بررسی کامل کیف پول ترزور (Trezor)

امنیت همواره یکی از مهمترین دغدغه‌های سرمایه ‌گذاران ارزهای رمزگذاری‌شده بوده است. زمانی که شخصی اقدام به خرید رمز ارزی می‌کند، چندین گزینه برای نگهداری از آنان خواهد داشت، یکی از این گزینه‌ها کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند. این مقاله اطلاعات مفیدی را در خصوص یکی از بهترین کیف‌های پولی سخت افزاری در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

0 1,222

اگر بر روی رمز ارزها سرمایه‌گذاری کنید، لازم است که بدانید امن‌‌ترین محل برای ذخیره سکه‌هایتان کجاست. شاید شما به فکر خرید یک کیف پول سخت‌‌افزاری هستید و می‌‌خواهید بدانید که آیا ترزور (Trezor) مناسب شماست یا نه. این بررسی قرار است تا به شما هر‌‌چه نیاز به دانستن آن را دارید، آموزش دهد.

در این بررسی درباره اینکه کیف پول ترزور چیست و چه کاری انجام می‌‌دهد، صحبت خواهد شد. سپس درباره مزایا و معایب آن و امنیت سیستم و سکه‌‌های پشتیبانی شده توسط کیف پول Trezor مطالب مفیدی ارائه می‌شود. همچنین راهنمای گام‌به‌گامی برای توضیح چگونگی کارکرد آن ارائه شده است.

فهرست محتوا

 • کیف پول Trezor چیست؟
 • سکه‌‌های پشتیبانی‌‌شده توسط ترزور
 • مزایای کیف پول ترزور
 • معایب کیف پول ترزور
 • بررسی اجمالی امنیت سیستم
 • ۱ اتصال محدود یو‌‌اس‌‌بی
 • ۲ آپدیت‌های سیستم‌‌عاملی
 • ۳ هک شدن ترزور؟
 • چگونه کیف پول ترزور را راه‌‌اندازی کنیم
 • ۱ چگونه ارز رمزگذاری ‌‌شده را به ترزور کیف پول منتقل کنیم
 • ۲ چگونه پول‌‌خود را از ترزور به جای دیگری بفرستیم
 • نتیجه‌‌گیری

کیف پول ترزور چیست؟

کیف پول ترزور اولین کیف پول سخت‌‌افزاری منتشر شده در عرصه ارزهای رمزگذاری شده ‌‌است که به شما اجازه ذخیره‌‌ امن، ارسال و دریافت دامنه گسترده‌‌ای از ارزهای رمزگذاری‌‌شده را می‌‌دهد. این کیف پول در سال ۲۰۱۴ توسط کمپانی ساتوشی‌‌لبز (SatoshiLabs) واقع در جمهوری چک ساخته و منتشر شد.

مثل تمامی کیف پول‌‌های ‌‌سخت‌‌افزاری که کلیدها در یک دستگاه فیزیکی نگه‌‌داری می‌‌شوند، ترزور نسبت به مقدار زیادی از کیف پول‌‌های نرم‌‌افزاری امن‌تر است. کیف پول ترزور هرگز به یک سرور اینترنتی وصل نیست و یک هکر به هیچ‌‌وجه نمی‌‌تواند به دارایی‌‌هایی شما دستبرد بزند.

فروش بیش از یک میلیون نسخه از آن نشان‌دهنده محبوبیت بالای آن می‌باشد. جدیدترین دستگاه این شرکت ترزور T یا ترزور ۲ است. ترزور قیمت خاص خود را دارد و برای داشتن آن باید هزینه‌‌کنید. پس برای کسانی که پول زیادی ندارند، می‌‌تواند سرمایه‌‌گذاری خوبی نباشد. اما اگر پولشان زیاد باشد، قطعا این کیف‌پول انتخاب خوبی خواهد بود.

سکه‌‌های پشتیبانی شده توسط ترزور

کیف پول ترزور یک کیف پول با قابلیت پشتیبانی از چندین ارز مختلف است. این خبر خوبی برای کسانیست که در سبد سرمایه ‌‌گذاریشان انواع مختلفی از ارزها را دارا هستند. بدون Trezor این افراد ناچار به استفاده از چند کیف پول مختلف خواهند ‌‌بود.

تا ماه ژوئن ۲۰۱۷، ترزور از سکه‌‌های زیر پشتیبانی خواهد کرد:

همان‌‌طور که در لیست بالا می‌‌بینید، کیف پول اتریوم Trezor توانایی ذخیره همه توکن‌‌های مبتنی بر شبکه اتریوم  (ERC-20) را دارد و این خبر خوبیست، چراکه صدها نوع مختلف از این توکن‌ها در بازار موجود می‌باشد فراموش نکنید که تیم ترزور همیشه در‌‌حال توسعه لیست سکه‌‌ها هستند. پس خوب‌‌است که هر‌‌ چند وقت یک‌‌بار به سایت آنها سر بزنید و سکه‌های پیشتیبانی شده جدیدشان را مشاهده کنید. اگر شما ارزی به ترزور بفرستید که از آن پشتیبانی نکند، امکان دارد که همه پول‌‌تان را برای همیشه از دست بدهید.

