بنیاد لایت کوین‌‌ ، LTC و LitePay باهم تفاوت دارند

در 15 فوریه 2017، مدیر روابط عمومی بنیاد لایت کوین‌‌ (Litecoin Foundation) با انتشار مقاله‌‌ای تاکید کرد که LitePay نهادی جدا از لایت کوین‌‌ (Litecoin – LTC) و بنیاد لایت کوین‌‌ است. وی همچنین در پیام‌‌های شخصی خود در BeInCrypto اشاره داشت که بنیاد لایت کوین‌‌ را نباید با رمز ارز لایت کوین‌‌ یکی دانست.

0 88

نهادهای فراوانی هستند که با تلاش‌‌های غیرمتمرکز خود می‌‌کوشند رمز ارزهای گوناگون و بکارگیری آن‌‌ها را در جامعه گسترش دهند. هیچ سازمان متمرکزی وجود ندارد که لایت کوین‌‌ را مدیریت کند یا درباره‌‌ی نحوه‌‌ی استفاده از آن و ادغام شدنش تصمیم‌‌گیری نماید. گسترش ارز به کنش‌‌های غیرمتمرکز نهادهای پراکنده در جامعه‌‌ی لایت کوین‌‌ بستگی دارد.

لایت کوین‌‌ (LTC) یک کریپتوکارنسی یا رمز ارز غیرمتمرکز است که در آغاز به عنوان یک کپی از بیت کوین (BTC) ایجاد گردید. تشبیه رایجی وجود دارد که می‌‌گوید بیت کوین طلای مجازی است و لایت کوین‌‌ نقره‌‌ی مجازی. بیت کوین و لایت کوین‌‌ همانند طلا و نقره برای نگهداری ارزش استفاده می‌‌شوند. سرمایه‌‌گذاران زیادی هستند که به امید بالا رفتن قیمت این ارزها به مرور زمان، مقداری از آن‌‌ها را خریداری کرده‌‌اند. از این رو در آینده‌‌ این ارزها به فروش می‌‌رسد و فروش آن‌‌ها می‌‌تواند زیان یا سود داشته باشد. نه بیت کوین و نه لایت کوین‌‌ هیچکدام با هدف اندوختن ارزش ساخته نشده‌‌اند. کاربرد اصلی آن‌‌ها کاربرد یک ارز است.

bitcoin vs litecoin

بنیاد لایت کوین‌‌

بیت کوین و لایت کوین‌‌ هر دو بر مبنای فناوری بلاکچین غیرمتمرکز طراحی شده‌‌اند. این فلسفه‌‌ی غیرمتمرکز به دنیای حقیقی نیز وارد می‌‌شود. در حالی که بسیاری در راستای استفاده‌‌ی انبوه از رمز ارزها و جا افتادن آن‌‌ها در جامعه تلاش می‌‌کنند؛ هیچ نهادی به تنهایی رهبری این تلاش را بر برعهده ندارد. از سوی دیگر، بنیاد بیت کوین و بنیاد لایت کوین‌‌ با هدف آسان ساختن استفاده از ارزهای خود ایجاد شده‌‌اند و اختیاری بر روی شبکه‌‌های این ارزها ندارند.

گاشی (Gashi) در کامنت‌‌های شخصی خود در BeInCrypto با اشاره به مقاله‌‌ی اخیر خود گفت:

بنیاد LTC نهادی جدا از خود لایت کوین‌‌ است، به همین خاطر برای لایت کوین‌‌ تصمیم نمی‌‌گیرد … این بنیاد یک سازمان غیرانتفاعی است که کار آن گسترش بکارگیری و آگاهی از لایت کوین‌‌ می‌‌باشد. این سازمان به طور کامل از خود ارز غیرمتمرکز جداست.

بنیاد بیت کوین هم به همین صورت از خود سکه‌‌ی بیت کوین جداست. هر دو بنیاد نقش ابزارهای سازمان‌‌یافته‌‌ای را بازی می‌‌کنند و که برای استفاده‌‌ی انبوه و افزایش آگاهی از این دو ارز به کار می‌‌روند ولی هیچ‌‌کدام روی این دو ارز یا شبکه‌‌های آن‌‌ها نقش حاکمیتی ندارند. این سازمان‌‌ها همچنین به شیوه‌‌ی غیرمتمرکز با افراد و گروه‌‌های دیگر کار می‌‌کنند. این بدان معناست که آن‌‌ها در راستای یک هدف کار می‌‌کنند بدون اینکه لزوما با یکدیگر ارتباط داشته باشند یا روی یک پروژه مشترک کار کنند.

bitcoin and litecoin

LitePay و بنیاد لایت کوین‌‌

شرکتLitePay, Inc) LitePay) یک کمپانی خصوصی است که اعلام کرده بود در 26 فوریه 2018 یک کارت کریپتو لایت کوین‌‌ عرضه خواهد کرد. این کار به تاخیر افتاد و در نهایت به انجام نرسید. در 26 مارس 2018، کیت یونگ (Keith Yong) از بنیاد لایت کوین‌‌ نامه‌‌ی سرگشاده‌‌ای خطاب به جامعه‌‌ی LTC نوشت. او در این نامه اشاره داشت که کِنِت آسار (Kenneth Asare) مدیرعامل LitePay در حال آماده‌‌سازی برای فروش شرکت است و عملیات‌‌های این شرکت متوقف گردیده است.

تا زمان شکست LitePay، بنیاد لایت کوین‌‌ از این شرکت پشتیبانی می‌‌کرد و به لحاظ مالی آن را تامین می‌‌نمود. معمولا در فرآیندهای غیرمتمرکزی مانند این، چندین نهاد گوناگون با یکدیگر همکاری می‌‌کنند. این همکاری‌‌ها شاید عمر زیادی نداشته باشد ولی برای روی آوردن کاربران در آغاز راه اهمیت دارند. هنگامی که پروژه به میزان کافی کاربر پیدا کند، به لحاظ تئوری پس از گذشت مدت زمان مشخصی باید به استفاده‌‌ی انبوه برسد.

گاشی ابراز کرد که با وجود عمر کوتاه شراکت LitePay و بنیاد، این دو نهاد از هم جدا هستند. او در آخرین مقاله‌‌ی خود نوشت: «LitePay مستقل از لایت کوین‌‌ تشکیل شده و هیچ پیوندی با هسته‌‌ی پروژه ندارد».

بنیاد لایت کوین‌‌ همچنان در راستای هدف خود تلاش می‌‌کند و در این زمینه با فستیوال فیلم ماموت (Mammoth Film Festival ) و مبارزات قهرمان قهرمانان (UFC) همکاری‌‌ آغار کرده است. در عین حال، رابطه‌‌ی بنیاد با لایت کوین‌‌ مدتی قبل به پایان رسیده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.