بنیاد NEM که با آن آشنا بودید دیگر وجود ندارد

هیات مدیره‌ بنیان NEM‌ در اعلانی عمومی به بنیاد آن‌، یعنی همان دفتر دبیرخانه‌ی NEM‌، اعلام کرد که “پیام نهایی برای همه این است که بنیادی که اعضا پیش از این به عنوان بنیاد NEM‌ می‌شناختند، دیگر وجود ندارد.

0 110

اعلام این موضوع به دلیل تلاش برای پایبند ماندن به تعهد شفافیت انجام گرفت و از بسیاری از مسائل حساس پرده برداشت؛ از جمله تایید اینکه این بنیاد با مشکلات اقتصادی دشواری مواجه شده و درک اینکه ساختار سازمانی قبلی با شکست مواجه شده است.

طبق گزارشات، پس از اینکه تیم رهبری بنیاد فعلی NEM‌ در یکم ژانویه‌ سال 2019 کنترل امور را به دست گرفت، یک حسابرسی مالی انجام گرفت و نشان داد که آن‌ها با کمبود XEM (ارز رایج و محلی پلتفرم بلاکچین NEM‌ و فیات مواجه هستند.

شرایط مالی بنیان NEM‌ تا حدی افت کرده که آن‌ها در یکم ژانویه سال 2019، تنها به اندازه‌ی یک ماه بودجه‌ عملیاتی در اختیار داشتند.

از زمانی که این مسئله اعلام شد، سرمایه‌گذاران و اعضای نگران جامعه در پست‌های خود سوالاتی از هیئت مدیره پرسیدند تا بفهمند که در اصل چه اتفاقی رخ داده است. با اطلاعاتی که به دست آمد مشخص شد که رئیس فعلی بنیاد NEM‌، یعنی الکساندرا تینزمن (Alexnadra Tinsman)، در پاسخ به یکی از اعضا، به نام Jelin1984، تایید کرده که آن‌ها پیش از انتشار اطلاعات بیشتر، تمام پایگاه‌های خود را از لحاظ قانونی تحت پوشش قرار خواهند داد.

مطمئن باشید من به خوبی می‌دانم که چقدر همه چیز گیج‌کننده به نظر می‌رسد. تلاش ما بر این است که در زمان مناسب تمام اطلاعات را به شما و جامعه انتقال دهیم. بخشی از این امر بدین معناست که ما باید گام‌های بیشتری برداریم تا تضمین کنیم که اطلاعات به صورت قانونی و به درستی انتقال داده می‌شوند؛ انجام این کار زمان‌بر خواهد بود

پیشینه‌ بنیاد NEM‌

بنیاد NEM‌ در سال 2017، دو سال پس از راه‌اندازی XEM، یک پلتفرم بلاکچین شرکتی و فراتر از توقعات، تاسیس شد. این پلتفرم در سنگاپور واقع بوده و مسئولیت توسعه و ارتقای NEM‌ را بر عهده دارد. طبق گفته‌هایی که در وبسایت آن قرار دارد، تنها هدف این بنیاد معرفی، آموزش و ارتقای استفاده از پلتفرم فناوری بلاکچین NEM‌ در مقیاس بین‌المللی و برای تمام صنایع و سازمان‌هاست.

یکی از موسسان NEM‌ به نام لون وونگ (Lon Wong) تا زمان استعفای خود در اوایل آوریل سال 2018، رئیس این بنیاد بود.

در آوریل سال 2018، کریستوف ون‌ دِرِک (Kristof Van de Reck) به عنوان رئیس موقت این بنیاد انتخاب شد تا اینکه الکسندرا تینزمن در چهاردهم ماه دسامبر از طریق رای‌گیری به عنوان رئیس انتخاب شد و اعضای منتخب شورا و هیئت مدیره نیز تغییر کردند.

تنها اعضای واجد شرایط NEM‌ می‌توانند در انتخابات شورای NEM‌ رای دهند. افرادی واجد شرایط هستند که حداقل بیست و یک سال سن داشته باشند، کارمزد عضویت سالانه پرداخت کنند (50 دلار برای افراد/500 دلار برای شرکت‌هایی با کمتر از 25 کارمند/1000 دلار برای شرکت‌هایی با 25 کارمند و بیشتر) و تابع قوانین شناخت مشتری (KYC) باشند. کریستوف ون درک که در آن زمان رئیس این بنیاد بود، پس از انتخابات در پیامی تایید کرد که این انتخابات در سال 2018 نیز به خوبی انجام نگرفته و به درستی پیش نرفت.

