بهترین سکه خصوصی برای انجام پرداخت های ناشناس

سکه‌های خصوصی یا Privacy Coin ها، کوین هایی هستند که امکان انتقال پول را به صورت ناشناس فراهم می‌کنند. در تراکنش‌های این کوین‌ها هویت فرستنده و گیرنده و حتی مبلغ ارسال شده ناشناس می‌ماند و اعضای شبکه قادر به شناسایی تراکنش‌های اعضا نیستند. ما در این مقاله شما را با پیشنهاداتی از بهترین سکه‌‌های خصوصی و روش استفاده‌‌‌‌ی امن از آنان آشنا می‌‌کنیم تا بتوانید بهترین آن ها را که برای کار شما مناسب است، انتخاب کنید.

0 164

وقتی ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را ساخت، پتانسیل ارز دیجیتال را با عنوان “پول دیجیتال الکترونیکی” به نمایش گذاشت. اما در روزهای اول اجرای بیت کوین، یک استفاده‌‌ی موردی واقعی نمایان شد و آن خرید اجناس غیرقانونی در اینترنت بود.

البته بعدا مشخص شد که بیت‌‌کوین واقعا ناشناس نیست. درحالی که شاید نام و موقعیت جغرافیایی‌‌تان به کیف پول‌‌تان مرتبط نشده باشد اما هر تراکنشی که در شبکه بیت‌‌کوین ارسال می‌‌شود یک آدرس عمومی دارد. اگر بیت‌‌کوینتان را از جایی مثل کوین بیس که نام واقعی‌‌تان در آن وجود دارد خریداری کنید، تراکنش‌‌هایتان می‌‌تواند به هویت واقعی‌‌تان پیوند بخورد.

این مسئله باعث ایجاد سکه‌‌های خصوصی زیادی شود که بر تراکنش‌‌های امن و ناشناس تمرکز دارند. اما تبلیغات یک سکه به عنوان سکه خصوصی لزوما به این معنا نیست که حتما خصوصی است. بهترین سکه‌‌های خصوصی، بر ابداعاتی در رمزنگاری مانند امضاهای حلقه‌‌ای و zk-SNARK متکی هستند. بدترین سکه‌‌های خصوصی هم که خود را خصوصی معرفی می‌‌کنند، اساسا پوچ‌‌افزار هستند.

ما در این مقاله شما را با پیشنهاداتی از بهترین سکه‌‌های خصوصی و روش استفاده‌‌‌‌ی امن از آنان آشنا می‌‌کنیم تا خوب و بد را از هم جدا کنید.

فهرست مطالب

بهترین سکه خصوصی: مونرو

نفر دوم مسابقه: بیت کوین

برای مبتدیان عرصه رمزنگاری: زی کش

خریداران مراقب باشند: دش

تحت هیچ شرایطی به آن نزدیک نشوید: ورج

بهترین سکه خصوصی: مونرو

مونرو ( Monero ) انتخاب اول ما برای بهترین سکه خصوصی است جون بهترین ترکیب تضمین‌‌های رمزنگاری و سهولت استفاده و همچنین استفاده‌‌ی گسترده در فضای دارک وب را دارد.

بازار بیت‌‌کوین مونرو بیت‌‌کوین کش اتریوم لایت‌‌کوین
Dream Market (دریم مارکت)
Wall Street Market (بازار وال استریت)
Tochka (توچکا)
Rapture (راپچر
Berlusconi Market (بازار برلوسکونی)
Cannazon (کانازون)

جدول بالا نشان می‌‌دهد که کدام ارزها توسط شش بازار برتر دارک ‌‌وب پذیرفته می‌‌شوند.

نیک توماینو (Nick Tomaino) عضو تیم کوین ‌‌بیس و موسس ۱confirmation می‌‌گوید:

مونرو (XMR) پیشگام کنونی ارزهای دیجیتال خصوصی است.

همه‌‌ی تراکنش‌‌های موجود در شبکه بیت‌‌کوین، عمومی هستند. این یعنی می‌‌توانید موجودی حساب یک آدرس عمومی و کل تاریخچه تراکنش‌‌های آن را بررسی کنید. در مونرو می‌‌توانید موجود بودن یک آدرس را بررسی کنید اما نمی‌‌توانید بدون کلید خصوصی مربوط، موجودی یا سوابق آن را بررسی کنید.

