بمب دشواری (Difficulty Bomb) و نرخ تورم اتریوم چیست؟

مجادلات اخیر حول نرخ تورم اتریوم باعث شده که بسیاری از مردم در مورد پاداش استخراج اتریوم و بمب دشواری صحبت کنند. اما بمب دشواری چیست؟ این مقاله به بررسی مفهوم بمب دشواری، نرخ تورم، زمان و پاداش بلاک اتریوم می‌پردازد.

0 190

بمب دشواری اتریوم چیست؟

همزمان با بروزرسانی فورک Constantinople اتریوم در شانزدهم ژانویه سال 2019، سوالات متعددی در مورد “بمب دشواری” اتریوم نیز به وجود آمد. بیشتر توضیحات موجود در این باره یا خیلی دشوارند و یا اشتباه.

بمب دشواری اتریوم: توضیحی ساده

بمب دشواری اتریوم به یک ابزار در اتریوم اشاره می‌کند. توسعه‌دهندگان اصلی اتریوم با استفاده از این ابزار می‌توانند میزان دشواری بردن پاداش برای استخراج‌کنندگان را تنظیم کنند. ماینرها (استخراج‌کنندگان) هر بار که بلاک‌ جدیدی ایجاد کرده و آن را به بلاکچین بیافزایند، پاداش دریافت می‌کنند.

زمانی که بمب دشواری اتریوم در حالت “انفجار” قرار گیرد، دریافت پاداش برای ماینرها از طریق استخراج سخت خواهد شد. اما چرا توسعه‌دهندگان باید چنین چیزی را بخواهند؟ زیرا به دنبال این هستند که ماینرها استخراج را متوقف کرده و شروع به کسب اعتبار کنند. به یاد داشته باشید که در اتریوم حالت موجود تغییر از اثبات کار به اثبات سهام است. هیچ استخراجی در اثبات سهام وجود ندارد و به جای آن اعتباردهندگان را داریم.

بمب دشواری اتریوم: یک عامل بازدارنده برای ماینرها

با اینکه اتریوم وارد زنجیره‌ی اثبات سهام شده، اما ماینرها، در صورت نداشتن انگیزه‌ی کافی، به استخراج خود در زنجیره‌ی اثبات کار ادامه می‌دهند. توسعه‌دهندگان به منظور جلوگیری از مشکلات امنیتی (مثل یک فورک)، ماینرها را به ورود به اثبات سهام تشویق می‌کنند. بمب دشواری اتریوم موجب کاهش پاداش ماینرها در زنجیره‌ی اثبات کار شده و بدین ترتیب، آنان را به ورود به اثبات سهام تشویق می‌کند.

چرا بمب دشواری بلاکچین به تاخیر افتاد؟

متاسفانه، به‌روزرسانی شبکه به اثبات سهام به تاخیر افتاد. هدف اصلی “بمب دشواری” این بود که موجب تشویق ماینرها به ورود به اثبات سهام شود. بنابراین، تیم اتریوم تصمیم گرفت که بمب دشواری را تا زمان آماده شدن Casper به تعویق بیاندازد.

بمب دشواری و نرخ تورم اتریوم

اگرچه، این تاخیر برای توسعه‌دهندگان بلندمدت قابل‌پذیرش نیست. این توسعه‌دهندگان در انتظار بمب دشواری (و اثبات سهام) هستند. چرا؟ زیرا پاداش بلاک‌های پایین‌تر به معنای نرخ تورم پایین‌تر است. این امر می‌توانست به یک به‌روز‌رسانی گاوی برای توسعه‌دهندگان بلندمدت تبدیل شود.

اجازه دهید که برای درک کامل این موضوع توضیح سریع و خلاصه‌ای از نرخ تورم اتریوم در اختیار شما قرار دهم. سپس، در مورد ارتباط میان بمب دشواری و پاداش بلاک صحبت خواهیم کرد! نگران نباشید، توضیح بسیار ساده‌ای خواهد بود.

نرخ تورم اتریوم

سال گذشته بحث و جدل‌هایی میان ماینرها و اعضای دیگر اجتماع صورت گرفت. این مجادلات در مورد نرخ تورم فعلی در اکوسیستم اتریوم بود. اجتماع خواستار کاهش این نرخ بود.

تعریف نرخ تورم اتریوم

سرعت هر اتر در از دست دادن ارزش/ قدرت خرید

توسعه‌دهندگان برای کاهش نرخ تورم در اتریوم می‌توانند از دو راه استفاده کنند:

1. افزودن بمب دشواری در اتریوم

2. کاهش صدور اتر برای ماینرهای اتریوم

Description: Ethereum-issuance-rate

زمان بلاک اتریوم و پاداش بلاک اتریوم

در این مقاله می‌خواهیم در مورد بمب دشواری صحبت کنیم. لطفا توجه داشته باشید که هدف بمب دشواری تنها تنظیم نرخ تورم نیست.

بمب دشواری اتریوم چیست؟ (با جزئیات)

بمب دشواری یک نوع “ابزار” در الگوریتم توافقی اتریوم است و به توسعه‌دهندگان اصلی کمک می‌کند تا میزان دشواری ایجاد یک بلاک جدید را تنظیم کنند. برای مثال، بمب دشواری در یک دوره‌ی زمانی خاص ممکن است در حالت “انفجار” قرار داشته باشد. در این حالت، استخراج بلاک دشوارتر خواهد بود (در مورد دلیل آن بعدا صحبت خواهیم کرد).

