بعد از بازنشستگی وارن بافت چه اتفاقی برای سهام برکشایر خواهد افتاد؟

بسیاری نام وارن بافت، یکی از بزرگترین سرمایه گذاران و سهامداران جهان را شنیده‌اند. وارن بافت 88 ساله است و به زودی بازنشسته خواهد شد. حال این سوال برای بسیاری مطرح شده که بعد از بافت چه اتفاقی برای شرکت Berkshire Hathaway و ارزش سهام آن خواهد افتاد؟ در ادامه متن گفتگوی یکی از قسمت‌های برنامه Motley Fool Answers را می‌خوانید که در آن یکی از مخاطبان این سوال را با کارشناسان برنامه مطرح کرده است.

0 83

حتی مردمی که هرگز یک سهم از اوراق بهادار را خریداری نخواهند کرد اسم وارن بافت را می‌شناسند. شهرت او به عنوان یک سرمایه گذار برجسته از جایگاه و موقعیتش پیشی گرفته است، مقام نمادین او به عنوان حامی ارزش سهام شرکت هولدینگش( Berkshire Hathaway (NYSK:BRK-A)(NRSK:BRK-B، باید به رسمیت شناخته شود. اما این مرد ۸۸ ساله است، به همین خاطر است که تعداد زیادی از مردم، ازجمله یکی از شنونده‌های برنامه Motley Fool Answers، از خودشان درباره میزان وجود «key man risk» (تاثیری که مرگ یا از کار افتادگی مالک یا شریک یه شرکت یا بازار روی سهامش می گزارد) در این قضیه ،سوال می پرسند. آیا ارزش سهام برکشایر (Berkshire) روزی که بافت اعلام بازنشستگی کند، افت می‌کند؟

در این قسمت برنامه، مجری‌های برنامه Alison Southwick و رابرت بروکمپ (Robert Brokamp) در مورد آینده احتمالی برکشایر با Buck hartzel، مدیر بخش فعالیت‌ها و آموزش سرمایه‌گذارها در برنامه Motley Fool، گفتگو می‌کنند.

Alison southwick: صحبت از برک شایرهت وی (Berkshire Hathway) و بافت (Buffett) شد، سوال بعدی ما را اواندرو (Evandro)،که از سائو پائولو برزیل است مطرح می‌کند« روزی که بافت اعلام بازنشستگی کند، چه اتفاقی برای سهام Berkshire Hathaway می‌افتد؟ او ۸۸ ساله است، بنابراین این اتفاق ممکن است به زودی به وقوع بپیوندد. من هیچ مشکلی با ادامه مدیریت او در شرکت ندارم، اما به دلایل طبیعی ما مایل هستیم درباره بازنشستگی احتمالی او فکر کنیم، شنیدن این که شما چه ایده‌ای در این باره دارید خیلی عالی خواهد بود.»

باک هارتزل (Buck Hurtzell): سوال خیلی خوبی است. من در جلسه برکشایر در ماه می گذشته حضور داشتم و دیدن او خیلی خارق العاده است. شما در بالا در صحبت‌هایتان به وارن بافت و ۸۸ سالگیش و سوالاتی که در ۶ ساعت از سمت ۴۰-۵۰ هزار نفر مطرح شد، اشاره کردی، و چارلی مانگر (Charlie munger) دوست صمیمی و قائم مقامش ۹۴ سال سن دارد.

Southwick: اوه و هنوز از لحاظ ذهنی چابک است، درسته؟

هارتزل(Hartzell): خارق العاده است، او به طور شگفت انگیزی سر حال است و هنوز در تمام طول مدت در حدود یک یا دو بسته بادام ترد می‌خورد و کوکای آلبالویی می‌نوشد. این قضیه برای دستور دکترها درباره غذای سالم و طول عمر، خیلی سنگین و عجیب است. اما نکته خوبی که در باره برکشایر وجود دارد، که خودم هم برای مدت طولانی این مسایل را در ذهنم داشتم، این است که من به یاد دارم که این سوالات را در بخش گفتگوی عمومی سایتموندر دهه ۱۹۹۰ می‌خوندم «بافت هفتاد ساله است.»

رابرت بروکمپ: من هم آن را به یاد دارم!

