بررسی موضوع معامله شویی بیت کوین و صرافی های رمز ارز

مشخص شده که ممکن است تا ۹۵ درصد از حجم معاملات رمز ارزها در CoinMarketCap جعلی باشد و احتمالا توسط ربات‌هایی انجام می‌شود که هدف آن‌ها بازار گرمی و بالابردن قیمت رمز ارز یا رتبه صرافی‌های کوچک هستند. اما برخی معتقدند که از آنجاییکه بیشتر تراکنش‌ها در صرافی‌های بزرگ اتفاق می‌افتد، این موضوع تاثیر خاصی بر قیمت رمز ارزها ندارد و در نهایت با رشد صرافی‌های معتبر به تدریج کم خواهد شد.

0 100

شویی بیت کوین  : در اواسط ماه مارس، Bitwise Asset Management یک گزارش محرمانه درباره آمار معاملات بیت کوین (BTC) منتشر کرد. این صندوق سرمایه‌گذاری در سهام شاخص مستقر در سان فرانسیسکو اعلام کرد که تا ۹۵ درصد از حجم معاملات بیت کوینی که در CoinMarketCap  مشاهده می‌شوند، به دلیل ترفندی به نام معامله شویی (Wash Trading) هستند.

معامله شویی نوعی دستکاری بازار است که در آن جهت ایجاد فعالیت تجاری غلط و گمراه‌کننده در بازار، سفارش‌های خرید و فروش یک دارایی به طور همزمان ثبت می‌گردند. معامله شویی در بسترهای مبادله تابع مقررات غیرقانونی است.

۹۵ درصد از حجم معاملات BTC جعلی است

Bitwise به عنوان بخشی از درخواست خود به هیئت بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در خصوص یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوینی، یک تغییر در قانون را پیشنهاد داد که شامل گزارش بازار معاملات بیت کوین می‌شد. براساس این گزارش، ۹۵ درصد از حجم ثبت شده معاملات BTC ناشی از معامله شویی از سوی ربات‌ها است.

بنابراین، در حالیکه آمارهای CMC حجم معاملات BTC را روزانه ۱۱ میلیارد دلار نشان می‌دهد، رقم واقعی بدون معامله شویی حدود ۴۷۰ میلیون دلار خواهد بود. برای Bitwise مشکل از اینجا ناشی می‌شود که CMC و سایر بسترهای مشابه از اطلاعات جعلی بسترهای صرافی ناشناخته استفاده می‌کنند.

یافته‌های گزارش Bitwise در خصوص معامله شویی یادآور نتایج گزارش‌های قبلی منتشر شده توسط موسسه شفافیت بلاک چین (BTI) و Tie، یک بستر تجزیه و تحلیل تجاری است. بر اساس گزارش Cointelegraph، به گفته Tie داده‌های به دست آمده از ۹۷ صرافی نشان می‌دهند که ۸۷ درصد از حجم تبادلات رمز ارز بطور بالقوه غلط هستند.

این یافته‌ها موجب به وجود آمدن بحث‌های زیادی در میان سهامداران این صنعت شده است. منتقدان بسترهایی مانند CMC به سرعت به نقاط ضعف معیارهای CMC اشاره کردند. سایرین بر بحث دستکاری قیمت و تاثیر سطح بالای معامله شویی بر کشف قیمت BTC آتش افروختند.

آیا باید CMC را سرزنش کرد؟

CMC یک ارائه‌دهنده داده در خصوص بازار رمز ارزها و یکی از ۵۰۰ وب‌سایت پربازدید جهان است. می‌توان گفت که ارقام مربوط به حجم معاملات در بستری به محبوبیت CMC ، نقش مهمی در شکل دادن به معاملات بازاری ایفا می‌کنند. بنابراین، به طور کلی نگرانی قابل لمسی در مورد تاثیر ارقامی چنین اغراق شده در مورد حجم معاملات وجود دارد.

داده‌های ارائه شده توسط CMC به طور مستقیم از صرافی‌هایی آمده‌اند که در این وب‌سایت فهرست شده‌اند. ظاهرا برخی که در حوزه‌های کمتر تابع مقررات جای دارند، در ارقام معاملات اغراق می‌کنند تا موقعیت بالاتری در رتبه‌بندی صرافی ها بر اساس حجم معاملاتی ۲۴ ساعته به دست آورند.

چانپنگ ژائو (Changpeng Zhao) (معروف به CZ) مدیر عامل شرکت Binance، یکی از بزرگترین پلتفرم های صرافی رمز ارز در بازار در مصاحبه‌ای با Cointelegraph گفت که نباید تنها CMC را سرزنش کرد. به گفته ژائو:

آن‌قدرها هم تقصیر CoinMarketCap نیست. همه تلاش می‌کنند آن‌ها را سرزنش کنند، اما CMC تنها یک سازوکار گزارش بسیار ساده است که در آن هر صرافی داده‌های خود را به آن گزارش می‌‌دهد و آن‌ها تنها آن را نمایش می‌دهند.

