بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم – بخش ۱

هم‌‌کنش‌‌پذیری در میان پلتفرم‌‌های رمز ارز از مهم‌‌ترین مسائل کنونی این بازار است. اغلب عنوان می‌‌شود که گسترش فزاینده بازار رمز ارز‌‌ها بدون سرمایه گذاری سازمانی عملا غیرممکن است. به همین منظور، بسیاری از شرکت‌‌ها تلاش می‌‌کنند ارتباط خود با دیگر شرکت‌‌ها را تا حد امکان رشد دهند. این مقاله الگوهای نوین هم‌‌کنش‌‌پذیری در فضای اقتصادی را توضیح می‌‌دهد.

0 105

مدت زمان زیادی‌‌ست که یکی از طرفداران سرسخت پلتفرم‌‌های Corda و اتریوم بوده‌‌ام. پیش از این در کنسرسیوم R3 و هم‌‌اکنون در شرکت ConsenSys (از سپتامبر ۲۰۱۸ تاکنون) مشغول فعالیت بوده‌‌ام و چیزی که مشتریان بیش از هر چیز به دنبال آنند “هم‌‌کنش‌‌پذیری” است. تمامی شرکت‌‌های بزرگ می‌‌خواهند از فناوری‌‌های منزوی، فعالیت‌‌های منسوخ، وابستگی به فروشنده و تصمیمات نابالغ در مسائل فناوری دوری کنند. با این وجود، هیچ کدام از این شرکت‌‌ها نمی‌‌خواهند دچار فلج تحلیلی شوند، بنابراین اغلب راهی را انتخاب می‌‌کنند که آن را به خوبی می‌‌شناسند (یا افراد مرتبط با آن را استخدام کرده‌‌اند) یا اینکه سعی دارند آنها را با یکدیگر مقایسه کرده و ارتباط مناسبی به وجود آورند.

جای تعجب نیست که بیشتر مقایسه‌‌ پلتفرم‌‌ها که شرکت‌‌های مختلف به آنها اهمیت می‌‌دهند ویژگی‌‌های فنی کمی دارند و بیشتر در راستای بکارگیری، انجمن توسعه‌‌دهندگان، هزینه توسعه‌‌دهندگان متخصص، ادغام، فرصت شراکت‌‌های جدید و راحتی در یادگیری هستند.

Corda و اتریوم قدرت خود را از اکوسیستم به دست می‌‌آورند، اما شخصا این رابطه را به عنوان جنگ بر سر قلمرو نمی‌‌بینم. راه‌‌حل‌‌های “متناسب با لجر” برای تمامی موارد کاربردی وجود خواهد داشت و ویژگی‌‌های فنی در نهایت توسط همان سلایقی (یا طرفدارانی) انتخاب خواهند شد که تاکنون در مورد پایگاه‌‌های داده، سیستم‌‌عامل‌‌ها، چارچوب‌‌ها، زبان‌‌ها و غیره دیده‌‌ایم.

برای بهره جستن از هر دو اکوسیستم، تحقیق کوچکی را به انجام رساندم که معماری هردو پلتفرم را بررسی می‌‌کند و موارد مشترک جهت هم‌‌کنش‌‌پذیری را نشان می‌‌دهد. سه بخش این مجموعه بدین صورت هستند:

۱. بررسی الگوهای هم‌‌کنش‌‌پذیری و اعتماد (این مقاله)

۲. مرور دقیق اجزاء Corda و اتریوم برای دستیابی به نقاطی که می‌‌توان سرویس‌‌های مشترک به وجود آورد (با تمرکز بر روی هویت/اجازه/کنترل دارایی)

۳. مقایسه راه‌‌حل‌‌های هویت/اجازه کنونی با پیشنهادهای مطرح‌‌شده

تحقیقات مرتبط با هم‌‌کنش‌‌پذیری

سال ۲۰۱۶، ویتالیک بوترین در نوشتن تحقیقی جامع در مورد هم‌‌کنش‌‌پذیری به کنسرسیوم R3 کمک کرد که بر اساس الگوهای زیر منتشر شد:

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

نتیجه‌‌گیری ویتالیک در یکی از مقالات سال ۲۰۱۶ در مورد هم‌‌کنش‌‌پذیری

عجیب است که این الگوی‌‌های به کار رفته در سال ۲۰۱۶ هنوز هم با تکنیک‌‌های مورد استفاده توسط بسیاری از شرکت‌‌های کنونی همخوانی دارند. راه‌‌حل‌‌های لایه ۲ به همراه ERC-20 و مکانیزم‌‌های قفل کردن/ باز کردن جهت جلوگیری از حملات دوبار خرج کردن کوین (Double-spend) در زنجیره‌‌های مختلف با جهت‌‌گیری زنجیره‌‌های چندگانه (Hybrid Chains) و ترکیب اینترانت با اینترنت هماهنگ هستند.

الگوهای وسیع‌‌تر هم‌‌کنش‌‌پذیری

به منظور بسط بیشتر کار ویتالیک، من و کلارک تامپسون چندین الگوی هم‌‌کنش‌‌پذیری را یادداشت کردیم که توسط دو طرف (تنها لجر) و سه طرف (۲ لجر و طرف ثالث) قابل دستیابی هستند. خلاصه‌‌ای از این الگوها در جدول زیر فراهم آمده‌‌اند:

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

خلاصه الگوهای هم‌‌کنش‌‌پذیری سطح بالا

اگرچه این الگوها انحصاری نیستند، اما بیشتر روش‌‌های مورد استفاده برای همگام‌‌سازی در میان چندین لجر را از طریق مسائلی مانند اعتماد، استاندارد و مکانیزم پیام‌‌رسانی روشن می‌‌سازند. جزئیات بیشتری را از این الگوها می‌‌توانیم ببینیم:

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

الگوی وثیقه/بازخرید

الگوهای تراکنشی وثیقه/بازخرید قابلیت انتقال دارایی در میان لجرهای مختلف را فراهم می‌‌آورند. این مدل وثیقه‌‌ها را ملزم می‌‌کند که در خارج از زنجیره (Off-chain) نگه‌‌ داشته شوند و مکانیزم‌‌های قفل کردن-باز کردن از ایجاد حمله دو بار خرج کردن در یکی از لجرها جلوگیری می‌‌کنند تا در دیگری به انجام برسند. در این مورد، اعتماد از طریق توافق مربوط به گرو به دست می‌‌آید.

