بهترین کتاب‌هایی که می‌توانید در مورد بلاکچین بخوانید

درست مثل آبی که ناگزیر از رودهای اطراف سرچشمه گرفته و وارد بستر جدیدی می‌شود، فضای بلاکچین نیز به سرعت پر از ادبیات فنی، اقتصادی، تجاری، فلسفی و غیره شده که اغلب موضوعاتی نامرتبط هستند. تیم LBL یک لیست از منابع مطالعاتی گردآوری کرده تا مقدمه‌ای چندوجهی و بی‌طرف برای درک فناوری بلاکچین فراهم آورد. این ده کتاب که در این مقاله معرفی شده‌اند، می‌توانند شما را از یک مبتدی در بلاکچین به یک سرمایه‌گذار ماهر یا رهبر تجاری تبدیل کرده و یا زمینه‌ی کافی برای شروع توسعه‌ی بلاکچین را در اختیار شما قرار دهند.

0 225

مقدمه

1. کتاب Mastering Bitcoin (کسب مهارت در بیت کوین)، نویسنده: A. M. Antonopoulos

 Mastering Bitcoin

منبع عکس: amazon.com

با اینکه این کتاب قدیمی‌ترین کتاب در این لیست است و اولین بار در سال 2014 منتشر شده (که از نظر توسعه‌ی فناوری امروزی جزو ادبیات کهن به حساب می‌آید)، اثر آنتونوپولوس (Antonopoulos) بی‌شک یکی از بهترین‌هاست.

خواندن این کتاب برای درک پایه و اساس عملکرد بلاکچین ضروریست و پیش از ارائه‌ی توضیحی روشن از مفاهیم فنی پشت بیت کوین و ارزهای رمزنگاری‌شده، با مقدمه‌ای کاملا غیرفنی در مورد بیت کوین آغاز می‌شود. آنتوپولوس به عنوان یک توسعه‌دهنده‌ی مهم در بیت کوین، یک معلم و یک سخنران موفق، در زمینه‌ی تجزیه و تحلیل آدرس‌های بیت کوین، کیف‌پول‌ها، زبان اسکریپت‌نویسی، امنیت، اختراعات جدید و مشخصه‌های کلیدی DAppهای موفق، یک رهبر به حساب می‌آید.

هر چه به انتهای کتاب نزدیک‌تر می‌شوید، مفاهیم آن فنی‌تر می‌شوند و مقایسات خردمندانه، ماجراهای کاربران و کدهایی در اختیار شما قرار می‌گیرند تا این مفاهیم فنی را توضیح دهند؛‌ بنابراین داشتن درکی از علم ریاضی و کامپیوتر برای فهمیدن کامل بعضی از بخش‌ها بسیار سودمند خواهد بود. مطالعه‌ این کتاب بسیار توصیه می‌شود؛ بنابراین، چه یک فرد مبتدی در بلاکچین هستید، چه یک سرمایه‌گذار مشتاق در رمز ارز و چه یک توسعه‌دهنده‌ی باتجربه که به دنبال وارد شدن به فضای بلاکچین است، در هر صورت حتما این کتاب را مطالعه کنید.

امتیاز در Goodreads: 5/4.32

امتیاز تیم LBL: 5/4.8

2. Blockchain Basics (اصول بلاکچین): مقدمه‌ای غیرفنی در 25 گام (نویسنده: Daniel Drescher)

DBlockchain Basics

منبع عکس: amazon.com

این مقدمه در مورد بلاکچین از هر نوع واژه‌ی فنی پرهیز کرده، 25 گام دارد و از تشبیهات، استعارات و تصویرسازی‌های فراوان و دشوار استفاده کرده است. خواندن اثر درشر (Drescher) آن سطح از درک فنی و تفکر خلاق که با خواندن کتاب Matering Bitcoin کسب می‌کنید را در اختیار شما قرار نمی‌دهد. با این حال، به شما کمک می‌کند که به درکی کلی از بیت کوین، مفاهیم اصلی آن و دلیل تاثیرات عمیق آن بر سیستم مالی و جهان دست یابید.

