بلاکچین چیست؟ همه چیز درباره بلاکچین

بلاکچین فناوری جدیدی است که دسترسی به یک دفتر غیرمتمرکز بسیار بزرگ را فراهم می‌آورد. بلاکچین محیطی شفاف و غیرقابل دستکاری را برای ذخیره داده‌ها فراهم می‌آورد و باعث می‌شود نظام ذخیره‌سازی و دسترسی به داده‌ها تحول یابد. بلاکچین، از مجموعه بلاک‌هایی تشکیل شده است که به وسیله رمزنگاری خاصی به یکدیگر متصل شده‌اند و اصطلاحا زنجیره‌ای از بلوک‌ها را ایجاد کرده‌اند، هر یک از این بلوک‌ها ظرفیت حجم خاصی از داده را دارد و به دلیل همین ویژگی‌های ذخیره سازی، بلاکچین قادر است تا در صنایع متفاوتی به کار گرفته شود و نظام آن‌ها را تغییر دهد.

1 37,866
بلاکچین چیست
بلاکچین چیست

از وقتی که بیت‌‌‌‌کوین در سال 2009 به وجود آمده، دنیا شیفته‌‌‌‌ی ارزهای دیجیتال شده است. در واقع، در حال حاضر بیش از 1500 کوین مختلف برای خرید، فروش و معامله وجود دارد! با این حال، مهم‌‌‌‌ترین حاصل این اتفاق، فناوری‌‌‌‌ای است که اصل و اساس آن را تشکیل می‌‌‌‌دهد و تکنولوژی بلاکچین نام دارد. بنابراین سوال اینجاست که بلاکچین چیست؟

اگر می‌‌‌‌خواهید به مفهومی ساده از ماهیت بلاکچین دست یابید، جای درستی آمده‌‌‌‌اید! گرچه این تکنولوژی پیچیده است اما ما از نمونه‌‌‌‌های دنیای واقعی و واژگانی که تا حد ممکن ساده هستند استفاده می‌‌‌‌کنیم تا شما بتوانید این فناوری را تمام و کمال درک کنید!

این راهنما با توضیحاتی در مورد کاری که این فناوری انجام می‌‌‌‌دهد و اینکه چگونه این کار را انجام می‌‌‌‌دهد شروع شده و با بحث در مورد مزایای آن در برابر سیستم‌‌‌‌های سنتی ادامه می‌‌‌‌یابد، ما همچنین قصد داریم که نمونه‌‌‌‌هایی از نحوه استفاده از این فناوری در زندگی روزمره را نیز برای شما ذکر کنیم.

فهرست مطالب

1 فناوری بلاکچین چیست؟

2 تعریف بلاکچین: چرا این فناوری، بلاکچین نامیده می‌‌‌‌شود؟

3 معاملات چگونه در بلاکچین تایید می‌‌‌‌شوند؟

4 اهمیت تقسیم‌‌‌‌بندی

5 بلاکچین تا چه حد ناشناس است؟

6 بلاکچین در جهان واقعی چگونه مورد استفاده قرار می‌‌‌‌گیرد؟

 • 1-6 پرداخت های فرامرزی
 • 2-6 انتخابات
 • 3-6 زنجیره تامین
 • 4-6 بیمه

فناوری بلاکچین چیست؟

اگر بخواهیم به ساده‌‌‌‌ترین شکل بگوییم، بلاکچین فناوری‌‌‌‌ای است که امکان ارسال و دریافت ارزهای رمزنگاری شده را برای مردم فراهم می‌‌‌‌سازد. با این حال، بلاکچین چیزی بسیار بیشتر از یک سیستم پرداخت است. هنگامی که ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) نخستین ارز رمزنگاری شده جهان (بیت‌‌‌‌کوین) را به وجود آورد، یک پروتکل شگفت انگیز به نام بلاکچین را نیز ساخت.