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

الگوی رویداد

الگوهای ۲-لجری استاندارد موجود در مدل رویداد بدین معنی هستند که یکی از لجرها دارای مسئولیت است. الگوی درخواست/پاسخ اجازه می‌‌دهد که تاییدها از لجر B به لجر A صورت گیرند. مدل اعلانیه نیز ممکن است به کار گرفته شود تا انجام انتقال‌‌ها تضمین شود.

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

الگوی دفتر ثبت مشترک

یکی دیگر از الگوها برای تعاملات دارای دو لجر شامل قوانین مربوط به دفتر ثبت مشترک است. هر کدام از لجرهای A یا B می‌‌توانند بروزرسانی را هدایت کنند، اما هر دو طرف باید تغییرات صورت‌‌گرفته را تایید کنند.

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

الگوی میز ترجمه

در الگوی میز ترجمه، لجر A و B دارای مکانیزم‌‌های مختلفی برای ذخیره داده‌‌ها هستند، اما میز ترجمه روش‌‌های مشخصی را برای زمینه‌‌ها و فرمت‌‌های مختلف فراهم می‌‌آورد.

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

الگوی هدایت‌‌شده توسط اوراکل (Oracle)

در صورت وجود شخص ثالث، این مولفه مورد اعتماد (یا اوراکل) می‌‌تواند بروزرسانی‌‌های هردو لجر را فراهم آورد. وی قادر است از طریق سرویس‌‌هایی مانند MQ به تمامی لجرها دسترسی داشته باشد یا اینکه لجر اولیه می‌‌تواند از مکانیزم‌‌های استاندارد اشتراک‌‌گذاری بروزرسانی‌‌ها و به صورت بالا به پایین استفاده کند.

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

الگوی اشتراک‌‌گذاری آدرس/شناسه

الگوی اوراکل همچنین ممکن است اجازه داشته باشد لجرها را از طریق فراهم آوردن شناسه‌‌های مشترک بروزرسانی کند. این انتقال اجباری داده یا فرمت‌‌ها معمولا توسط دفاتر ثبت مشترک برای داده‌‌های مرجع بررسی می‌‌شوند.

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

الگوی اجماع کلی

دو طرف می‌‌توانند با استفاده از امضاء کردن تغییرات مورد توافق قبل از انجام دادن آنها به اجماع برسند. چنین چیزی توسط چارچوب‌‌های پشتیبانی‌‌شده توسط Corda میسر می‌‌شود، جایی که “درخواست تغییر” به عنوان یک تراکنش کوچک در نظر گرفته می‌‌شود که قبل از ثبت شدن در لجر توسط تمامی اشخاص امضاء می‌‌شود.

اعتماد در این سیستم به چه صورت است؟

اعتماد در زیرساخت‌‌های مشترک بسیار حائز اهمیت است. جدول زیر مرور مختصری را در مورد نحوه توزیع اعتماد نشان می‌‌دهد.

بررسی هم‌‌کنش‌‌پذیری Corda و اتریوم

ماتریس بکارگیری اعتماد

تمامی الگوهای ذکرشده باید مسئله اعتماد را در زیرساخت‌‌های خود رعایت کنند. حتی در بیت کوین، تمامی نودهای کامل (Full Nodes) و کاربران به این اعتماد دارند که نرم‌‌افزار یا شبکه در چارچوب قوانین خود دچار مشکل نخواهد شد.

اگر پروژه‌‌ مورد نظر قصد داشته باشد هم‌‌کنش‌‌پذیری مناسبی را در میان Corda و کلاینت اتریوم به وجود آورد، باید توافقاتی در مورد استانداردها و یک دفتر ثبت شناخته‌‌شده برای هویت‌‌های شبکه صورت گیرند.

اگر شبکه Corda و شبکه اتریوم به دنبال سطحی از اعتماد باشند، بنابراین از لحاظ فنی یکی از نودهای Corda نیاز خواهد داشت که یک CorDapp (اپلیکیشن غیرمتمرکز موجود در شبکه Corda) را اجراء کند که دارای آدرس اتریوم است. اگر از مدلی مانند DID برای این کار استفاده کنیم، گروه‌‌های مختلف می‌‌توانند بر روی استفاده از سرویس هویتی و استانداردهای یکسان توافق کنند.

با توجه به قراردادهای قانونی می‌‌خواهم این نکته را نیز اضافه کنم که داشتن یک طرح قانونی مشترک بیش از هر چیز قابل دستیابی به نظر می‌‌رسد. باید سطحی از نظارت بین لجر یا اعتماد در هر دو لجر وجود داشته باشد، اما باز هم استفاده از چارچوب‌‌های قانونی تعیین‌‌شده دارای مزایای مخصوص به خود می‌‌باشد.

در بخش ۲، اجزاء Corda و اتریوم را بررسی کرده و سرویس‌‌های مشترکی را برای آنها پیشنهاد خواهیم داد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.