بررسی ۵ تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین

اگرچه ما تا کنون دو رویداد هاوینگ بیت کوین را پشت سر گذاشته‌ایم و نتایج هر کدام به خوبی شناخته شده است، هنوز هم در مورد تاثیر هاوینگ بعدی بر مسائلی مانند استخراج و قیمت بیت کوین اختلاف نظر وجود دارد. از نظر بسیاری از مفسرین، بررسی دو تجربه قبلی برای پیش بینی یک الگو کافی نیست و از رویداد پیشین تا کنون زیرساخت‌ها و زیرلایه‌های بنیادین تغییر کرده‌اند. به منظور کمک به سرمایه‌گذاران برای درک بهتر این استدلالات و دلایل پشت آن، تصمیم گرفتیم تا ۵ نظریه مهم را براساس تاثیرشان بر بازار تحلیل و بررسی کنیم.

0 1,165

تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین:

بررسی 5 تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین
بررسی ۵ تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین

۱- هاوینگ موجب مارپیچ مرگ استخراج خواهد شد

این یک نظریه رایج قدیمی است (در طول عمر بیت کوین). ایده اصلی نظریه این است که، یک کاهش بزرگ در پاداش استخراج (چه بر اثر رویداد هاوینگ و یا بر اثر افت شدید قیمت) موجب به صرفه نبودن استخراج شده و استخراج‌کنندگان بی‌درنگ دستگاه‌های خود را خاموش می‌کنند؛ سپس کاهش نرخ هش موجب رشد زمان تولید بلاک‌ها خواهد شد و وضع به نحوی خواهد شد، که ایجاد بلاک بعدی ساعت‌ها، روزها و ماه‌ها (یا در سناریوهای سخت‌گیرانه تا ابد) طول خواهد کشید.

هنگامی که بلاک‌ها نایاب و نایاب‌تر شوند، کارایی سیستم کمتر و کمتر خواهد شد و فشار منفی بیشتری به قیمت خواهد آورد؛ همین دلیلی خواهد شد که پاداش‌های استخراج بیشتر افت کند، این چرخه مدام خودش را تکرار و تقویت کرده و تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که کل سیستم رو به نابودی رفته و قیمت صفر شود.

این نظریه موجب نگرانی می‌شود. اگر پاداش استخراج به سرعت و به چنین میزان شدیدی سقوط کند (بدون احتمال جبران) که استخراج کنندگان به سرعتی وصف نشدنی دستگاه‌های خود را خاموش کنند، تولید بلاک‌ها تا زمان فرا رسیدن تنظیم سختی بعدی، به صورت شدیدی کند خواهد شد.

زمانبندی سیستم هم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. سختی استخراج بیت کوین به صورت اتوماتیک هر ۲۰۱۶ بلاک یکبار تنظیم می‌شود. هنگامی که بلاک‌ها بیش از حد سریع تولید شوند، سختی بالا می‌رود و هنگامی که بیش از حد کند تولید شوند، سختی پایین می‌آید. هنگامی که رویداد سقوط نرخ هش اتفاق بیافتد، وقوع تنظیم سختی بعدی (کاهش سختی) نیز مدت زیادی به طول خواهد انجامید.

اما در عمل وقوع این سناریو هرگز قابل تصور نیست و ما در حال حاضر دو رویداد هاوینگ و چندین کاهش قیمت بیش از ۸۰ درصد را تجربه کرده‌ایم و به صورت قطعی می‌توانیم بگوییم که چنین چیزی در واقعیت هرگز رخ نخواهد داد.

دلیل اصلی این قضیه آن است که خاموش کردن صنعت چندین گیگاواتی استخراج به راحتی کشیدن دو شاخه از پریز نیست. صنعت استخراج کنونی یک شرکت انرژی در اندازه یک کشور کوچک است، بنابراین اگر هر استخراج‌کننده منفرد قانع شود که صرف انرژی به منظور استخراج خارج از صرفه است، خاموش کردن کل شبکه به دلیل مسائل لجستیکی احتمالا اگر ماه‌ها زمان نبرد، هفته‌ها زمان خواهد برد.

.