دو عنصر رمزنگاری اصلی وجود دارند که این کار را انجام می‌‌دهند:

  • آدرس‌‌های مخفی : بر خلاف بیت‌‌کوین که در آن سکه‌‌ها از آدرسی به آدرس دیگر فرستاده می‌‌شوند، در مونرو هر تراکنش یک آدرس مخفیانه درست می‌‌کند. فرستنده پول‌‌ها را به آدرس‌‌ مخفی واریز می‌‌کند که توسط گیرنده قابل‌‌دسترسی است. این آدرس تنها توسط شرکت‌‌کنندگان در تراکنش قابل‌‌روئیت است.
  • امضا‌‌های حلقه‌‌ای: فرستنده‌‌ی یک تراکنش با وجود امضاهای حلقه می‌‌تواند ببینید که دریافت‌‌کنند‌‌ه، مونروی خود را می‌‌گیرد. این‌‌جاست که امضاهای حلقه‌‌ای وارد بازی می‌‌شوند. امضاهای حلقه‌‌ای تراکنش‌‌ها را در شبکه مونرو با هم ترکیب می‌‌کنند. هر تراکنش به صورت تصادفی از تراکنش دیگر که در همان بلوک قرار دارند سرمایه‌‌ها را انتخاب می‌‌کند. به این صورت هیچکس در شبکه نمی‌‌تواند منبع اصلی تراکنش را تعیین کند.

اگر فهم این روش دشوار است، نگران نباشید. این راهنما مقایسه‌‌ی مفیدی برای فهمیدن روش کار آن ارائه می‌‌کند. در اینجا توضیح سطح پایین‌‌ خوبی درباره روش کار مونرو در مقایسه با بیت کوین وجود دارد.

خصوصی بودن بسیار خوب است اما باید استفاده از آن برای افراد نه‌‌چندان وارد و باسواد هم ساده و مفید باشد. مونرو برای مبتدیان تنها سکه‌ لیست ماست که همه‌‌ی تراکنش‌‌های آن به طور پیش‌‌فرض خصوصی هستند. همه‌‌ی سکه‌‌های دیگر نیازمند فعال کردن یک ویژگی خاص یا انجام فرایندی به‌‌خصوص برای تراکنش‌‌های خصوصی هستند.

مونرو اکوسیستم فعالی دارد که کیف پول‌‌ها و ابزارهای خاصی برای ارسال، دریافت و تبدیل آسان مونرو در اختیار کاربران قرار داده است.

monero-synchronize

در تصویر بالا، کیف پول GUI مونرو در حال همگام‌‌سازی با یک گره راه دور است. تنظیمات اندازه حلقه روی ۷ قرار داده شده است که پیش‌‌فرض خود مونرو است. این یعنی برای این تراکنش یک ورودی واحد از کیف پول نشان‌‌ داده شده می‌‌آید و ۶ حلقه دیگر از بلاک‌‌چین مونرو خواهند آمد. تعدادی گزینه‌‌ی مختلف کیف پول هم برای مدیریت مونرویتان وجود دارد:

  • کیف پول مونرو فول نود : امن‌‌ترین راه برای اداره مونرو، راه‌‌اندازی گره کامل در کامیپوترتان و استفاده از کیف پول خود مونرو است. بلاک‌‌چین مونرو در حال حاضر ۶۰ گیگابایت حجم دارد، پس این بهترین و ساده‌‌ترین راه نیست.
  • کیف پول مونرو با گره از راه دور: اگر فضای هارد محدودی دارید یا نمی‌‌خواهید گره کامل خودتان را راه‌‌اندازی کنید، می‌‌توانید از کیف پول مونرو با گره از راه دور استفاده کنید. این یعنی می‌‌توانید کیف پول خودتان را با کپی بلاکچین فرد دیگری همگام‌‌سازی کنید. در اینجا خطر اصلی در این است که اپراتور گره از راه دور می‌‌تواند یک تراکنش‌‌ را با یک آدرس IP با هم مطابقت دهد. توضیه می‌‌شود اگر از گره از راه دور استفاده کردید، VPN خود را باز کنید.
  • کیف پول My Monero: اگر مقادیر کمی مونرو ارسال و دریافت می‌‌کنید و سهولت امنیت برایتان اولویت دارد، می‌‌توانید از کیف پول تحت وب My Monero بهره بگیرید که توسط ریکاردو اسپانی (Riccardo Spagni) توسعه‌‌دهنده‌‌ اصلی مونرو مدیریت می‌‌شود.

