بررسی یک نمودار شمعی بدون سایه

این مقاله در مورد یک نمودار شمعی بدون سایه توضیح می‌‌دهد. در این حالت خاص که این مقاله در نظر گرفته، نمودار شمعی سایه‌‌ای ندارد و این یعنی خریدار یا فروشنده می‌‌توانند به معامله اطمینان کنند.

0 369

نمودار شمعی بدون سایه ، بسته به بالا یا پایین بودن روند شمع، به عنوان نشانه‌‌ای از اطمینان قوی خریدار یا فروشنده به کار می‌‌رود. این نوع نمودار شمعی وقتی ساخته می‌‌شود که فعالیت قیمتیِ یک اوراق بهادار، بیرون از بازه‌‌ی بازگشایی و بسته شدن معامله نشود.

در کل، وقتی به یک نمودار شمعی نگاه کنید، به یک خط کوچک در بالا یا پایین هر شمع بر می‌‌خورید. این خط سایه یا فتیله نام دارد و بالا و پایین هر روز را نشان می‌‌دهد. این سایه وقتی که قیمت بازگشایی و بسته شدن با قیمت بالا و پایین برابر باشند، حذف می‌‌شود. تاجران فنی به شمع‌‌های بدنه‌‌بزرگ که بالا و پایین ندارند، ماروبوزو (marubozo) می‌‌گویند که معادل ژاپنیِ واژه‌‌ی close-cropped (کوتاه شده) است.

وقتی این گونه شمع‌‌ها در روند رو به بالا اتفاق بیفتند، یعنی گاوها در حال خرید پرشتاب دارایی‌‌ها هستند و احتمالا سرعت رو به بالایی خواهیم داشت. شمع گاوی ماروبوزو وقتی در انتهای یک روند رو به پایین قرار بگیرد، می‌‌تواند نشانه‌‌ای از بازگشت باشد زیرا وضعیت بازار تغییر کرده و گاوها دارایی‌‌ها را به سمت بالا هل می‌‌دهند. به عبارت دیگر، ماروبوزوی خرسی اگر در روندهای رو به پایین دیده شود، نشانه‌‌ای از فشار فروش خواهد بود. به خصوص وقتی که در بالای یک روند رو به بالا قرار بگیرد.

ردیابی بازگشایی‌‌ها و بسته شدن‌‌ها

نمودارهای شمعی توسط ژاپنی‌‌ها ابداع شدند. امروزه بیشتر برای تجارت‌‌های تکنیکی استفاده می‌‌شوند. این نمودار یک سیستم پیچیده است ولی در رسم روندهای کوتاه‌‌مدت (10 فصل تجاری یا کمتر) مفید واقع می‌‌شود. نمودارهای میله‌‌ای معمولی بر روی ارتباط بین قیمت‌‌های بازگشایی و بسته شدن در دو روز متوالی تمرکز دارند، ولی نمودارهای شمعی بر قیمت‌‌های بازگشایی و بسته شدن تنها در یک روز تاکید دارند.

به یاد داشته باشید که نمودارهای شمعی تنها ارتباط بین بازگشایی و بسته شدن را در یک روز معامله نشان می‌‌دهند و هیچ اطلاعات دیگری از رویدادها و اتفاقات در سرتاسر این روز به شما نمی‌‌دهند. اطلاعاتی درمورد نوسانات ارائه نمی‌شود. به عنوان مثال، یک شمع دراز و سفید می‌‌گوید قیمت در سرتاسر این فصل دائما افزایش می‌‌یابد ولی در واقع، یک یا دو کاهش شدید اتفاق افتاده که نشان‌‌دهنده‌‌ی یک وضعیت کمتر خرسی نسبت به فصلی است که فشار خرید در آن ثابت است.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.