برگشت جزیره‌ای روند قیمت (Island Reversal) چیست؟

برگشت جزیره‌ای (Island Reversal) گونه‌ای از روندهای برگشتی است که شناسایی آن با کمک تشخیص الگوهای کندلی (شمعی) صورت می‌گیرد. اگر این روندها را به موقع شناسایی کنید، می‌توانید در بازارهای خرسی و گاوی سود به دست آورید. در این مطلب به شما می‌گوییم چگونه این کار را انجام دهید.

0 122

برگشت جزیره‌ای الگویی کندلی است که می‌تواند شاخصی برای بازگشت روند حرکت سهم باشد.

تشریح برگشت جزیره‌ای

برگشت‌های جزیره‌ای شاخص‌های قدرتمندی هستند چون در طول چندین روز به وجود آمده‌اند و به همین خاطر می‌توانند نشانه‌ی قابل اعتمادتری برای شناسایی برگشت روندها باشند. مجموعه‌ی کندل‌هایی که میان دو شکاف شاخص کندلی شکل گرفته همان چیزی است که این الگو را منحصر به فرد می‌سازد و باعث می‌شود آن را جزیره بنامیم.

شکل‌گیری برگشت جزیره‌ای

برگشت‌های جزیره‌ای می‌توانند گاوی یا خرسی باشند. هر دو حالت می‌تواند به تحلیل‌گر کمک کند تا فرصت‌های سودآوری را شناسایی نماید.

شکل‌گیری مجموعه‌ی جزیره‌ها پیش‌نمایشی از فرصت کسب سود است. بنابراین آخرین قطعه‌ی شکاف شاخص مورد نیاز ما را می‌سازد.

برگشت جزیره‌ای گاوی

برگشت جزیره‌ای گاوی بر اثر مجموعه‌ای از روزها به وجود می‌آید که نشان‌گر نزول کوتاه مدت باشد. این برگشت‌ها با شکافی رو به پایین شروع شده و به دنبال آن مجموعه‌ای از کندل‌های نزولی شکل می‌گیرد. این روند در طول زمان به سرمایه‌گذاران فرصت شناسایی الگوها و جزء نهایی آن که همان شکاف رو به بالا باشد را می‌دهد. شکاف بالا شاخصی قدرتمند است که به دنبال آن برگشتی گاوی به وجود می‌آید.

برگشت جزیره‌ای خرسی

برگشت جزیره‌ای خرسی نقطه مقابل برگشت جزیره‌ای گاوی است. در این شرایط، جزیره‌ی شاخص با شکافی رو به بالا آغاز شده و به دنبال آن مجموعه‌ای از کندل‌های صعودی شکل می‌گیرد. آخرین شاخص این سناریو شکاف رو به پایینی است که به دنبال آن روند خرسی به وجود می‌آید.

شاخص‌های استنتاجی و حمایتی

برگشت‌های جزیره‌ای ممکن است جزیره‌هایی داشته باشند که در بازه‌های زمانی مختلف چرخش کند. بنابراین ضروری است که همیشه حواستان به شکاف‌ها باشد. الگوهای شکافی زمانی رخ می‌دهد که تفاوت قابل توجه‌ای میان قیمت یک روز از سهم با قیمت روز بعد آن وجود داشته باشد. شکاف‌های رو به بالا از دو کندل سفید ساخته می‌شوند که قیمت گشایش دومی از قیمت پایانی روز قبل بالاتر است. شکاف‌های رو به پایین از دو کندل قرمز ساخته می‌شوند که قیمت گشایش دومی پایین‌تر از قیمت پایانی روز قبل است.

برگشت‌های جزیره‌ای، مثل همه‌ی الگوهای برگشتی، معمولا با شکاف‌های فرار (Breakaway) دنبال می‌شوند. شکاف‌های فرار اغلب اولین نشانه از روندهای جدید هستند که به دنبال آن‌ها شکاف خستگی (Exhaustion) به وجود می‌آید.

معامله‌گران از روش‌های مختلفی برای سود کردن از روندهای برگشتی استفاده می‌کنند. یکی از موفق‌ترین استراتژی‌ها برای آزمایش یک شاخص برگشتی استراتژی شبکه‌ای (Grid) است. استراتژی‌های شبکه‌ای از سفارشات خودکار خرید و فروشی استفاده می‌کنند که معمولا برای بازه‌های زمانی PIP (کمترین میزان نوسان) برنامه‌ریزی شده‌اند. این روش به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا ضمن مدیریت ریسک، از هر دو استراتژی گاوی یا خرسی سود ببرند.

از استراتژی‌های سنتی هم می‌توان برای سود کردن در این الگوها کمک گرفت. معمولا از سفارشات خرید و اختیار خرید در روندهای گاوی و از سفارشات فروش و اختیار معامله در روندهای خرسی استفاده می‌شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.