بررسی کیف پول Copay

در این مطلب، با یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های ارز‌های دیجیتال یعنی کیف پول Copay آشنا می‌شوید. اگر می‌خواهید بدانید که کیف پول Copay چه نوع کیفی است، نحوه‌ی راه‌اندازی و استفاده از آن چگونه است و چه چیزی سبب محبوبیت آن شده است، حتما این راهنما را مطالعه کنید!

0 547

درود و سلام بر طرفداران ارز‌های دیجیتال! به بخش بررسی کیف پول Copay خوش آمدید. انتخاب کیف پول برای افراد تازه‌وارد به صنعت ارزهای دیجیتال امر بسیار مهمی می‌باشد، زیرا هرگونه اشتباهی به منزله‌ی از دست دادن ارز‌های دیجیتال‌ است!

در این راهنما، قصد معرفی یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های ارز‌های دیجیتال یعنی کیف پول Copay را خواهیم داشت. قصد داریم تا به شما بگوییم که کیف پول Copay چه نوع کیفی است، نحوه‌ی کار با آن چگونه است و چه چیزی سبب محبوبیت آن شده است. علاوه بر موارد فوق‌الذکر همچنین نحوه‌ی راه‌اندازی و استفاده از کیف پول Copay را نیز به شما نشان خواهیم داد.

پیش از شروع بررسی کیف پول Copay، قصد داریم به سوالاتی پاسخ دهیم که بسیاری از تازه‌واردان به این صنعت می‌خواهند جواب آن‌ها را بدانند.

کیف پول ارز‌های دیجیتال چیست؟

در حال حاضر، ارزش ارز‌های دیجیتال در سرتاسر دنیا بیش از ۳۴۰ میلیارد دلار است. این ارز‌های دیجیتال در بانک‌ها یا زیر تشک‌ها نگهداری نمی‌شوند بلکه در حساب‌های مالی کلان دیجیتالی اندوخته شده‌اند. حساب‌های مالی دیجیتالی عبارت‌اند از پایگاه‌های داده، که در آن اطلاعات تراکنش‌های ارز‌های دیجیتال ثبت می‌گردد. رایج‌ترین نوع حساب مالی دیجیتالی، بلاکچین (Blockchain) است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به بلاکچین‌ها، بخش توضیحات مربوط به آن را مشاهده کنید. بلاکچین‌ها شبکه‌هایی متشکل از هزاران رایانه هستند. رایانه‌‌های موجود در این شبکه‌ها را گره (Node) می‌نامند. برخی از گره‌ها دارای حساب مالی دیجیتالی هستند در حالی که برخی از آن‌ها از این قابلیت برخوردار نیستند.گره‌هایی را که حاوی کل تاریخچه تراکنش‌های شبکه هستند گره کامل (Full node) می‌نامند.

کاربران تنها با استفاده از کلید‌ خصوصی می‌توانند به ارز‌های دیجیتال دسترسی داشته باشند. با این وجود، دو نوع کلید وجود دارد و شما برای ارسال و دریافت ارز‌های دیجیتال به هر دو‌ی آن‌ها نیاز خواهید داشت. این کلید‌ها عبارت اند از:

کلید عمومی (public key): کلید‌های عمومی در واقع کد‌هایی هستند که توسط هر شخصی قابل رویت می‌باشند. با استفاده از کلید‌های عمومی امکان ارسال اطلاعات نیز وجود دارد. کلیدعمومی را می‌توان مانند آدرس ایمیل در نظر گرفت. اگر قصد ارسال ارز دیجیتال به دوست خود را داشته باشید کلید عمومی او را درخواست می‌کنید.

کلیدخصوصی(private key): کلید‎‌های خصوصی بر عکس کلیدهای عمومی، تنها توسط خود شخص قابل رویت هستند. عملکرد کلید خصوصی درست مانند رمز عبور ایمیل است. با این حال، از این رمز عبور تنها می‌توانید برای دسترسی به ارز‌های دیجیتال خود استفاده کنید. برای ورود به سیستم هیچ احتیاجی به کلیدعمومی نیست. کلید‌های خصوصی علاوه بر ارز‌های دیجیتال مختص کیف پول‌ها نیز هستند. هیچ‌گاه کلید خصوصی خود را افشا نکرده و همواره از آن محافظت کنید!