مزایای کیف پول ترزور

یکی از بزرگ‌‌ترین مزیت‌‌های خریدن یک کیف پول ترزور، امنیت بسیار بالا برای ذخیره رمز ارز در آن است. برای درک بهتر این موضوع توضیحاتی درباره نحوه کار آن به شما ارائه خواهد شد.

اولین موضوع کلید همیشه افلاین این کیف پول است، یعنی تاکنون هیچ ارتباطی با اینترنت نداشته‌‌است که این امر کاملا متفاوت با ذخیره ارزها در کامپیوترها، موبایل‌‌ها و یا کیف پول‌‌های اینترنتی است که هکر‌‌ها همیشه با یک ویروس یا بدافزار در حال پیدا کردن راه‌‌های جدیدی برای ورود به آن‌‌ها هستند.

وقتی می‌‌خواهید برای ارسال یا دریافت پول و حتی چک کردن موجودی خود از ترزور استفاده‌‌کنید، باید پین‌‌کد خود را وارد کنید، این کد را فقط خودتان می‌دانید، چراکه  هنگام راه‌‌اندازی دستگاه آن را انتخاب تعیین کرده‌اید.

به شما یک عبارت بازیابی نیز داده می‌‌شود که حتما باید آن را یادداشت کنید تا چنانچه کیف پول ترزور شما دزدیده شد، با وارد کردن این عبارت در یک دستگاه دیگر قادر به بازیابی دارایی خود باشید.

حتما شنیده‌‌اید که کیف پول‌‌های نرم‌‌افزاری همیشه در حال هک شدن هستند، اما این ویژگی ترزور تقریبا هک شدن را غیرممکن می‌‌کند.

معایب کیف پول Trezor

در درجه اول مهم‌‌است که یادتان باشد که شما باید ۹۹ دلار برای خریدن این کیف پول سخت‌افزاری هزینه کنید. پس اگر شما مثلا می‌‌خواهید فقط حدود ۱۰۰۰ دلار رمز ارز بخرید، بهتر است از یک کیف پول نرم‌‌افزاری رایگان استفاده کنید.

همچنین درنظرداشته باشید که هربار شما قصد استفاده از ترزور برای تراکنش‌‌های مالی را دارید، باید آن را به کامپیوتر خود وصل کنید و پین‌‌کد خود را وارد کنید که همیشگی بودن این‌‌اقدام‌‌ها، موجب سختی معامله با این کیف پول می‌شود.

از لحاظ کاربر‌‌پسند بودن، ترزور می‌‌تواند برای تازه‌‌کارها کمی پیچیده باشد. مخصوصا اگر تابه حال از دستگاه مشابهی استفاده نکرده باشند. به‌‌همین جهت مهم است که قبل از استفاده از دستگاه، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا اشتباهی از شما سر نزند.

درکل باید درنظر بگیرید که چه چیزی برای شما مهم‌‌تر است، داشتن امنیت و سایر ویژگی‌‌های هزینه‌‌بر یا راحتی و کاربر‌‌پسند بودن؟ به‌‌هر‌‌حال اگر شما قصد ذخیره مقدار زیادی سکه دارید، به شما استفاده از کیف پول‌‌های سخت‌‌افزاری مثل ترزور پیشنهاد می‌‌شود.

بررسی اجمالی امنیت سیستم

اولین سوالی که اکثر مردم می‌‌پرسند معمولا این‌‌است که اگر کامپیوتر آنها ویروسی باشد و آن‌‌را به ترزور وصل کنند چه اتفاقی‌‌ می‌‌افتد؟

ارتباط محدود یو‌‌اس‌‌بی

شما یک ماوس دارید. آیا وقتی کامپیوتر ویروسی می‌‌شود به ماوس شما صدمه‌‌ای می‌‌زند؟ به هیچ وجه. حتی با اینکه ماوس از طریق کلیک کردن‌‌ها روی لینک‌‌های‌‌اینترنتی به اینترنت متصل است اما هیچ‌‌وقت توسط ویروس‌‌یا یک بدافزار صدمه نمی‌‌بیند.

این مسئله برای ترزور هم صادق است. این کیف پول ویژگی جدیدی به نام “ارتباط محدود یو‌‌اس‌‌بی” (Limited USB connection) دارد که حتی اگر کامپیوتر شما ویروسی باشد، ارز‌‌های شما را امن نگه می‌‌دارد.