جالب‌‌‌‌ترین بخش بلاکچین این است که هیچ شخص یا مقام واحدی آن را کنترل نمی‌‌‌‌کند. در عوض، تراکنش‌‌‌‌ها توسط انجمن آنلاین بررسی و تایید می‌‌‌‌شوند، که این امر باعث غیرمتمرکز بودن آن می‌‌‌‌شود! این پروتکل دارای مزایای بسیار زیادی از جمله شفافیت، سرعت و امنیت است که بعدا آن‌ها را توضیح خواهیم داد.

ایده واقعی فناوری بلاکچین نه تنها با تراکنش‌‌‌‌های مالی ارتباط دارد، بلکه امکان استفاده از آن برای هر صنعتی را نیز به وجود می‌آورد.

از آنجایی که بلاکچین غیر متمرکز است، همه‌‌‌‌ی افراد به داده‌‌‌‌های مشابهی دسترسی دارند (مگر اینکه یک بلاکچین اختصاصی باشد که شرکت‌‌‌‌ها از آن بهره می‌برند). یعنی به محض اینکه تراکنش پردازش و تأیید شود، همه می‌‌‌‌توانند آن را در بلاکچین ببینند.

این سیستم شبیه به یک دفتر حسابداری در دنیای واقعی است که حسابدار شرکت می‌‌‌‌تواند مانده حساب‌‌‌‌ها و  هر تراکنشی که تا به حال انجام شده را در آن مشاهده کند. با این حال، از آنجاییکه بلاکچین‌‌‌‌هایی مانند بیت‌‌‌‌کوین و اتریوم (Ethereum ) عمومی هستند، هر کسی می‌‌‌‌تواند داده‌‌‌‌های تراکنشی را مشاهده کند.

وقتی که می‌‌‌‌خواهیم به درک درستی از مفهوم صحیح بلاکچین برسیم موارد زیادی وجود دارد که باید راجع بهشان صحبت کرد، بنابراین همه موارد را تقسیم بندی می‌کنیم و آن‌ها را به نوبت شرح خواهیم داد.

تعریف بلاکچین: چرا آن را بلاکچین می‌‌‌‌نامند؟

اگرچه اکنون تعاریف مختلفی از بلاکچین وجود دارد، اما همه آنها به روش‌‌‌‌های بسیار مشابه عمل می‌‌‌‌کنند. ساده ترین راه برای توضیح کاری که بلاکچین انجام می‌‌‌‌دهد این است که کلمه بلاکچین را به دو کلمه بلاک (Block) و چین (Chain) (به معنی زنجیره) تقسیم کنید!

یک کانتینر در جهان واقعی که تعداد زیادی جعبه را از مقصد A به مقصد B حمل می‌‌‌‌کند را تصور کنید. در دنیای ارزهای رمزنگاری شده (cryptocurrency) کانتینر همان “بلاک” است و هر جعبه یک تراکنش منحصر به فرد است.

 • “کانتینر” = بلاک
 • “جعبه” = تراکنش‌‌‌‌ها

“کانتینر تعداد زیادی جعبه را حمل می‌‌‌‌کند” = بلاک تعداد زیادی تراکنش را در خود جای می‌دهد.

ممکن است پیچیده به نظر بیاید، اما ادامه خواندن این راهنما همه چیز مشخص خواهد شد. در بلاکچینی که بیت‌‌‌‌کوین از آن استفاده می‌‌‌‌کند، تایید تراکنش‌‌‌‌ها در شبکه برای یک بلاک 10 دقیقه طول می‌‌‌‌کشد.

مانند یک کانتینر در جهان واقعی، بلاک فقط مقدار مشخصی از تراکنش‌‌‌‌ها را می‌‌‌‌تواند حمل کند که این مقدار توسط حداکثر اندازه بلاک تعیین می‌‌‌‌شود. هر بلاکچین دارای حداکثر اندازه بلاک مخصوص به خود است، که معمولا مقدار داده‌‌‌‌ای (بر حسب مگابایت) است که می‌‌‌‌تواند نگه دارد.