هارتزل(Hartzell): حالا ما ۲۰ سال بعد دوباره همان مسایل را داریم. این چیزی است که می‌خواهم بگویم. من سورپرایز می‌شوم اگر زمان استعفای بافت ارزش سهام برکشایر بالا برود. احتمالا ارزش سهام افت خواهد کرد. اما بهتر که به قضیه نگاه کنیم در می‌یابیم که این شرکت مثل بچه او است. نکاتی درباره Berkshire Hathaway وجود دارد که خیلی منحصر به فرد هستند.

اول از همه آن‌ها یک گروه شگفت انگیز آماده برای جانشینی مدیران دارند و آن‌ها ساختار سازمانی غیر متمرکز دارند، بنابراین اگر چه آن‌ها مالک بیش از ۸۰ تجارت اقتصادی هستند، اما همه آن‌ها با کار آفرینانشان(کسانی که این شرکت‌ها را به وجود آورده‌اند) و اشخاص عالی اداره می شوند و بافت هیچ نگرش حقیقی در آن تجارت‌ها ندارد. او می‌داند چه اتفاقی در شرکت هایش می افتد، اما آن‌ها (این مدیران) هستند که این تجارت‌ها را روزانه اداره می‌کنند. تمام کاری که او انجام می‌دهد تخصیص سرمایه و مدیریت کلی است.

درباره مسایل تخصیص بودجه، او یک گروه از انسان‌های واقعا خوب را برای این کار استخدام کرده است. تاد کامبز (Todd Combs) و تد وشلر (Ted Weshler) در این موضوع به او کمک می‌کنند و او همین افراد خوب را در فعالیت‌های بیمه‌ای با Ajit jain در اختیار دارد. Greg Abel مسئولیت بعضی فعالیت‌های دیگر برای مدیریت کارهای نظارت بر شرکت های دیگر و وظایف مدیریت در برکشایر را به عهده خواهد گرفت. پس او اشخاص عالی در کنارش دارد و حدس من این است که اگر شما پیش بینی می‌کنید که سهام این شرکت نابود خواهد شد، باید بگویم که این چیزی نیست که اتفاق خواهد افتاد، آن‌ها مقدار زیادی سرمایه دارند و من مطمئنم اشخاصی که مسئولیت امور را از وارن تحویل می‌گیرند، اختیارات تام برای خرید سهام را زمانیکه ارزش سهام به قیمت مشخصی برسد، خواهند داشت.

من منتظر آن روز هستم. احتمالا آن روز به زودی نخواهد رسید. بالاخره روزی می‌رسد که او کنار خواهد کشید، اما قیمت سهام به اندازه‌ای که شما فکر می‌کنید به حراج گذاشته نخواهد شد. من خیلی درباره این موضوع نگران نیستم.

بروکمپ: من هم برای چندین سال در گیر این مسایل بودم_ اگرچه به طولانی مدت زمان تو (هارتزل) نبود_اما مثل تو، من هم نگران این مسایل نیستم. بافت توانایی‌اش در سرمایه گذاری در تجارت های خوب را نشان داده است و او همچنین این توانایی را در سرمایه گذاری در در ادم های خوب نیز نشان داده است.ان اشخاص بعد از بازنشستگی او هم چنان آنجا خواهند بود.

هارتزل و آن‌ها ۱۰۰ بیلیون دلار پول نقد دارند. تعداد زیادی شرکت روی زمین وجود ندارد که قدرت مالی کنونی Berkshire Hathaway را داشته باشد. ما می‌دانیم که آن ها می‌خواهند خیلی سریع این سرمایه را برای سرمایه گذاری‌های گوناگون تخصیص دهند. من فکر می‌کنم که او سال قبل حدود ۴۰ بیلیون دلار یا یه همچین مقداری از سهام شرکت اپل (Apple) را خرید. زمانی که او ایده ای در سرش بیاید آن را عملی می کند.

بروکمپ: نمونه دیگری از اینکه شما چگونه قادر خواهید بود مالک مقدار بیشتری از آنچه فکر می‌کردید، از سهام شرکت اپل (Apple) شوید.

هارتزل: بله درست است، از طریق برکشایر.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.