تنها 202 حساب عضویت واجد شرایط لازم برای رای‌دهی بودند؛ دلیل واجد شرایط نبودن بیشتر اعضا نیز مسائل مربوط به قوانین شناخت مشتری و عضویت‌های غیرقانونی بود. بعضی از درخواست‌های عضویت نیز به دلیل اشتباهات انسانی رد می‌شدند؛ مسائلی از قبیل اینکه سایت ثبت‌نام قادر به پذیرش درخواست‌های جدید برای عضویت نبود، حساب NEM‌ (که بیشتر راهنماهای انتخاباتی در آن قرار داشتند) در جریان رای‌گیری متوقف می‌شد و همچنین مشکلاتی در ارتباط با کیف‌پول لجر نانو باعث می‌شد اعضا مجبور باشند به صورت دستی رای دهند.

به دلیل مسائل و مشکلات ذکرشده در بالا، از میان 202 رای‌دهنده‌ای که واجد شرایط بودند، تنها 148 نفر رای توانستند رای دهند.

با اینکه تینزمن به صورت مکرر بیان کرده که بنیاد NEM‌ برای پلتفرم بلاکچین NEM‌ همچون یک سازمان جداگانه عمل می‌کند، اما همانطور که یکی از اعضای این بنیاد به نام Dan_V به آن اشاره کرد، فعالیت‌های بنیاد NEM‌ بدون شک تاثیری قطعی بر قیمت زم خواهند داشت.

“من می‌دانم‌ که این بنیاد، NEM نیست؛ ولی با این حال، به نظر می‌رسد که – از طریق اختلافات داخلی، رفتار غیرحرفه‌ای نمایندگان هیات مدیره یا نبود مدیریت صحیح برای NEM‌ به صورت یک کل – توانایی زیادی در فلج کردن و از کار انداختن بیشتر بخش‌های آن داشته باشد.

این اعلان که در سی و یکم ژانویه‌ی سال 2019 انجام گرفت، بیش از 65 میلیون دلار از ارزش بازار XEM را در عرض یک روز از بین برد.

Description: Description: NEM (XEM) Price and Market Cap

بنیاد NEM‌ چگونه گرفتار این شرایط مالی دشوار شد؟

این اعلان باعث شد که بعضی دلایل سطحی موجب بروز مشکلات اقتصادی فعلی در این بنیاد گردند؛ دلایلی از قبیل اهداف بی‌نظم اعضای اصلی، تلاش‌های دوباره و چندباره، استانداردهای متناقض با موفقیت و بی‌مسئولیتی نسبت به سرمایه و بازده سرمایه‌گذاری (ROI). در نتیجه، این بنیاد هر ماه چیزی حدود 9 میلیون زم (تقریبا 350،000 دلار) از دست می‌داد.

یک دلیل دیگر نیز “Crypto Winter” بود؛ همان بازار خرسی طولانی‌ که باعث شد از ماه ژانویه‌ی سال 2018 میلیاردها دلار پول در بازار کریپتو از دست برود. با این حال، دیدی اتهامی نسبت به اعضای این بنیاد وجود داشت.

فردی به نام Jelin1084 موسس و رئیس سابق NEM‌، لون وونگ، را به برداشتن بخشی از سرمایه برای توسعه‌ی پروژه‌ی کریپتوی دیگری به نام ProximaX متهم کرد. ایرادی که به این اتهام وارد است این است که NEM‌ و ProximaX همچنان با یکدیگر رابطه‌ی کاری بسیار نزدیکی دارند. طبق اطلاعات منتشرشده توسط بنیاد NEM‌، مشخص شده است که بین دسامبر سال 2017 و ژانویه سال 2019، حدود 80 میلیون زم (تقریبا 3.1 میلیون دلار) مصرف شده است. وونگ چهار ماه از آن دوران را رئیس این بنیاد بود. هم تینزمن و هم وونگ این اتهامات را رد کرده‌اند.

وونگ در یک پست دیگر این مسئله را خطاب قرار داده و گفت:

در طی دورانی که من ریاست بنیاد NEM‌ را بر عهده داشتم، به کمک دیگر اعضای هیات مدیره‌ی NEM‌ بودجه را به خوبی مدیریت کردیم. ما تنها حدود 50 درصد از بودجه را درخواست کردیم که امکان استفاده از آن برای سال 2017 تایید شد

تینزمن اتهام ذکرشده را مستقیما در انجمن بیان کرد و گفت:

“هیچکس لون را به گرفتن بودجه متهم نمی‌کند. لطفا این اطلاعات غلط را منتشر نکنید. لون وونگ یکی از موسسان و اولین رئیس بنیاد NEM‌ است؛ این بنیاد در سال 2017، یعنی دو سال پس از آغاز کار NEM‌، تاسیس شد. لون ریاست این بنیاد را در آوریل سال 2018 رها کرد. از آن زمان به بعد، تمرکز او بر پروژه‌ای به نام ProximaX است و ریاست آن پروژه را بر عهده دارد. بنیاد NEM‌ برای لون و پروژه‌اش آرزوی موفقیت می‌کند.”

