بلاکچین چگونه نظم اقتصادی، محیطی و اجتماعی ما را در آینده متحول می‌کند (بخش دوم)

فناوری بلاکچین به شیوه‌‌ای روزافزون در زندگی اقتصادی مردم نفوذ می‌‌کند و می‌‌توان انتظار داشت که در آینده‌‌ای نه چندان دور تسلط کاملی بر فضای اقتصادی جهان داشته باشند. این مقاله مثال‌‌هایی جالب توجه را از این مسئله فراهم آورده و به بررسی تاثیر آنها بر معاملات تجاری می‌‌پردازد.

0 203

در ادامه بخش دوم تغییر ساختار اقتصادی توسط فناوری بلاکچین را می‌‌خوانیم. می‌‌توانید بخش اول را در سایت فینمگ مطالعه کنید.

اتوماسیون، رکود اقتصادی را ترکیب کرده و نرخ سود را به محدوده منفی برخواهد گرداند.

مسئله سود برای اولین بار در تاریخ، فرصت تولید محصولات بدون هزینه را به وجود آورده است – کالاهایی که به هیچ موادی برای تولید نیاز ندارند – که تاثیر زیادی بر جهان در حال پیشرفت خواهد گذاشت.

در طی دهه گذشته سطح طبیعی نرخ سود در ایالات متحده با رشد تولید ناخالص داخلی همتراز بوده است – که به منظور هماهنگ بودن میزان بدهی جهانی با نرخ سرویس‌‌های وام‌‌دهی ضروری است. اما زمانی که روند تفاوت میان نرخ سود کوتاه‌‌مدت و نرخ بلندمدت برعکس‌‌ می‌شود، سرانجام منجر به رکود و رشد کمتر در آینده خواهد شد، چرا که سرمایه‌‌گذاران به منظور درآمدهای ایمن‌‌تر به دنبال اوراق بلند‌‌مدت‌‌تر خواهند رفت، قیمت‌‌ها را بالا خواهند برد و بازده کمتر خواهد شد.

CHART

اگرچه قابل قبول‌‌ترین “شاخص رکود” تفاوت میان اوراق بهادار ۲ تا ۱۰ ساله می‌‌باشد، تفاوت میان اوراق ۳ تا ۵ ساله اخیرا برای اولین بار از سال ۲۰۰۶/۷ معکوس شد (به زیر ۰ سقوط کرد). این وارونگی به عنوان نویددهنده رکود به شمار می‌‌آید. منبع: بلومبرگ.

طبق گفته هادسون، در طی سال‌‌های اخیر “فدرال رزرو توانسته است قیمت دارایی‌‌ها را از طریق تزریق اعتبار کافی به داخل اقتصاد متورم سازد تا نرخ سود را پایین نگه دارد و بانک‌‌ها را قادر سازد درآمدهای شرکتی بیشتری را به صورت سرمایه‌‌ درآورند و قدرت وام‌‌دهی بیشتری داشته باشند”.

CHART

بانک‌‌های مرکزی در سراسر دنیا “ترازنامه‌‌های خود را گسترش دادند” و رکود قیمتی شدیدی را طی سال‌‌های اخیر در سهام، اوراق قرضه و املاک به وجود آوردند. منبع: Lion Crest Capital.

با وجود پولی که بانک‌‌های تجاری از بانک‌‌های مرکزی برای دارایی‌‌های بد دریافت کردند، اما این بانک‌ها این سرمایه را از طریق وام دهی به کسانی که حقیقتا به آن نیاز داشته و آن را خرج می‌کنند، منتقل نکردند (طبقات متوسط و کارگر). به جای آن، این بانک‌‌ها پول مذکور را عمدتا به نهادهای بازرگانی واگذار کردند تا نرخ سود بیشتری را دریافت کنند. این موسسات از پول جدید برای سرمایه‌‌سازی یا استخدام افراد جدید استفاده نکردند، بلکه سعی داشتند با استفاده از خرید و فروش‌‌های مبتنی بر وام درآمدزایی کنند.

