بلاکچین چگونه می‌تواند ستون اصلی اقتصاد هند باشد

به گزارش انجمن اقتصاد جهانی، در حال حاضر جمعیت این کشور، بالغ بر حدود ۱.۳۴ میلیارد نفر است که حدود ۱۸ درصد جمعیت جهان را در بر می‌گیرد. تقویت اقتصاد پول نقد در کشور هند با چالش‌هایی همچون مشارکت مالی، افزایش‌هزینه و زمان تراکنش‌ها روبرو است. امروزه فناوری‌ها در کاهش زمان بین انجام یک معامله و دسترسی به پول بسیار کارآمد هستند، اما هنوز به سطحی نرسیده‌اند که همه افراد انگیزه رفتن به سمت آن را داشته باشند، اما بلاکچین این مشکل را حل خواهد کرد.

0 132

وضعیت کنونی اقتصاد هند چگونه است؟

هند در حال حاضر هفتمین اقتصاد بزرگ جهان است.

به گزارش انجمن اقتصاد جهانی (World Economic Forum)، در حال حاضر جمعیت این کشور، بالغ بر حدود ۱.۳۴ میلیارد نفر است که حدود ۱۸ درصد جمعیت جهان را در بر می‌گیرد. علیرغم کاهش ۵.۷ درصدی تولید ناخالص داخلی هند در سه ماهه‌ی دوم سال جاری، این کشور بعد از چین سریع‌ترین رشد اقتصادی در جهان را داشته است.

طبق تخمینی که زده می‌شود هند تا سال‌های آینده، جایگاه چین به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان را می‌گیرد، که به تقویت جایگاه این کشور به عنوان بزرگ‌ترین جمعیت جوان جهان کمک خواهد کرد. انجمن اقتصاد جهانی نیز با ارائه‌ی طرح‌هایی عنوان می‌کند که اقتصاد هند تا سال ۲۰۵۰ دومین اقتصاد جهان خواهد بود و چین در مقام اول قرار خواهد داشت.

در سال ۲۰۱۶، دولت هند، به رهبری نخست وزیر نارندرا سینگ مودی (Narendra Singh Modi) اعلام کرد که قصد دارد مناقصه‌های قانونی را در دو موسسه‌ی بانکی صورت دهد. در آن زمان، این دو موسسه تقریبا ۸۶ درصد پول نقد در هند را تشکیل می‌دادند و افرادی که پول نقد داشتند، آنها را در بانک سپرده‌گذاری می‌کردند. با این حرکت، دولت هند، قصد دارد کسانی که در گذشته مالیات نمی‌دادند را مواخذه کند. هدف این بود که افرادی که “پول کثیف” انباشت می‌کردند و قصد پائین‌ آوردن ارزش پول را داشتند، در مقام پاسخ قرار بگیرند.

در حالی که هدف از سیاست تنزل ارزش پول، گرفتن مالیات از افراد ثروتمند بود، اما طبقه متوسط با اجرای این سیاست در هند بیشترین آسیب را متحمل شدند. در ابتدا، این سیاست منجر به یک بحران شدید پول نقد شد و هندی‌ها ساعت‌ها در صف بانک‌ها یا دستگاه‌های خودپرداز منتظر می‌مانند. اگر درک درستی از اقتصاد داشته باشید، خواهید فهمید که رشد تولید ناخالص داخلی در دوره‌های اخیر، ریشه در رکود نقدی ناشی از سیاست تنزل ارزش پول داشته است.

اگرچه ممکن بود که این سیاست موجب تضعیف اوضاع اقتصادی طبقه‌ی متوسط کشور هند شود، اما نقاط مثبتی برای طرفداران اقتصاد بدون پول نقد وجود دارد. انجمن اقتصاد جهانی گزارش داد که تعداد معاملات دیجیتال در هند پس از سیاست تنزل ارزش پول، افزایش یافته است؛ و در این میان دولت نیز در حال افزایش قابلیت پیگیری جریان پول در اقتصاد است. رشد معامله دیجیتال در هند، به نوبه خود، یک امتیاز بزرگ برای بلاکچین و ارز رمزنگاری شده است.

وضعیت بلاکچین در هند چگونه است؟

بلاکچین در حال حاضر محبوبیت قابل توجهی در هند ندارد.  فقط ۰.۵درصد از مردم هند از بیت‌کوین یعنی ارزرمزنگاری شده استفاده می‌کنند. با این استناد، اگر در این کشور به همین تعداد افراد درباره بیت‌کوین بدانند، می‌توان گفت که تنها حدود ۰.۵ درصد از جمعیت هند با تکنولوژی بلاکچین آشنا هستند.

