بزرگ‌‌ترین خرس‌‌های کریپتو ماینرهای خودخواه چینی هستند

با وجود روند افت قیمت‌‌ها که مدتی است شاهد آن هستیم، برای بسیاری این پرسش به وجود آمده که کدام گروه دارای بیشترین خرس‌‌های کریپتو (crypto bears – کسانی که اقتصاد کریپتو را ضعیف می‌‌کنند) است. کسانی که در طی یک سال گذشته وارد دنیای کریپتو شده‌‌اند به احتمال زیاد با ترماینرس و کمی زیان از مهلکه گریخته‌‌اند. پس می‌‌ماند کهنه‌‌کارها و سرمایه‌‌گذران نهادی (سرمایه‌‌گذارانی که با موسسات کار می‌‌کنند) و ماینرهای چینی.

0 78

ماینرهای چینی رویکرد فروش زیرقیمت را در پیش گرفته‌‌اند

گزارشی که به تازگی در یک رسانه‌‌ی همگان مربوط به Bitmain‌‌ منتشر شده نشان می‌‌دهد، چینی‌‌ها در سطح گسترده سرگرم فروش بیت کوین با زیر قیمت هستند. در ترجمه‌‌‌‌ی این گزارش، می‌‌توان گفته‌‌های شماری از ماینرهای چینی را مشاهده کرد که استدلال خود را بیان می‌‌کنند. جین شین (Jin Xin) یکی از این ماینرهای چینی می‌‌گوید:

همه زیر قیمت می‌‌فروشند. ما این کار را برای دفاع از خودمان انجام می‌‌دهیم ولی به طور کلی باعث کاهش قیمت کریپتوکارنسی می‌‌شود. اگر از فروش زیرقیمت دست برداریم در نهایت از دور خارج خواهیم شد ولی اگر همه این کار را ادامه دهند، در پایان با همدیگر می‌‌میریم و این راه بسیار قهرمانانه است

در یک بازار خرسی که روند رو به پایین دارد و شیب منفی‌‌ها به شکل هفتگی بیشتر می‌‌شود، منطقی است که افراد به معاملات تامینی (Hedging) زیرقیمت در کریپتوکارنسی رو بیاورند. ماینر چینی در ادامه می‌‌گوید:

اگر من ماه آینده 30 سکه استخراج کنم و قیمت‌‌ها با توجه به روند افت کنونی 10% دیگر کاهش یابد، من یک سفارش زیرقیمت به صرافی خواهم داد تا سکه‌‌ها را با قیمت کنونی بفروشم و البته تحویل سکه‌‌ها ماه دیگر خواهد بود

در حالی که انتظار می‌‌روند کاهش قیمت‌‌ها ادامه پیدا کند، همانند قراردادهای آتی، ماینرهای کریپتو می‌‌توانند به جای رو‌‌به‌‌رو شدن با آینده‌‌ی نامشخص، سکه‌‌های خود را روی یک قیمت مشخص قفل کنند. داد و ستد به شیوه‌‌ی تامینی (Hedging) به یک مهارت اساسی برای دوام آوردن در بازار خرسی تبدیل شده؛ در حالی که چهار سال پیش هنگامی که بیت کوین کمتری وجود داشت و دشواری استخراج بسیار کمتر بود و رویکرد نگهداری (hodling) کفایت می‌‌کرد.

استخراج بیت کوین طی سال‌‌های گذشته از مراحل گوناگونی گذر کرده است. از کار علاقمندان در زیرزمین‌‌ها با دستگاه‌‌های گیمینگ به ابر کارخانه‌‌ها و حالا هم که به یک مدل مالی تبدیل شده است. در حال حاضر اصل بر این است که اگر قیمت افت کرد، ماینر سود خواهد برد ولی این سود با کاهش ناشی از افت قیمت سکه‌‌های به دست آمده همراه است. همان گونه که خبرگزاری Trustnodes می‌‌گوید، اگر قیمت‌‌ها بالا رود، در این صورت ماینرها در نتیجه‌‌ فروش با قیمت کمتر زیان می‌‌بینند، ولی این زیان با ارزش بالاتر سکه‌‌هایی که به دست آورده‌‌اند همراه است.

این یک رویکرد خودخواهانه و نابودگر در دنیای کریپتو است و ممکن است به ورشکستگی بسیاری از ماینرهای چینی منجر شود. ماینرهای باهوش‌‌تر احتمالا رویکرد نگهداری (هادلینگ) را در پیش می‌‌گیرند تا اوضاع آرام شود. آن‌‌ها به جای تلاش برای سودآوری آنی با نابودی محصول، صبر می‌‌کنند تا زمان آن فرا برسد که بتوانند سکه‌‌‌‌های به دست آمده‌‌ی خود را با قیمت بالا بفروشند.

امسال افزایش نرخ‌‌های هش به سطح ناپایاپذیری (unsustainability) رسیده است، یعنی سطحی که پس از آن استخراج دیگر سودآور نخواهد بود. در یک ماه گذشته دشواری و نرخ هش افت پیدا کرده زیرا ماینرها شروع به بیرون کشیدن دستگاه‌‌های استخراج سنگین خود از مدار کرده‌‌اند و این کار باعث ایجاد شکافی برای بازیگران کوچک‌‌تر شده است. برخی ماینرها بار دیگر به عنوان یک راهبرد جایگزین، به سراغ خرید کارت‌‌های گرافیک (GPU) کارکرده رفته‌‌اند. ماینرهای خودخواه همچنان به فروش با قیمت پایین ادامه می‌‌دهند و کسانی که شانس دوام بیشتری دارند به خواب زمستانی رفته‌‌اند و اندوخته‌‌ی کریپتو خود را ذخیره‌‌ی زمستانی کرده‌‌اند تا روزهای گرم‌‌ دوباره فرا برسند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.