مونرو از پشتیبانی قوی صرافی‌‌ها هم برخوردار است و در ۹۸ صرافی مختلف قابل معامله است. در همین حال ابزارهایی مانند XMR.to و ShapeShift، تبادل ناشناس مونرو با دیگر رمزارزها را بدون نیاز به ورود به حساب کاربردی در صرافی ممکن می‌‌سازند.

در حالی که مونرو گزینه‌‌ی شماره یک ما در سکه‌‌های خصوصی است اما باید به یاد داشته باشید که خصوصی بودن کامل وجود ندارد. همانطور که ریکاردو اسپانی توسعه‌‌دهنده‌‌ی اصلی مونرو در مصاحبه‌‌ای با سایت Wired گفت: «حریم خصوصی چیزی نیست که بتوانید به دست بیاورید، این بازی مداوم موش و گربه است».

این امکان وجود دارد که باگ‌‌های ناشناخته‌‌ای در پایگاه کد مونرو وجود داشته باشد که بتوان از آن برای خارج کردن شبکه از حالت ناشناس استفاده کرد. علاوه بر این، مونرو به عنوان یک زنجیره‌‌ دارای الگوریتم اثبات کار، می‌‌تواند در معرض حملات ۵۱ درصد هم قرار بگیرد. هزینه برآورد شده‌‌ این حمله حدود ۱.۵۱ میلیارد دلار است که البته خارج از دسترسی بازیگران دولتی هم نیست.

مونرو بر خلاف این نقص‌‌ها، بهترین گزینه‌‌ی سکه‌‌ی خصوصی برای بیشتر کاربران است.

نفر دوم مسابقه: بیت کوین

در حالی که بیت‌‌کوین کاملا خصوصی نیست اما راه‌‌های وجود دارد که بتوانید تراکنش‌‌هایتان را با مقداری کار اضافه در شبکه خصوصی کنید. بیت‌‌کوین پذیرفته‌‌شده‌‌ترین ارز رمزنگاری شده در لیست ما نیز هستند که آن را به یکی از دو گزینه‌‌ی برتر برای سکه‌‌‌‌ی خصوصی تبدیل می‌‌کند.

ناوال راویکانت (Naval Ravikant) یکی از سرمایه‌‌گذاران فرشته می‌‌نویسد:

بیت کوین از بازیگران مرکزی نیرو می‌‌گیرد و آن را به فروشندگان و مصرف‌‌کنندگان، پس‌‌اندازکنندگان و وام‌‌گیرندگان بر می‌‌گرداند. بیت‌‌کوین مقداری از ناشناس بودن خود را در تراکنش‌‌هایش پس می‌‌گیرد و می‌‌تواند درست مثل پول نقد معامله شود. و در نهایت به سمت یک ارز واحد گام برمی‌‌دارد. این یک باگ است نه یک ویژگی، که بتوان چندین ارز جهانی با حضور تبادل‌‌کنندگان و کارمزدهای تراکنش داشت

بیت‌‌کوین اغلب یک رمزارز ناشناس نامیده می‌‌شود. این در حالی است که آدرس‌‌های بیت‌‌کوین با هویت واقعی پیوند نخورده‌‌اند اما تراکنش‌‌های بیت‌‌کوین در کل بلاک‌‌چین عمومی هستند. اگر کسی بتواند هویت‌‌ شما ر ا به آدرس بیت‌‌کوینتان پیوند دهد می‌‌تواند همه‌‌ی تراکنش‌‌های پیشینی که در شبکه انجام داده‌‌اید و همه‌‌ی تراکنش‌‌های آینده را هم مشاهده کند.

اگر می‌‌خواهید از بیت‌‌کوین به عنوان یک سکه خصوصی استفاده کنید، دو گزینه مختلف پیش رو دارید.

اولین گزینه خرید ناشناس بیت کوین است. بسیاری از افراد بیت کوین را از صرافی‌‌های متمرکزی مانند کوین ‌‌بیس خریداری می‌‌کنند. این صرافی‌‌ها از کاربر می‌‌خواهند که نام و آدرس واقعی خود را ارائه کند، که در عمل مانند نوشتن اسمتان با ماژیک روی آدرس بیت‌‌کوین است.

local-bitcoin

خرید بیت‌‌کوین به صورت محلی در بریتانیا با پوند

خوشبختانه چندین سرویس همتا به همتا مانند Paxful، BitQuick و LocalBitcoins وجود دارد که امکان خرید بیت‌‌کوین بدون افشا کردن نام واقعی‌‌تان را فراهم می‌‌کند. این سرویس‌‌ها خریداران و فروشندگان بیت‌‌کوین را با هم آشنا کرده و اغلب شامل گزینه‌‌های ناشناس پرداخت مانند کارت‌‌های هدیه سایت‌‌ آمازون یا حتی پرداخت پول نقد به صورت شخصی است.