با این حال، نرخ سود در سال‌‌های اخیر به محدوده منفی (کمتر از نرخ بدون ریسک بانک‌‌ها) کشانده شد تا با رکود مقابله شود و پس از اتمام هر چرخه بدهی، توانایی بانک‌‌های مرکزی در برانگیختن رشد اقتصادی از طریق سیاست‌‌های پولی رو به افول نهاده است.

زمانی که رکود اقتصادی بعدی از راه برسد، با تاثیرات ضد تورم اتوماسیون‌‌ و فناوری همراه خواهد شد که هم‌‌اکنون نیز در حال جایگزینی نیروی کار و متعاقبا تقاضای مصرف‌‌کنندگان می‌‌باشند.

رنسانس ارزها

ارزهای محلی و همچنین ارزهایی که در گذر زمان ارزش خود را از دست می‌‌دهند ممکن است مانند یک ایده نوین به نظر آیند، اما در واقع تاریخچه‌‌ای طولانی دارند. آنها در جریان رکود بزرگ به شکل اسکناس‌‌های موقت در ایالات متحده و اروپا به کار می‌‌رفتند، زمانی که دولت‌‌ها و حوزه‌‌های قضایی محلی به دلیل خالی شدن بانک‌‌ها دست به چاپ ارز مخصوص خود زدند.

ارزهای نزولی (که به عنوان نرخ demurrage شناخته می‌‌شود)، به جای ذخیره پول از طریق ترغیب مردم به اینکه بدون استفاده از کارت اعتباری یا بدهکار شدن پول خود را خرج کنند، گردش و شتاب پول را تحریک می‌‌کنند. نرخ demurrage مدرن از شهر سوئیسی ورگل و ارز محلی ساخته‌‌شده توسط آن نشات گرفته است، که به عنوان فریگلد (به معنی “پول مفت” در زبان آلمانی) شناخته می‌‌شود. این ارز با سرعت ۱% در هر ماه سقوط می‌‌کرد و پس از هر بار استفاده باز هم ارزش خود را از دست می‌‌داد. این آزمایش از مفهوم Freiwirtschaft (“اقتصاد رایگان”) از اقتصاددان معروف سیلویو گسل الهام گرفته بود، که به دنبال استقلال پول از چرخه خرید و فروش بود.

ارز ورگل در زمان دوره رکود بزرگ به کار می‌‌رفت و به عنوان “معجزه ورگل” شناخته می‌‌شد، چرا که این شهر را افت شدید خود نجات داد، اگرچه باثبات بودن آن بسیار بعید می‌‌نمود.

قدیمی‌‌ترین ارز جایگزین دنیا متعلق به بانک سوئیسی ویر (WIR Bank) می‌‌باشد که در دهه ۱۹۳۰ به وجود آمد. ارز ویر نیز در واکنش به رکود بزرگ معرفی شد، زمانی که پول و بازارهای اعتباری کاملا تهی شدند و وام‌‌ها عمدتا به کسب و کارهای کوچک و متوسط اعطا می‌‌شدند. چنین چیزی باعث شد که شرکت‌‌ها بتوانند با وجود تغییرات گسترده فرانک سوئیس و نزول اقتصادی باز هم فروش خود را حفظ کنند.

ویر در سال ۱۹۳۴ و با وجود ۱۶ عضو تاسیس شد و هم‌‌اکنون ۶۲,۰۰۰ عضو دارد. این ارز در حال حاضر به عنوان ارز شرکت به شرکت به کار می‌‌رود و  دگرگون‌‌پذیری چرخه‌‌های اقتصادی و نواسانات ارزش بر آن تاثیر نمی‌گذارد.

