برنامه ریزی کوین بیس برای آزمایش تایید هویت غیر متمرکز

یکی از بزرگترین فعالان صنعت کریپتو، در حال آزمایش روش‌هایی است که به کاربرانش اجازه می‌دهد کنترل بیشتری بر اطلاعات شخصی خود داشته باشند.

0 86

کوین بیس، صرافی کریپتویی که به اسب تک شاخ (شرکت یونیکورن) این صنعت تبدیل شد، یک گروه ۱۷ نفره است که در حال حاضر به راه حل‌های تایید هویت غیرمتمرکز می‌پردازد. بی بایرن (B Byrne)، مدیر محصول تیم تایید هویت کوین بیس، به کوین دسک گفت که می‌خواهد ” به مردم کمک کند تا کنترل بیشتری روی فعالیت‌های آنلاین خود داشته باشند.”

بایرن شخصا به کوین دسک گفت که روش او به برقراری ارتباط بین محصولات کوین بیس، مانند کیف پول تلفن همراه آن با یک اپلیکیشن غیر متمرکز (dapp)، متکی است. او توضیح داد:

من اپلکیشن‌های غیر متمرکز و اینکه کدام یک از مشتریان ما از کدام اپلیکیشن غیر متمرکز استفاده می‌کنند را در نظر می‌گیرم. این احتمالا به خوبی نشان می‌دهد که مشتریان ما می‌خواهند کدام نوع از فعالیت‌ها را به صورت درون زنجیره‌ای انجام دهند.

از نظر بایرن، بهترین راه برای شروع، به جای بارگیری و جمع آوری مرتب اطلاعات KYC کاربران در سرتاسر محصولات پلتفرم توسط کوین بیس، شناسایی بخش کوچکی از کاربران کوین بیس است که می‌توانند از کنترل بیشتر اطلاعات شخصی خود به ارزش واقعی دست پیدا کنند.

بایرن گفت که هدف تیمش این است که در طی ۱۲ ماه آینده این آزمایشات را از چند کاربر به یک “گروه معنا دار” کاربران اپلیکیشن غیرمتمرکز تعمیم کند. علاوه بر کاربران قدرتمند آگاه به فناوری، بایرن می‌گوید که راه حل‌های هویتی می‌تواند فوری‌ترین تاثیر را برای مشتریانی داشته باشد که “به هیچ چیز دسترسی ندارند، زیرا این کار سخت است”.

بایرن افزود:

ما فکر می‌کنیم این بخش مهمی از آینده ماست و ما به ابزارهایی فکر می‌کنیم که باید جایگزین ابزار فعلی شوند.

بایرن گفت تیمش با پروژه‌هایی مانند گروه اجتماعی مجوز W3C صحبت می‌کند. کریستوفر آلن، یکی از بنیانگذاران و پیشکسوتان W3C، به کوین دسک گفت که گروه قصد دارد در ماه ژانویه یک شناسه‌ غیر متمرکز (DIDs) راه اندازی کند که می‌تواند استانداردها را از طریق کنسرسیوم جهانی وب واقع در ماساچوست معرفی کند.

اگرچه آلن شرکت‌هایی مانند کوین بیس را مجبور می‌کند تا در تلاش‌هایی که برای ساخت این استانداردها انجام می‌شود نقش فعالتری داشته باشند. بایرن- با اشاره با اینکه حداقل ۵ درصد از بودجه شرکت فناوری باید به مشارکت جامعه اختصاص داده شود- می‌گوید کوین بیس تردید دارد، زیرا این تلاش‌ها هنوز خیلی آکادمیک هستند و ممکن است از اولویت‌های روزانه‌ی خدمت به مشتریان فاصله بگیرند.

در واقع، امیلی چوی (Emilie Choi)، مدیر عامل شرکت کوین دسک در زمینه توسعه‌ی شرکت و کسب‌و‌کار، به کوین دسک گفت که صرف نظر از استخدام حداقل سه کارشناس هویت دیجیتال دیگر، تاکنون برنامه‌ای برای اعطای نمایندگی سری E ۳۰۰ میلیون دلاری که کوین بیس در ماه اکتبر به دست آورده، به تیم هویت یا پروژه‌های مرتبط با جامعه ریخته نشده است.

جوزف وینبرگ (Joseph Weinberg)، رئیس شبکه‌ی داده‌ی شیفت (Shyft)، به کوین دسک گفت که کل صنعت باید برای استانداردسازی مدل‌های توسعه‌ی مربوط به هویت‌های دیجیتال “روش‌های بهتری را کشف کند و رسمی کند. ” شیفت در حال حاضر برای آزمایش فناوری‌های اشتراک داده‌ها و حریم خصوصی با نهادهای دولتی در برمودا و موریس کار می‌کند.

وینبرگ گفت:

شما باید بر بخش دولتی توسعه نیز تمرکز کنید زیرا این‌ها سیستم‌هایی هستند که مردم با آن‌ها کار می‌کنند. این مشکلی است که ما در فضای خود خیلی خوب از عهده‌اش برنمی‌آییم.

حالت آزمایش

تیم بایرن که کار خود را از چند کاربر کوین بیس والت ( Coinbase Wallet) شروع کرد امیدوار است یک سری گروه نیچ پیدا کند که از راه حل‌های هویت تقریبا غیرمتمرکز در محیط‌های خاص و قابل تنظیم استفاده می‌کنند. کلمه‌ی موثر در اینجا “تقریبا” است.