در حالی که به نظر می‌رسد CZ نسبت به CMC احساس همدردی داشته باشد، دیگران معتقدند که این پلتفرم مقصر است. رایان سلکیس (Ryan Selkis) از Messari، یکی دیگر از ارائه‌دهندگان داده‌های بازار رمز ارز، در توییتر خود اعلام کرد که اطلاعات CMC عمدتا اشتباه است و این شامل ارزش بازار، عرضه در گردش و البته حجم معاملات می‌شود.

Selkis به آمار ارائه شده برای XLM و XRP به عنوان نمونه‌هایی از داده‌های دروغین و گمراه‌کننده در پلتفرم CMC اشاره کرد. به طور مشخص برای این دو رمز ارز‌، مبالغ قابل توجه نگه داشته شده توسط موسساتی دارای ارتباطات قوی با این توکن‌ها، به افزایش حجم ارزش بازار آن‌ها کمک می‌کنند و به این ترتیب این دور ارز رتبه بالاتری در CMC کسب می‌کنند.

این اطلاعات نادرست تصویری اغراق‌آمیز از بازار جهانی رمز ارز به دست می‌دهد که اندازه واقعی بازار را پنهان می‌کند. با توجه به حجم عظیم معامله شویی توسط ربات‌ها، تأثیر چنین واقعیتی بر صداقت بازار سوال منطقی بعدی خواهد بود.

بررسی موضوع معامله شویی بیت کوین و صرافی های رمز ارز تأثیر معامله شویی بر قیمت؛‌ دستکاری در بازار؟

ترس از دستکاری در قیمت‌ها هرگز از بیت کوین و به طور کلی بازار رمز ارز به دور نبوده است. در سال ۲۰۱۸، هیئت معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) تحقیق در خصوص ادعاها در مورد دستکاری بازار را آغاز کرد.

وزارت دادگستری ایالات متحده (DOJ) نیز تحقیقات جداگانه‌ای در خصوص دستکاری در ارقام مربوط به BTC و اتریوم (ETH) از طریق معامله شویی و حمله جعلی آغاز کرد. بنابراین، آیا حجم فعلی معامله شویی تاثیر قابل توجهی بر قیمت رمز ارز‌ها می‌گذارد؟

جو دی پاسکاله (Joe DiPasquale)، مدیر عامل اجرایی شرکت BitBull Capital (یک صندوق پوشش ریسک رمز ارزی) در مورد این موضوع اظهار داشت:

اگر آنطور که گزارش نشان می‌دهد، ۹۵ درصد از حجم معاملات BTC که CMC گزارش می‌کند جعلی باشد، این یعنی فعالیت کنونی بازار دستکاری شده و منعکس‌کننده رویکرد واقعی به بازار نیست. با این حال، با ورود صرافی‌های معتبرتر به این فضا، این مساله باید از بین برود، چرا که در حال حاضر بیشتر معاملات واقعی در صرافی‌های شناخته شده رخ می‌دهند.

ماتی گرینسپن (Mati Greenspan)، یک تحلیلگر ارشد بازار در eToro، در یک مقاله اخیر در خصوص تحلیل بازار به همین نتیجه رسیده و در وبلاگ خود بیان می‌کند:

«در اینجا کلید این است که تمام این معامله شویی کشف شده در واقع تاثیر معناداری بر قیمت بیت کوین نگذاشته است. در حقیقت، اگر فقط بر ۱۰ صرافی واقعی تمرکز کنیم، خواهیم دید که این بازار بسیار قوی‌تر از آن‌چیزی است که قبلا تصور می‌شد.»

بر اساس تحلیل گرینسپن و گزارش Bitwise، بیشتر نقدینگی بازار ناشی از ۱۰ صرافی است، در حالی که صدها مورد از چنین پلتفرم‌هایی وجود دارند. ۹ مورد از این ۱۰ پلتفرم تابع مقررات هستند، و قیمتی که در آن‌ها برای BTC نمایش داده می‌شود نسبتا مشابه است.

بنابراین، اگر معامله شویی تأثیر قابل توجهی بر قیمت ندارد، پس چرا این روند تا این حد رایج است؟ پاسخ احتمالا در تلاش پلتفرم‌های کوچکتر برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار معاملات نهفته است.

این پلتفرم‌ها می‌توانند با اغراق در آمار خود، در رتبه‌بندی CMC صعود کنند. چنین موقعیتی به آنها فرصت می‌دهد تا کاربران بیشتری جذب کرده و کارمزد بالاتری برای فهرست کردن اخذ کنند.