کتاب “اصول بلاکچین” پر از خلاصه‌ها و توضیحات ساده در مورد مفاهیمی همچون توافق و هشینگ است و همین ویژگی باعث شده که این کتاب برای افرادی که هیچ پیش‌زمینه‌ی فنی ندارند و به یادگیری در مورد بلاکچین نیز علاقه‌مند هستند، کتاب بسیار ایده‌الی باشد. به همین ترتیب، برای مطالعات بعدی در مورد آثار فنی نیز کتاب مناسبی خواهد بود.

امتیاز در 5/Goodreads: 4.06

امتیاز تیم 5/LBL: 4.4

تاریخچه‌ای از بیت کوین

3. Digital Gold (طلای دیجیتال): بیت کوین و ماجرای نوابغ و میلیونرهایی که به دنبال اختراع دوباره‌ی پول هستند (نویسنده: Nathaniel Poper)

Digital Gold

منبع عکس: amazon.com

ناتانیل پاپر (Nathaniel Popper) که از گزارشگران تجاری و فنی مجله‌ی New York Times است، با این کتاب شما را حیرت‌زده خواهد کرد. کتاب “Digital Gold” تاریخچه‌ای است از افرادی که بیت کوین را ممکن ساخته و موجب رشد فناوری انقلابی بلاکچین شدند.

با اینکه این کتاب در سال 2015 چاپ شد و آخرین حواشی مرتبط با هارد فورک‌های بیت کوین و مباحثات پروتکل را از دست داد، اما تمام بخش‌های آن درست مانند زمانی که به چاپ رسید، در مورد زمان حال نیز صدق می‌کند. در حین خواندن این کتاب، از مفاهیم مرکزی بیت کوین گرفته تا شاگردان ساتوشی و از دوقلوهای وینکلواس گرفته تا مت گاکس، پاپر درست مثل یک داستان هیجان‌انگیز خواننده را به تمام پست و بلندی‌های بیت کوین برده و او را با تمام چیزهایی که به همراه آن آمدند آشنا می‌کند.

این کتاب جذاب‌ترین کتاب این لیست است و برای آشنایی با افراد مختلف در بیت کوین و اکوسیستم‌های بلاکچین و همچنین محرک‌هایی که باعث رشد اولین رمز ارز شدند، بسیار ضروریست.

امتیاز در 5/Goodreads: 4.17

امتیاز تیم 5/LBL: 4.6

راهنمای سرمایه‌گذاران در عرصه‌ کریپتو

4. Crypto-assets (دارایی‌های رمز ارز): راهنمای سرمایه‌گذاران مبتکر در بیت کوین و فراتر (نویسنده: Chris Burniske و Jack Tatar)

Crypto-assets

منبع عکس: amazon.com

اینکه بسیاری از سرمایه‌گذاران در بازار رمز ارز به ثروت‌های بسیار عظیمی دست یافته‌اند دیگر بر کسی پوشیده نیست. دنیای دارایی‌های رمز ارز به دلیل فرصت‌های فراوانی که برای سود و زیان داراست، هنوز هم متلاطم و غیرقابل‌کنترل است. کتاب بورنیسکی (Burniske) و تاتار (Tatar) کتاب مورد علاقه‌ی تیم LBL در مورد انجام معاملات در این فضای بسیار تغییرپذیر است.

این کتاب به دلیل ساختار و سادگی برای مخاطبان یک سر و گردن از تمامی کتاب‌های دیگر بالاتر است. با اینکه بسیاری از کتاب‌ها هدف معینی ندارند و در مورد عملکرد بلاکچین، معامله‌ی دارایی‌های کریپتو و یا هر دو هستند، اما مخاطب مد نظر این کتاب مشخص بوده و آن هم سرمایه‌گذاران زیرک هستند که هدفشان فهمیدن و سود بردن از این دارایی‌هاست.

خوانندگان با در اختیار داشتن یک طبقه‌بندی کامل از مفاهیم و عبارات، در مورد چگونگی خرید دارایی‌های رمز ارز، چگونگی تحلیل ارزش آن‌ها بر اساس عوامل فنی و تاریخی، چگونگی ترکیب پرتفولیوهای محدودکننده‌ی ریسک و چگونگی تحلیل و پیش‌بینی تاثیرات برهم‌زننده‌ی بلاکچین بر بازار رمز ارز و فراتر از آن، کاملا آموزش می‌بینند.