بیت‌‌‌‌کوین می‌‌‌‌تواند 1 MB داده در هر بلاک نگه دارد، در حالی که سیستم‌‌‌‌های دیگر مانند بیت‌‌‌‌کوین کش (Bitcoin Cash) دارای محدودیت اندازه بلوک 8 MB هستند.

هرچه اندازه بلاک بیشتر باشد می‌‌‌‌تواند تراکنش‌‌‌‌های بیشتری را نگه دارد. بنابراین اکنون می‌‌‌‌دانید که یک بلاک چیست، در مورد چین (زنجیره) چطور؟

برای ساده‌‌‌‌تر کردن کار می‌‌‌‌خواهیم با همان مثال کانتینر حمل جعبه توضیحات را ادامه دهیم! بیایید تصور کنیم کانتینر به مقصد اول رسیده است. یعنی بلاک تأیید شده است و در حال حاضر در دفتر کل  موجود است و همه می‌‌‌‌توانند آن را ببینند.

با این حال، کانتینر آماده است تا به سمت مقصد بعدی حرکت کند. هر جعبه جدید یا قدیمی (تراکنش‌‌‌‌هایی) که کانتینر (بلاک) حمل می‌‌‌‌کند نیز در بلاکچین عمومی قابل مشاهده است. این قضیه برای هر تراکنشی صدق می‌‌‌‌کند. به محض تایید تراکنش، داده‌‌‌‌های آن برای همه قابل مشاهده است، به همین دلیل است که آن را “زنجیره‌‌‌‌ای” از معاملات می‌‌‌‌نامند!

تراکنش‌‌‌‌ها چگونه در بلاکچین تایید می‌‌‌‌شوند؟

بلاکچین غیرمتمرکز است، یعنی توسط هیچ یک از مقامات کنترل نمی‌شود. این غیرمتمرکز بودن به معنی عدم نیاز به یک واسطه جهت تایید انتقال وجوه نیز می‌‌‌‌باشد.

در این صورت تراکنش‌‌‌‌ها چگونه تأیید می‌‌‌‌شوند؟ این جا است که موضوع جالب می‌‌‌‌شود!

بلاکچین یک پلتفرم انجمن مبنا است، یعنی در اغلب موارد هر کسی می‌‌‌‌تواند برای کمک به تأیید تراکنش‌‌‌‌ها با شبکه همکاری کند. آنها این کار را با کمک نیروی محاسباتی خود انجام می‌‌‌‌دهند و از این طریق قادر به پشتیبانی از شبکه می‌‌‌‌باشند.

همه بلاکچین‌‌‌‌ها از این فناوری برای انجام این کار استفاده نمی‌‌‌‌کنند، اما ما فرایند را با چگونگی به “اجماع” رسیدن شبکه مشخص می‌‌‌‌کنیم. اجماع اساسا به این معنی است که “شبکه چگونه می‌‌‌‌داند که تراکنش معتبر است و کاربر واقعا به وجوه دسترسی دارد؟”

بلاکچین‌‌‌‌ها با پیروی از قوانین ” رمزنگاری”، که منشا واژه “cryptocurrency” از آنجا آمده است، به توافق می‌‌‌‌رسند. رمزنگاری یک حوزه واقعا پیشرفته ریاضیات است که بر اساس پازل‌‌‌‌های الگوریتمیک می‌‌‌‌باشد.

وقتی که بلاکچین و جامعه داوطلبان آن قادر به حل پازل الگوریتمی باشند، قوانین رمزنگاری بیان می‌‌‌‌کنند که یک تراکنش معتبر و قابل اعتماد است. با این حال، بلاکچین‌‌‌‌های مختلف از متدهای مختلفی برای حل پازل استفاده می‌‌‌‌کنند که با نام الگوریتم اجماع شناخته می‌‌‌‌شوند.

دچار سردرگمی شدید؟ نگران نباشید. در ادامه برایتان مثالی ذکر خواهد شد!

