بلاکچین چه کاربردی‌‌ در عرصه سیاست دارد؟

گرجستان اولین کشور جهان است که ثبت اسناد زمین خود را، پس از تغییر بوروکراسی قدیمی با استفاده از بلاکچین‌‌ انجام داده است. سایر کشورها نیز متوجه پتانسیل و کاربردهای بلاکچین در عرصه سیاسی شده‌اند، چراکه بلاکچین می‌تواند سیستم انتخابات و رای گیری را تغییر داده و مشکلات و احتمال خطا و تقلب را به حداقل برساند و دیتابیسی فوق العاده برای ثبت داده‌های ملی باشد.

0 130

گرجستانی‌‌ها می‌‌دانند که از دست دادن سرزمین‌‌هایشان چه حسی دارد.

این کشور کوچک قفقازی با جمعیت کمتر از ۴ میلیون نفر، در سال ۱۹۹۱ از جمهوری شوروی جدا شد و به یک کشور مستقل بدل گردید. اما در سال ۲۰۰۸، به واسطه حمایت از حرکات جدایی‌‌خواهانه، روسیه به شمال حمله کرد و کنترل نواحی متعددی از کشور گرجستان، از جمله اوستیای جنوبی و آبخاز را به دست گرفت. روسیه همچنان این دو منطقه را در اختیار دارد و نیروهای روسی در ماه جولای چند سرزمین دیگر گرجستان را به کنترل خود در آوردند تا رئیس جمهور گرجستان، گیورگی مارگولاشویلی این واقعه را “اشغال خزنده” بنامد.

این اتفاق احتمالا همان علتی است که دولت تفلیس، تحت هدایت نخست وزیر تی تسولوکیانی تصمیم گرفت تا گرجستان را به اولین کشور استفاده‌‌کننده از بلاکچین‌‌ برای محافظت از ثبت زمینی سرزمینش تبدیل کند.

بلاکچین‌‌ سیستمی است که دفتر کل تغییرناپذیر دارای کریپتوگرافی پیشرفته را به یک دیتابیس در هزاران کامپیوتر شرکت‌‌کنندگان تبدیل می‌‌کند. این مسئله شرایط را تقریبا غیرقابل هک می‌‌کند: حتی اگر یک مهاجم بتواند به یکی از واحدهای بلاکچین‌‌ دسترسی پیدا کند، تمام تغییرات او در دفترکل به صورت دائمی و عمومی باقی می‌‌ماند.

سیستم رای‌‌دهی مبتنی بر بلاکچین‌‌ تغییرناپذیر چگونه است؟

بلاکچین‌‌ همان فناوری پشتیبان بیت کوین است که به واسطه افزایش ده برابری قیمت خود در سال ۲۰۱۷، بر سر زبان‌‌ها افتاده است. اما کارشناسان می‌‌گویند که بلاکچین‌‌، پتانسیل تغییر ارز و همچنین صنعت یا نحوه تبادل داده‌‌ها را به خوبی در خود دارد. تیم دراپر، یک سرمایه‌‌دار و تازه‌‌وارد در عرصه بلاکچین‌‌ و بیت کوین اینگونه توضیح داد:

بلاکچین‌‌ به عنوان یک دفتر کل بی‌‌نقص و نامتمرکز و ذخیره انتخابی و غیرقابل‌‌نفوذ، می‌‌تواند جایگزین هر چیزی شود که مردم در آن دچار اشتباه می‌‌شوند. دولت‌‌ها اکنون به این مسئله فکر می‌‌کنند. بلاکچین‌‌ می‌‌تواند جایگزین بوروکرات‌‌های متعددی شود که وظیفه ردیابی داده‌‌ها و ایمن‌‌کردن تراکنش‌‌های مالی مرتبط با قراردادهای مردم را دارند.

احتمالات تقریبا بی‌‌نهایت هستند و دریپر اینگونه ادامه می‌‌دهد:

بیمه پزشکی، خدمات رفاهی، سرشماری، اسناد پزشکی، تدارکات و پرداخت‌‌های ضروری بیمه، استفاده و مالکیت زمین و یکپارچگی انتخابات که یک مشکل مهم بعد از دخالت روسیه در انتخابات آمریکا و رای‌‌گیری خروج انگلستان از اتحادیه اروپا تلقی می‌‌شود، جزو این موارد هستند.

یک بلاکچین‌‌ متصل به ملل متحد را در نظر بگیرید که می‌‌تواند جای هزینه‌‌های سنگین انتخابات را بگیرد و ایرادات و مشکلات آن را هم به حداقل برساند.