اما در مورد کی‌‌لاگرها (Key Logger) چطور؟ کی‌‌لاگر برای زمانی است که دستگاه به ویروسی آلوده شده که به هکر اجازه کپی‌‌کردن هر کلمه‌‌ تایپ شده در کیبورد را می‌دهد. آن‌‌ها می‌‌توانند با بررسی اطلاعات وارد شده شما توسط کیبورد، اطلاعات خصوصی شما مثل پسورد‌‌هایتان را بدست بیاورند.

اما تیم ترزور روشی را ارائه کرده که وقتی شما عددی را برای پین‌‌کد وارد می‌‌کنید، ترتیب اعداد عوض می‌‌شود. به عکس زیر نگاهی بیندازید تا مطلب را بهتر درک کنید.

بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor

آپدیت‌‌های سیستم عاملی

برای اطمینان یافتن از امنیت Trezor در مقابل خطرهای‌‌جدید، تیم ترزور هر چند وقت آپدیت‌‌های سیستم‌‌عاملی منتشر می‌‌کند که شباهت زیادی به آپدیت‌های ویندوز دارند و به امنیت دستگاه‌‌ شما کمک می‌‌کنند.

اما این آپدیت‌‌ها خودکار نیستند و باید خودتان آن را انجام دهید که تیم ساتوشی‌‌لبز آموزش کاملی برای چگونگی این‌‌کار را داده است. برای دیدن آن می‌‌توانید روی این لینک کلیک کنید.

هک‌‌شدن ترزور

هرچقدر هم که این ویژگی‌‌های امنیتی خوب باشند، در سال ۲۰۱۷ خبری از یک حفره امنیتی در سخت‌‌افزار ترزور منتشر شد که بنا به گفته متخصصان، برای هکرها راهی در  بدست آوردن عبارت بازیابی و همچنین پین‌‌کد کاربران وجود داشت.

با وجود اینکه این حفره توسط تیم ترزور رفع شد، باید بدانیم که در واقعیت هیچ دستگاهی امنیت صد‌‌درصدی ندارد. برای اطلاعات بیشتر درمورد داستان حفره امنیتی به این لینک مراجعه کنید.

در اکتبر سال ۲۰۱۹، آزمایشگاه امنیتی صرافی کراکن ( Kraken ) اعلام کرده بود که چند نمونه از کیف پول‌های سخت افزاری ترزور به نام Trezor one  و Trezor Model T با مشکلاتی مواجه است. طبق اطلاعیه منتشر شده توسط تیم کراکن، آن‌ها اعلام کردند که ما با مسئولیت پذیری تمام، جزئیات این حمله را در تاریخ ۳۰ اکتبر به تیم ترزور اعلام کردیم. در حال حاضر هم از این ضعف خود پرده برداشتیم تا افراد جامعه کریپتو بتوانند اقدامات لازم را برای محافظت از دارایی‌های خود انجام دهند.

صرافی کراکن اعلام کرد که این حمله حاصل یک نقص ذاتی در واحد میکرو پردازش دستگاه بوده و برای انجام چنین کاری فقط ۱۵ دقیقه زمان لازم است! بنابراین کراکن آسیب پذیری مشخصی را در این دستگاه ها تشخیص داده است و این مشکل تنها با طراحی دوباره کیف پول‌های سخت افزاری آن‌ها حل خواهد شد.

چگونه یک کیف پول Trezor را راه‌‌اندازی کنیم

بعد از بازکردن جعبه، محتویات زیر را باید دریافت کرده ‌‌باشید:

 • کیف پول ترزور
 • سید بازیابی (Recovery Seed)
 • بند دستگاه
 • دفترچه آموزش
 • کابل USB
بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor
 1. اول کیف پول ترزور را با کابل یو‌‌اس‌‌بی به کامپیوترتان وصل کنید. بعد از این‌‌کار صفحه‌‌نمایش ترزور باید به شما عکس یک قفل و یک آدرس اینترنتی را نشان‌‌دهد. برای اطلاعات بیشتر روی همین لینک کلیک کنید.
بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor
 1. لینک بالا آموزش و اطلاعات بیشتری درباره امن‌‌نگه‌‌داشتن ترزور به شما خواهد داد و سپس شما را به این آدرس ارجاع می‌‌دهد.
 2. حال باید برنامه کیف پول را نصب کنید که به دستگاه شما اجازه اتصال به بلاکچین را بدهد. می‌‌توانید افزونه‌‌ گوگل کروم آن را نصب کنید و یا آن ‌‌را مستقیما روی دستگاه خود بریزید. در این راهنما از افزونه‌‌ کروم استفاده خواهد شد.
بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor
 1. از شما درباره نصب آخرین ورژن سیستم‌‌عامل دستگاه پرسیده خواهد شد. حتما بله را انتخاب کنید.
بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor
 1. از شما خواسته خواهد شد که یکسان بودن نوشته‌های روی صفحه ترزور را با تصویر نشان داده شده روی کامپیوترتان چک کنید. اگر نوشته‌ها مطابقت داشت، دکمه ادامه را (روی ترزور) انتخاب کنید.
بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor
 1. حالا کیف پول خود را از کامپیوتر قطع کنید و دوباره وصل کنید و دوباره به این آدرس بازگردید.
 2. حالا باید نامی به کیف پول خود بدهید. این نام هرچه بخواهید می‌‌تواند باشد و در آینده نیز تغییرپذیر خواهد بود.
بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor
 1. حالا پین‌‌کد خود را راه اندازی می‌‌کنید که یکی از مهم‌‌ترین مراحل کار است. در صفحه کامپیوتر خود باید تصویر زیر را مشاهده کنید.
بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor
 1. روی صفحه کیف پول‌‌تان تصویر زیر را خواهید دید
بررسی کامل کیف پول Trezor
بررسی کامل کیف پول Trezor

