بررسی کوین الکترونیوم (ETN)

ETN یک رمز ارز مبتنی بر پروتکل اثبات کار (proof-of-work) است که بر اساس الگوریتمِ هَش CryptoNight پایه ریزی شده است. بلاکچین این رمز ارز از بلاکچین Monero منشعب شده و در پی آن است که به عنوان “واحد پولی” در حوزه‌ اپلیکیشن و تکنولوژی پرداخت فوری، به خصوص در دنیای رو به رشد، به مقبولیت گسترده دست پیدا کند.

0 258

electroneum

آمار

قیمت: 0.0209 دلار

dollar)0.195 : ATH) دلار

ارزش بازار: 169.25 میلیون دلار

تعداد نهایی کل سکه‌های الکترونیوم: 21 میلیارد ETN

مورد استفاده در ایالات متحده: اپلیکیشن‌های موبایل و پرداخت‌های فوری

تاریخ شروع: 01/11/2017 و 13/12/2017*

عملکرد: 30 روز اخیر +416.33%

رقبای اصلی: Dash، Monero، Zcash، Bitcoin Cash، XPR، XLM

جامعه (community): توئیتر 127k، فیسبوک 150k، Reddit 20k، تلگرام 45k، انجمن الکترونیوم (به تازگی راه اندازی شده) 1.4k

الگوریتم توافقی: پروتکل اثبات کار CryptoNight

چه چیزی آن‌ها را متمایز می‌کند؟

الکترونیوم با اپلیکیشن خود که بر پایه‌ی کیف پول بوده و تجربه‌ی ماینینگ (mining) سکه را با موبایل امکان‌پذیر می‌کند، در درجه‌ی اول تمرکزش بر پذیرش در بین کاربران موبایل است. این کیف پول یک ابزار غیر کاستدی (non-custodial) را جهت ذخیره‌سازی ETN یا کار با آن در اختیار می‌گذارد، اما میزان سهولت در استفاده از این کیف پول بیشتر شبیه به کیف پول‌های کاستدی شناخته‌شده‌ است. تجربه‌ی ماینینگ با موبایل (تنها یک شبیه‌ساز بر پایه‌ی ظرفیت موجود CPU است تا این که ماینینگ واقعی باشد) که در این اپلیکیشن گنجانده شده است کاربران را با ایده‌ی ماینینگ رمز ارز، بدون پیچیدگی و علم مورد نیاز، آشنا می‌کند. این اپ روند گفته شده را به طور موثری از یک راه انگیزشی (دارای پاداش) به یک بازی تبدیل می‌کند (که در آن کاربران چند دلار در ماه به دست می‌آورند) و هدف از آن تشویق رشد فراگیر و پذیرش گسترده در اکو سیستم وسیع‌تر است (پرداخت‌های p2p و pos)، به خصوص در ملت‌های پیشرفته‌تر. این مساله همکاری‌هایی را با اپراتورهای تلفن همراه ،در زمینه‌های خاص اشاره شده، با خود به همراه داشته است؛ اپراتورهایی که پتانسیل آن را می‌بینند که از طریق شرکت در شبکه‌ی ETN به مصرف کنندگان یک قرارداد تلفن همراه آفسِت (offset) عرضه کنند.

miner

در ماه آوریل الکترونیوم اعلام کرد به پروسه‌ی پرداخت آنی رمز ارز (شامل ETN، بیت کوین یا دیگر رمز ارزها)، که آن‌ها مبتکرش بوده‌اند، گواهی جهانی ثبت اختراع داده شده است. این مساله امکان ادغام شبکه‌ی ETN با سیستم‌های پایانه فروش الکترونیکی (EPOS) موجود برای رستوران‌ها، خرده فروش‌ها و دیگر فروشندگان را از طریق سیستم API آن‌ها فراهم می‌کند؛ بدون نیاز به تجهیزات جدید یک متخصص یا کیف پول‌های رمز ارز مختلف. این اَپ از تراز موجود در کیف پول مراقبت کرده و فرایند پرداخت را همانند آنچه که با کارت‌های اعتباری انجام می‌دهیم، ممکن می‌سازد به طوری که اتمام این فرایند تا یک ساعت زمان می‌برد در مقایسه با پرداخت‌های کارتی که ممکن است تا چند روز زمان ببرد. از طرف مشتری، روند اپلیکیشن اسمارت‌فون به اندازه کافی ساده بوده و قابل مقایسه با امثال Apple Pay است. این اپ در بین تلفن‌های همراه برای انجام تراکنش در کشورهای در حال توسعه کار کرده و به جای انتظار کشیدن برای تاییدیه‌های کُند بلاکچین امکان تایید فوری پرداخت را در اختیار می‌گذارد. اکنون، پرداخت به صورت رمز ارز نزد فروشنده نگهداری می‌شود. برای آن‌هایی که نمی‌خواهند با نوسانات مربوط به این حوزه سر و کار داشته باشند، امکان ادغام با (سیستم) تبدیل فوری به ارز فیات وجود دارد با وجود اینکه این کار می‌تواند مزایای پرداخت با رمز ارز را بی‌اثر کند.