اسناد ملی ایمن‌‌تر

ثبت سرزمین گرجستان یکی از اولین مثال‌‌های بلاکچین‌‌ در این زمینه است. این ثبت با یک شرکت توسعه بلاکچین‌‌ با عنوان BitFury کار می‌‌کرد تا بلاکچین‌‌ خصوصی در پلتفرم سفارشی با نام Exonum را ایجاد کند. به خاطر این که امنیت بلاکچین‌‌ به اندازه آن ارتباط مستقیم دارد، BitFury به یک ایده هوشمندانه جدید رسیده‌‌است: کل بلاکچین‌‌ گرجستان، حتی چند لحظه، به صورت اتوماتیک به بلاکچین‌‌ بیت کوین مرتبط می‌‌شود.

این مسئله اهمیت بالایی هم دارد. یک بلاکچین‌‌ با هزاران کامپیوتر روی آن، مثل ثبت سرزمین گرجستان را در نظر بگیرید که از نظر فرضی هم دیتابیس بیمارستانی، الکتریکی یا هر چیزی که فکرش را بکنید را هم در اختیار دارد و در زمینه نگهداری دیتابیس بر روی یک سرور مجزا به صورت ایمن عمل می‌‌کند تا مهاجمین مجبور باشند به هر واحد بسیار کوچک داده‌‌ها به صورت مجزا نفوذ کنند.

اگر کسی به این سرور نفوذ کند، می‌‌تواند به کل دیتابیس دسترسی داشته باشد و این اتفاق برای خدمات سلامت ملی انگلستان در اوایل سال ۲۰۱۷ رخ داد. ده‌‌ها بیمارستان در سراسر کشور تحت حمله ویروسی با عنوان WannaCry (می‌‌خواهی گریه کنی) قرار گرفت؛ این ویروس، تمام بیمارستان‌‌ها را از شبکه‌‌های کامپیوتری‌‌شان بیرون می‌‌کرد و سپس از آن‌‌ها یک مبلغ هنگفت برای بازگرداندن این اطلاعات می‌‌گرفت. سپس مشخص شد که هکرهای کره‌‌شمالی پشت ماجرا بوده‌‌اند.

اما با اتصال بلاکچین‌‌‌‌های خصوصی کوچک‌‌تر به بلاکچین‌‌ بسیار بزرگ بیت کوین که میلیون‌‌ها گره و میزان باورنکردنی نیروی رایانشی برای حفظ یکپارچگی‌‌اش دارد، این دیتابیس روز به روز غیرقابل‌‌تغییرتر می‌‌شود.

اسناد مالکیت و قراردادهای هوشمند

باقی کشورها هم متوجه قضیه شده‌‌اند. بر اساس ادعای ریچل پیپان، مدیر ارتباطات BitFury، در یک گردهمایی در سال ۲۰۱۶، نخست‌‌وزیر سابق هائیتی گفت با توجه به بازسازی کشور بعد از زلزله وحشتناک سال ۲۰۱۰، اولین ساختمانی که دچار فروپاشی شده، ساختمان ثبت عمومی بوده و تمامی کاغذها و سندهای مربوط به مالکیت افراد، در یک چشم به هم زدن از بین رفته‌‌اند!

در بلاکچین‌‌ مهم نیست که چه ساختمان‌‌هایی نابود می‌‌شوند، تمامی اسناد را می‌‌توان به صورت کامل ایمن نگهداری کرد.

طبق نظر ماری خاردزیانی، رئیس واحد ارتباطات بین‌‌المللی آژانس ملی ثبت عمومی گرجستان، قدم بعدی افزودن قابلیت ترکیب قراردادهای هوشمند به خود بلاکچین‌‌ است تا شهروندان گرجستانی بتوانند با استفاده از یک نرم‌‌افزار در موبایل خود، زمین‌‌ها را فورا خرید و فروش کنند. این مسئله با ایمنی بسیار بالا صورت می‌‌گیرد و نیازمند بوروکراسی بسیار کمتری هم خواهد بود.

شاید بلاکچین‌‌ به این خاطر در تیتر اخبار باقی مانده که ارزش ارزهای رمزنگاری‌‌شده‌‌ای مثل بیت کوین، همچنان بالا است اما در بلند مدت، این اساس دولت‌‌ها است که بلاکچین‌‌ در آن بیشترین تغییرات را ایجاد خواهد کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.