در صورت به سرقت رفتن کلید خصوصی شما، امکان بازگرداندن ارز‌های دیجیتال شما بسیار سخت خواهد بود. هرشخصی که امکان دسترسی به کلید خصوصی را داشته باشد عملا صاحب ارز‌های دیجیتال به حساب می‌آید! در نتیجه محافظت از کلید خصوصی خود امر بسیار مهمی است.

در اینجاست که اهمیت وجود کیف پول ارز‌های دیجیتال نمود پیدا می‌کند…

کیف پول‌ ارز‌های دیجیتال، کلید خصوصی شما را در نهایت امنیت ذخیره می‌کند. انواع مختلفی از کیف پول‌های ارز‌ دیجیتال وجود دارد که عبارت‌ از: کیف پول‌های نرم‌افزاری،کیف پول‌های سخت‌افزاری و کیف پول‌های وب سایتی هستند. حتی کیف پول‌های کاغذی همراه با کلید‌های چاپی بر‌روی آن‌ها نیز وجود دارد! این کیف پول‌های مختلف سطوح امنیتی متفاوتی دارند، یعنی میزان امنیت کیف پول‌های ارز‌های دیجیتال با یکدیگر متفاوت است.

Copay چه نوع کیف پولی است؟ بیایید در بخش بعدی به پاسخ این سوال بپردازیم…

کیف پول Copay چیست؟

کیف پول Copay در سال ۲۰۱۵ توسط شرکت بیت‌پِی (Bitpay) راه‌اندازی شد. بیت‌پی اولین ارائه‌دهنده‌ی پرداخت بیت‌کوین (bitcoin) بود. شرکت بیت‌پی این اجازه را به بسیاری از شرکت‌ها داد تا بیت‌کوین را برای نخستین بار همانند نسخه‌های ارزی ویزا (Visa) و مسترکارت (Mastercard)، به عنوان پول بپذیرند. خدمات آن در ماه می سال ۲۰۱۱ راه‌اندازی شد و تا ماه سپتامبر ۲۰۱۳ توسط ۱۰۰۰۰ شرکت مختلف مورد استفاده قرار گرفت.

کیف پول بیت‌کوین Copay در ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ منتشر شد. تا سال ۲۰۱۶، شرکت بیت‌پی ماهانه ۲۰۰۰۰۰ تراکنش بیت‌کوین را پردازش می‌کرد و کیف پول Copay به یکی از پراستفاده‎‌ترین کیف پول‌های ارز‌های دیجیتال تبدیل شد.

Copay، کیف پول نرم‌افزاری است که قابلیت نصب بر‌روی تلفن همراه و رایانه را دارد. این کیف اجازه‌ی ذخیره‌ی کلید‌ها را برای ۲ ارز دیجیتالی بیت‌کوین (BTC) و بیت‌کوین‌کش (BTC) به کاربران می‌دهد.

برخی از کیف پول‌های بیت‌کوین، از ذخیره تمام بلاکچین بیت‌کوین به منظور ارتباط با شبکه استفاده می‌کنند. این نوع کیف پول‌ها، کیف‌های فول نود (full nodes) نام دارند و Bitcoin Core یکی از کیف پول‌های فول نود محبوب است. کیف پول Copay به منظور ارتباط با شبکه از تایید پرداخت ساده استفاده می‌کند که این امر به معنی کیف پولی است که کلاینت سبکی دارد و فول نود نیست.

نکته: تایید پرداخت ساده (SPV) از اطلاعات سرور‌های واسطه به جای بلاکچین استفاده می‌کند. Copay نیز با استفاده از اطلاعات سرور‌های بیت‌پی به روز رسانی می‌گردد.

حالا که با کیف پول Copay آشنا شدید، بیایید نگاهی به مزایا و معایب آن بیندازیم…

مزایا

کیف پول بیت‌کوین Copay به سبب ویژگی‌هایش طرفداران بسیاری دارد. بنابراین در این بخش با ویژگی‌های خوب این کیف پول آشنا می‌شویم.