امتیاز در 5/Goodreads: 4.1

امتیاز تیم 5/LBL:4.6

بینش فنی

5. The Science of Blockchain (علم بلاکچین) (نویسنده: Roger Wattenhofer)

The Science of Blockchain

منبع عکس: amazon.com

این کتاب جزو کتاب‌های محبوب فن‌شناسان برجسته است. فرمت این کتاب شبیه به یادداشت‌هاییست که از سخنرانی‌های Wattenhofer در محاسبات توزیعی برداشته شده‌ و کاملا رایگان در دسترس هستند. تمرکز این کتاب تنها بر بلاکچین نیست، بلکه بیشتر متمرکز بر نظریه‌ی اصول علم کامپیوتر و ریاضی است که زیربنایی برای فن‌شناسان لجر توزیعی به حساب می‌آیند.

مخاطبان مد نظر این کتاب آن افرادی هستند که درک خوبی از نشانه‌گذاری‌های ریاضی و پیش‌زمینه‌ای از اصول علم کامپیوتر و الگوریتم‌ها دارند. این کتاب که حاوی یادداشت‌های سخنرانی و تمرین نیز هست، شما را در مورد موضوعاتی از قبیل تحمل خطای بیزانس، پروتکل‌های دو مرحله‌ای، سیستم‌های Quorum و شبکه‌های فوق مکعب راهنمایی کرده و دانش کافی و لازم برای اندیشیدن درباره‌ی تحقیقات انجام‌شده در فضای بلاکچین را در اختیار شما قرار می‌دهد.

یادداشت‌های 124 صفحه‌ای از سخنرانی‌ها کمی خسته کننده به نظر می‌رسد، اما اجازه ندهید که بعضی از نظرات در Goodreads یا سایت‌های دیگر موجب گمراهی شما شوند؛ زیرا برای یک خواننده‌ی فنی شگفت‌زده از نظریه و شیفته‌ی تحقیقات بلاکچین، این کتاب همچون طلای پنهان است.

امتیاز در 5/Goodreads: 3.38

امتیاز LBL: 4/5

تمرکز بر تجارت

6. The Business Blockchain (کسب و کار بلاکچین): استفاده از نسل بعدی فناوری اینترنت، از حرف تا عمل (نویسندگان: W. Mougayar و Vitalik Buterin)

The Business Blockchain

منبع عکس: hackernoon.com

“طرح پیشگامی که چیستی، چگونگی و چرایی بلاکچین را بررسی می‌کند.” جمله‌ایست که موگایار (Mougayar) با آن توجه خوانندگان را به این اثر جلب می‌کند. با اینکه این کتاب در بخش مربوط به “چیستی” به دلیل نداشتن صحت و عمق فنی کمی دچار ضعف است، اما اگر به همراه کتاب‌هایی مثل Mastering Bitcoin یا دیگر آثار مشابه خوانده شود، ابزاری عالی برای درک تاثیرات فناوری بر استارت‌آپ‌ها، SMEها و شرکت‌های بزرگ از این قبیل خواهد بود. سبک موگایار تا حد زیادی غیرفنی است و او در این کتاب از تشبیهات سنگین و ارجاعات تاریخی به‌جا بسیار بهره برده که باعث آسان بودن این کتاب در مقایسه با دیگر کتاب‌های این لیست شده‌اند.

در ابتدای این کتاب مقدمه‌ای داریم که توسط ویتالیک بوترین، یکی از اشخاص برجسته در فضای بلاکچین و بنیان‌گذار اتریوم نوشته شده و به دنبال آن نیز مطالب دیگر در مورد اهمیت بلاکچین، موانع، فرصت‌ها و تاثیرات بلندمدت آن بر کسب‌و‌کارها بوده و همچنین، تمرکزی خاص بر صنعت مالی قرار داده شده است. در مورد این کتاب هم مثل بسیاری از کتاب‌های دیگر در این فضا کمی غلو شده است، اما دیدگاه‌های اصیل موگایار و درک او از معماری تجارت باعث شده که این اثر نسبت به آثار دیگر مثل انقلاب بلاکچین (Blockchain Revolution) (اثر تپ‌اسکاتس (Tappscotts) ) از پایه و اساس قوی‌تری برخوردار باشد.