بررسی 5 تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین
بررسی ۵ تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین
بررسی 5 تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین
بررسی ۵ تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین

به مسائل مربوط به لجستیکی که مانع از خاموش شدن سریع شبکه می‌شود، مساله زیر را نیز اضافه کنید که بسیاری از استخراج‌کنندگان در سطح بزرگ با نهادهای مربوط قراردادهایی دارند که ان‌ها را اینکه به سادگی و قبل از سررسید از قرارداد خارج شوند، باز می‌دارد و آن‌ها را مجبور می‌کند تا سررسید قبض‌هایشان (که معمولا ماهانه پرداخت می‌شود) به استخراج ادامه دهند.

مکانیک‌هایی شبیه این دلیلی هستند که حتی اگر قیمت بیت کوین شدید و عمیق سقوط کند یا بدترین حالت هاوینگ رخ دهد، شاهد آن خواهیم بود که میانگین سختی در طی چند هفته بعدی کاهش خواهد یافت. در غیاب یک جهش بزرگ در قیمت بیت کوین، احتمالا این هاوینگ منجر به یک کاهش سختی شدید خواهد شد. یک مارپیچ مرگ استخراج در دنیای واقعی رخ نخواهد داد.

۲- نرخ سهام به جریان (Stock-to-Flow) در دوره پسا هاوینگ موجب فشار رو به بالای قیمت خواهد شد

معیار سهام به شار که مربوط به نرخ تورم کامادیتی‌هاست، توسط اقتصاددانی به نام سیف‌الدین عموس در فضای بیت کوین مطرح شد و بعدها توسط یک محقق ناشناس در قالب یک مدل آماری برای رشد قیمت بیت کوین فرمول‌بندی شد و این مدل PlanB نام گرفت.

معیار سهام به جریان به صورت ساده معکوس تورم است (سهام فعلی یک کامادیتی تقسیم بر نرخ تولید سالانه). برای مثال اگر سهامی به اندازه ۱۰۰۰ تن از یک کامادیتی وجود داشته باشد و نرخ تولید سالانه آن ۲۰ تن باشد، نرخ سهام به جریان آن ۱,۰۰۰/۲۰=۵۰ است. برعکس این قضیه می‌توانیم بگوییم که نرخ تورم آن ۲۰/۱,۰۰۰=۱/۵۰=۰.۰۲ یا ۲ درصد است.

اصطلاح سهام به جریان به صورت سنتی متدی برای صنایع کامودیتی، مخصوصا صنایع فلزی است، که دهه‌ها در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به صورت خلاصه مدل قیمتی سهام به شار برای بیت کوین یک رابطه آماری است که کل تاریخچه قیمت بیت کوین را نشان می‌دهد، قیمت بیت کوین و مدل سهام به شار (نرخ سهام به شار به یک توان ثابت می‌رسد و در یک ضریب ثابت ضرب می‌شود) بیش از ۹۵ درصد با یکدیگر مرتبط هستند.

تا اینجا، هیچ مطالعه شناخته شده‌ای قادر به رد کردن این نتایج نبوده است و بالعکس تحلیل‌های مستقل ادعا کرده‌اند که رگرسیون غیر-جعلی و یکپارچه است. با این حال اخیرا نگرانی‌هایی در این زمینه معتبر بودن آنالیزهای cointegration که قبلا انجام شده‌اند، وجود دارد.

شبیه‌سازی مدل سهام به حجم PlanB برای قیمت بیت کوین:

بررسی 5 تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین
بررسی ۵ تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین

براساس این مدل، قیمت بیت کوین همیشه در نوار ثابت قیمت مدل حرکت می‌کند که به شکل درصد نمایش داده می‌شود. هر زمان که هاوینگ وجود داشته باشد، نرخ سهام به شار دو برابر می‌شود، به این معنی که قیمت مدل به همان اندازه افزایش می‌یابد ( بزرگنمایی آن به وسیله توان و ضریب تعیین می‌شود). در حال حاضر مدل بیان می‌کند که در سال ۲۰۲۱ قیمت بیت کوین حداقل یکبار به ۱۰۰۰۰۰ دلار خواهد رسید یا آنکه مدل اعتبار خود را از دست خواهد داد.