با این حال، در سطح ملی، کارهای زیادی در حال انجام است تا تکنولوژی بلاکچین را در بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله بخش‌های مالی و بهداشتی ادغام کند. در سال ۲۰۱۶، بانک  ICIC  در هند اعلام کرد که یک سیستم معاملات بین‌المللی ایجاد کرده که روی بلاکچین اجرا می‌شود. در سپتامبر امسال، موسسه توسعه و تحقیقات در تکنولوژی بانکداری (IDRBT) که توسط بانک مرکزی هند تاسیس شده، اعلام کرد قصد دارد یک پلت فرم بلاکچین جدید را راه‌اندازی کند.

در حال حاضر Reserve Bank of India بانک مرکزی هند است. طی اخبار منتشر شده توسط IDRBT در ماه ژانویه سال جاری، اعلام شد که هند می‌تواند از بلاکچین برای دیجیتالی‌کردن پول ملی خود یعنی روپیه استفاده کند. با توجه به نتایج مثبت کاهش ارزش پول که به دلیل افزایش تراکنش‌ها شدت هم یافت، احتمال افزایش دو برابری رشد اقتصاد بدون پول در این کشور وجود دارد.

چگونه بلاکچین و اقتصاد بدون پول نقد در هند با هم کنار می‌آیند؟

اگر دولت هند بخواهد اقتصاد بدون پول نقد خود را همانند هر جای دیگر در جهان تقویت کند، باید راه‌حل‌های دائمی را برای رفع چالش‌های محتمل در اثر انتشار اقتصاد بدون پول نقد پیدا کند که شامل حل مشکلاتی همچون مشارکت مالی، افزایش کارمزد و زمان تراکنش می‌شود.

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از اقتصاد هند غیر رسمی باقی می‌ماند، هنوز بخش اعظمی از جمعیت وجود دارد که برای ارائه‌‌ی خدمات مالی به موسسات مالی سنتی اتکا ندارد. بر اساس تکنولوژی‌های بدون پول که امروزه کاربرد دارند، اکثر مردم به یک حساب بانکی نیاز دارند تا بتوانند در یک اقتصاد بدون پول زندگی کنند. در اصل، برای اینکه شما یک اقتصاد بدون پول نقد را اجرا کنید، به یک جایگزین برای خدمات مالی سنتی نیاز خواهید داشت. این یک نقطه آغاز مناسب برای بلاکچین است. فناوری بلاکچین نیاز به سیستم مالی قدیمی به منظور انجام امور مالی را تقریبا به طور کامل از بین می‌برد.

کارمزد تراکنش‌ها چقدر است؟

در حال حاضر در کشور هند، کارمزد تراکنش‌ها زیاد است.

یک تاجر در هند برای راه‌اندازی درگاه کارتخوان باید مبلغی بین ۴۰۰۰ (۶۱.۵$) تا ۸۰۰۰ روپیه (۱۲۳$) را پرداخت کند. این قطعا برای تاجران بزرگ مشکل بزرگی نیست، اما تاجران کوچکتر که بخش بزرگی از اقتصاد را تشکیل می‌دهند ممکن است توان پرداخت این هزینه را نداشته باشند. برای مثال Hindu در ماه می اعلام کرد که ممکن است مشتریان هند به دلیل رایج شدن مجدد پول نقد و کارمزدهای بالای معامله در بازار دیجیتال، مجددا به معاملات مبتنی بر پول نقد روی آورند. این موضوع سبب می‌شود که به دنبال روشی کم هزینه‌تر برای تراکنش‌های دیجیتالی باشیم، که در اینجا بلاکچین با این نیاز ما سازگار است.

آیا بلاکچین می‌تواند زمان تراکنش‌ها را بهبود دهد؟

اگر اقتصاد بدون نقدینگی در دستور کار قرار گیرد، باید یک ویژگی آنی برای آن در نظرگرفته شود. امروزه فناوری‌ها در کاهش زمان بین انجام یک معامله و دسترسی به پول بسیار کارآمد هستند، اما هنوز به سطحی نرسیده‌اند که همه افراد انگیزه رفتن به سمت آن را داشته باشند، اما بلاکچین این مشکل را حل خواهد کرد.

با توجه به افزایش  پرداخت‌های دیجیتال در هند، تعدادی از پروژه‌های بلاکچین، مانند BitIndia در حال افزایش هستند تا به توسعه‌ی پرداخت‌های دیجیتال در هند کمک کند. BitIndia یک کیف پول دیجیتال را ارائه کرده است که می‌تواند ارزهای رمزنگاری شده‌ای مانند بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و ریپل را در خود نگهداری کند. چشم‌انداز این پروژه ایجاد یک “صرافی ارزهای رمزنگاری شده در کشور هند” است.  با این حرکت، این پروژه قصد دارد با حل مشکلات مربوط به مشارکت مالی، هزینه‌ها و زمان معاملات در یک پلتفرم، به طبقه متوسط هند کمک کند تا با پرداخت‌های دیجیتال سازگار شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.