بلاک چین‌‌ Tezos در آستانه عرضه اولین بروزرسانی خود قرار دارد

بلاک چین‌‌ Tezos با توجه به ماهیت غیرمتمرکز خود توانسته است کاربران بسیار زیادی را در ماه‌‌های گذشته به دست آورد. اکنون توسعه‌‌دهندگان آن اعلام کرده‌‌اند که به زودی بروزرسانی جامعی را برای آن عرضه خواهند کرد. به نظر می‌‌رسد که این بروزرسانی در راستای کاهش توکن‌‌های مورد نیاز برای رای‌‌دهی و همچنین ارتقاء بکارگیری قراردادهای هوشمند صورت خواهد گرفت.

0 111

اولین بروزرسانی بلاک چین‌‌ Tezos : بعد از گذشت تقریبا سه ماه از رای‌‌گیری دارندگان توکن Tezos، بلاک چین‌‌ Tezos در آستانه بروزرسانی قرار دارد و مجموعه‌‌ای از تغییرات را در روز چهارشنبه دریافت خواهد کرد که با نسخه‌‌های پیشین ناسازگار خواهند بود.

این پیشنهاد ارتقاء با نام Athens A شناخته می‌‌شود و اولین فرآیند “خوداصلاح‌‌گری” است که بیکرهای (Bakers) حاضر در شبکه Tezos – معادل استخراج‌‌کنندگان بیت کوین یا اتریوم – توکن‌‌های خود را سپرده‌‌گذاری می‌‌کنند تا حمایت یا مخالفت خود را با پیشنهادهای مطرح‌‌شده نشان دهند. Tezos یک بلاک چین‌‌ اثبات سهام (Proof of Stake) بوده و ارزش‌‌گذاری تقریبی آن حدود 1 میلیارد دلار است.

گروهی توسعه‌‌دهنده با نام Nomadic Labs اولین فرآیند مدیریت داخل زنجیره (On-chain) شبکه Tezos را در ماه فوریه آغاز کردند. در آن زمان، چنین خبری با توجه به مشکلات پیش آمده در طی روزهای اولیه این پروژه اهمیت زیادی داشت.

همانطور که در ماه مارس نیز گزارش شد، Nomadic Labs دو پیشنهاد را مطرح کرد: Athens A و Athens B. هردوی Athens A و Athens B پیشنهاد افزایش محدودیت رایانش یا سوخت (Gas) بلاک‌‌های Tezos را مطرح می‌‌کردند. چنین کاری می‌‌توانست بکارگیری قراردادهای هوشمند را برای‌‌ آن دسته از توسعه‌‌دهندگان نرم‌‌افزاری آسان‌‌تر کند که در این پلتفرم فعالیت داشتند.

از سوی دیگر، Athens A همچنین پیشنهاد می‌‌داد که حداقل توکن‌‌های مورد نیاز برای تبدیل شدن کاربران به نانوا باید کاهش پیدا کند. چنین چیزی می‌‌توانست باعث جذب شدن نانوایان بیشتری به بلاک چین‌‌ Tezos شود.

بعد از سه ماه رای‌‌گیری و آزمایش، نانوایان اکنون به صورت رسمی به توافق رسیده‌‌اند که پیشنهاد Athens A را در شبکه اصلی Tezos اجرا کنند.

همانطور که جیکوب آرلاک (Jacob Arluck) از شرکت Tocqueville Group (شرکت ناسودآور توسعه تجاری که توسط بنیاد Tezos تاسیس شده است) خاطرنشان کرده است، نانوایان آخرین دور رای‌‌گیری را سه‌‌شنبه هفته گذشته و با بیش از 46,000 رای به انجام رساندند.

اکنون انتظار می‌‌رود که Athens A فردا در بلاک شماره 458,752 به صورت فعال درآید.

انواع مدیریت داخل زنجیره

فاز آخر رای‌‌گیری Tezos – که با نام دوره ترفیع شناخته می‌‌شود – به حداقل 81.39 درصد از تمامی رای‌‌ها نیاز داشت. به علاوه، اکثریت قاطع آنها باید به فعال شدن Athens A بر روی شبکه اصلی رای‌‌ می‌‌دادند.

آرلاک با بیان اینکه نتایج به دست آمده برای اولین فرآیند مدیریت داخل زنجیره در واقع “بالاترین آمار ممکن را برای سیستم‌‌های این‌‌چنینی بر جای گذاشته‌‌اند”، اذعان داشت:

Tezos مانند شبکه‌‌های MakerDAO یا Aragon نیست که یک وال (Whale) می‌‌تواند همه چیز را به راحتی کنترل کند... در سیستم ما تنها وال‌‌ها اجازه رای‌‌دهی ندارند. در شبکه Tezos، چندین شخص از جانب دسته زیادی از کاربران دیگر رای‌‌ می‌‌دهند.