یادتان باشد که این گزینه هم کاملا امن نیست. یک سرویس متمرکز می‌‌تواند آدرس IPتان را ذخیره کند و به مجریان قانون اجازه اتصال آدرستان به شما را بدهد.

گزینه دوم خرید بیت‌‌کوین از صرافی‌‌های متمرکز و سپس استفاده از سرویس ترکیب بیت‌‌کوین برای قطع اتصال بین آدرسی که از آن بیت‌‌کوین خریده‌‌اید با فردی که آن را برای او ارسال کرده‌‌اید است.

اگر از کیف پول کوین بیس به فضای دارک‌‌وب بیت‌‌کوین ارسال کنید، تراکنش خصوصی نخواهد شد چون هرشخصی که آدرس کوین بیس شما را داشته باشد می‌‌تواند ببیند که دارید در دفترکل عمومی برای فضای دارک‌‌وب پول می‌‌فرستید. روش کار ترکیب‌‌کنندگان ساده است. شما به جای ارسال بیت‌‌کوین به آدرس مقصد، آن را از یک کیف پول به داخل سرویس ترکیب می‌‌‌‌فرستید. بیت‌‌کوینتان وارد دسته‌‌ای از بیت‌‌کوین‌‌ها می‌‌شود که سرویس آنان را در اختیار دارد. مقدار بیت‌‌کوینی که می‌‌فرستید (منهای ۱ تا ۳ درصد کارمزد) با تعداد بیت‌‌کوین‌‌های منابع مختلف جایگزین شده و برای آدرس مقصد ارسال می‌‌شود.

به این دلیل که آدرس مقصد هیچ بیت‌‌کوینی که مربوط به آدرس اصلی باشد دریافت نکرده است، پیوند بین این دو قطع می‌‌شود.

bitcoin-mixing

نمودار بالا نشان می‌‌دهد که کار ترکیب بیت‌‌کوین چهار شرکت‌‌کننده در تراکنش چطور انجام می‌‌شود. ناظر بلاک‌‌چین نمی‌‌تواند ورودی تراکنش را با هیچ‌‌کدام از خروجی‌‌ها پیوند دهد، مگر اینکه ترکیب‌‌کننده دستکاری شود.

اگر بخواهید از ترکیب‌‌کننده بیت کوین استفاده کنید باید تحقیق کنید و ترکیب‌‌کننده‌‌ای که قصد استفاده از آن را دارید به دقت مورد حسابرسی قرار دهید. بیت‌‌بلندر (Bitblender) مفیدترین راهنمای ترکیب‌‌کننده‌‌های بیت کوین را دارد و خودشان هم سرویس ترکیب ارائه می‌‌کنند.

استفاده ناشناس از بیت‌‌کوین برخلاف مونرو، تنها شامل اتکا به یک شخص ثالث بری کمک به امن کردن تراکنش است. البته این ایده‌‌آل نیست اما برای کسانی که می‌‌خواهند امنیت را فدای آسانی کنند گزینه‌‌ای کاربردیست.

برای مبتدیان عرصه رمزنگاری : زی کش

ما زی کش را به بیشتر افرادی که به دنبال سکه خصوصی می‌‌گردند پیشنهاد نمی‌‌کنیم. دلیل آن هم این است که اگرچه شاید زی کش قوی‌‌ترین رمزنگاری را در میان سکه‌‌های لیست ما دارا باشد اما تجهیز محدود باعث شده که کاربران سطح متوسط نتوانند به راحتی تراکنش‌‌های خصوصی ارسال کنند. ویژگی حریم خصوصی زی کش چندان مورد استفاده قرار نگرفته است و زی کش توسط هیچ‌‌کدام از بازارهای فضای دارکوبی که جستجو کردیم مورد پذیرش قرار نگرفته است. اگر می‌‌خواهید در لبه‌‌ی بران رمزنگاری شرکت داشته باشد، پس زی کش می‌‌تواند برایتان بهترین سکه باشد.