 1. امضا‌ی چندگانه: کیف پول Copay اجازه‌ی استفاده‌ی بیش از یک کاربر را از یک کیف می‌دهد. کیف پول‌هایی با امضای چندگانه را مانند حساب‌های بانکی مشترک در نظر بگیرید. این نوع کیف‌ها برای شرکت‌هایی که چندین نفر پیش از انجام معاملات درمورد آن تصمیم می‌گیرند، گزینه بسیار خوبی است.
 2. حساب‌های چندگانه: Copay به کاربران اجازه‌ی ایجاد چندین کلید خصوصی را در یک کیف پول می‌دهد. بنابراین، به طور مثال، یک کیف پول هم می‌تواند برای شما و هم برای دوست شما باشد.
 3. متن باز (open source): کد کیف پول Copay آنلاین است و هر شخصی می‌تواند آن را ببیند و تغییراتی را پیشنهاد کند. این امر برای کاربران مفید است زیرا این امکان را به توسعه‌دهندگان می‌دهد تا مشکلات مربوط به نرم‌افزار Copay را مشاهده کرده و آن‌ها را رفع نمایند. متن باز بودن Copay، استفاده‌ی امن‌تر و اعتماد بیشتری را برای Copay در پی داشته است.
 4. استفاده‌ی رایگان: بابت استفاده از کیف پول Copay هیچ گونه کارمزدی پرداخت نمی‌کنید. اگرچه، کارمزد معاملاتی را برای شبکه‌ای که از آن استفاده می‌کنید باید بپردازید. هزینه کارمزد‌ها در شبکه‌‌ی بیت‌کوین و بیت‌کوین ‌کش متفاوت است.
 5. کاربر پسند: رابط کاربری Copay برای استفاده بسیار ساده و آسان است. مبتدیان هیچ‌گونه مشکلی در یادگیری نحوه استفاده از پلتفرم‌ها و ویژگی‌های آن نخواهند داشت.

نکته: رابط کاربری یک نرم‌افزار در واقع ظاهر و نحوه‌ی چینش ویژگی‌های آن نرم‌افزار است.

 1. تنظیمات HD: این ویژگی هیچ‌گونه ارتباطی با کیفیت تصویر Copay ندارد! HD در اینجا مخفف عبارت Hierarchical deterministic می‌باشد. با این قابلیت این کیف پول عبارت پیچیده‌ای به نام عبارت Seed تولید می‌کند که با استفاده از آن می‌توانید از کیف پول خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. عباراتSeed مانند رمز‌ ورود‌های طولانی هستند که در صورت از دست دادن کلید‌ها به شما کمک می‌کند که آن‌ها را پیدا کنید. برای مثال، اگر شما کامپیوتر خود را که کیف پول Copay بر روی آن نصب است، به هر دلیلی ازدست دادید، سپس می‌توانید با استفاده از عبارات Seed قابلیت دسترسی به ارز‌های دیجیتال خود را داشته باشید.
 2. انعطاف پذیری: این بدین معنی است که کیف پول Copay را می‌توان بر روی چند سیستم عامل استفاده کرد. Copay را می‌توان بر روی سیستم عامل‌هایی چون اندروید، iOS، ویندوز، لینوکس و MAC استفاده کرد. بنابراین Copay کیف پول دسکتاپی و موبایلی است که قابلیت استفاده بر‌روی دستگاه‌های مختلف و حتی قابلیت ارتباط با کیف پول سخت‌افزاری را نیز دارد. بنابراین، همیشه به کاربران توصیه می‌شود که کیف پول خود را بر روی چند دستگاه مختلف داشته باشند.
 3. پروتکل پرداخت بیت‌کوین: کیف پول Copay از پروتکل پرداخت بیت‌کوین (BIP) استفاده می‌کند. این امر به این منظور است که اطمینان حاصل شود که کاربران، ارز‌های دیجیتال خود را به آدرس اشتباهی ارسال نکنند. ارسال ارز‌های دیجیتال به آدرس‌های اشتباه از جمله مشکلات رایج در این صنعت است. آدرس‌ها خطوط طولانی متشکل از اعداد و حروف هستند که کاربران به راحتی می‌توانند در وارد کردن آن‌ها اشتباه کنند. در این صورت امکان دارد که ارز دیجیتالی ارسال شده مفقود شود. پروتکل پرداخت بیت‌کوین، قبل از ارسال هر چیز آدرس را بررسی نموده و از درست بودن آن اطمینان حاصل می‌نمایند.

