بزرگ‌‌ترین صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ که از فرابورس (OTC) استفاده می‌‌کنند

در این که در سال گذشته بازار رمز ارز افول را تجربه کرده است، شکی نیست. اما بخش جدیدی در صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ به نام دفاتر فرابورس تاسیس شده است که علی رغم بازار، علاقه‌‌ی مشریان زیادی را جلب کرده است. در این مقاله ویژگی‌‌ها و نام‌‌های این دفاتر را بشناسید.

0 130

سرمایه گذاری‌‌های سازمانی در حال گسترش‌اند؛ به طوری که از آن‌‌ها به عنوان آینده‌‌ تجارت رمز ارز‌‌ یاد می‌‌شود. تا جایی که بایننس (Binance) و (Bittrex) نیز در ماه ژانویه از دفاتر فرابورس خود رونمایی کرده اند. قبل از باز شدن دفاتر، مورگان استنلی (Morgan Stanley) یک گزارش در ماه نوامبر منتشر کرد و طرحی قوی برای سرمایه گذاری سازمانی در بیت کوین ارائه کرد. پیشرفت‌‌های اخیر نشان می‌‌دهد تعدادی از بزرگ‌‌ترین صرافی‌‌ها تقاضای بیشتری برای سرمایه گذاری سازمانی داشته‌اند. کوین تلگراف به راه‌‌اندازی‌‌های اخیر و اخبار فرابورس پرداخته است.

آغاز به کار دفاتر مخصوص فرابورس در بایننس

در 23 ژانویه، بایننس در وبسایت خود از یک صرافی رمز ارز‌‌ درجه‌‌ی یک که دفاتر تجاری فرابورس را مدیریت می‌‌کند، خبر داد. این سرویس جدید که به نام بایننس او تی سی شناخته می‌‌شود، به کاربران امکان می‌‌دهد تراکنش‌‌هایی بیشتر از 20 بیت کوین (69552 دلار) انجام دهند.

مسئولان ابعاد این سرویس جدید را در یک پست وبلاگی توضیح داده اند:

دفتر فرابورس ما به کاربران او تی سی امکان مبادله‌‌ی مقدار زیادی از انواع رمز ارز‌‌ها را می‌‌دهد. این تراکنش‌‌ها به وسیله‌‌ی حساب‌‌های بایننس ایجاد می‌‌شوند

طبق این پست، مسئولان انتظار دارند با امکان مبادله‌‌ی رمز ارز‌‌های متنوع، مشتریان بالقوه به این سرویس جدیدشان جذب شوند. همچنین با اضافه کردن این نکته که دفاتر دستور دست نخورده باقی خواهند ماند، حریم خصوصی کاربران را تضمین کردند. مشتریان با ارتباط مستقیم با بنگاه‌‌ها برای تجارت در فرابورس، دیگر نیازی به آدرس‌‌های کیف پول ندارند.

پس از افزایش تقاضا، Bittrex نیز دفتر فرابورس خود را تاسیس کرد

شرکت دیگری که به تازگی دفتر فرابورس خود را تاسیس کرده، صرافی رمز ارز‌‌ مخصوص ایالات متحده، Bittrex است. این شرکت به مشتریان استاندارد خود، امکان مبادله‌‌ی بزرگ‌‌تر، به اندازه‌‌ی 200 رمز ارز‌‌ را داده است. اما سرمایه‌‌گذاران فرابورس بر خلاف سرمایه‌‌گذاران استاندارد، امکان سرمایه گذاری به حداقل میزان 250000 دلار را دارند.

بیل شهیرا (Bill Shihara) مدیر عامل Bittrex می‌‌گوید تقاضاهای زیاد برای سرویس فرابورس از طرف مشتریان، باعث شده این سرویس را راه‌‌اندازی کنند:

“این پیشنهاد، نمونه‌‌ی دیگری از به کارگیری بلاکچین در Bittrex است. فرابورس کاربران ما را از داشتن ثبات قیمت‌‌ها و یک مبادله‌‌ی آسان و سریع با دارایی‌‌های دیجیتال، مطمئن می‌‌کند.”

مدیر استراتژی‌‌های Bittrex کیران راج (Kiran Raj) به کوینتلگراف گفته این یکی از تعهدات Bittrex به ارائه‌‌ی خدمات برای آسایش و راحتی کاربران است:

 

پیوسته پیشنهادات خود را برای ارائه‌‌ی فرصت‌‌های بیشمار به کاربران خود و استفاده‌‌ی بیشتر از بلاکچین توسعه خواهیم داد، زیرا کاربران ما به یک سرویس فرابورس با قابلیت استفاده از دارایی‌‌های دیجیتال متنوع علاقه‌‌مندند

او تقاضای مشتریان را روبه‌‌رشد دانست و ماندن در عرصه‌‌ی رقابت را ضروری خواند:

می‌‌بینیم که اشتیاق مردم برای سرمایه گذاری افزایشی است. بنابراین، ما نیز خدمات خود را با تقاضای حال و آینده تطبیق خواهیم داد. ادامه‌‌ی فعالیت‌‌های ما به اعتماد مشتریان بستگی دارد. ما به خاطر قابل اطمینان بودن، امنیت و تعهد به خدمتمان مشهور شده‌ایم و ترکیب این‌‌ها، به علاوه‌‌ی پروژه‌‌های بلاکچینی گسترده، مشتریان بیشتری را جذب خواهد کرد

سرکل، در کنار فرابورس، راه خود را پیدا کرد

علی رغم توسعه‌‌ی دفاتر فرابورس و کاهش شدید قیمت رمز ارز‌‌ها در 2018، شرکت مالی سرکل (Circle) اعلام کرد دفتر فرابورسش در سال 2018، 24 میلیارد دلار تجارت جهانی ثبت کرده است.