این قسمت کمی پیچیده می‌‌شود. مکان عددهای نمایش‌‌داده شده تصادفی است که به منظور لو نرفتن اعداد وارد شده است و شما باید اعدادی که می‌‌خواهید را روی کامپیوتر خود بزنید. مثلا اگر انتخاب شما کد “۷،۱،۶،۵” باشد باید بنابر موقعیت مربع‌های نشان‌‌داده شده بر روی صفحه کیف پول، باید روی کامپیوتر دکمه‌های ‌‌مورد نظر را فشار دهید. بار دیگر مجبور به انجام این کار هستید تا مطمئن شوید اشتباهی نکرده‌‌اید.

بعد از ثبت پین‌‌کد، کیف پول شما یک عبارت بازیابی ۲۴ کاراکتری را نمایش می‌‌دهد. بسیار مهم است که این عبارت را یادداشت کرده و در جای‌‌امنی نگه‌‌داری کنید که اگر کیف پول شما دزدیده شد با این عبارت دارایی‌‌های خود را بازیابی کنید. ورقه‌‌ا‌‌ی ۲۴خطی در جعبه ترزور موجود است، می‌‌توانید از آن به منظور این کار استفاده کنید.

اکنون کیف پول شما راه‌‌اندازی شده است.

نحوه انتقال ارز رمزگذاری ‌‌شده به کیف پول Trezor

 1. اول کیف پول خود را به کامپیوترتان وصل کنید و پین‌‌کدتان را وارد کنید.
 2. یا از طریق افزونه گوگل‌‌کروم و یا برنامه دانلود شده‌‌ی ترزور، به صفحه کیف پول خود بروید.
 3. در بالای صفحه قسمتی را مشاهده می‌‌کنید؛ نوع ارزی را که می‌‌خواهید به Trezor اضافه کنید، انتخاب نماید.
 4. حالا روی دریافت (Receive) در بالای صفحه کلیک کنید و آدرس کیف پول مخصوص خودتان را مشاهده کنید.
 1. بررسی کامل کیف پول Trezor
  بررسی کامل کیف پول Trezor

  آدرس کیف پول را کپی کرده و به جایی که ارزهای شما در آن ذخیره شده بروید و آدرس را paste کنید و پول‌‌هایتان را منتقل کنید.

براساس نوع سکه‌ای که درحال انتقال آن هستید، این انتقال چند دقیقه‌‌ای طول خواهد‌‌کشید.

نحوه ارسال پول از کیف پول Trezor

 1. پنل کاربری کیف پول Trezor را در کامپیوترتان باز کنید.
 2. در لیست سمت چپ، نوع سکه مورد‌‌نظر برای ارسال را انتخاب کنید.
 3. گزینه ارسال (Send) را انتخاب کنید.
 4. آدرس ایمیل کسی که سکه‌‌ها را دریافت خواهد کرد از شما خواسته می‌‌شود. آن را وارد کرده و ارسال را بزنید.

نتیجه‌‌گیری

با مطالعه کامل این بررسی باید به درک خوبی از اینکه Trezor چیست، چه می‌‌کند و چه فرق‌‌هایی با کیف پول‌های نرم‌‌افزارهای دارد، رسیده باشید. و همچنین ایده خوبی از ویژگی‌‌های امنیتی ترزور که آن را بسیار امن‌تر از کیف پول‌‌های کامپیوتری یا موبایلی می‌‌کند، داشته باشید.

حتی اگر ترزور شما دزدیده شود، با داشتن عبارت بازیابی ۲۴ رقمی خود، قادر به بازپس‌‌گیری پول‌‌تان خواهید بود. همچنین می‌توانید این کیف پول سخت‌افزاری را در اینجا با لجر (Ledger) مقایسه کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.