CHART

بازار اعتبار جایگزین سوئیس که از ویر استفاده می‌‌کند این نکته را به ما نشان می‌‌دهد که بر خلاف چرخه اقتصادی سوئیس و فعل و انفعالات آن در گردش است و خود را به عنوان یک اقتصاد کامل و قراردادی مطرح کرده است. منبع: Research Gate

تغییر و تحولات ویر و واردات سوئیس به عنوان درصدی از تولید ناخالص داخلی (که رشد اقتصادی و همچنین دگرگون‌‌پذیری فرانک سوئیس را نشان می‌‌دهد) به شیوه‌‌ای منفی مرتبط شده است، مخصوصا بعد از دهه ۱۹۹۰ و رکود شدیدی که رخ داد. تولید ناخالص داخلی و رشد عرضه پول سوئیس همراه با چرخه اقتصادی پیش می‌‌رود – که همراه با رشد اقتصادی افزایش می‌‌یابد و بالعکس – و ویر در جهت مخالف این چرخه و بر خلاف رشد اقتصادی در گردش است.

داده‌‌ها نشان می‌‌دهند که ویر اغلب در مواقعی به کار می‌‌رود که ذخیره فرانک کافی نیست، مخصوصا در زمان رکود که نیاز بیشتری به آن وجود دارد. ویر برای بازارهای در حال ترقی، شرکت‌‌های کوچک و متوسط در سوئیس و همچنین به عنوان منبعی جایگزین برای سرمایه‌‌گذاری در خارج از سیستم بانکداری به کار می‌‌رود.

CHART

چرخه پیشین برای قیمت بیت‌‌کوین بر اساس شاخص BLX از Brave New Coin، که سقف‌‌ها و کسادی‌‌ها را در بین چرخه‌‌های مختلف نشان می‌‌دهد. پیش‌‌بینی ی‌‌شود که چرخه بعدی ۱,۱۵۸ روز یا بیش از ۳ سال طول خواهد کشید. منبع: Techemist

چرخه‌‌های رمز ارزها، که بر اساس قیمت محاسبه می‌‌شوند، بسیار کوتاه‌‌تر از چرخه‌‌های اقتصادی هستند و تسط نیروهایی درونزاد هدایت می‌‌شوند که مستقل از اقتصاد عمل می‌‌کنند. تاکنون چهار رکود ۸۰-۹۰ درصدی در جریان یکی از طولانی ترین چرخه‌‌های اقتصادی و شرایط گاوی در بازار سهام رخ داده‌‌اند.

PRICE

منبع: Digital Capital Management

همانند ویر سوئیس، رمز ارزها در اقتصادهای ملی به بازارهای در حال ترقی کمک می‌‌کنند و همچنین به عنوان جایگزین سیستم بانکداری به کار گرفته می‌‌شوند (همان ویژگی “بانک خودتان باشید”). بنابراین امیدواریم که مانند قبل بر خلاف چرخه اقتصادی عمل کنند.

PRICE

منبع: Digital Capital Management

قیمت BLX بیت‌‌کوین از Brave New Coin، که قیمت‌‌های تمامی بازار کریپتو را هدایت می‌‌کند،با وارد شدن افراد بیشتر شاهد فراز و نشیب‌‌های زیادی بوده است. پیش‌‌بینی می‌‌شود که چرخه بعدی ۱,۱۵۸ روز یا بیش از ۳ سال طول بکشد. با رشد هرچه بیشتر بازار در طی سالیان آتی می‌‌توانیم انتظار داشته باشیم که قیمت دارایی‌‌ها و بخش‌‌های دیگر کریپتو کمتر به یکدیگر وابسته باشند و حتی با قیمت بیت‌‌کوین معکوس شوند.

کولو (Colu) – ساختن رمز ارزهای محلی

Colu

کولو یکی از استارت‌‌آپ‌‌های بلاکچینی است که سعی دارد “وجهه اقتصاد محلی شما را تغییر دهد” و تاکنون چندین ارز محلی را در بریتانیا با این هدف راه‌‌اندازی کرده است که فعالیت اقتصادی کشور را بهبود بخشد. این شرکت همچنین قصد دارد چندین ارز شهری را به همراه مشوق معرفی کند تا از طریق اقدامات اجتماعی مانند داوطلبی،شرکت در فعالیت‌‌های مدنی یا خرج کردن ارز دیجیتالی بر روی محصولات محلی رفتارهای مثبت را در میان شهروندان تقویت کند.