ویتالیک بوترین می‌‌گوید:

اگر می‌‌خواستم کاری جدی و نیازمند حریم خصوصی انجام دهم قطعا اول زی کش را انتخاب می‌‌کردم

اولین چیزی که باید مراقبش باشید این است که همه‌‌ی تراکنش‌‌های زی کش به صورت پیش‌‌فرض خصوصی نیستند. تراکنش‌‌های خصوصی باید از یک آدرس z خاص ارسال شوند و کارمزدهای بالاتری دارند.

zcash-private-transactions

تا تاریخ ۱۹ سپتامبر، ۸۶.۶ درصد تراکنش‌‌های زدکش به صورت عمومی ارسال شده‌‌اند.

آدرس‌‌های z که برای تراکنش‌‌های خصوصی طراحی شده‌‌اند، طوری رمزنگاری شده‌‌اند که عملا برای اعضای بلاکچین قابل رویت نیستند. موجودی‌‌های مربوط به آدرس‌‌های z هم رمزنگاری شده‌‌اند، یعنی تنها راه بررسی موجودی حساب یک آدرس z، در اختیار داشتن کلید خصوصی آن است.

اگر هم آدرس و هم موجودی آن از شبکه مخفی شده باشد، پس پروتکل باید راهی برای تایید اینکه فرستنده زی کش کافی برای انجام تراکنش در اختیار دارد، و همچنین تایید تحویل سرمایه وجود داشته باشد. پروتکل باید این کار را بدون هیچگونه پیوست اطلاعات به آدرس فرستنده یا گیرنده انجام دهد.

زی کش این مشکل را از طریق zk-SNARK حل کرده است. zk-SNARK توسط رمزنگاران آکادمیک توسعه داده شد و در حالی که ریاضیاتی پیچیده دارد، روش کار آنان در زی کش کاملا ساده است. روشی که ثابت می‌‌کنید اموال کافی برای انجام یک تراکنش را دارید، افشا کردن موجودی حساب‌‌تان در یک بلاک‌‌چین عمومی یا یک سرور متمرکز است. با zk-SNARK، به جای رو کردن دستتان، می‌‌توانید برای نشان دادن اینکه اموال کافی دارید، از اثبات رمزنگاری استفاده کنید.

وقتی از طریق زی کش یک تراکنش خصوصی ارسال می‌‌کنید، zk-SNARK تایید می‌‌کند که آدرس وجود دارد و فرستنده هم اموال کافی برای انجام تراکنش را در اختیار دارد. سپس اموال سوزانده شده و با یک IOU مستعار تبادل می‌‌شوند، که پس از آن سکه‌‌های جدید برای گیرنده ایجاد می‌‌کند. به این شیوه هیچ راهی برای ردگیری سوختن سکه‌‌ها برای سکه‌‌های جدید وجود نخواهد داشت.

در حالی که رمزنگاری زی کش خیلی جالب است اما بزرگ‌‌ترین نکته منفی درباره زی کش این است که گزینه‌‌های محدودی برای استفاده از تراکنش‌‌های خصوصی وجود دارد.

مثلا در حالی که تعداد از کیف پول‌‌های واسطه برای این کوین موجود است، در وب‌‌سایت زی کش تنها دو کیف پول هستند که تراکنش‌‌های خصوصی را پشتیبانی می‌‌کنند.

  • Zchashd: یک رابط کاربری مبتنی بر خط فرمان لینوکس برای ساخت و مدیریت کیف پول زی کش از طریق ترمینال لینوکس است.
  • WinZec: یک کیف پول GUI مبتنی بر ویندوز است.

اگر از سیستم عامل مک استفاده می‌‌کنید، گزینه‌‌هایتان به شدت محدود است. یا باید روی کامپیوترتان سیستم عامل لینوکس نصب کنید، یا باید بر ابزارهای غیررسمی مانند Zcash-Apple که برای وجود حفره‌‌های امنیتی احتمالی حسابرسی نشده‌‌اند، تکیه کنید.

در حال حاضر استفاده‌‌ی محدود زی کش و نبود دسترسی آسان به اپلیکیشن‌‌ها و کیف پول‌‌های آن، به‌‌کارگیری آن در زندگی روزمره را دشوار می‌‌کند، و به همین دلیل مونرو را به جای بیت کوین و زی کش پیشنهاد می‌‌کنیم.

خریداران مراقب باشند: دش

ما دش ( Dash ) را به عنوان سکه‌‌ی خصوصی پیشنهاد نمی‌‌کنیم چون ویژگی‌‌های امنیتی ضعیفی دارد و استفاده‌‌ی چشمگیری هم از آن نشده است.