مطابق گزارشی که این شرکت در مدیوم بلاگ (Medium blog) منتشر کرد، سرکل 10000 معامله در فرابورس خود داشته و نزدیک به 600 شریک در 36 دارایی رمزنگاری‌‌شده‌‌ی مختلف دارد.

با توجه به رشد افزایشی این گروه و تاثیر آن بر بازار کریپتو، این شرکت اعلام کرده که به مرکز تولید نقدینگی در بازار کریپتو تبدیل شده است. سرکل در این گزارش رشد مثبت سرمایه گذاری سازمانی را انتظار دارد:

امسال رشد چشم‌‌گیر در سرمایه گذاری سازمانی در استیبل کوین را انتظار داریم. رشد و افزایش نوآوری در زیرساخت‌‌های کریپتو و پیشرفت روش‌‌های موجود در سرمایه گذاری‌‌های سازمانی از دیگر اهداف آینده‌‌ی ماست

رییس تجاری سرکل دن متوزوسکی (Dan Matuszewski) به کوین تلگراف گفته است که افول رمز ارز‌‌ موجب پیشرفت‌‌های دفاتر فرابورس شده است:

“افول رمز ارز‌‌ شرکت‌‌ها را به یافتن راه حل‌‌های جدید وادار کرده است. دفاتر تجاری فرابورس نقش مهمی در بازار کریپتو ایفا می‌‌کند.”

با وجود کاهش قیمت‌‌ها در بازار کریپتو، 2018 سال پرافتخاری برای سرکل به شمار می‌‌رود. متوزوسکی می‌‌گوید این شرکت به دنبال موفقیت‌‌های سال 2019 خود است:

سال گذشته، تجارت ما به 24 میلیارد دلار در سطح جهانی رسید. در نتیجه ما با یک زیربنای قوی وارد سال 2019 شده ایم و انتظارات زیادی داریم. اشتیاق سرمایه‌‌گذاران به ملحق شدن به فرابورس اصلا از وضعیت بازار کریپتو تبعیت نمی‌‌کند. شرکای سازمانی ما به سرمایه گذاری‌‌های بزرگ‌‌تر و طولانی‌‌مدت‌‌تر علاقه‌‌مندند

متوزوسکی افزایش تعداد دفاتر در سال جدید را نیز پیش‌‌بینی کرد:

انتظار داریم تعداد دفاتر فرابورس با جلب توجه شرکت‌‌های بیشتر، افزایش پیدا کند. تفاوت اصلی ما و دیگر دفاتر فرابورس این است که ما سریع‌‌تر با نیاز مشتری ارتباط برقرار می‌‌کنیم و در یک فضای مرکزی قرار داریم؛ یعنی همه‌‌ی شرکای ما مستقیما به ما روی می‌‌آورند. ما به واسطه‌‌ها برای یافتن مشتری و فروشنده نیاز نداریم

مشتریان ثابت کوین بیس به فرابورس دسترسی یافته‌اند

در اواخر ژانویه، کوین بیس اعلام کرد که تعدادی مشتری ثابت به دفاتر فرابورس آمریکا و اروپا و حراست کوین بیس، سرویسی برای جلب سرمایه‌‌گذاران سازمانی و ذخیره‌‌ی حجم زیادی از رمز ارز‌‌، دسترسی یافته اند.

دفتر فرابورس کوین بیس در نوامبر راه‌‌اندازی شد و امکان معاملات بزرگ با حداقل تغییر در قیمت را به مشتریان داد. کریستین ساندلر (Chrisine Sandler) مدیر فروش کوین بیس می‌‌گوید تاسیس فرابورس تقاضای سرمایه گذاری سازمانی را افزایش می‌‌دهد:

ما برای تکمیل صرافی خود فرابورس را تاسیس کردیم ولی متوجه شدیم بسیاری از سازمان‌‌ها از فرابورس به عنوان فرصتی برای معامله‌‌ای سریع‌‌تر در بازار کریپتو استفاده کرده اند

دفتر مرکزی فرابورس کوین بیس در 6 ژانویه آغاز به کار کرد. در آن زمان رئیس و مدیر ارشد عملیاتی آن، آصف حجری (Asiff Hijri) گفت:

“تنظیم مقررات به شرکت برای ساخت مسیری برای خدمات آینده و روشن شدن مرزهای تجارت در فرابورس و محصولات جدید، کمک می‌‌کند.”