ETN

تیم الکترونیوم

تیم الکترونیوم توسط بنیان‌گذار Richard Ells برپا شده است. Richard دارای 20 سال تجربه در اجرای کسب و کار دیجیتال است که آخرین آن‌ها Retoral است (یک پلتفرم مدیریت رسانه‌ی اجتماعی). او با خود یک تیم با تجربه از توسعه دهندگان، استراتژیست‌ها، بازاریاب‌ها و متخصصان تجربه‌ی کاربری را پرورش داده است چیزی که در نوع خود اولین است یعنی نسبت به دیگر تیم‌های همیشگی پروژه‌های پیشین رمز ارز که در بر گیرنده‌ی متخصصین تکنولوژی بوده اند. آن‌ها یک کسب و کار شفاف هستند، در UK ثبت شده‌اند و آماده‌اند تا بر سر آبرو و شهرت معتبر اعضای تیمشان، روی این پروژه (الکترونیوم) ریسک کنند.

آن‌ها می‌خواهند به چه چیزی دست یابند؟

الکترونیوم ETN را یک “واحد پولی ممکن ساز” توصیف می‌کند. هدف آن‌ها این است که با تمرکز برروی تجربه‌ی کاربری و پذیرش گسترده در بین کاربران (شامل شبیه‌ساز ماینینگ)، انجام تراکنش‌های شخص به شخص و نقطه فروش (point of sale) را آسان‌تر کنند نسبت به آنچه که با رمز ارزهای کنونی قابل اجراست؛ نخست در بازار کاربران تلفن همراه و تمرکز بر تولید یک راه حل پرداخت دیجیتال برای دنیای در حال توسعه. آن‌ها اخیرا به طور تاثیرگذاری به 2.2 میلیون کاربر اپلیکیشن دست یافته اند (فقط برروی اندروید، بخش ios قرار است راه اندازی شود) و در کمتر از یک سال می‌توانند، به طور مقایسه‌ای، رشد سریعتر از Facebook یا Twitter را به رخ بکشند. در بلند مدت، الکترونیوم به دنبال این است که یک پلتفرم اقتصاد گیگ (gig) برای شبکه‌ی ETN دایر کند.

Coin

آیا این کوین یک مشکل واقعی را حل می‌کند؟

به طور کلی پیشرفت صنعت در دنیای در حال توسعه به سرمایه‌گذاری وابسته است. قبلا پیش آمده است انواع گوناگونی از موسسات رمز ارز، برای زیرساخت‌های لازم جهت پشتیبانی از یک پروژه رمز ارز یا یک پروژه‌ی دیگر پول هزینه کرده اند (چیز بدی نیست). برانگیختن پذیرش جمعی (در جامعه‌ی بزرگی از مصرف کنندگان) یک رمز ارز که اساسش بر پایه‌ی تلفن همراه است آن هم به گونه‌ای که هزینه‌های زیرساخت‌های اصلی (تجهیزات و خدمات تلفن همراه) مورد نیاز برای شرکت در آن اکوسیستم را پوشش دهد، روش منحصر به فرد و قدرتمندی است برای حل مساله‌ی واقعی دسترسی پیدا کردن به این پلتفرم‌های جدید و فراهم کردن امکان ذخیره‌سازی هزینه‌های تراکنشی برای مشارکت کنندگان.

در جهان توسعه یافته، این اپلیکیشن روش نسبتا ساده‌ای را فراهم می‌کند که فروشندگان را قادر می‌سازد تا پرداخت‌های رمز ارز را بپذیرند آن هم در حالی که اعتماد کامل داشته و اجازه‌ی واررسی (checkout) می‌دهند و مدت زمان تکمیل پروسه‌ی پرداخت که به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است را به عنوان پاداش دریافت ‌کنند.

آنالیز SWOT

نقاط قوت

 • پیشرفت کسب و کار گسترده و تخصص بازاریابی‌ که همیشه در پروژه‌های رمز ارز یافت نمی‌شود؛ مناسب برای اهداف پذیرش جمعی.
 • یکی از اعضای اصلی تیم Monero از همان ابتدا وارد کار شد و تجربیات بسیار ارزشمندی از بلاکچین را با خود آورد.
 • شبکه‌ی اثبات کار (proof of work) غیر متمرکز.
 • کارمزد انتقال کم (یک صدم ETN) که با دیگر پلتفرم‌ها به خوبی مقایسه می‌شود، در حالی که به محافظت از شبکه در برابر حملات مخرب کمک می‌کند.
 • اپلیکیشنی که به طور گسترده پذیرفته شده و در 20 زبان مختلف در دسترس است.