معرفی کیف پول Copay بدون بررسی معدود معایب آن کامل نمی‌شود.

معایب

 1. بیت‌پی : کیف پول Copay توسط شرکت بیت‌پی ساخته شده است، در نتیجه تصمیمات این شرکت تاثیر مستقیم روی آن دارد. در سال ۲۰۱۷ بیت‌پی بخاطر یک هارد فورک (Hard fork) از بلاکچینی پشتیبانی کرد که BTC1 نامیده شد. با انجام این کار، بیت‌پی اعلام کرد که BTC1 را در واقع به عنوان “بیت‌کوین واقعی” در نظر می‌گیرد. بیت‌پی به کاربران توصیه کرد که ارز‌های دیجیتال خود را به ارز دیجیتال جدید تغییر دهند. BTC1 به حد کافی مورد آزمایش قرار نگرفت و نتیجه‌ای جز شکست در پی نداشت. درحال حاضر، برخی از کاربران به بیت‌کوین کش یا Copay اعتماد ندارند.
 2. عدم دارا بودن احراز هویت دو مرحله‌ای: احراز هویت دو مرحله‌ای قابلیتی است که کاربران برای دسترسی به حساب کاربری خود نیاز به دو رمز عبور دارند. اولین رمز عبور توسط کاربر تعیین می‌شود. رمز عبور دوم کدی است که به دستگاه موبایل ارسال می‌شود یا از طریق برنامه‌ای چون Google Authenticator ایجاد می‌شود. کیف پول Copay برخلاف کیف پول‌های دیگر مانند الکتروم (Electrum)، احراز هویت دو مرحله‌ای ارائه نمی‌دهد.
 3. لایت نود (light node): برخی از منتقدان بر این باورند که امنیت کیف‌های لایت نود به مراتب کمتر از کیف فول نود است. اگرچه کیف‌های لایت نود سریع‌تر هستند و فضای کمتری را در دستگاه شما اشغال می‌کنند، ولی جامعه‌ی صاحبان ارز‌های دیجیتال، از سرور‌های واسطه متنفرند!
 4. خدمات پشتیبانی از کاربر: Copay در ارائه خدمات به کاربرانی که دارای مشکل هستند، بسیار ضعیف عمل می‌کند. به گونه‌ای که برخی از کاربران مشکلات خود را گزارش می‌کنند و برای دریافت پاسخ یک هفته منتظر می‌مانند. بسیاری از مشکلات، به عملکرد کیف پول به عنوان لایت نود مربوط می‌شود. اگر سرعت سرور‌های بیت‌پی پایین بیاید، امکان از دست دادن یا به تعویق افتادن معاملات وجود دارد.

شما موارد مثبت و منفی را راجع به کیف پول بیت‌کوین مشاهده کردید. در بخش بعدی، به یکی از مهم‌ترین سوالات پاسخ خواهیم داد.

آیا کیف پول Copay امن است؟

برای دارندگان ارز‌های دیحیتال هیچ چیز مهم‌تر از امنیت کیف پول نیست. کیف پول Copay امن است، اما مشکلاتی نیز دارد.

مدیر عامل شرکت بیت‌پی در سال ۲۰۱۵ قربانی حمله‌ی فیشینگ (Phishing) شد و ۵۰۰۰ BTC را از دست داد. حملات سایبری از این دست برای سازمان‌های مالی اتفاقی کاملا معمول است. حملات این چنینی سبب بی‌اعتباری شرکت می‌شود اما امنیت کیف پول Copay مورد نکوهش قرار نگرفته است.