این شخص تا این زمان مدل دیگری منتشر کرده است که پیش‌بینی‌های جنجالی‌تر بیشتری نیز دارد؛ اما ما علاقه‌مند هستیم که قبل از پرداختن به جزییات مدل جدید، تاییدیه‌های مستقل بیشتری برای آن مشاهده کنیم.

با وجود اینکه باور داریم کاهش عرضه احتمالا یک تاثیر مثبت بر عرضه بیت کوین دارد، اما مطمئن نیستیم که کاهش در عرضه به خودی خود برای تاثیرگذاری بر قیمت بیت کوین کافی باشد.

کاملا امکان پذیر است که این مدل صحیح و پیش بینی آن درست باشد، اما ما همچنان با تردید آنرا دنبال میکنیم.

۳- شایعه پراکنی و سودآوری از احساسات بازار

این نظریه ادعا می‌کند که تقاضای نظری قابل توجهی پشت قیمت فعلی است تا قضایای اطراف هاوینگ را گاوی نشان دهد. مقایسه آن با بازار سهام در حال ضرر مشابه آن است که شایعات در حال تصاحب بازار هستند یا در آن ادغام شده‌اند.

یک استراتژی رایج میان معامله‌گران این است که تلاش می‌کنند احساسات خرده‌پایان را قبل از یک رویداد پیش‌بینی کرده و سپس هنگام رخ دادن رویدادها بر اساس تقاضا/عرضه خرده فروشان اقدام به خرید/فروش کنند.

استدلالی وجود دارد که بر اساس هاوینگ اخیر لایت کوین به وجود آمده است و براساس این نظریه یک سابقه احتمالی وجود دارد. مدت کوتاهی بعد از هاوینگ پنجم آگوست ۲۰۱۹، لایت‌کوین یک فروش بزرگ را تجربه کرد که قیمت آن را در طی چهار بعدی تا ⅔ قیمت قبل از هاوینگ کاهش داد.

یک مشکل واضح این تحلیل آن است که با وجود آنکه لایت‌کوین ارتباط قوی با بیت کوین دارد و بیت کوین نیز یک فروش قابل توجه را در همین بازه زمانی تجربه کرده است، به صورت منطقی یک فروش نمی‌تواند توسط رویداد هاوینگ لایت‌کوین شرح داده شود.

تحلیل این سناریو با معیارهای موجود سخت است، چرا که نیاز به دسترسی به اطلاعاتی دارد که احتمالا معامله‌گران بسیار کمی حاضر به اشتراک گذاشتن آن هستند. به نظر ما احتمال اضافه شدن یک مقدار حداقلی تقاضای نظری در طی قضیه هاوینگ وجود دارد، اما این رویداد، این تقاضا را به عرضه تبدیل می‌کند و خود این قضیه احتمالا موجب کاهش شدید قیمت نخواهد شد.

با این حال این قضیه با آثار سناریوی بعدی ترکیب می‌شود و ما محتمل‌تر می‌دانیم که شاهد یک فشار رو به پایین متوسط بر روی قیمت بیت کوین در حوالی هاوینگ باشیم.

۴- هاوینگ موجب فشار فروش اضافی از سمت استخراج‌کنندگان شده و قیمت‌ها پایین می‌آیند

استخراج‌کنندگان هنگامی از قیمت بیت کوین لذت می‌برند که این قیمت بالاتر از هزینه‌های استخراجشان باشد و برایشان سود بیاورد. هنگامی که وضع به این منوال باشد، آن‌ها نیازی به فروش کوین‌های تولید شده خود نمی‌بینند. این قضیه موجب یک حلقه بازخورد مثبت بر روی بالا رفتن قیمت بیت کوین در دوره‌هایی می‌شود که قیمت بیت کوین در یک جریان صعودی است.

هنگامی که استخراج‌کنندگان قیمت بیت کوین را پایین‌تر از سطح سوددهی خود ببینند، خلاف موضوع بالا رخ می‌دهد. آن‌ها مجبور نیستند که به این دلیل تمام کوین‌ها استخراج شده خود را بفروشند، اما ممکن است مجبور شوند قسمتی از مانده‌های رزرو خود را بفروشند که فروش‌های مکرر آن‌ها موجب ایجاد فشار فروش اضافی می‌گردد.