Kintetsu Harukas Coin – کوین شرکتی مبتنی بر انجمن

ابرشرکت ژاپنی کینتتسو که بر روی ریل‌‌های قطار بین‌‌شهری و مقاصد توریستی مشغول فعالیت است، در ابتدای سال جاری ارز خود را ارائه کرد.

کوین کینتتسو در بیش از ۴۰۰ مکان در Kintetsu Group به کار گرفته شد که در میان آنها می‌‌توان به فروشگاه‌‌های زنجیره‌‌ای و ساختمان نظارتی ۳۰۰ متری Abeno Harakus (بلندترین ساختمان ژاپن – واقع در شهر اوزاکا) اشاره کرد.

این برنامه آزمایشی آنقدر مثبت بود که شرکت کینتتسو رمز ارز خود را در سال ۲۰۱۹ نیز به کار خواهد برد.

Coffee Coin

Coffee Coin – اقتصاد خرد/Artesanal

سرویس‌‌های واسطه مانند Fair Trade یا شرکت‌‌های که کار تایید محصولات را بر عهده دارند نیز از طریق کوین‌‌های رمزارزی اقتصاد خرد از عرصه کنار خواهند رفت.

شرکت‌‌هایی مانند Fair Trade برای مدتی طولانی مشکلات زیادی را برای مصرف‌‌کنندگان به وجود آورده‌‌اند: پرداخت مبالغ اضافی برای موارد مورد نیاز باعث تجملی شدن مسئله خورد و خوراک شده است. هزینه مربوط به تایید کردن محصولات مورد استفاده به وسیله شرکت‌‌های مسئول باعث می‌‌شود که مشتریان پول بیشتری بپردازند، اما زمانی که چرخه‌‌های عرضه ارز مخصوص خود را صادر می‌‌کنند، بدون شک می‌‌توانند هزینه تضمین را از بین برده و شاید تنها مجبور باشیم به تولیدکننده اعتماد کنیم.

(CoffeeCoin (COF یکی از توکن‌‌های کاربردی در اکوسیستم بلاکچین مخصوص خود یعنی CoffeeChain می‌‌باشد، واحدی که نمایانگر ۱ کیلیوگرم قهوه سبز عربیکا بر روی بلاکچین Waves است که ۴۰ میلیون COF در اختیار دارد.

این بلاکچین رابطه مستقیمی را میان تولیدکنندگان قهوه در اندونزی و خریداران نهایی برقرار می‌‌سازد و همچنین پلتفرمی تجاری را برای تمامی افراد حاضر در زنجیره خرید و فروش قهوه فراهم می‌‌آورد. ارزش این ارز می‌‌تواند بر اساس اعتماد به تولیدکننده در سیستم عرضه تعیین شود.

بلاکچین همان فناوری است که قصد دارد ماموریت تاریخی ایجاد ارز مستقل را به انجام برساند

ماموریت ایجاد یک ارز جدید به عنوان ابزار مبادلاتی و جدای از واحد ذخیره ارزش برای مدتی طولانی در جریان بوده است و اقتصاددان نام‌‌آشنا، مینارد کینس، یکی از اولین طرفداران آن بود. وی تاکید کرد که نقش دوگانه پول باعث به وجود آمدن تضاد منافع میان “داشتن‌‌ها” و “نداشتن‌‌ها” می‌‌شود و همچنین نابرابری زیادی را باعث شده است. وی در مورد کاربردهای خرید و فروش ارز رایج و نرخ سود انتقاد کرد و یکی از طرفداران نرخ سود منفی در موارد خاص بود.