ویژگی اصلی امنیتی دش، ارسال خصوصی (Private Send) نام دارد. ارسال خصوصی نسخه‌‌ ساده‌‌تری از سرویس‌‌هایی‌‌ست که پیشتر توضیح دادیم. در تراکنش‌‌های ارسال خصوصی، سه کاربر می‌‌توانند سکه‌‌هایشان را در یک تراکنش ترکیب کنند که به طور تصادفی آن سکه‌‌ها را برای آدرس‌‌هایی که برای هر کاربر ایجاد شده است ارسال می‌‌کند. می‌‌توانید این کار را هشت بار تکرار کنید. روی کاغذ، هرچه بیشتر سکه‌‌هایتان را ترکیب کنید، تراکنش‌‌تان خصوصی‌‌تر می‌‌شود چون دش موجود در مقصد دیگر قابل ردیابی تا منشا آن نخواهد بود.

مشکل این است که ارسال خصوصی کاملا توسط معماری شبکه دش اجرا شده است. دش از مسترنودها نیرو گرفته است. این‌‌ گره‌‌ها مثل گره‌‌های بیت کوین هستند، به جز در این مورد که آن‌‌ها برای پاداش دادن به اپراتورهای گره طراحی شده‌‌اند. مسترنودها تراکنش‌‌های درون شبکه‌‌ را امن و تایید می‌‌کنند و در عوض ۴۵ درصد دش تازه تولید شده را پاداش می‌‌گیرند.

وقتی تراکنشی را از طریق ارسال خصوصی می‌‌فرستید، مسترنودها تراکنش‌‌ها را تایید کرده و بین آدرس‌‌ها ارسال می‌‌کنند. این یعنی مسترنود‌‌‌‌ تصادفی که تراکنش شما را پردازش می‌‌کند می‌‌تواند مبدا و مقصد تراکنش خصوصی شما را ببیند. راه‌‌اندازی یک مسترنود‌‌‌‌ تنها ۱۰۰۰ دش لازم دارد، یعنی یک دولت، نهاد اجرای قانون یا یک فرد خرابکار می‌‌تواند به سادگی یک مسترنود‌‌‌‌ راه‌‌اندازی کند.

ریکاردو اسپانی، توسعه‌‌دهنده‌‌ی اصلی مونرو می‌‌گوید:

بسیاری از کشورها قوانین حریم خصوصی بانکی دارند و دسترسی به حساب بانکی شما حتی در درون بانک مجاز است. دش از سوی دیگر اطلاعات را به صورت عمومی در اختیار کسانی قرار می‌‌دهد که یک مسترنود‌‌‌‌ راه‌‌اندازی کنند

اگر می‌‌خواهید تراکنش‌‌های خصوصی ارسال کنید، از دش استفاده نکنید.

تحت هیچ شرایطی به آن نزدیک نشوید: ورج

در حالی که ورج (Verge) خود را به عنوان یک رمزارز “امن و ناشناس” معرفی می‌‌کند، نمی‌‌تواند امنیت چندان خوبی ارائه کند.

ورج در سال ۲۰۱۴ با نام “دوج‌‌کوین دارک” شروع به کار کرد و در سال ۲۰۱۶ نام خود ر به ورج تغییر دارد. ورج فورکی از دوج‌‌کوین بود که از لایت کوین و لایت کوین هم از بیت‌‌کوین فورک شده بود. ورج ادعا می‌‌کند خصوصی بودن او از استفاده‌‌ Tor برای پنهان کردن آدرس‌‌های IP نشات می‌‌گیرد.

بزرگ‌‌ترین نقص آن این است که همه‌‌ی تراکنش‌‌ها و آدرس‌‌ها به صورت عمومی در بلاکچین قرار داده شده‌‌اند. اگر از یک صرافی متمرکز ورج خریداری کنید، آدرس ورج‌‌تان به هویت‌‌تان پیوند می‌‌خورد. تحقیقات نشان داده است که راه‌‌اندازی رمزارز بر روی Tor اصلا فکر خوبی نیست.

ورج از چیزی به نام “پروتکل Wraith” برای به‌‌کارگیری آدرس‌‌های پنهانی استفاده می‌‌کند. اصولا روش کارش اینطور است که وقتی ورج می‌‌فرستید، می‌‌توانید آدرسی بسازید که گیرنده از آن می‌‌تواند اموال را مدیریت کند. مشکل اینجاست که هیچ حریم خصوصی برای ارسال‌‌کننده ایجاد نمی‌‌کند.