نکته: حمله‌ی فیشینگ در واقع فریبی از جانب هکرها است که برای دست آوردن اطلاعات شخصی نظیر رمز‌های عبور و نام کاربری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Copay به اندازه‌ی کیف پول Bitcoion core امن نیست. با این حال، Copay به کاربران خود یک پلتفرم نرم‌افزاری با قابلیت اتصال به یک کیف پول سخت‌افزاری را ارائه می‌دهد. برای بسیاری از کاربران همین میزان از امنیت کافی خواهد بود.

ویژگی انعطاف‌پذیری Copay مشکل احراز هویت دو مرحله‌ای را حل می‌کند. Copay نیازی به احراز هویت دو مرحله‌ای ندارد زیرا کاربران آن می‌توانند آن بر روی تلفن همراه خود و همچنین رایانه‌های شخصی خود نصب کنند.

این بدین معنی است که یک دستگاه، یک لایه‌ی امنیتی اضافی را به دستگاه دیگر اضافه می‌کند. می‌توان گفت که امنیت چنین سیستم‌هایی دقیقا با پلتفرم‌های دارای احراز هویت دو مرحله‌ای نظیر الکتروم برابر است.

امضای چندگانه و تنظیمات HD از ویژگی‎‌های امنیتی قابل توجه در کیف پول Copay هستند. همین عوامل به تنهایی Copay را به یکی از امن‌ترین کیف پول‌ها تبدیل کرده است. کد Copay متن باز است، بنابراین همیشه به منظور بهبود در عملکرد، مورد بررسی و به روز رسانی قرار می‌گیرد.

اگرچه امنیت این کیف پول همیشه تحت تاثیر سرور‌های مورد استفاده برای به روز‌رسانی شبکه بوده است، اما به طور کلی، این کیف پول یک پلتفرم امن برای ذخیره اطلاعات بیت‌کوین و بیت‌کوین‌کش محسوب می‌شود.

تا به اینجا، با ویژگی‌های ارائه شده توسط Copay آشنا شدید. در ادامه به بررسی کیف پول Copay، نحوه ایجاد حساب کاربری و استفاده از آن می‌پردازیم.

ایجاد حساب کاربری کیف پول Copay

 1. به صفحه اصلی Copay رفته و بر روی گزینه (Get Copay) کلیک می‌کنید.
بررسی کیف پول Copay
بررسی کیف پول Copay
 1. سیستم عامل مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید. برای مثال، اگر از ویندوز استفاده می‌کنید باید روی گزینه “دانلود برای ویندوز” کلیک کنید.
بررسی کیف پول Copay
بررسی کیف پول Copay
 1. شما به GitHub هدایت می‌شوید، جایی که باید نسخه نرم‌افزاری که قصد نصب آن را دارید، انتخاب کنید. آخرین نسخه در بالای لیست قرار خواهد داشت. آن را دانلود کنید!

نکته بسیار مهم: پیش از دانلود نرم‌افزار کیف پول مطمئن شوید که دستگاه شما عاری از هرگونه بدافزار است. هر گونه ویروس بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه بر امنیت کیف پول تاثیر می‌گذارد.

بررسی کیف پول Copay
بررسی کیف پول Copay
 1. هنگامی که دانلود کامل شد، نصب‌کننده‌ی Copay را باز کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید. نصب‌کننده اطلاعات مفیدی راجع به نسخه جدید کیف پول دارد.

بررسی کیف پول Copay

 1. به یاد داشته باشید که با نوشتن عبارات seed که توسط نصب کننده ارائه می‌شود، از کیف پول خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. این گام بسیار مهم است! عبارات seed چیزی شبیه به عبارات زیر خواهد بود.
بررسی کیف پول Copay
بررسی کیف پول Copay

تمام شد! اکنون شما آماده‌ی ارسال و دریافت ارز‌های دیجیتال هستید!