چگونه می‌توان حجم معاملاتی جعلی را شناسایی کرد

برخی از مفسران صنعت روش‌های متعددی را ارائه کرده‌اند که می‌توان از آن‌ها برای شناسایی حجم جعلی معاملات استفاده کرد. Cointelegraph با جاشوا فرانک، یکی از بنیانگذاران Tie صحبت کرد و وی گفت که مقایسه بازدید وب سایت و حجم معاملات یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای شناسایی حجم مشکوک معاملات است.

به گفته فرانک، تحقیقات این شرکت نشان داد که تفاوتی عمده بین این دو معیار برای «پلتفرم‌های معتبر» و پلتفرم‌های کمتر شناخته‌شده وجود دارد. بسیاری از این صرافی‌ها که مشکوک به معامله شویی هستند به طور منظم اعدادی مانند ۴۰۰٬۰۰۰ دلار حجم معامه به ازای هر بازدید را نشان می‌دهند. در همین حال، در پلتفرم شناخته شده، این ارقام نزدیک به ۵۰۰ تا ۶۰۰ دلار هستند.

فرانک همچنین اظهار داشت که این شرکت تصمیم دارد تا داده‌هایش را از طریق Google Sheets در دسترس عموم قرار دهد. بنیان‌گذار Tie گفت: اکثر معامله‌گران باتجربه می‌توانند همچنین دفتر سوابق و سفارش صرافی‌ها را مورد مطالعه قرار دهند تا داده‌های مشکوک معاملاتی را کشف کنند.

از آنجا که اکثر پلتفرم‌های صرفای متمرکز هستند، ممکن است با بارها معامله یک رمز ارز بین یک جفت ربات در ارقام اغراق کنند. این باعث رشد ارقامی می شود که حجم معاملاتی بالایی را نشان داده و به ظهور دروغین نقدینگی بالا منجر می‌شوند.

حل مشکل حجم جعلی معاملات

در پی یافته‌های Bitwise، چندین ذینفع راه‌کارهایی برای حجم جعلی معاملات پیشنهاد کرده‌اند. برای CMC، اولین قدم بهبود نحوه ارائه اطلاعات بازار به کاربران است. این شرکت طی ایمیلی به Cointelegraph اشاره کرد:

در یک اکوسیستم باز مانند اکوسیستم ما؛ باور داریم که بهترین سیاست (سیاستی که از نزدیک دنبال می‌کنیم) ارائه بیش از حد داده‌ها و دادن این امکان به کاربران است که در مورد کاری که با داده‌ها انجام می‌دهند خود آگاهانه تصمیم بگیرند.

Messari هم‌اکنون نیز اقداماتی انجام داده است تا اطلاعات بیشتری نمایش دهد که بینش بهتری در مورد اعتمادپذیری ارقام حجم معاملات ارائه می‌دهند. این پلتفرم حاوی یک ستون جدید در وب سایت خود به نام «Real 10 Volume» است.

این معیار جدید، حجم معاملات ۲۴ ساعته اخذ شده از ۱۰ صرافی رمز ارز را نشان می‌دهد که در گزارش معامله شویی Bitwise ذکر نشده‌اند. این پلتفرم همچنین اعلام کرد جهت افزایش بیشتر کیفیت داده‌های بازار با این صرافی‌های معتبر همکاری خواهد کرد.

به نظر می‌رسد که رویکرد Massari در خصوص «Real 10 Volume» با رویکرد CMC در مورد ارائه بیش از حد داده‌ها همخوانی داشته باشد. سپس وظیفه معامله‌گر خواهد بود که از معیارهای مختلف موجود به عنوان ابزاری برای تعیین این موضوع استفاده کند که چه چیز واقعی و چه چیز جعلی است.

کارلین چان (Carylyne Chan)، مدیر بازاریابی جهانی CMC، طی مصاحبه‌ای با بلومبرگ نظرات مشابهی را مطرح کرد و گفت:

به عنوان مثال، اگر یک صرافی با ترافیک پایین ۳۰۰ میلیون حجم و فقط ۵ BTC در کیف پول خود داشته باشد، کاربران می‌توانند بدون نیاز به قضاوت‌های دلخواه ما «خوب» و «بد» را تمییز دهند.

 

برای CZ از بین بردن چنین مشکلاتی به شفافیت بیشتر در صنعت نیاز دارد. رئیس Binance همچنین معتقد است که CMC می‌تواند از نفوذ قابل توجه خود در تشویق در پلتفرم‌های صرافی فهرست شده به رفتار اخلاقی استفاده کند.

بیشتر پلتفرم‌های صرافی برای اکتساب ترافیک ارجاعی، به CMC به عنوان یکی از ۵۰۰ وب سایت برتر در رتبه‌بندی الکسا وابسته هستند. CZ می‌گوید که CMC می‌تواند جریمه اعمال کرده و پلتفرم‌هایی را که به شیوه‌های غیراخلاقی متوسل می‌شوند از فهرست خود خارج کند. این که این کار (یا بررسی دقیق‌تر) برای جلوگیری از این روند کافی خواهد بود یا خیر در آینده مشخص می‌شود.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.