بایرن گفت:

ما می‌خواهیم از کاربران کوین بیس محافظت کنیم و مطمئن شویم که واقعا امن است. ... من برای فکر کردن در مورد اداره‌ تامین اجتماعی یا DMV وزارت وسایل نقلیه موتوری وقت می‌‌گذارم، زیرا آن‌ها امروزه تامین کنندگان هویت‌های زیادی هستند.

وینبرگ بر اساس تجارب شخصی خود در مورد ساخت راه حل‌های حفظ حریم خصوصی سازگاری و بین المللی، به کوین دسک گفت که او فکر نمی‌کند که راه حل‌های هویت غیرمتمرکز هرگز به کاربران صرافی کریپتو اجازه دهند که تمام داده‌های خود را کنترل کنند.

با این وجود، وینبرگ گفت شرکت‌ها می‌توانند همکاری کنند تا به کاربران این حق را بدهند که خودشان نحوه‌ی به اشتراک گذاری داده‌ها را انتخاب کنند. او اضافه کرد:

من مشکلی ندارم که برای خدماتی که می‌دانم در آن‌ها از داده‌های هویت چگونه استفاده می‌شود، هزینه‌ بپردازم.

وقتی که صحبت از ساخت چنین سیستم‌هایی شد، آلن که یکی از بنیانگذاران W3C است بر اهمیت تمییز احراز هویت – “ارتباط بین داده‌های دیجیتال و یک شخص واقعی”- از تایید اعتبار – “توانایی انجام انواع مختلفی از چیزها”- مانند خرید اوراق بهادار تایید کرد.

بایرن کوین بیس به طور کلی با این تمایز موافق است و افزود: “در این نقطه، اینطور نیست که یک استاندارد واضح وجود داشته باشد که ما موافق باشیم می‌تواند مشکل را حل ‌کند.” او گفت که درگیر شدن با گروه‌هایی که در حال حاضر بر روی استانداردهای هویت خود کار می‌کنند، می‌تواند تعهد شتابزده‌ای برای کوین بیس باشد.

هرچند، از نظر وینبرگ، همکاری می‌تواند گسترش خدمات در سراسر حوزه‌ها را، که یکی از اولویت‌های کوین بیس است، برای شرکت‌ها آسان‌تر کند.

برای مثال، اگر صرافی رمز ارز کراکن (Kraken) از پیش در یکی از کشورهای حوزه‌ کارائیب فعالیت می‌کرد، و شرکتی مانند کوین بیس وارد آن منطقه‌ می‌شد، به جای شناسایی مجدد کاربران، می‌توانستند برای همپوشانی داده‌ها از شبکه‌ ثبت احوال بین‌المللی استعلام بگیرند.

حتی اگر تیم بایرن آن دسته از راه حل‌های هویتی را توسعه دهند که اصطکاک بین پلتفرم را کاهش داده یا حریم خصوصی مشتریان را افزایش می‌دهد، این راه حل‌ها احتمالا به ابزار و پروتکل‌های عمومی که فراتر از کوین بیس وجود دارند، متصل می‌شوند.

بایرن گفت:

در وضعیت فعلی این یک بازی مجموع صفر نیست. نگهداری هر کدام از استانداردهای مورد توافق ضروری خواهد بود.

آلن برای اشاره به همین نکته به آسیب پذیری نامطلوب Heartbleed که چندین نوع از نرم افزارهای منبع باز را در سال ۲۰۱۴ تحت تأثیر قرار داد اشاره کرد. این اثر موجی در صنعت این فناوری به این دلیل آغاز شد که یک نفر داشت کد OpenSSL را که سال‌ها از ساختش می‌گذشت، به روزرسانی می‌کرد.

آلن گفت:

من نمی‌خواهم ببینم که این مشکل در جهان بیت کوین تکرار می‌شود. ... می‌خواهم به مشتریان بگویم که : من نمی‌خواهم که یک متولی واجد شرایط استخدام کنم مگر اینکه شما مشارکت کنید.

علاوه بر این، آلن گفت، کارگروه‌های رسمی مانند پروژه‌های جامعهی W3C وی می‌توانند یک سری استاندارد بین المللی ایجاد کنند که از نظر رگولاتورها و فناورها، یک مجوز محسوب می‌شود.

بایرن بدون اظهار نظر در خصوص منابع یا اولویت‌های خاص، توافق کرد که کوین بیس باید متعهد شود که زیرساخت‌ها را برای راه حل‌های آینده سالم نگه دارد. بایرن همچنین درباره اینکه کوین بیس چگونه توانست در عرض یک روز نقش فعالتری را در تلاش‌های جامعه ایفا کند نیز اظهار کنجکاوی کرد.

بایرن گفت:

یکی از تفکرات قدیمی مربوط به هویت که با شکست مواجه شد، تلاش می‌کرد تا در این رقابت‌ برنده شود و برخلاف روش‌های استانداردی که این قدرت را غیر متمرکز و توزیع می‌کند، هویت هر فرد را به طور کامل در اختیار داشته باشد.

همگی در آغاز راه قرار داریم.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.