حالا به شما نحوه‌ی استفاده از کیف پول بیت‌کوین Copay نشان داده می‌شود:

نحوه استفاده از کیف پول Copay

 1. قبل از اینکه بتوانید هر نوع ارز دیجیتالی را دریافت کنید، باید آدرس عمومی خود را بدانید. برای انجام این کار، بر روی گزینه دریافت کلیک کنید. شما آدرس خود را در خطی طولانی از کد‌ها و یک کد QR مشاهده خواهید کرد. این‌ها اطلاعات مورد نیاز جهت دریافت وجوه هستند.
بررسی کیف پول Copay
بررسی کیف پول Copay
 1. حالا شما می‎‌توانید از دو طریق پول را به کیف پول خود ارسال کنید. شما می‌توانید این کار را با دریافت پول از کاربری دیگر و انتقال آن به کیف پول خود انجام دهید، یا اگر خود شما قصد انجام این کار را دارید، می‎توانید بیت‌کوین یا بیت‌کوین‌ کش را از یک صرافی مانند کوین‌ بیس خریداری کنید و آن را به آدرس خود ارسال کنید. در اینجا هنگامی که بیت‌کوین در کیف پول شما باشد با تصویری شبیه به تصویر زیر روبرو خواهید شد.
بررسی کیف پول Copay
بررسی کیف پول Copay
 1. برای ارسال بیت‌کوین بر روی گزینه ارسال کلیک کنید. اکنون باید آدرس عمومی کاربری را وارد کنید که قصد ارسال بیت‌کوین برای او را دارید. به سادگی مقدار بیت‌کوینی مورد نظر را وارد کرده و سپس بر روی گزینه ارسال کلیک کنید. به همین سادگی!

نکته‌ای راجع به هزینه کارمزد‌های معاملاتی

همان‌طور که پیشتر گفته شد،کیف پول بیت‌کوین هزینه‌ای بابت کارمزد دریافت نمی‌کند. هنگامی که مردم راجع به هزینه‌های کارمزد‌های کیف پول صحبت می‌کنند، در واقع کارمزد‌های معاملاتی شبکه مدنظر آن‌ها است. هیچ‌گونه راهی برای جلوگیری از عدم پرداخت کارمزد‌ها وجود ندارد اما می‌توان میزان کارمزد پرداختی معاملات را کنترل کرد.

برای انجام این کار، روی گزینه تنظیمات کلیک کرده و گزینه Bitcoin Network Fee Policy را انتخاب می‌کنید. اکنون تنظیمات کارمزد را انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که میزان پرداخت کارمزد با زمان انجام معاملات رابطه‌ی مستقیم دارد، یعنی هرچه کارمزد کاهش یابد زمان انجام معامله نیز کندتر خواهد بود، بنابراین اگر می‌خواهید تراکنش شما سریع انجام شود، گزینه فوری (urgent) را انتخاب کنید. اگر نمی‌خواهید برای انجام معاملات منتظر بمانید گزینه super economy را انتخاب کنید.

تمام اطلاعات لازم برای مبتدیان درباره‌ی کیف پول Copay را مورد بررسی قرار دادیم. پیش از اتمام بررسی اجازه دهید تمام مطالبی را که آموخته‌اید بار دیگر به اختصار مرور کنیم.

نتیجه‌گیری

کیف پول بیت‌کوین Copay توسط یکی از بهترین ارائه‌دهندگان پرداخت بیت‌کوین راه‌اندازی شده است. سهولت در استفاده، امنیت و داشتن گزینه‌های کاربری به اندازه کافی از جمله مواردی است که سبب رضایت کاربران شده است. کیف پول Copay برای خانواده‌ها و شرکت‌ها و همچنین کاربرانی که می‌خواهند سپرده‌های خود را در حساب‌‌های جداگانه سازمان‌دهی کنند، فوق‌العاده مناسب است.

از ویژگی‌های منفی Copay، عدم ارتباط مستقیم آن با بلاکچین است. این بدین معنی است که در صورت بروز مشکل برای سرورهای مورد استفاده‌ی آن، قابلیت استفاده‌‌ی کیف پول Copay تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

درصورت بروز چنین اشکالاتی Copay همیشه سریع مشکلات را رفع نمی‌کند.

با این حال، Copay جزو بهترین کیف پول‎‌های ارز‌های دیجیتال است. اگر فکر می‌کنید کیف پول Copay گزینه‌ی مناسبی برای شماست پس منتظر چه چیزی هستید؟ دستورالعمل‌های ساده بیان شده در این بررسی را دنبال کرده و شروع کنید!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.