نوح رودرمن (Noah Ruderman) یکی از مهندسین فیسبوک می‌‌نویسد:

ورج خصوصی نیست. هیچ‌‌وقت هم نبوده است. این اصلا یک نظر شخصی نیست. ورج نمی‌‌تواند به هیچ شکل معاناداری که بتواند شما را در مقابل تجاوز سایر افرادی که قصد سلب امنیت و آزادی شما را دارند محافظت کند، امنیت ایجاد کند.

بلاک چین ورج هدف حملات ۵۱ درصد قرار گرفته است که توسط بهره‌‌ گرفتن از باگ‌‌های موجود در پایگاه‌‌ داده ورج انجام شد. ورج نه تنها خصوصی نیست بلکه نسبت به سکه‌‌هایی مثل بیت کوین و مونرو حمله به آن آسان‌‌تر است. ما استفاده از ورج به منظور انجام تراکنش‌‌های خصوصی را پیشنهاد نمی‌‌کنیم.

راهنمای عملی استفاده صحیح از سکه‌‌های خصوصی

تا حالا همه‌‌ی گزینه‌‌های مختلف موجود برای سکه‌‌های خصوصی را به شما نشان دادیم. اما انتخاب سکه‌‌ی خصوصی درست اهمیت خاصی دارد و نحوه استفاده از آن هم به همان اندازه مهم است. چند اشتباه کوچک می‌‌تواند هویتتان را فاش کند.

به همین دلیل است که ما این راهنمای ساده‌‌ی نحوه استفاده از سکه‌‌های خصوصی را تهیه کردیم و آن را بر اساس نوع سکه‌‌های پذیرفته‌‌شده سامان دادیم.

۱. فروشنده پذیرنده مونرو

به این دلیل که همه‌‌ی تراکنش‌‌های مونرو به طور پیش‌‌فرض خصوصی هستند، اگر شرکتی مونرو را بپذیرد، نیاز به کار خاصی برای امن کردن تراکنش‌‌تان نیست.

نکته اصلی که باید در نظر بگیرید این است که اگر از یک صرافی متمرکز با اسم واقعی‌‌تان مونرو می‌‌خرید، نباید آن را مستقیما از صرافی به آدرس مقصد ارسال کنید.

دلیل آن هم این است که اگرچه خود تراکنش خصوصی است، صرافی اطلاعاتی درباره حجم تراکنش و آدرس برداشتی که مونرو به آن ارسال شده است را دارد و اسم و آدرس شما را هم در اختیار دارد. اگر آدرس گیرنده ارتباطی با مثلا فضای دارک‌‌وب داشته باشد که توسط نهادهای مجری قانون تحت پیگیری هستند، این اتهام گریبان شما را خواهد گرفت.

wallst-market-1

بازار وال‌‌استریت، بازار محبوب دارک وب، برای همه‌‌ی سفارشات خود بیت‌‌کوین و مونرو را می‌‌پذیرد. برای ارسال خصوصی مونرو به یک آدرس مونرو باید:

۱. مونرو را از یک صرافی متمرکز به کیف پول خصوصی که تحت کنترل خودتان است بفرستید. چند گزینه‌‌ خوب را در ابتدای این راهنما برایتان نوشتیم.

۲. در کیف پول‌‌ مونرویتان مطمئن شوید که تنظیمات تعداد حلقه حداقل روی ۷ باشد؛ این حداقل تعداد پیشنهادی مونرو است. هرچه حجم حلقه بالاتر باشد، تراکنش‌‌ امن‌‌تر خواهد بود. این گزینه به طور پیش‌‌فرض در بیشتر کیف پول‌‌های مونرو فعال شده است.

۳. مونرو را به آدرس مقصد ارسال کنید.

۲. فروشنده پذیرنده بیت کوین: مونرو را در قبال بیت کوین معاوضه کنید

اگر فروشنده یا بازاری که قصد واریز پول برای او را دارید بیت کوین بپذیرد، می‌‌توانید تراکنش‌‌هایتان را با مونرو خصوصی کنید.

سرویسی مانند XMR.to به شما اجازه می‌‌دهد تا مونرویتان را با بیت‌‌کوین معاوضه کنید. البته XMR.to یک سرویس واسطه است، اما از آنجایی که مونرو به آدرس مونرو ارسال می‌‌کنید، حریم خصوصی شما حفظ می‌‌شود.

Screenshot-2018-10-04-17.30.34

۱. مونرو را از صرافی متمرکزی به یک کیف پول خصوصی که در اختیار خودتان است بفرستید.