استفاده از بلاکچین بیت‌‌‌‌کوین توسط الگوریتم اجماعی با نام “اثبات کار” (PoW) پشتیبانی می‌‌‌‌شود. پازل به قدری دشوار است که هیچ انسانی نمی‌‌‌‌تواند آن را به تنهایی حل کند، به همین دلیل مردم باید برای حل آن از قدرت محاسباتی کامپیوتر خود استفاده کنند.

هر رایانه‌‌‌‌ای که به شبکه متصل است (که یک “گره” نامیده می‌‌‌‌شود) تلاش می‌‌‌‌کند تا پازل را با بیشترین سرعت ممکن حل کند. هر کس اولین پازل را حل کند، پاداش (بیت‌‌‌‌کوین جدید رایگان) دریافت می‌‌‌‌کند. با این حال، پاداش بیت‌‌‌‌کوین در واقع رایگان نیست و افراد در عوض آن، از قدرت محاسباتی خود استفاده می‌‌‌‌کنند!

PoW فقط یک نمونه از چگونگی دستیابی به اجماع است. نمونه‌‌‌‌های بسیار زیاد دیگری وجود دارند که در ادامه این راهنما به برخی از آنها اشاره کرده‌‌‌‌ایم ( نمونه های خیلی بیشتری وجود دارد )!

 • PoS (اثبات سهام)
 • DPoS (اثبات سهام محول شده)
 • PBFT (عیب‌‌‌‌تابی بیزانسی عملی)
 • DAG (گراف جهت‌‌‌‌دار غیرمدور)

اهمیت غیرمتمرکز بودن

همانطور که می‌‌‌‌دانید، پروتکل بلاکچین می‌‌‌‌تواند یک معامله را بدون وجود یک واسطه تایید کند و هیچ یک از مقامات شبکه را کنترل نمی‌‌‌‌کنند. به همین دلیل است که بلاکچین غیر متمرکز است. اما چرا این مساله مهم است؟

اولا، غیرمتمرکز بودن با خود امنیت به همراه دارد. در حقیقت، ویژگی‌‌‌‌های امنیتی یک بلاکچین غیرمتمرکز، آنقدر امن است که هک شدن آن تقریبا غیرممکن است. قبل از اینکه علت آن را توضیح بدهم ازشما می‌‌‌‌خواهم که در مورد چگونگی عملکرد یک شبکه متمرکز فکر کنید.

بیایید سازمانی مانند یاهو را در نظر بگیریم. یاهو یکی از بزرگترین شرکت‌‌‌‌های جهان است که خدمات فراوانی مانند ایمیل، اخبار و محتوای ویدیویی ارائه می‌‌‌‌دهد. تمام اطلاعات آنها بر روی یک سرور متمرکز ذخیره می‌‌‌‌شود که از خیلی لحاظ خوب است. اما اگر سرور متمرکز نتواند به درستی عمل کند چه اتفاقی می‌‌‌‌افتد؟

این دقیقا همان چیزی است که در سال 2016 اتفاق افتاد، زمانی که گروهی از هکرها توانستند کنترل سرورهای یاهو را به دست بیاورند و با این کار توانستند به بیش از 3 میلیارد حساب ایمیل خصوصی دسترسی پیدا کنند.

امکان وقوع دوباره این اتفاق وجود دارد. می‌‌‌‌خواهد رسانه‌‌‌‌های اجتماعی، بانک‌‌‌‌ها یا ارائه دهندگان خدمات اینترنتی باشد یا حتی انتخابات ایالات متحده؛ سرورهای متمرکز همیشه هک می‌‌‌‌شوند. با این حال، خبر خوب این است که هک کردن سرورهای غیر متمرکز تقریبا غیرممکن است. دلیل آن را در ادامه توضیح داده‌‌‌‌ایم!

