای به اشتراک گذاری IP و تکمیل تجربیات مشترک در پلتفرم‌‌های DLT همکاری می‌‌کردند. بیشتر این پروژه‌‌ها در اتریوم آغاز شدند ولی به مرور زمان، با گسترش شرکت‌‌های بزرگ، فاصله‌‌ای میان ابزارهای موجود و کاربردپذیری زبان‌‌های جدید بانک‌‌هایمان پدید آمد. بیشتر گروه‌‌های نوآوری در بانک‌‌ها، انگیزه‌‌هایی برای ساخت اپلیکیشن‌‌هایی در سطح محصول ندارند. آن‌‌ها به پورتفولیوی بلاکچینی نیاز دارند که بتواند پیشرفت‌‌های بزرگ در سیستم‌‌های بزرگ‌‌تر یا محصولات راضی‌‌کننده ارائه دهد

0 109

این مطلب تفسیری از کاربردهای اولیه‌‌ Corda‌‌ است که توسط Clemens Wan در medium.com منتشر شده است.

پروژه‌‌ Excalibur: نقطه‌‌ اصلی اثبات

 Corda‌‌

نمونه‌‌هایی از قرارداد هوشمند از می ۲۰۱۶

Corda‌‌ ابتدا برای ثبت، مدیریت و توافق‌‌های اتوماتیک مالی ایجاد شده است. ما در این طراحی از پول نقد، اوراق مشارکت و انتقال‌‌های اعتباری استفاده کرده‌ایم. اولین پیاده‌‌سازی، یک ابزار متفاوت است: Interest Rate Swap) IRS). استفاده از این ابزار بسیار راحت است و ثابت می‌‌کند طراحی ما درست است.

این پروژه به عنوان “مثال‌‌هایی از قرارداد هوشمند” نام‌‌گذاری شده و دکتر لی برین (Lee Braine) از بارکلیز (Barclays) یک معرفی ویدئویی بی‌‌نظیر در مورد آن ارائه داد. ما بر اساس ردیابی توافق‌‌های قانونی و مشاهده‌‌ی زنجیره‌‌ی کامل ادراک بین طرفین قرارداد IRS، این پروژه را طراحی کرده ایم. توانایی مذاکرات آنی و اشتراک خصوصی بین پلتفرم‌‌ها، راه مهمی برای ارزیابی این کاربرد است.

 Corda‌‌

همان طور که در بالا می‌‌بینید، این تراکنش‌‌ها نشان می‌‌دهند Corda‌‌ یک راه حل تراکنشیِ اتمیک در مدل استاندارد دو متعهده ارائه می‌‌دهد. با مکانیزم اجماع نقطه-به-نقطه‌‌ای به نام چارچوب کاری Flow، نودهای Corda‌‌ قبل از اینکه به پایگاه داده‌‌ی مورد نظرشان متعهد شوند، می‌‌توانند تراکنش امضا کنند و تغییرات اعمال کنند. از طریق این چارچوب کاری، توسعه‌‌دهندگان CorDapp می‌‌توانند از مذاکرات برای امضای قراردادها، کاربردهای دیگری به دست بیاورند.

مزیت این کار این است که برای چرخه‌‌ی دوام کامل اسناد قانونی، یک زنجیره‌‌ی ادراک شفاف می‌‌سازد که در آن به جای پرداخت‌‌های جزئی، سررسید کامل قرار می‌‌گیرد. بخش قرارداد هوشمند این مثال، نشان‌‌دهنده‌‌ی توانایی ساخت پارامترهای قرارداد ISDA است و این توانایی بر DLT تاثیر می‌‌گذارد. تراکنش‌‌های آشیانه‌‌ای/ترکیبی برای هر ماشین حالت، الگوهای بین طرفین را بروزرسانی می‌‌کند.

برای تکمیل بحث نمونه قرارداد هوشمند، R3 و موسسات دیگر یک سری قرارداد هوشمند را نتیجه گیری کردند که با آن، قراردادهای بسیاری از موسسات قانونی موجود را می‌‌توان ساخت.

پروژه‌‌ وگا (Vega): محاسبات مشترک SIMM

بر خلاف اتریوم، Corda‌‌ برای طراحی قرارداد هوشمند از مدل سنتی UTXO استفاده می‌‌کند و هیچ دستورالعمل اجرایی دیگری را به کار نمی‌‌برد. کد قرارداد هوشمند به فرم verify() check نوشته می‌‌شود تا دقیق بودنِ همه‌‌ی مراحل را تضمین کند. بسیاری از اعضای R3 برای کشف کاربردهای بیشتر، به دنبال استفاده از الگوهای پردازش مبتنی بر دستورالعمل هستند.

 Corda‌‌

یک کاربرد مشخص از پروژه‌‌ی SIMM) Standard Initial Margin Model) از قوانین محاسبه‌‌ی تنظیم مقررات Initial Margin برای

CSA) Credit Support Annex) استفاده می‌‌کند. الگوی طراحی اوراکل، دو طرف یک قرارداد را به یک کتابخانه‌‌ی محاسباتی مشترک ارجاع می‌‌دهد (در این نمونه از کتابخانه‌‌ی جبری Open Gamma در جاوا استفاده کرده‌ایم). در نتیجه، نود اوراکل Corda‌‌ می‌‌تواند حالت‌‌های چند معامله‌‌ای را هم دریافت کند، ارزش پورتوفیلوی متناظر آن را محاسبه کند و بدون تلفیق، آن را به طرفین مشابه معامله بازگرداند.

الگوی طراحی اوراکل برای محاسبات جبری دیگری نیز استفاده شده و برای تایید داده‌‌های در حال بررسی بازار نیز به کار می‌‌رود.

همه‌‌ این‌‌ها متن باز هستند!

در نوامبر ۲۰۱۶، کد کامل و اصلی نمونه‌‌های قرارداد هوشمند و SIMM اوراکل در منبع نمونه‌‌های متن‌‌باز قرار داده شد. هنوز هم این کدها در دسترس اند و به نسخه‌‌ی V3.1، به روزرسانی شده است.

Corda‌‌ از سال ۲۰۱۶ تاکنون تغییرات چشم‌‌گیری کرده است؛ بسیاری از الگوهای طراحی آن، مانند تراکنش‌‌های اتمیک، هنوز به تعامل دارایی و وجه نقد وابسته است. دارایی‌‌ها منحصر به محصولات مالی نیستند، بلکه در فضای بنگاه-به-بنگاه، شامل بیمه و global trade finance نیز می‌‌شود.

وقتی یک ورکشاپ با ۳ موسسه‌‌ی مختلف در اکوسیستم R3 می‌‌سازید، بهتر است ابتدا از داده‌‌های سهم، دریافت و ارسال طرفین، که به چرخه‌‌ی دوام سند قانونی مربوط است، شروع کنید. این حریم خصوصی برای شکل‌‌دهی طراحی نهایی CorDapp لازم است. بعد از این مرحله، به سراغ موارد جزئی‌‌تر می‌‌رویم و در مورد نحوه‌‌ی تغییر بعضی از مکانیزم‌‌ها برای بهبود کارایی عملی تصمیم می‌‌گیریم و هزینه‌‌ی خدمات زیربنایی را تقسیم می‌‌کنیم.

 Corda‌‌

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.