امتیاز در Goodreads: 5/3.51

امتیاز تیم LBL: 5/4

7. Mastering Ethereum (کسب مهارت در اتریوم) (نویسنده: A. M. Antonopoulos و G. Wood)

این کتاب که نوشته‌ی آنتوپولوس و گوین وود (Antopoulos & Gavin Wood) است، دیدگاهی از بلاکچین اتریوم و تاثیرات آن بر کسب‌وکار است. بنابراین، آنتونوپولوس به دلیل توانایی بی‌همتای خود در ایجاد تعادل میان جنبه‌های فنی و جنبه‌های درونی و آسان ساختن مفاهیم دشوار، یکی از نویسندگان تعیین‌کننده‌ی بلاکچین به حساب می‌آید.

با وجود اینکه این کتاب تا حد زیادی فنی است، اما خواندن آن درست مثل کتاب Mastering Bitcoin، حتی اگر پیش‌زمینه‌ی فنی و تخصصی در این زمینه ندارید، به شدت پیشنهاد می‌شود. این کتاب اصول پروتکل اتریوم، بلاک‌های سازنده‌ی قراردادهای هوشمند و اقدامات عملیاتی سازمان‌های خودگردان غیرمتمرکز (DAO) را پوشش داده و پس از آن نیز در مورد برنامه‌های توزیعی (DApps) مطالبی را در اختیار خوانندگان قرار می‌دهد. با وجود 2000 Dappای که بر روی “کامپیوتر جهان” (عنوان شبکه‌ی اتریوم) ایجاد شده‌اند، بدون درک کامل اتریوم، درک فضای بلاکچین، ارزیابی قابلیت دوام و اعتبار استارت‌آپ‌ها و اجرای استراتژی‌های تجاری برای بلاکچین تقریبا غیرممکن است.

(منبع ویدیو: Bitcoin Boy، Youtube)

کتاب “کسب مهارت در اتریوم” در حال حاضر به صورت آنلاین و رایگان در GitHub قابل دسترسی بوده و نسخه‌ی چاپی آن نیز تا دسامبر سال 2018 منتشر خواهد شد. اگر تا به حال کار با GitHub را تجربه نکرده‌اید، آنتونوپولوس ویدیوی آموزشی ساده‌‌ای را از نحوه‌ی خواندن و حتی همکاری در نوشتن این کتاب در اختیار شما قرار داده است (پس از کلیک کردن بر روی لینک، به پایین صفحه بروید)!

امتیاز در 5/Goodreads: 4.25

امتیاز تیم 5/LBL: 4.8

دیدگاهی همراه با شک و تردید

8. Attack of the 50 foot blockchain: بیت کوین، بلاکچین، اتریوم و قراردادهای هوشمند (نویسنده: David Gerard)

Attack of the 50 foot blockchain

منبع عکس: amazon.com

سبک خنده‌دار و بامزه‌ی جرارد (Gerard) در نوع خود طنزیست برای اغراق‌های بیش‌ از اندازه که نشانگر تاریخ اخیر بلاکچین بوده‌اند. این کتاب تحلیلیست از شکاف میان وعده و ارائه‌ی ارزش توسط شرکت‌ها و برنامه‌های بلاکچین، و روش “بلاکچین تمام مشکلات را حل خواهد کرد” که توسط بعضی نویسنده‌ها، سخن‌رانان و کارآفرینان در این فضا به کار گرفته شده‌ است را نیز رد می‌کند.

در تیم LBL، ما همگی معتقدیم که بلاکچین یک فناوری با مفاهیم میان‌صنعتی مهم است و می‌تواند دنیا را به همان اندازه که اینترنت تغییر داد، دستخوش تغییر کند. بدون شک بازار دارایی‌های کریپتو حباب‌های اقتصادی دشواری را پشت سر گذاشته است؛ جرارد نیز در این کتاب بر علل و تاثیرات این نوسانات تمرکز کرده و در عین حال، بر معایب بسیاری از پروژه‌های بلاکچین تاکید می‌کند.

این نویسنده هم نسبت به دارایی‌های کریپتو و هم نسبت به فناوری بلاکچین دچار شک و تردید است و خوانندگانی که این کتاب را می‌خوانند اغلب از این فضا فاصله می‌‌گیرند. با این حال،‌ پیشنهاد ما این است که این کتاب را به عنوان بخشی تکرارنشدنی از تاریخچه‌ی بلاکچین بخوانید، زیرا خواندن آن باعث می‌شود بتوانید بدون هیچ‌گونه خوشبینی این فضا را تحلیل کنید.

