بسیاری از رقبای بیت کوین به طرز عجیبی احساس خطر می‌کنند

وقتی در مورد امنیت بیت کوین صحبت می‌‌کنیم، اولین چیزی که طرفداران پول‌‌های دیجیتال به آن اشاره می‌‌کنند قدرت مخصوص محاسبه‌‌ بسیار زیاد شبکه‌‌ بیت کوین است. این ویژگی کار را برای مهاجمان سخت می‌‌کند؛ زیرا آن‌‌ها باید برای ورود به شبکه قدرتی بیش از قدرت محاسبه‌‌ بیت کوین داشته باشند. رقبای بیت کوین حتی نزدیک به امن بودن نیز نیستند. به همین دلیل بسیاری از آن‌‌ها بلاکچین بیت کوین را برای بالا بردن امنیت خود به کار می‌‌گیرند. این به کار گیری به دلیل افزایش امنیت 20% از فعالیت‌‌های بلاکچین بیت کوین را به خود اختصاص می‌‌دهد (اینجا بیشتر در این باره بخوانید). آلتکوین‌‌های تازه‌‌ساخت نیز با به ثمر رسیدن حمله‌‌ هکرها در دنیای واقعی، رسوایی بزرگی به بار آورده‌اند.

0 369

حمله‌‌ 51 درصدی چیست؟

ماینرهای بیت کوین وظیفه‌‌ی مرتب‌‌سازی تراکنش‌‌ها در دفتر کل‌‌های بلاکچین عمومی (همان دفترداری) را دارند و ویژگی عدم نیاز به اجازه در این شبکه باعث می‌‌شود هر کسی بتواند در این پروسه همکاری کند و هیچ یک از طرفین کنترلی بر دیگری ندارد.

اگرچه بیش از 50% از قدرت محاسبه‌‌ شبکه بیت کوین توسط یک شخص کنترل شود، آن شخص می‌‌تواند خطرات زیادی همچون سانسور بخشی از تراکنش‌‌ها، بازنویسی تاریخچه‌‌ی تراکنش‌‌ها یا توقف کامل شبکه را عملی کند.

به این مشکل حمله‌‌ی 51 درصدی می‌‌گویند.

این خطر تنها یک نظریه نیست

در سال گذشته بسیاری از آلتکوین‌‌های قابل باارزش مورد این هجوم قرار گرفتند.

مطابق گزارش Bleeping Computer ، در اواخر 2017 شبکه‌‌ی Bitcoin Gold‌‌ حمله‌‌ای به ارزش 18 میلیون دلار را تجربه کرده است. این در حالی است که در تبلیغات برای فروش Bitcoin Gold‌‌، روی قابل بازپس‌‌گیری دارایی‌‌ها از طریق استخراج غیر متمرکز آن تاکید زیادی می‌‌شد.

مطابق گزارش بلاک، Vertcoin نیز سال گذشته از حمله‌‌ی 51 درصدی در امان نبود. Vertcoin نیز مانند بیت کوین از طریق غیر متمرکز بودن ماینینگ شبکه‌‌اش مشتری جلب کرده است.

اخیرا صرافی‌‌های کریپتو مانند کوین بیس وGate.io گزارش داده‌اند که شبکه‌‌ی کلاسیک اتریوم نیز مورد حمله‌‌ی 51 درصدی بوده است.

لیست تمام آلتکوین‌‌هایی که ناامنی را تجربه کرده‌اند بیش از این‌‌ها است. کریپتو51 قیمت حمله‌‌های مختلف به شبکه‌‌های مختلف دارایی‌‌های رمزنگاری‌‌شده را ثبت می‌‌کند. بعضی از شبکه‌‌ها به راحتی تحت سلطه‌‌ی هکرها قرار می‌‌گیرند و بعضی هم زمان و پول بیشتری برای هک شدن نیاز دارند.

در بعضی موارد، مهاجمان برای تسلط بر 50% هش ریت شبکه حتی نیاز به تجهیزات شخصی نیز ندارند. وبسایت‌‌هایی مانند Nicehash به کاربران امکان خرید و فروش قدرت محاسبه در بازارهای آزاد را می‌‌دهند. یعنی یک مهاجم فقط با قرض گرفتن وسایل ماینینگ از یک نفر، توکن رمزنگاری‌‌شده‌‌ مورد نظر خودش را غارت کند.

چارلی لی (Charlie Lee) سازنده‌‌ی لایت کوین در آخرین قسمت پادکست لائورا شین (Laura Shin) توضیح داد: ”

اگر هش ریت کلی شبکه‌‌ی یک کوین 100 مگاهش باشد، و شما از سایت Nicehash هش ریت اجاره کنید، کسی پیدا می‌‌شود که با صرف چند هزار دلار آن هش ریت را اجاره و به 51% از کوین‌‌های شما حمله کند. آن‌‌ها به ASIC یا GPU نیاز ندارند؛ تنها با یک بار اجاره‌‌ی هش ریت کار خود را می‌‌کنند

کوین‌‌هایی که به این طریق مورد حمله قرار می‌‌گیرند، با نام “دارای قابلیت Nicehash ” شناخته می‌‌شوند. طبق گزارش کریپتو51 و در زمان نگارش این متن، 73% از قدرت محاسبه‌‌ی مورد نیاز برای حمله به اتریوم کلاسیک و همچنین 40% قدرت محاسبه مورد نیاز برای حمله به دش در Nicehash قابل دسترسی است. این شبکه‌‌ها حدود 1 بیلیون دلار ارزش دارند.

برای بسیاری از توکن‌‌های کوچک‌‌تر بیش از 100% هش ریت مورد نیاز برای یک حمله‌‌ی 51 درصدی در Nicehash موجود است.

کسی به فکر نیست

قسمت عجیب ماجرا اینجاست که کسی به فکر این حمله‌‌های 51درصدی نیست. اتریوم کلاسیک با وجود حمله‌‌ 51 درصدی هنوز تقریبا 500 میلیون دلار ارزش دارد، Bitcoin Gold‌‌ نیز با وجود هک 18 میلیون دلاری 200 میلیون دلار در شبکه‌‌ی خود ظرفیت دارد.

مدتی است کل شبکه‌‌ی کلاسیک اتریوم بی‌‌حرکت مانده است. در واقع خود شبکه بی‌‌حرکت نیست ولی صرافی‌‌ها دیگر سرمایه‌‌گذاری یا برداشت نمی‌‌کنند. دیگر کار زیادی با ETC نمی‌‌شود کرد. اگر یک کوین امن نباشد پس به چه درد می‌‌خورد؟ من خودم اگر ETC داشتم همه را می‌‌فروختم. تعجبم از این است که چرا قیمتش هنوز کم نشده است

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.