کمی قبل‌تر توضیح دادیم که افراد بسیار زیادی برای تایید یک تراکنش، قدرت محاسباتی خود را به اشتراک می‌گذارند. این “گره‌‌‌‌ها” نه تنها به بررسی جابجایی پول کمک می‌‌‌‌کند، بلکه امنیت شبکه را نیز حفظ می‌‌‌‌کنند. دلیل آن این است که اگر قرار باشد اتفاق بدی بیفتد باید بیش از نیمی از گره‌‌‌‌های کل شبکه به صورت هم‌‌‌‌زمان هک شوند!

حتی اگر امکان این هک شدن وجود داشته باشد (که واقعا چنین امکانی وجود ندارد)، هکر فقط می‌‌‌‌تواند یک بلوک از بلاکچین را تغییر دهد که در مورد بیت‌کوین این کار حدود 10 دقیقه طول خواهد کشید!

غیرمتمرکز بودن نه تنها به لحاظ امنیتی مهم است، بلکه به لحاظ رعایت مساوات نیز اهمیت دارد. هر کسی که با بلاکچین کار می‌‌‌‌کند می‌‌‌‌تواند به سیستم کمک کند. علاوه بر این، قرار گرفتن  هر تراکنش در معرض دید عموم باعث شفافیت شبکه می‌‌‌‌شود. بدون فساد، بدون تقلب و بدون نابرابری!

بلاکچین تا چه حد ناشناس است؟

هنگامی که ساتوشی ناکاموتو در سال 2009 بیت‌‌‌‌کوین را ساخت، نه تنها قصد ایجاد یک سیستم پرداخت منصفانه، مطمئن و شفاف را داشت، بلکه می‌‌‌‌خواست افراد وجوه خود را به صورت ناشناس بفرستند و دریافت کنند.

در مورد چگونگی صرف پول در زندگی روزمره فکر کنید. وقتی پول را از دستگاه خودپرداز برمی‌‌‌‌دارید، بانک می‌‌‌‌داند که کجا هستید و چقدر خرج می‌‌‌‌کنید. هنگامی که طی تعطیلات از کارت اعتباری خود استفاده می‌‌‌‌کنید، شرکت کارت اعتباری نیز می‌‌‌‌داند که کجا هستید و چقدر خرج می‌‌‌‌کنید.

وقتی که حقوق و دستمزد خود را دریافت می‌‌‌‌کنید، بانک می داند چه مقدار پول می‌‌‌‌گیرید. لیست کسانی که از دخل و خرج شما اطلاع دارند همچنان ادامه دارد. اما نکته این است که واسطه‌‌‌‌ها اطلاعات زیادی در مورد شما دارند. اما چه کسی به آنها حق این را می‌‌‌‌دهد که دقیقا بدانند با پولی که به سختی به دست آورده‌‌‌‌اید چکار می‌‌‌‌کنید؟ هیچ‌‌‌‌کس چنین حقی را به آنها نمی‌‌‌‌دهد! آنها نباید این مسائل را بدانند.

این همان تفاوت بلاکچین است. هنگامی که یک ارز رمزنگاری شده دریافت می‌‌‌‌کنید، آن را در یک کیف پول دیجیتال ذخیره می‌‌‌‌کنید. می‌‌‌‌توانید این ارز را  بر روی کامپیوتر یا تلفن همراهتان، به صورت آنلاین یا حتی روی یک دستگاه سخت افزاری ذخیره کنید. سپس این ارز رمزنگاری شده به چیزی به نام آدرس کیف پول متصل می شود. شما می توانید همانطور که می خواهید آدرس کیف پول خود را داشته باشید، اما هیچ دو کیف پولی نمی‌‌‌‌توانند آدرس مشابهی داشته باشند.

وقتی پولی برای کسی ارسال می‌‌‌‌کنید، آنها را از کیف پول خود به کیف پول دیگران ارسال می‌‌‌‌فرستید. یک تراکنش در بلاکچین بیت‌‌‌‌کوین به این شکل است:

کیف پول “1BoatSLRHtKNngkdXEeobR76b53LETtpyT”

ارسال “2 BTC” به

کیف پول “1CfaunqrVpcXmpLheUVWeSP1KPsKDha1Nb”

جمعه 18 مه 2018 در 15.37.