برآورد تمام هزینه در برنامه سوددهی استخراج‌کنندگان بیت کوین با حساسیت به هزینه برق و برنامه استهلاک (قبل از هاوینگ):

بررسی 5 تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین
بررسی ۵ تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین
بررسی 5 تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین
بررسی ۵ تئوری کلیدی برای تاثیر های احتمالی هاوینگ بیت کوین

برآورد جریان پولی و هزینه استخراج‌کنندگان بیت کوین با حساسیت به هزینه برق و سربار (پیش از هاوینگ):

این تاثیرات هنگامی بیشتر حس می‌شوند که قیمت بیت کوین به صورت ناگهانی و غیرمنتظره سقوط کند، و این وضعیتی است که بیت کوین در سقوط اخیرش در ماه مارس ۲۰۲۰ آن را تجربه کرد. با این حال هاوینگ به پیشروی شناخته می‌شود و از منظر استخراج‌کنندگان کاهش ۵۰ درصدی قیمت و کاهش ۵۰ درصدی عرضه بعد از هاوینگ با هم یکسان هستند، آگاهی داشتن از این پیشروی حداقل به استخراج‌کنندگان این فرصت را می‌دهد که در زمان پیش رو تعامل موثری با بازار داشته باشند.

همچنین دو تفاوت عمده میان دو سناریو وجود دارد، که در یکی کاهش قیمت بدون کاهش تولید بیت کوین رخ می‌دهد و در نتیجه هیچ اثر تسکینی در فروش مداوم استخراج‌کنندگان ارائه نمی دهد و از طرف دیگر در سناریو هاوینگ عرضه کوین‌ها تا ۵۰ درصد کاهش می‌یابد و در نتیجه حتی اگر استخراج‌کنندگان در یک دوره انتقال محدود وارد فروش ذخایر خود شوند تأثیر بسزایی بر فشار مداوم فروش می‌گذارد.

این موضوع ما را به سناریوی بعدی میرساند.

۵- هاوینگ چیزی جز یک طبل توخالی نخواهد بود (حداقل اوایل آن)

این نظریه نیاز به روشنگری دارد. منظور افراد از زمانی که می گویند هاوینگ اتفاق خاصی نخواهد بود، این است که این رویداد عامل اصلی برای ایجاد تغییر غیرعادی در قیمت بیت کوین یا مسایل تکنیکی بیت کوین نخواهد بود. در زمینه قیمت بیت کوین، نوسانات روزانه بین ۱ تا ۵ درصد طبیعی است، اگر نوسانات قیمت در این باند قرار بگیرد، گفتن اینکه شرایط متفاوت از حالت نرمال است، سخت می‌شود.

با همه این‌ها، می توان این استدلال را مطرح کرد که احتمالاً هاوینگ باعث اختلال ویژه‌ای در قیمت نمی شود و احساس شدن هرگونه تأثیر بر تراز کلی عرضه و تقاضا به اندازه کافی طول می کشد و ما به احتمال زیاد نمی‌توانیم تاثیرات فوری به خصوصی از آن مشاهده کنیم.

با اینکه امکان دارد هنگام فروش ذخایر رزرو استخراج‌کنندگان برای جبران ضررها، یک فشار رو به پایین کوتاه مدت بر روی قیمت‌ها داشته باشیم، اما این فشار پایدارتر و متعادل‌تر از چیزی است که ما در در طی کاهش قیمت‌های بزرگ شاهد آن بوده‌ایم. همانطور که در بالا ذکر شد، بر خلاف افت ۵۰ درصدی قیمت، هاوینگ یک پیشروی شناخته می‌شود، و برای استخراج‌کنندگان فرصت کافی برای تعامل با بازار به شیوه ای کارآمدتر و عاری از سورپرایز و وحشت وجود دارد.

انتظار می‌رود که چند ماه پس از هاوینگ، بیشتر استخراج‌کنندگان (کسانی که تا کنون این کار را نکرده‌اند)؛ دستگاه‌های خود را ارتقا خواهند داد یا آن‌ها را از رده خارج خواهند کرد. این تأثیر بر روی جنبه عرضه، می تواند در میان مدت و طولانی مدت تأثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین بگذارد.