برای آسان کردن تبدیل به سهام، کوین بیس با دلالانی مانند کیستون کپیتال (Keystone Capital) به همراه بازار ونووت (Venovate) و دیجیتال ولث ال ال سی (Digital Wealth LLC) وارد همکاری شد.

پولونیکس (Poloniex) برای مشتریان سازمانی سرویس فرابورس راه‌‌اندازی کرد

در ماه دسامبر صرافی مخصوص ایالات متحده‌‌ی پولونیکس به صف موسسان فرابورس پیوست. پولونیکس نیز مانند کوین بیس، تعداد مشتریان روبه‌‌رشدی دارد. مشتریان سازمانی برای معاملات خود، از حساب‌‌های مخصوص فرابورس پولونیکس با حداقل مقدار 250000 دلار استفاده می‌‌کنند.

در یک پست وبلاگی، این شرکت برای مشتریان سازمانی پیشنهادی ارائه کرد:

موسسات بزرگ و کوچک می‌‌توانند از مزایای دارایی‌‌های مختلف دیجیتال ما استفاده کنند. ما به آن‌‌ها خدمات ویژه و سرویس API ارائه می‌‌دهیم. پولونیکس به بهبود روابط تجاری با موسسات می‌‌اندیشد

 

دفتر فرابورس Huobi خواستار حذف پرداخت‌‌های Alipay و وی چت (WeChat) است

سیستم‌‌های پرداخت بزرگ چینی به نام‌‌های Alipay و وی چت به صرافی Huobi نامه‌‌ای رسمی مبنی بر غیر مجاز بودنِ استفاده از خدمات و لوگویشان در دفتر تجاری فرابورس این صرافی ارسال کرده اند.

علی رغم این نامه، مطبوعات می‌‌گفتند وی چت پی (WeChat Pay) و Alipay در وبسایت فرابورس Huobi هنوز در دسترس است. Huobi به این نامه واکنش نشان داد و ادعا کرد که این شرکت هیچ نامه‌‌ای مبنی بر توقف فعالیت خود دریافت نکرده و لوگوها لینک‌‌های پرداخت هستند. این شرکت تایید کرد که هیچ همکاری رسمی‌‌ بین این دو شرکت وجود ندارد و انتقالات کاربران پرداخت‌‌های شخص به شخص است.

هر دو پلتفرم سابقه‌‌ی خوبی در رمز ارز‌‌ ندارند. در آگوست 2018، Alipay برای تراکنش‌‌های بیت کوین محدودیت ایجاد کرد. حساب‌‌هایی که از آن برای معامله‌‌ی بیت کوین استفاده می‌‌کردند را مسدود کرد و یک سیستم پایش برای “وبسایت‌‌ها و حساب‌‌های کلیدی” ساخت. وی چت حساب‌‌های بسیاری را به دلیل مظنون شدن به انتشار پیشنهاد کوین اولیه (ICO) به همراه دیگر کانال‌‌های فروش ماینرِ بیت کوین به نام بیت مین (Bitmain) بلاک کرد.

با این که میانگین حجم روزانه‌‌ی معاملات Huobi به 385 میلیون دلار می‌‌رسد، این شرکت یازدهمین صرافی بزرگ دنیا است.

علی رغم پیشرفت فرابورس، بعضی موسسات هنوز می‌‌ترسند

با اینکه فرابورس‌‌هایی مانند سرکل مشتریان مشتاق خود را افزایش داده اند، گزارش دسامبر جی پی مورگان چیس (JPMorgan Chase) نشان می‌‌دهد افول رمز ارز‌‌، مشتریان سازمانی را ترسانده است.

یکی از تحلیل‌‌گران جی پی مورگان به همراه تحلیل‌‌گر بازار جهانی نیکولاس پانیگیرتزوگلو، می‌‌گویند سرمایه گذاری سازمانی در بیت کوین رو به افول است.

در گزارش‌‌ها آمده تعداد قراردادهای باز در بیت کوین در صرافی شیکاگو بورد آپشن (CBOE) رو به کاهش است. این تعداد به کم‌‌ترین میزان خود از دسامبر 2017 رسیده است.

این گزارش همچنین کاهش سریع سوددهی بازارهای کریپتو را نتیجه‌‌ کاهش هش ریت می‌‌داند، زیرا این عامل باعث سودده نبودن فعالیت ماینرها می‌‌شود.

تحقیقات جی پی مورگان نشان می‌‌دهد میانگین تراکنش‌‌ها در بازار کریپتو از 5000 دلار در 2017 به 160 دلار در سال 2018 رسیده است. آلت کوین‌‌ها که در مرحله‌‌ تصحیح قرار دارند، از این وضعیت ضربه می‌‌بینند.

نتایج جی پی مورگان در نظرات مدیر ارشد استراتژیک کوین شر، ملتم دمیرورز (Meltem Demirors) تاثیر گذاشته و او اعتقاد دارد کریپتو سرمایه را از بازار حذف کرده است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.