همانطور که می‌‌‌‌توانید از اطلاعات فوق مشاهده کنید، به محض تایید تراکنش، همه می‌‌‌‌توانند مبلغ ارسال شده و تاریخ و زمان معامله را مشاهده کنند. با این حال، تنها اطلاعاتی که مردم در مورد فرستنده و گیرنده می‌‌‌‌دانند، آدرس کیف پولشان است.

به همین دلیل است که معاملات بلاکچین ناشناس نیستند، اما شبه ناشناس می‌‌‌‌باشند (مانند اسم مستعار).

با این حال، این کار درست شبیه خرج پول نقد در دنیای واقعی است. هنگامی که شما به سوپرمارکت محلی خود می‌‌‌‌روید و پول نقد می‌‌‌‌پردازید، سوپرمارکت می‌‌‌‌داند که چه شکلی هستید، اما هیچ اطلاعات دیگری در مورد شما ندارد!

بلاکچین چگونه می‌‌‌‌تواند در دنیای واقعی مورد استفاده قرار گیرد؟

در حقیقت، فناوری بلاکچین تقریبا می‌‌‌‌تواند در هر صنعت یا بخشی مورد استفاده قرار گیرد. با جایگزینی سرورهای متمرکز با بلاک‌‌‌‌های غیر متمرکز، افراد، شرکت‌‌‌‌ها و حتی دولت‌‌‌‌ها می توانند از مزایایی که بلاکچین ارائه می‌‌‌‌دهد، از جمله امنیت، شفافیت و سرعت بهره‌‌‌‌مند شوند.

پرداخت‌‌‌‌های فرامرزی

صنعت پرداخت‌‌‌‌های فرامرزی یک کسب ‌‌‌‌و کار چند تریلیون دلاری است که بانک‌‌‌‌ها مجبورند پرداخت‌‌‌‌های خود را روزانه به صورت بین‌‌‌‌المللی انجام دهند. بخش عمده‌‌‌‌ای از این صنعت توسط یک واسطه به نام سوئیفت (SWIFT)، که در بلژیک مستقر است، اداره می‌‌‌‌شود. سوئیفت در اوایل دهه 1970 دایر شد تا پرداخت‌‌‌‌های بین المللی را ساده‌‌‌‌تر کند، اما این سیستم کند، گران و ناکارآمد است.

به همین خاطر است که بانک‌‌‌‌ها قادر به تعامل مستقیم با یکدیگر نیستند. در عوض، آنها باید از سوئیفت و در بعضی موارد، بانک‌‌‌‌های مربوطه دیگر استفاده کنند. با این حال، بانک‌‌‌‌ها با استفاده از فناوری بلاکچین قادر می‌‌‌‌توانند بر مبنای سیستم همتا به همتا با یکدیگر کار کنند.

یعنی هیچ واسطه‌‌‌‌ای بین دو سازمان وجود ندارد. انجام تراکنش‌‌‌‌ها چندین روز طول نخواهد کشید و  پول زیادی نیز صرف آن نخواهد شد. بلاکچین ریپل ( Ripple) دقیقا به این منظور طراحی شده است و در حال حاضر بیش از 100 بانک مختلف پروتکل آن را تست می‌‌‌‌کنند!

انتخابات

چند بار درباره تقلب انتخاباتی شنیده‌‌‌‌ایم؟ این شبکه متمرکز انتخابات ایالات متحده یا هک می‌‌‌‌شوند (ادعا می شود!) یا دولت‌‌‌‌ها شهروندان خود را تهدید می‌‌‌‌کنند تا به آنها رای دهند؟ متاسفانه همیشه چنینی اتفاق‌‌‌‌هایی می‌‌‌‌افتند، اما فناوری بلاکچین می‌‌‌‌تواند مشکل را حل کند!