آیا می‌توان برای هاوینگ قیمت‌گذاری کرد؟

حتی اگر کسی بر این باور باشد که بازارها به طور کلی کارآمد هستند به این معنا که بلافاصله همه اطلاعات شناخته شده در قیمت اعمال شوند (اما برای روشن‌گری باید بگوییم بازارهای بیت کوین را نمی توان به طور گسترده ای کارآمد استدلال کرد) ، تراز آینده عرضه و تقاضا در بازارهای بیت کوین بستگی به اطلاعات ناشناخته دارد و بنابراین نمی تواند قیمت کاملی بر اساس آن در نظر گرفت.

به عبارت دیگر ، فقط می توان اطلاعات مشخص و معلوم را در قیمت تاثیرگذار دانست و این احتمال وجود دارد که بازارهای بیت کوین حداقل به اندازه کافی کارآمد باشند که تمام اطلاعات شناخته شده مربوط به هاوینگ بر روی قیمت تاثیر بگذارند.

با این حال ، هیچ کس قانون اساسی کامل صنعت استخراج جهانی را نمی داند و بنابراین هیچ کس ساختار کامل منحنی هزینه استخراج را کاملاً نمی داند. برخی از بازیگران این عرصه ممکن است از نظر نسبتا خوبی به این قضیه داشته باشند، اما این اطلاعات به هیچ وجه به خوبی در دسترس عموم قرار نمی گیرد ، بنابراین بازار در مقیاسی بزرگ به هیچ معنای واقعی به آن دسترسی ندارد

در نتیجه بازاری در مقیاس بزرگ که در تلاش است با اطلاعات پسا-هاوینگ قیمت‌گذاری را انجام دهد، بیشتر به حدس و گمان تکیه دارد و آن معدود بازیکنانی که ممکن است دید نسبتاً خوبی نسبت به پسا-هاوینگ داشته باشند، قدرت کافی برای قیمت گذاری کامل در بازاری با مقیاس بزرگ را ندارند.

خروجی محتمل چه خواهد بود

به نظر ما، نتیجه احتمالی هاوینگ، تأثیر مثبت برعرضه در میان مدت و طولانی مدت است. به لرزه افتادن استخراج از دو عامل افت قیمت اخیر و همچنین هاوینگ، حرکت چرخه سرمایه گذاری به سمت استخراج کم هزینه‌تر را شتاب می‌بخشد و این دسته از استخراج‌گران آخرین کسانی هستند که به سمت استفاده از مدرن‌ترین دستگاه استخراج می‌روند.

شاید هاوینگ بدون یک افزایش قیمت بسیار بزرگ به انجام برسد، اما این قضیه تضمین می‌کند که دستگاه‌های استخراج منسوخ و قدیمی به سرعت از رده خارج شوند و فقط جمع کوچکی از استخراج‌کنندگان کم هزینه باقی بمانند. بعد از این اتفاق قسمتی از استخراج‌کنندگان دستگاه‌های خود را در سالیان بعد به جدیدترین نسل از دستگاه‌ها ارتقا می‌دهند و در نتیجه هزینه کلی صنعت استخراج به صورت چشم‌گیری پایین می‌آید و این امکان را برای استخراج‌کنندگان فراهم می کند که بتوانند مقدار کمتری از تولید مستمر خود را برای پوشش هزینه‌ها خرج کنند.

هرگونه کاش در سختی استخراج به دلیل حذف دستگاه‌های استخراج نسل قدیمی از سیستم رخ خواهد داد و هر چه این دستگاه‌ها بیشتر حذف شوند، این اثر تشدید خواهد شد.

ترکیب کاهش ۵۰ درصدی عرضه کوین‌های جدید با کاهش در میزان عرضه برای فروش در بازار، ممکن است فشار فروش ناشی از استخراج‌کنندگان را به شدت کاهش دهد. این پویایی ها ، در ترکیب با خزانه داری های کلان اقتصادی ارائه شده توسط دولت های جهانی ، و ورود های موجود و رو به رشد به محصولات سرمایه گذاری بیت کوین منفعل که در حال حاضر مشاهده می کنیم ، می تواند طوفانی برای قیمت بیت کوین در میان مدت و طولانی مدت ایجاد کند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.