یکی دیگر از اعضا به نام Jleony این بنیاد را به استفاده از بودجه برای سود و مصارف شخصی متهم کرد:

بسیار ناراحت‌کننده است که کارمندان بنیاد NEM‌ از بودجه‌ی موجود برای سود و مصارف شخصی استفاده می‌کردند و هیچ توجهی به موفقیت پروژه نداشتند

تینزمن مجبور شد تا این اتهامات را مجددا خطاب قرار دهد:

سلام. این اتهامات صحیح نیستند. هیچکس از بودجه برای مصارف شخصی خود استفاده نکرده است. در سال 2017 و 2018، سیاست‌های موثری مبنی بر ثبت تمام داده‌ها وجود نداشت، اما طبق اطلاعاتی که ما در دست داریم، ثابت می‌شود که بودجه برای بازاریابی، وقایع، حقوق‌ها، مسافرت و کارآموزی مصرف شده است. ما به همراه تمام توسعه‌های حسابرسی از سال 2018 شفافیت کاملی را به اشتراک گذاشته‌ایم. دلیل اینکه تغییر ساختار بنیاد NEM‌ سریعا صورت گرفت نیز همین است. سیاست‌های جدید و تغییر ساختار به ساختاری متمرکز بر محصول موجب ارائه‌ی شفافیت کامل در مورد نحوه‌ی مصرف و تخصیص بودجه توسط بنیاد شده است

“ما می‌توانیم این مسئله را حل کنیم.”

خبر خوب این است که مشکلات عملیاتی و مالی فعلی بنیاد NEM‌ حل‌شدنی هستند.

آن‌ها به منظور برطرف کردن این مشکلات، تغییرات عظیمی در نحوه‌ی عملکرد بنیاد و اینکه تمرکز عملکرد آن باید بر چه چیزی باشد، صورت داده‌اند:

بنابراین، اکنون در جایی قرار داریم که ماموریت و ساختار عملکرد بنیاد NEM‌ را کاملا از نو ساخته‌ و می‌خواهیم از اول شروع کنیم. این موضوع به معنای تمرکزی جدید تحت این رهبری جدید و همچنین بنیادی جدید است که قصد ارائه‌ی خدمات و پشتیبانی به بنیاد قوی خود را دارد

آن‌ها، به همراه تیم‌های منطقه‌ای خود که از آزادی بسیار زیادی برخوردارند، در حال تغییر از سازمانی غیرمتمرکز به سازمانی متمرکز بر محصول با گزارشات سنتی بیشتر هستند. کارمندان و پیمانکاران بنیاد NEM‌ اکنون باید به یکی از هفت رئیس بخش تولید گزارش دهند؛ یعنی مدیر ارشد فنی، مدیر تولید، مدیر ارشد مالی، مدیر توسعه‌ تجارت، مدیر ارشد تدارکات، مدیر ارشد بازاریابی و یا مدیر ارشد ؟؟؟.

در ارتباط با مسئولیت و شفافیت نیز رئسای بخش تولید باید استانداردها را گزارش کرده و بازده سرمایه‌گذاری را مستقیما به هیات مدیره و بنیاد تحویل دهند. تمام بودجه‌های مصرف‌شده نیز به مدیر ارشد مالی (CFO) گزارش شده و بخشی از استانداردهای حسابداری به حساب می‌آیند.

به علاوه، این بنیاد تا حد زیادی در حال کم کردن وجوه است؛ از جمله کاهشی 60 درصدی در 9 میلیون XEM قبلی به ازای هر ماه، به تعلیق درآوردن تمامی پروژه‌ها و مشارکت‌ها را تا اطلاع ثانوی و اخراج 150 نفر از کارکنان.

تمام این تغییرات برای دستیابی به یک هدف هستند و آن هدف تبدیل این بنیاد از سازمانی مبنی بر تبلیغات، شامل بازاریابی و کارآموزی، به سازمانی سنتی و متمرکز، مبنی بر درآمد و توسعه محصول، است.

همچنین، برنامه‌هایی مبنی بر جمع‌آوری بودجه‌ی 160 میلیون زمی (تقریبا 6.2 میلیون دلاری) وجود دارند که از طریق طرح پیشنهادی به بنیاد؛ یعنی همان درخواست از بنیاد NEM‌ برای برطرف کردن خلاء بودجه، انجام می‌گیرد.

رئیس بنیاد NEM‌، الکساندرا تینزمن، تایید کرده که گزارش کاملی از تغییر ساختار و بودجه‌های درخواستی این بنیاد در مراحل پایانی آماده‌سازی بوده و به محض اینکه توسعه‌دهندگان اصلی و تیم‌های قانونی زمان کافی برای بررسی طرح‌های پیشنهادی و حسابرسی‌ها را داشته باشند، منتشر خواهد شد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.