در دهه ۱۹۴۰، کینس یک واحد ذخیره جهانی چندملیتی با نام “بانکور” (Bancor) را معرفی کرد که به نوعی پیشگام ارز SDR متعلق به صندوق بین‌‌المللی بود. اگرچه بانکور از لحاظ مفهومی ارز نبود، اما عمدتا به عنوان واحد غیر خرید و فروش برای توافقات تجاری بین‌‌المللی به کار می‌‌رفت – افراد نمی‌‌توانند بانکور را پس‌‌انداز یا با آن معامله کنند. ایالات متحده قصد داشت از آن استفاده کند اما بعد از جنگ جهانی دوم، سیستم برتون وودز، دلار آمریکا را به عنوان ارز اول جهانی مطرح کرد.

شایان ذکر است که چندین نمونه معاصر بانکور نیز پیشنهاد شده‌‌اند. برنارد لیتار ارز ترا (Terra) را در سال ۲۰۰۰ به عنوان یک ارز جهانی طراحی کرد که با هدف کاربرد در راستای سیستم پولی ملی به وجود آمده و مستقل از تغییرات ژئوپولیتیک و مبادلاتی ارزهای ملی بود.

“این ارز به منظور مقابله با فراز و نشیب‌‌های چرخه اقتصادی و باثبات کردن اقتصاد جهانی طراحی شده است. مهم‌‌تر از هر چیز، این ارز می‌‌تواند تضاد میان سودهای کوتاه‌‌مدت و ثبات بلندمدت را برطرف سازد”. – وایت پیپر ترا

ترا یکی از ارزهای نزولی است که هر سال ۴% از ارزش خود را از دست می‌‌دهد تا از پس‌‌انداز آن جلوگیری شود و در عین حال به عنوان واحد استاندارد “ضد تجارت” در مبادلات بین‌‌المللی به کار رود.

لیاتر قبلا معامله‌‌کننده ارز بود و در سال ۱۹۹۲ از سوی Business Week به عنوان “برترین مبادله‌‌کننده ارز جهان” معرفی شد و سپس “معمار یورو” لقب گرفت. یورو قرار بود به عنوان ارز رایج اروپایی مطرح شود و به منظور جایگزینی ارزهای ملی طراحی نشده بود.

“ترا یک ارز مکمل جهانی می‌‌باشد که به منظور فراهم آوردن استاندارد ارزشی مقاوم در مقابل تورم، باثبات کردن چرخه اقتصادی در مقیاس جهانی و در نهایت مرتبط ساختن سودآوری سهام‌‌داران با ثبات بلندمدت طراحی شده است”.

سازمان‌‌های غیرمتمرکز مستقل اولین اقتصادهای دیجیتالی بومی را به وجود خواهند آورد

پول ترا

اگرچه پروژه منحل‌‌شده Basis معروف‌‌ترین نمونه از “بانک‌‌های مرکزی الگوریتمی” بود که سعی داشت ارزها را بر اساس دارایی‌‌های غیرمتمرکز به ثبات برساند، تلاش برای ایجاد یک ارز مستقل کاملا باثبات هنوز هم ادامه دارد.

احتمالا ایده استیبل‌‌کوین ترا از پیشنهاد لیتار الهام گرفته باشد، چرا که با هدف تبدیل شدن به اولین رمزارز جهانی غیر خرید و فروش به وجود آمده و هدف این است که به عنوان ابزار مبادلاتی و به دور از واحد ذخیره ارزش در تجارت الکترونیک آسیا مورد استفاده قرار گیرد.

این اقدام یک اقتصاد دو توکنی را پیشنهاد می‌‌دهد که در آن استیبل کوین ترا توسط دسته‌‌ای از ارزها پشتیبانی شده و بازتابی از SDF (ارز صندوق بین‌‌المللی پول) است (در حاضر دلار آمریکا ۴۱.۷۳%، یورو ۳۰.۹۳%، یوآن چین ۱۰.۹۲%، ین ژاپن ۸.۳۳%، پوند انگلستان ۸.۰۹% از آن را تشکیل می‌‌دهند) و در آینده‌‌ای نزدیک دسته‌‌ای از کالاها مانند فلزها، غلات و دارایی‌‌های غیرمتمرکز به آن اضافه خواهند شد.

