بهترین روش‌های انگیزشی Staking یا سهام گذاری

در این مطلب به تحلیل نرخ مشارکت سهام گذاری و موثرترین روش‌‌ها برای طراحی یک شبکه اثبات سهام پرداخته می‌شود. نرخ سهام‌‌گذاری به طور مستقیم بر امنیت و قدرت یک بلاکچین تاثیر گذاشته و آن را به شاخصی کلیدی برای نظارت در گذر زمان تبدیل می‌‌کند.

0 106

Staked در حال حاضر از هفت رمز ارز اثبات سهام پشتیبانی می‌‌کند: Decred، Tezos، Livepeer، Loom، Dash، EOS و Factom. هر پروژه تصمیمات منحصر به فردی درباره روش انجام اثبات سهام گرفت و دلالت‌‌هایی هم برای مشوق‌‌های همه شرکت‌‌کنندگان در شبکه داشت. در حالی که مدیریت درون زنجیره باعث به وجود آمدن قابلیت به‌‌روزرسانی می‌شود، معماری اولیه و اقتصاد پروتکل نیز تاثیری قوی بر موفقیت زنجیره دارد.

اقدام اول: پاداش‌‌های تورمی باعث تحریک مشارکت می‌‌شود

ما در ابتدا EOS که یک توکن سهام‌‌گذاری مدیریتی است را با Tezos که پاداش تورمی برای مشارکت در شبکه ارائه می‌‌کند، مقایسه کردیم. بدون فوت وقت باید بگویم: واضح است که دارندگان توکن طبق اولویت پول دریافت می‌‌کنند، همانطور که مشارکت Tezos بیش از دوبرابر EOS است.

روش‌های انگیزشی Staking یا سهام گذاری

پول حرف اول را می‌‌زند، حاکمیت اطاعت می‌‌کند: EOS در مقابل Tezos

EOS به عنوان آرمان‌‌شهر کریپتو لقب گرفته است و یک سیستم رای‌‌گیری خالص برای تولید بلوک اجرا می-کند. ۲۱ تولیدکننده برتر بلوک نقش سودآور تایید شبکه را می‌‌گیرند و ۵۰ نفر بعدی هم به عنوان علی‌‌البدل قرار می‌‌گیرند. تولید‌‌کنندگان بلوک EOS نمی‌‌توانند پاداش‌‌ها را با رای‌‌دهندگانشان به اشتراک بگذارند. در عوض، رای‌‌دهندگان آگاه، تولیدکنندگان بد بلوک را شناسایی کرده و به آنان رای منفی می‌‌دهند.

اثبات سهام Tezos برای ارائه پاداش مستقیم به سهام‌‌گذاران طراحی شده است. پروتکل از نمایندگی حمایت می‌‌کند و بازده سالانه به مشارکت‌‌کنندگان سخاوتمندانه است: ۷.۷۵ درصد در سال.

داده‌‌های برنده را نشان می‌‌دهند: بیش از ۸۰ درصد مشارکت‌‌کنندگان Tezos در تامین امنیت و مدیریت شبکه شرکت دارند، در حالی که این عدد برای EOS به سختی به ۳۰ درصد مشارکت می‌‌رسد. در حالی که پرداخت پاداش‌‌های تورمی برای مشارکت به وضوح با افزایش سهم بالا می‌‌رود، آیا کیفیت قربانی می‌‌شود؟

شهرت EOS برای این است که رای‌‌دهندگان آگاه و دارای کیفیت، به تیم‌‌های سطح پایین رای منفی برای خروج می‌‌دهند. در حالی که این کار روی کاغذ عملی است اما مشخص نیست که طبق برنامه کار می‌‌کند یا خیر. بسیاری از تولیدکنندگان بلوک عملکرد ضعیفی داشته‌‌اند، بسیاری از تولیدکنندگان پشتیبان گره‌‌هایشان را غیرفعال کرده‌‌اند و دیگران هم به خرید رای متهم شده‌‌اند و هیچ پی‌‌آمدی هم نداشته است.

اگر رای‌‌‌‌دهندگان بی‌‌تفاوت و دخیل نباشند، مدیریت روشنگرانه ریسک بالایی خواهد داشت. ما با چندین نفر دارنده بزرگ توکن EOS صحبت کرده‌‌ایم که به ما گفته‌‌اند رای‌‌گیری، ریسک امنیتی انتقال کلیدها از ذخیره‌‌سازی فیزیکی را توجیه نمی‌‌کند.

نکته شماره ۱ برای طراحان شبکه اثبات سهام: یک مشوق اقتصادی برای مشارکت ایجاد کنید. آرمان‌‌شهر کریپتو بزرگ و خوب به نظر می‌‌رسد اما واقعیت طور دیگری خود را نشان می‌‌دهد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.