با این حال، ما برای درک بمب دشواری و تاثیرات آن، در ابتدا باید درکی از نحوه‌ به وجود آمدن بلاک‌ها داشته باشیم.

بسیار ساده است. بیایید مروری سریع و خلاصه بر آن داشته باشیم:

استخراج اتریوم؟ بلاک‌ها در اتریوم چگونه ایجاد می‌شوند؟

هر بار که تراکنشی را در شبکه‌ی اتریوم ارسال می‌کنید، این تراکنش به ماینرهای اتریوم انتقال می‌یابد. ماینرهای اتریوم تراکنش شما را با دسته‌ای از تراکنش‌های دیگر انتخاب کرده و آن را درون یک بلاک قرار می‌دهند.

اما این قسمت قسمت سخت ماجرا نیست، بلکه تایید بلاک توسط شبکه به عنوان یک بلاک “معتبر” دشوارترین بخش است.

هر ماینر پیش از تحویل بلاک به شبکه به یک قفل احتیاج داشته و برای قفل کردن یک بلاک نیز باید کلید را بیابد. تا زمانی که ماینر کلید را پیدا نکند، شبکه آن را معتبر نمی‌داند. (به همین دلیل است که افراد از عبارت “پیدا کردن بلاک” استفاده می‌کنند.

(نکته: این توضیح یک توضیح ساده است. شما می‌توانید توضیح ساده‌ی مرا در PoW Puzzle (معمای اثبات کار) ببینید.)

زمانی که کلید پیدا شود، بلاک به بلاکچین اتریوم اصلی افزوده می‌شود. ماینری که “بلاک را پیدا کرده است” پاداش دریافت می‌کند.

زمان بلاک و بمب دشواری در استخراج اتریوم

پیدا کردن کلید کار ساده‌ای نیست و بیشتر شبیه به پیدا کردن سوزن در انبار کاه است: یا آن را به سرعت پیدا می‌کنید و یا بسیار طول می‌کشد تا بتوانید آن را پیدا کنید.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا کلید را پیدا کنید با نام زمان بلاک شناخته شده است.

مدت زمانی که طول می‌کشد تا بلاک را پیدا کنید با نام زمان بلاک شناخته شده است.

ما در اتریوم به دنبال هیچ یک از این دو نیستیم. البته اینکه پیدا کردن یک بلاک مدت زمان زیادی طول بکشد خوب نیست، اما پیدا نکردن آن هم خوب نیست. ما تنها به دنبال یک مدت زمان مناسب هستیم. درست مثل گلدیلاک و سوپش.

Description: ethereum difficulty bomb block time

خوشبختانه اتریوم می‌تواند مدت زمان میانگین پیدا کردن بلاک توسط ماینرها را تنظیم کند. این مدت زمان بر اساس کاهش زمان بلاک یا افزایش زمان بلاک قابل تنظیم است.

تنظیم بر اساس افزایش زمان بلاک با عنوان بمب دشواری شناخته شده است.

چرا چنین نامی برای آن قرار داده شده است؟ زیرا اتریوم باعث می‌شود که پیدا کردن سوزن در انبار کاه دشوارتر شود. به طریق دیگری نیز می‌توان به این موضوع نگاه کرد:

مدت زمانی که یک ماینر صرف پیدا کردن یک بلاک می‌کند افزایش خواهد یافت. بنابراین، دریافت پاداش برای او سخت‌تر خواهد شد.

در ارتباط با نحوه‌ی تنظیم آن در مقاله‌ی دیگری صحبت خواهیم کرد. در حال حاضر، این تمام چیزیست که باید بدانید.

Description: Ethereum-inflation-rate

عوامل تورم اتریوم: زمان بلاک و پاداش بلاک

نتیجه: بمب دشواری، قیمت و تورم اتریوم

بمب دشواری در اتریوم به تنظیم زمان مورد نیاز برای پیدا کردن بک بلاک توسط ماینر کمک می‌کند. این موضوع تاثیرات مستقیمی بر نرخ تورم اتریوم دارد، زیرا سرعت دریافت پاداش توسط ماینرها را کاهش داده و به همین ترتیب، باعث کاهش عرضه‌ی اتریوم در سال‌های آینده می‌گردد. اگر عرضه کاهش یابد، قیمت افزایش می‌یابد. اگر قیمت افزایش یابد، قدرت خرید هر اتر افزایش می‌یابد.

مدت زمانی که طول می‌کشد یک ماینر بلاکی را در اتریوم پیدا کند 14 ثانیه است. به یاد داشته باشید که هر بار یک بلاک جدید ایجاد/تایید شود، اتر جدید به عنوان پاداش برای ماینرها صادر می‌شود. بمب دشواری موجب کاهش این پاداش‌ها و همچنین کاهش نرخ تورم در اتریوم می‌گردد.

قرار بر این بود که Casper اتریوم در کنار اثبات سهام دارای یک بمب دشواری نیز باشد. در حال حاضر هم Casper و هم بمب دشواری به تاخیر افتاده‌اند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.