فرصت‌ها

 • یکی از بزرگترین ICO ها از لحاظ تعداد کاربر، بیش از 250,000 ثبت نام و 110,000 مشارکت کننده که 40 میلیون دلار را به ارمغان آورده است.
 • گسترش چشمگیر جامعه (community) و پتانسیل پذیرش فراگیر حاصل از شبیه‌ساز ماینینگ موبایل.
 • هدف‌گیری بازار جهان در حال توسعه به طور فعال.
 • مشارکت با شبکه‌های جهانی تلفن همراه در راستای هزینه‌های تلفن همراه آفسِت (offset mobile cost) از طریق ماینینگ ETN و بازگشایی ETN برای یک پتانسیل 100 میلیون نفری از کاربران.
 • فراهم کردن قابلیت‌های پرداخت فوری برای یک شبکه‌ی جهانی از فروشندگان از طریق سیستم‌های موجودشان (برنامه ریزی شده است تا در این ماه اجرایی شود)
 • توانمند سازی یک بازار جدید سه تریلیون دلاری از طریق اجازه دادن به 350 میلیون کاربر تلفن همراه هوشمند در جهان رو به پیشرفت جهت ورود به بازار دیجیتال برای اولین بار.
 • رونمایی BETA از یک ادغام تجارت الکترونیکی برای پذیرش ETN از طریق WordPress و Woocommerce.
 • پلتفرم اقتصاد gig در آینده.

نقاط ضعف

 • در اولین راه اندازی در نوامبر 2017، شبکه مورد حمله واقع شد و برای سرمایه‌گذاران ICO چند هفته غیر قابل دسترس بود در حالی که HackerOne برای کمک به نگرانی‌های امنیت آدرس‌ها، به میان آورده شده بود. این شبکه متعاقبا با موفقیت در دسامبر 2017 راه اندازی شد و امنیت سرمایه‌ی همگان را تامین کرد، اگرچه با مقداری تاخیر. (این عده‌ای را نا امید کرد، اما بهتر از این بود که با اولین راه اندازی، سرمایه‌ها دزدیده شوند).
 • تجربه‌ی پیشرفت بلاکچین تیم مرکزی الکترونیوم قبلا زیر سوال رفته است (به طور قابل توجهی از طرف رقبا)
 • بی تصمیمی در رابطه با انشعاب (forking) از بلاکچین قبلی جهت حذف ماینرهای ASIC و سپس انشعاب مجدد برای انجام عکس این عمل منجر به ناپایداری بلاکچین ETN شد.
 • عدم وجود فهرست‌بندی سطح بالا جهت تبادل رمز ارز از زمان راه اندازی.

تهدیدها

 • در حال حاضر تنها یک کسب و کار مرکزی (Electroneum Ltd) بر پایه‌ی بلاکچین ETN است.
 • رقابت شدید در پرداخت‌های فوری و پذیرش جمعی در جهان در حال توسعه.
 • در حالی که عرضه‌ اولیه‌ سکه (ICO) موفقیت آمیز تلقی می‌شد، به دلیل باور داشتن به اقتصاد رمز ارز وسیع‌تر، دست‌اندرکاران ETN همواره نسبت به اینکه افراد، دارایی‌های رمز ارز خود را در زمان راه اندازی نقد کنند، عدم علاقه‌ی خود را ابراز می‌کردند. این یک بیانیه‌ی شرافتمندانه بود، به هر حال زمان‌بندی که با آن این سرمایه‌ها تبدیل (convert) شده یا نشده‌اند، با توجه به بازار خرسی (bear market) اخیر صنعت، به طور چشمگیری بر سطح سرمایه‌گذاری باقی مانده برای ادامه‌ی تلاش‌ها، اثر می‌گذارد.

فعالیت جامعه الکترونیوم

ETN یک جامعه‌ی چشمگیر با بیش از 2.2 میلیون کاربر اپ گسترش داده است تا جوامع (مربوط به ETN) رسانه‌های اجتماعی را تا بیش از 100 هزار نفر افزایش دهد. با توجه به طبیعت رشد انگیزشی اپلیکیشن، احتمالا جامعه‌ی ETN به لذت بردن از رشد بیشتر خود ادامه دهد.

wallet

با وجود چالش‌های اولیه، مسائل و نگرانی‌های امنیتی که آوازه‌ی پروژه را تحت تاثیر قرار داد، الکترونیوم همه‌ی این‌ها را تجربه کرد تا یکی از جامعه‌ها‌ی کاربری که دارای سریعترین رشد است را گسترش دهد و هم اکنون نیز در حال ساخت راه‌حل‌های مناسبِ دنیای واقعی برای موارد استفاده‌ی واقعی است. روش منحصر به فردی که این زیرساخت با آن بنا شده است، در یک محیط کاربر پسند و با هزینه‌ی ناچیز برای کاربران نهایی از طریق تشویق فراگیر و آفسِت کردن هزینه‌ها، روشی اثر گذار و تحقق پذیر است. در حالی که چالش‌های زیادی پیش رو است، شامل نیازمندی‌های بالقوه به سرمایه‌گذاری برای Electroneum Ltd و طبیعت رقابتی بازاری که آن‌ها در آن فعالیت می‌کنند، به طور قطع می‌توانم ببینم که ETN یک دارایی است که در چرخه‌ی بازار آینده نجات پیدا کرده و رشد می‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.