 

“وال‌‌های رای‌‌دهنده” یکی از مسائل ستیزآفرین برای پروژه‌‌های بلاک چینی و سیستم مدیریت داخل زنجیره بوده‌‌اند. در عرض چند هفته گذشته، یک یا دو دارنده بزرگ توکن‌‌ها در شبکه MakerDAO نتایج رای‌‌گیری‌‌های مدیریتی را کامل به سود خود به پایان رسانده‌‌اند.

اگرچه رای‌‌گیری‌‌های مدیریتی هیچ تاثیری بر سیستم MakerDAO ندارند، اما می‌‌توانند در رای‌‌گیری‌‌های بعدی در مورد ایجاد تغییرات سیستمی تاثیرگذار باشند.

علاوه بر این، آخرین دور رای‌‌گیری برای پلتفرم مدیریتی و مبتنی بر اتریوم Aragon با 9 پیشنهاد برای دارندگان توکن همراه بود.

بر اساس داده‌‌های وب‌‌سایت تحلیل بلاک چین‌‌ Alethio، حداقل دو مورد از آنها به خاطر سلایق تنها یک دارنده توکن تایید یا رد شدند. چهار مورد از آنها به دلیل حمایت‌‌های تنها یک رای‌‌دهنده به پیروزی‌‌های بزرگی دست یافتند. ایوان ون نس، نویسنده وب‌‌سایت Week in Ethereum، روز 2 مه در مورد نتایج مدیریتی Aragon نوشت:

یکی از خطرات واضح مدیریت داخل زنجیره، حکومت پول‌‌داران است. متاسفانه، دومین رای‌‌گیری Aragon را حتی نمی‌‌توان بر پایه حکومت پول‌‌داران نیز توضیح داد. می‌‌توان آن را حکومت توسط یک وال نامید.

هنوز هم اختلافات زیادی وجود دارد

همانند MakerDAO و Aragon، تغییرات صورت گرفته و بروزرسانی در بلاک چین‌‌ Tezos در نهایت توسط دارندگان توکن تایید می‌‌شوند.

با این وجود، بر اساس صحبت‌‌های آرلاک، ویژگی متمایزکننده مدیریت داخل زنجیره Tezos این است که دارندگان توکن ملزم می‌‌شوند یا به عنوان یک بیکر رای بدهند، یا اینکه دارایی‌‌های خود را در اختیار یکی از بیکرهای داخل سیستم قرار دهند.

آرلاک در گفتگو با CoinDesk اذعان داشت،

در تمامی این سیستم‌‌ها، فقط افرادی که به مسائل توجه دارند از توکن‌‌های خود برای رای‌‌دهی استفاده می‌‌کنند. در سیستم ما، گروه‌‌های زیادی وجود دارند که همیشه به مسائل توجه دارند، چرا که مشغول bake هستند. چنین چیزی مشکل توجه را از میان برمی‌‌دارد و می‌‌تواند مقیاس مدیریت را با توجه به تعداد افراد حاضر در سیستم ارتقاء دهد.

آرلاک همچنین عنوان کرد که حتی دارندگان توکن‌‌های هنگفت – بین سه تا چهار درصد از ذخایر توکن – نیز به عنوان نمایندگان کاربران دیگر عمل می‌‌کنند.

آرلاک اظهار داشت،

آنها افرادی هستند که از جانب دسته‌‌ای بزرگ از کاربران دیگر رای می‌‌دهند. بیکرها تنها 10 یا شاید 20 درصد از چیزی را در اختیار دارند که نشان می‌‌دهند... اگر افراد توکن‌‌های خود را در اختیار یک بیکر قرار دهند و بعدا با رای‌‌های وی مخالف باشند، به سادگی می‌‌توانند توکن‌‌های خود را پس گرفته و در اختیار یک بیکر دیگر قرار دهند.

با این وجود، به نظر می‌‌رسد که Tezos هنوز هم فاصله زیادی تا مدیریت کامل داخل زنجیره دارد.

آرلاک تاکید کرد که درس‌‌های زیادی در طی فرآیند رای‌‌گیری Athens فرا گرفته شدند که احتمالا شیوه درست رای‌‌گیری در آینده را نشان می‌‌دهند.

آرلاک همچنین در مورد مکانیزم مدیریت داخل زنجیره بر روی بلاک چین‌‌‌‌های دیگر مانند Cosmos اذعان داشت:

هنوز هم اختلافات زیادی در رای‌‌گیری و علایق مردم وجود دارد. در آینده، دوست دارم سیستم رای‌‌گیری شبکه ما نیز مشابه Cosmos باشد.

 

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.