بلاک چین به مثابه اینترنت؛ Hotmail بعدی کیست؟

سیر تکاملی تکنولوژی بلاک چین دقیقا مشابه ابتدای مسیر اختراع اینترنت است ، و در حال حاضر ما در فاز دوم این مسیر قرار داریم. اکنون چیزی حدود ۳۰ سال از اختراع اینترنت می گذرد ، شبکه جهانی که از ابتدای پیدایش خود همه ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است. تا جایی که در دنیای امروزی حتی تصور زندگی بدون اینترنت نیز تقریبا غیر ممکن است.

0 165

بلاک چین به مثابه اینترنت؛ Hotmail بعدی کیست؟! تاثیرات اینترنت بر زندگی انسان ها بر هیچکس پوشیده نیست؛ اما دنیای تکنولوژی به سرعت در حال پیشرفت است و تکنولوژی های جدید هر روز در حال پیشی گرفتن از یکدیگر هستند. یکی از این تکنولوژی ها که پیش بینی می شود تاثیری به اندازه تاثیر اینترنت بر زندگی ما داشته باشد تکنولوژی بلاک چین است. اگر تا امروز متوجه بزرگی این تاثیر نشده‌اید احتمالا دنیای دیجیتال را با دقت کافی رصد نکرده اید.

کسانی که به بلاک چین و تاثیرات آن بر زندگی بشر مظنون هستند، مدام سوال هایی از این جنس را تکرار می کنند:

«اگر بلاک چین انقدر موثر است پس چرا هیچکس از آن استفاده نمی کند؟ اصلا با دارایی های دیجیتال چه کاری می شود انجام داد؟ پس کی قرار است مردم از بیت کوین برای خرید کردن استفاده کنند؟»

اگر شما نیز سوالاتی از این قبیل در ذهن دارید، از منظر اشتباهی به ماجرا نگاه می کنید. اگر فکر می‌کنید که قرار است همین فردا از بیت کوین برای پرداخت پول بنزین استفاده کنید، باید بگوییم که اینطور نیست. همه ی اختراعات و پدیده های نو ظهور چرخه تکاملی مشخصی دارند که باید طی شود. اما اگر می خواهید متوجه شوید که وقتی می گوییم بلاک چین این قابلیت را دارد که همه ابعاد زندگی ما را در بر بگیرد منظورمان دقیقا چیست ، بهتر است یک گام به عقب بر داریم و ببینیم که چطور اینترنت از یک ایده خام به یکی از قوی ترین و منحصر به فرد ترین نیرو های این سیاره تبدیل شد.

اولین تجربه ما از اینترنت به زمانی برمی‌گردد که شرکت هایی مثل AOL شروع به انداختن سی دی هایی در صندوق پستی ما کردند. خیلی از ما هنوز مودم های ۲۸.۸K را به یاد داریم ، وقتی که دقیقه ها و حتی ساعت ها می نشستیم و به صدای لذت بخش (و گوش‌خراش) آنها در حالی که تلاش می کردند به اینترنت متصل شوند گوش می دادیم. اینترنت در آن زمان برای زندگی ما تقریبا هیچ کاربردی نداشت. انگیزه ما برای استفاده از آن بیشتر لذت و سرگرمی بود. اما هیچکس نمی پرسید که آیا اینترنت در آینده در مقیاس بزرگ تر استفاده خواهد شد یا خیر؛ یا حتی هیچکس از سرعت کم اینترنت برای انتقال اطلاعات شکایت نمی کرد و پیشنهاد تعطیل کردن آن را نمی داد. تا اینکه امروز به جایی رسیدیم که اصطلاح “آنلاین شدن” به طور کل بی معنی به نظر می رسد چون همه ما همیشه آنلاین هستیم و خیلی زود تر از اینکه متوجه شویم شروع به خرید و فروش اینترنتی کردیم.

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که دقیقا چه چیزی بود که به ما امکان خرید اینترنتی از شرکت هایی مثل آمازون را داد ؟ چه فناوری بود که برای به دست آوردن این امکان به آن نیاز داشتیم ؟ جواب مشخص است : ایمیل ها. بدون آدرس های ایمیل ، هیچکسی تقریبا به هیچ سرویس خاصی در اینترنت دسترسی نداشت.

سیر تکاملی بلاک چین

بنابراین ، کلید حل معما این جاست: این سیر تکاملی اینترنت و همه مباحثی که در مورد آن ها صحبت کردیم چگونه به بلاک چین و پیشرفت آن و حوزه رمز ارز ها ربط پیدا می کند؟

در دنیای رمز ارزها ، اولین چیزی که به آن احتیاج داریم خود رمز ارز است ، که معادل آن در دنیای اینترنت اتصال یا همان connection بود. برای به دست آوردن این رمز ارزها ، ما احتیاج به صرافی هایی داریم که آن ها را به ما بفروشند ، و این دقیقا شبیه نقشی است که ISP  ها در مثال اینترنت داشتند. در ابتدای پیدایش ایمیل ها ، آدرس های ایمیل فقط توسط ISP ها فراهم می شدند ، ولی کم کم عرصه برای سرویس دهندگان مستقل ایمیل فراهم شد. در این دوره متقاضیانی که به کامپیوتر دسترسی داشتند می توانستند برای خود ایمیل دانلود کنند اما فرایند دانلود ایمیل واقعا عذاب آور بود. تا اینکه Hotmail با ظهور خود انقلابی را در این عرصه پدید آورد و بازی را به کل تغییر داد. Hotmail محیط کاربری به شدت ساده ای داشت و کار کردن با آن به شدت راحت بود. حالا دیگر می توانستیم از هر جایی که می خواهیم با هر شرکت و سازمانی ارتباط برقرار کنیم و آن ها می توانستند با ما صحبت کنند. حال این مسئله این سوال را مطرح می کند که معادل و همزاد آدرس های ایمیل در دنیای بلاک چین و رمز ارز ها چیست ؟ جواب این سوال نیز مشخص است : کیف پول ها. چون بدون کیف پول ها ما قادر به ارسال و دریافت هیچ نوع رمز ارزی نیستیم. در حال حاضر کیف پول ها هم دقیقا همان مشکلی را دارند که زمانی آدرس های ایمیل داشتند : کار کردن با آن ها راحت نیست و فرایند عملکرد آن ها به مراتب از آدرس های ایمیل پیچیده تر است. به علاوه ، به نظر می رسد چیزی که بیشتر از همه به آن احتیاج داریم نوعی ارتباط بین کیف پول های مختلف است. امروزه هر رمز ارزی کیف پول های خاص خود را دارد ، و مشکل دقیقا همین جاست. چیزی که ما می خواهیم یک کیف پول اصلی یا مرجع است که با آن بتوان هر گونه رمز ارزی را ارسال یا دریافت کرد ، دقیقا همان طوری که با یک سرور ایمیل می توانیم ایمیل هایی از سرور های دیگر را دریافت و یا به سرور های دیگر ارسال کنیم. کلید فاز بعدی بلاک چین و رمز ارز ها این کیف پول ها بوده و هر کسی که بتواند این چالش را بر طرف کند معمار آینده بلاک چین خواهد بود. متاسفانه هیچکدام از ما هنوز نمی دانیم که چه کسی قرار است این گام بزرگ را در صنعت بلاک چین و رمز ارز ها بر دارد. پس می‌توانیم همه با هم منتظر این شخص یا اشخاص باشیم، یا خود برای دستیابی به آن تلاش کنیم.

منبع : https://cointelegraph.com/

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.