این پروژه یک اقتصاد غیرمتمرکز را برای ما مجسم می‌‌سازد که از لحاظ ماهیتی شبیه پروژه منحل‌‌شده استیبل کوین Basis است. در پروژه ترا، ارز ثانویه “لونا” (Luna) به عنوان توکن مشوق برای کاربران عمل می کند تا پس‌‌اندازهای لونا در راستای سازمان ترا قرار گیرند و دارندگان آن بتوانند کارمزد تراکنش‌‌های خود را به صورت پاداش دریافت کنند.

هدف این است که ترا به عنوان توکن اصلی برای اکوسیستم جامعی از اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز (Dapps) و سازمان‌‌های غیرمتمرکز مستقل (DAOs) عمل کند تا در آینده به عنوان یک روش پرداخت آنلاین یا فروش بازرگانی مورد استفاده قرار گیرد.

آراگون (Aragon)

اگرچه آراگون ضرورتا به عنوان یک استیبل‌‌کوین مطرح نشده است، اما سعی دارد اولین حوزه قضایی دیجیتالی دنیا را برای سازمان‌‌های غیرمتمرکز مستقل تشکیل دهد تا به همان شیوه سازمان‌‌های فیزیکی عمل کنند که شامل قانون‌‌گذاری و توافق‌‌های قراردادی نیز می‌‌باشد. البته می‌‌توان آن را مانند یک لیگ هانز (Hanseatic League) توصیف کرد که به عنوان یک انجمن تجاری چندملیتی برای شرکت‌‌های دیجیتالی طراحی شده است.

“آراگون به شما اجازه می‌‌دهد بدون هیچ مرز و واسطه‌‌ای به سامان‌‌دهی و همکاری بپردازید. سازمان‌‌ها، شرکت‌‌ها و انجمن‌‌هایی جهانی و عاری از بوروکراسی به وجود آورید”. – آراگون

توکن ERC-20 آراگون با نام ANT به عنوان ارز بومی اقتصاد مطرح شده است و ارزش آن به شیوه‌‌ای مشابه با Basis یا ترا و از طریق تنظیم عرضه آن با استفاده از الگوریتم‌‌های خاص ثابت می‌‌ماند.

نتیجه‌‌گیری

اینترنت توانست با استفاده از انقلاب متن‌‌باز خود توجهات را به سمت اقتصاد مشترک بکشاند و اگرچه اکنون توسط چندین شرکت تصاحب شده است (شرکت‌‌های FANG)، اما باز هم در حال حرکت به سمت غیرمتمرکز شدن است.

این ویژگی متن ‌‌باز می‌‌تواند با دیدگاه کلاسیک کاپیتالیسم نیز هماهنگ باشد، چرا که هزینه‌‌های شرکت‌‌هایی مانند فیسبوک و گوگل توسط مالکیت منابع باز به صورت همگانی درآمده است. این تغییر توسط قانون‌‌گذاران سراسر دنیا نیز رنگ واقعیت واقعیت به خود گرفته است، قانون‌‌گذارانی که انواع و اقسام جریمه‌‌های میلیاردی را برای ابرشرکت‌‌ها در نظر گرفته‌‌اند و مدل تجاری مبتنی بر تبلیغات آنان را با مشکل مواجه کرده‌‌اند.

گسترش بدهی‌‌های مبتنی بر ارز فیات باعث جلوگیری از روند تولید و مصرف شده است که به نوبه خود باعث انقباض اقتصادی شده و بعد از رکود جهانی بعدی بیشتر خودش را نشان خواهد داد. در آن زمان، پیدایش یک نظم اقتصادی، محیطی و اجتماعی کاملا جدید غیرقابل اجتناب خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.