اولا، از آنجاییکه که هر تراکنشی که تا کنون اتفاق افتاده است در دفتر عمومی برای همه قابل مشاهده است، امکان تغییر یا حذف رای‌‌‌‌ها برای یک حزب سیاسی غیرممکن می‌‌‌‌باشد. به یاد داشته باشید، بلاکچین نه تنها برای تراکنش‌‌‌‌های مالی است، بلکه می‌‌‌‌تواند هر چیزی که داده محسوب می‌‌‌‌شود را پردازش کند!

بلاکچین برای انتخابات نیز مناسب خواهد بود چون که تراکنش‌‌‌‌ها شبه ناشناس هستند، یعنی هیچکس هویت دنیای واقعی رای‌‌‌‌دهندگان را نمی‌‌‌‌داند. در عوض، هویت شهروندی می‌‌‌‌تواند به یک کلید خصوصی مرتبط باشد که تنها کاربر فردی به آن دسترسی داشته باشد. با این کار می‌‌‌‌توان مطمئن شد که هر شهروند تنها می‌‌‌‌تواند یک بار رای دهد.

زنجیره تامین

زنجیره تامین چگونگی حرکت کالا از نقطه شروع به مقصد نهایی است. یک نمونه از زنجیره تامین یک نوشیدنی آب پرتغال می‌‌‌‌باشد. زنجیره تامین در محل رشد پرتقال شروع می‌‌‌‌شود، ممکن است پرتغال به یک کارخانه منتقل شود تا آب آن گرفته شود، سپس ممکن است به انبار و در نهایت به سوپرمارکت منتقل شود.

در حال حاضر، چون هر بخش از زنجیره تامین از سیستم‌‌‌‌های غیرمتمرکزش استفاده می‌‌‌‌کند، ردیابی هر مرحله سفر بسیار سخت می‌‌‌‌باشد. با این حال، با استفاده از تکنولوژی بلاکچین، مشاهده به کل فرآیند زنجیره تامین برای همه امکان پذیر است.

این کار بسیار کارآمدتر، شفاف‌‌‌‌تر و امن‌‌‌‌تر از استفاده از سرورهای متمرکز خواهد بود، زیرا همه چیز می‌‌‌‌تواند در همان شبکه قرار گیرد. علاوه بر این، شبکه هرگز مختل نخواهد شد و تقلبی در آن صورت نخواهد گرفت!

بیمه

صنعت بیمه تقریبا همه چیز را در سیاره زمین پوشش می‌‌‌‌دهد. می‌‌‌‌خواهد خانه، ماشین، حیوان خانگی، سلامت، تعطیلات یا تلفن شما باشد – اگر ارزش داشته باشد، می‌‌‌‌توان آن را بیمه کرد!

مشکل اینجاست که این صنعت  تحت سلطه واسطه‌‌‌‌ها قرار دارد، یعنی سیاست‌‌‌‌گذاری هزینه بالایی دارد  و وقتی که زمان ادعا کردن می‌‌‌‌رسد، پروسه بسیار آهسته است. با این حال، پروتکل بلاکچین امکان بیمه شدن بدون نیاز به یک واسطه را برای افراد فراهم می‌‌‌‌آورد.

به عنوان مثال، اگر کسیقصد بیمه پرواز خود را داشته باشد، به محض اینکه هواپیما از روی باند بلند شود، نتیجه به طور خودکار حل‌‌‌‌و‌‌‌‌فصل خواهد شود. در هر صورت صعود هواپیما  به موقع انجام می‌‌‌‌شود و شما پرداخت بیمه خود را از دست می دهید یا هواپیما دیر می‌‌‌‌کند و شما پرداختی بیمه را دریافت می‌‌‌‌کنید!

همه‌‌‌‌ی این موارد می‌‌‌‌تواند در یک اکوسیستم شفاف، سریع و ایمن مانند بلاکچین انجام شود!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.
1 نظر
 1. mrkazeeem

  سلام..
  ممنون بسیار مفید و همه فهم بود
  واقعا بهره بردم
  بازم مطالب اینچنینی شیر کنید…

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.