۲. به XMR.to بروید. برای امنیت بیشتر از Tor استفاده کنید.

مقدار بیت‌‌کوینی که می‌‌خواهید دریافت کنید و آدرس موردنظرتان را تایپ کنید (برای امنیت بیشتر توصیه می‌‌کنیم که کیف پول‌‌تان روی یک سیستم امن مانند Tails باشد.

۴. برای ایجاد تراکنش روی دکمه ساخت (Create) کلیک کنید.

۵. XMR.to از آن‌‌جا آدرس مقصد مونرو و مقدار مونرویی که برای انجام تراکنش نیاز دارید را ارائه می‌‌کند.

۶. طی ۱۵ دقیقه مقدار دقیق نمایش داده شده را به آن آدرس ارسال کنید.

۷. طی حداکثر ۳۰ دقیق بیت کوینتان را دریافت می‌‌کنید.

۳. فروشنده بیت‌‌کوین را می‌‌پذیرد: از ترکیب‌‌کننده بیت‌‌کوین استفاده کنید

اگر فروشنده بیت‌‌کوین قبول می‌‌کند، نیازی نیست بیت‌‌کوینتان را از طریق فرایندی که در بالا گفتیم پاک کنید، می‌‌توانید برای خصوصی کردن تراکنشتان از ترکیب‌‌کننده بیت‌‌کوین بهره بگیرید.

Screenshot-2018-10-05-10.39.56-1

رابط کاربری بلندر یا ترکیب‌‌کننده‌‌ی بیت‌‌کوین

باید آدرس‌‌تان را در بلندر وارد کنید، یک تاخیر تصادفی تنظیم کنید و بیت‌‌کوین را به آدرسی که بلندر به شما می‌‌دهد ارسال کنید.

استفاده امن از ترکیب‌‌کننده شمال مراحل متعددی است:

۱. از یک صرافی متمرکز بیت کوین بخرید.

۲. بیت‌‌کوین را به کیف پولی که در اختیار خودتان است بفرستید.

۳. بیت‌‌کوین را از کیف پول به سرویسی مانند بلندر بیت‌‌کوین بفرستید. انتظار پرداخت ۱ تا ۳ درصد کارمزد تراکنش برای استفاده از هر کدام از این سرویس‌‌ها را داشته باشید.

۴. آدرس دومین کیف پول بیت‌‌کوین را وارد کنید. این کیف پول دوم برای حفظ امنیت باید بهتر است بر یک سیستم عملیاتی امن مانند Tails قرار داشته باشد.

برای دریافت جزییات بیشتری برای خدمات بیت‌‌کوین، به سایت Bitcoin Blender سر بزنید. برای یادگیری بیشتر درباره استفاده‌‌ی امن بیت‌‌کوین با Tails، به Darknet Buyer Bible نگاهی بیاندازید.

یادتان باشد که همیشه تکیه به سرویس‌‌های متمرکز جهت محاظت از مخفی بودنتان چندان خالی از خطر نیست. شما به کار این خدمات طبق آن‌‌چه تبلیغ شده‌‌اند تکیه می‌‌کنید.

حفظ حریم خصوصی بازی مداوم موش و گربه است

باید یادتان باشد که ریکاردو اسپانی، توسعه‌‌دهنده‌‌ی اصلی مونرو اشاره کرده است که خصوصی بودن یک چیز ثابت بدون تغییر نیست. خصوصیت یک هدف متحرک است و به نزاعی مداوم بین رمزنگاران و هکرها بدل شده است. حریم خصوصی مطلق وجود ندارد.

در حالی که مونرو را به عنوان سکه‌‌ی خصوصی شماره ۱ پیشنهاد می‌‌کنیم، شاید در آینده تغییر پیدا کند. توسعه‌‌هایی مانند میمبل‌‌ویمبل (Mimbelwimble) برای امضاهای گرین (Grin) یا Schnorr برای بیت‌‌کوین می‌‌تواند در آینده مونرو را تسلیم کند یا وجود شکاف در پروتکل مونرو پیدا شود که حریم خصوصی کاربران مونرو را افشا کند.

در حالی که کاربران باید این نگرانی‌‌ها تشخیص دهند، باید بدانیم که ما در زمان حال زندگی می‌‌کنیم. مونرو بر حسب تکنولوژی زیرساختی، استفاده و سهولت به‌‌کارگیری، بهترین گزینه برای کسانی است که امروز به دنبال سکه خصوصی می‌‌گردند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.