امتیاز در 5/Goordeads: 4.03

امتیاز تیم 5/LBL: 4

قوانین و تنظیمات

9. Blockchain and the Law (بلاکچین و قوانین): قانون کد (نویسنده: P. De Filippi و A. Wright)

Blockchain and the Law

منبع عکس: Crypto Wire Live

می‌توان گفت که ریشه‌های بلاکچین در مفاهیم جنبش Cypherpunk دهه‌ی 90 میلادی قرار دارد؛‌ هدف این جنبش عدم مداخله‌ی دولت بود. حذف واسطه، مثل دولت، بانک، شرکت و یا هر گروه واسطه‌ی دیگر از تراکنش و عملیات موجب تضاد فناوری بلاکچین با مفهوم تنظیمات و قوانین می‌گردد.

یکی از محققان CNRS و از پژوهشگران دانشگاه هاروارد به نام فیلیپی (Filippi) با پروفسور آرون رایت (Aron Wright) همکاری کرده تا تحلیلی عمیق از تغییرات زیربنایی لازم در دنیای قانون ارائه داده، با توسعه‌های فناوری بلاکچین همگام بوده و قوانین و تنظیمات لازم را وارد این فضا کنند.

این کتاب با مقدمه‌ای درباره‌ی بلاکچین و دارایی‌های کریپتو در فضایی قانونی آغاز شده و سپس،‌ در مورد مواردی از قبیل امکان‌پذیری، توانایی، پذیرش قانونی و مفاهیم فلسفی قراردادهای هوشمند و DAOها و در نهایت آینده‌ی کد به عنوان یک قانون صحبت می‌کند.

فضای قوانین بلاکچین در حال حاضر دارای شکاف‌های بزرگیست و همین شکاف‌ها باعث می‌شود که بزرگ‌ترین فرصت‌ها نیز در آن وجود داشته باشند؛ این کتاب کتابی آموزنده و تامل‌برانگیز در این زمینه است.

امتیاز در 5/Goodreads: 4.1

امتیاز تیم 5/LBL: 4.6

Tokenomics (اقتصاد توکنی)

10. Tokenomics (اقتصاد توکنی) – راهنمایی برای کاربرد، مطلوبیت و ارزش توکن

Tokenomics

منبع عکس: medium.com

این کتاب بیشتر شبیه به یک مقاله است که توسط ویلیام موگایار، نویسنده‌ی کتاب “کسب‌و‌کار بلاکچین” نوشته شده و موضوع tokenomics یا اقتصاد توکنی که کمتر راجع به آن تحقیق و بررسی انجام شده است را کمی روشن می‌سازد؛ tokenomics همان اقتصاد طراحی، انتشار و عملیات توکن است. این مقاله تعاریف روشنی از توکن، اقتصاد رمز ارز و اقتصاد توکنی ارائه داده و سپس، چهارچوبی برای طراحی مستحکم و توکن‌های مخصوص دارایی نیز پیش روی شما قرار می‌دهد.

به دلیل نبود کتاب و مقالات کافی در این زمینه، مشارکت نظریه‌پردازان سنتی اقتصادی که همیشه از بلاکچین و رمز ارزها دوری کرده‌اند بسیار ضروریست و آن‌ها باید با فن شناسان و کارآفرینان در فضای بلاکچین همکاری کنند.

امتیاز در Goodreads: مشخص نیست

امتیاز تیم LBL: 5/4

نتیجه

تیم LBL تمام تلاش خود را کرده تا با تهیه‌ی این لیست، دیدگاهی کلی و بی‌طرف از فضای بلاکچین را برای خوانندگان علاقه‌مند فراهم کند؛ از مقدمه‌ای غیرفنی گرفته تا مدارک رمزنگاری شده، سرمایه گذاری در دارایی‌های رمز ارز، قوانین و اقتصاد توکنی. این کتاب‌ها روند پیشروی خوبی دارند و برای بررسی و تحلیل صحیح و منتقدانه‌ی این فضا باید حداقل تعدادی از آن‌ها را بخوانید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.