بررسی علل جهش اخیر در قیمت بیت کوین

در این ماه شاهد صعود دوباره‌ بیت کوین و دست‌یابی آن به ارزش 5000 دلاری بودیم. این اتفاق هیاهوی زیادی در میان منتقدان و موافقان بیت کوین ایجاد کرد؛ منتقدان از نداشتن پشتوانه‌ فیزیکی و احتمال رکود مجدد آن می‌گویند و موافقان از پایان « زمستان کریپتو » و تکرار روند رو به رشد بیت کوین در سال‌های 2013 تا 2017. آیا نگرانی‌های مطرح‌شده نسبت به آینده‌ی بیت کوین منطقی هستند؟

0 100

جهش ناگهانی قیمت بیت کوین به ارزش 5000 دلاری در این ماه موجب مطرح شدن بحث هایی قابل ‌پیش‌بینی در داخل و خارج از جامعه‌ رمز ارزها شد.

سرمایه‌گذارانی که برای مدت زیادی در عرصه‌ ارزهای رمزنگاری شده فعالیت می‌کنند، با خوشحالی اظهار داشتند که « زمستان کریپتو » که در زمان ترکیدن حباب بیت کوین در انتهای سال 2017 آغاز شد، حالا خوشبختانه پایان یافته است. خوشبین‌ترین سرمایه‌گذاران پیش‌بینی می‌کنند که ما شاهد اتفاقی مشابه پاییز 2015 خواهیم بود، زمانی که بیت کوین بعد از سقوطی که به واسطه‌ حباب قبلی آن شکل گرفته بود، دوباره شاهد جهش در قیمت بود که نه تنها آن را به حد بالای 1150 دلاری سال 2013 برگرداند، بلکه با همین روند آن را در دسامبر 2017 به بالاترین قیمت خود به ارزش 19500 دلار رساند.

در عین حال، شکاکان به این نکته اشاره دارند که این صعود قیمت علت بنیادی ندارد و آن را بی‌معنا خواندند. « مَت نواک » (Matt Novak) از نویسندگان Gizmodo، با عصبانیت مقاله‌ای نوشت با عنوان « بیت کوین یک شبه 15% رشد دارد، زیرا هیچ‌کس از سقوط قبلی قیمت آن درس نگرفته است».

یکی از دیدگاه‌های نواک این بود که:

اگر رک و پوست‌کنده بگوییم، بیت کوین با هر نوع معیار واقع‌گرایانه‌ای قطعاً بی‌ارزش است. این یک پول تقلبی است که کاربرد آن در جهان واقعی به اندازه‌ی اسکناس‌های بازی‌های تخته‌ای مونوپولی (Monopoly) است.

خوانندگان از شنیدن اینکه من با بیهوده‌گویی‌های ساده‌انگارانه‌ نواک مخالف هستم، شگفت‌زده نخواهند شد اما در عین حال نظر مثبتی نیز نسبت به این داد و فریادهای بی‌اختیار معامله گران کریپتو بعد از هر جهش قیمت در بیت کوین ندارم.

پایین آوردن اهمیت و ارزش جهانی بیت کوین به یک معیار قیمتی که توسط ارز فیاتی تعریف شده که بیت کوین قرار است جایگزین آن شود، اساسا کار اشتباهی است. این مسئله بحث را به مجموعه‌ای از پیش‌بینی‌های پوچِ سیاه و سفید می‌کشاند: بیت کوین یا به سمت صفر می‌رود یا تا کره‌ی ماه اوج می‌گیرد.

آنچه اهمیت دارد این است که 10 سال پس از اینکه یک مهندس نرم‌افزار ناشناخته بیت کوین را ایجاد کرد، این سیستم غیرمتمرکز برای ثبت تراکنش های پی در پی، بلاک به بلاک، بدون هیچ مقام مسئولی، بدون هیچ کاربری که بتواند تراکنش‌های قبلی را تغییر دهد و هیچ شخص یا نهادی که بتواند آن را از کار بیاندازد، به کار خود ادامه می‌دهد.

هر چه این روند تداوم یابد، چشم‌انداز قدرتمند پشت سر بیت کوین بیشتر تقویت می‌شود: یک سیستم همتا به همتای (peer-to-peer) بدون واسطه برای تبادل ارزش در سراسر جهان. با این پیش‌زمینه می‌توانیم به رمز ارز بیت کوین هم (که متفاوت از سیستم بیت کوین در نظر گرفته می‌شود) به عنوان یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد و قابل اعتماد نگاه کنیم که ارزش کلی نهفته در ظرفیت عظیم این سیستم را نمایان می‌کند.

بیت کوین ارزشمند است زیرا وجود دارد

نکته‌ای که از دید منتقدانی چون نواک پنهان مانده این است که هر چه بیت کوین (با وجود ارزشگذاری 90 میلیارد دلاری خود که بدون شک آن را به هدفی برای هکرها تبدیل می‌کند تا سعی کنند آن را پایین بکشند، امنیتش را به خطر بیاندازند یا آن را به فساد بکشانند) برای مدت بیشتری به بقای خود ادامه می‌دهد، ارزش کلی آن هم بیشتر نمایان می‌شود.

بیت کوین روز به روز بیشتر خودش را به عنوان یک سیستم دیجیتال توقف‌ناپذیر برای تبادل جهانی ثابت می‌کند، سیستمی که خارج از سیستم ارزی و بانکداری سنتی تعیین‌شده توسط دولت‌های ملی فعالیت می‌کند. این جایگاه همان چیزی است که به بیت کوین ارزش می‌بخشد.

اگر به کارگیری بیت کوین به مقیاس بسیار بزرگتری برسد و به طور مرتب در تراکنش‌های جهانی مورد استفاده قرار بگیرد، تاثیر جهانی سیستم تبادل ارزش و در نتیجه ارزش آن برای بشریت به طور قابل توجهی بهبود می‌یابد. و بله، هنوز به توسعه‌ بسیار بیشتری برای رسیدن به آن نقطه نیاز است.

(برخی از جهش‌های تکنولوژیکی اخیر از جمله شبکه‌ لایتنینگ (Lightning Network) و پیدایش تکنولوژی‌های تبادل دارایی غیرمتمرکز و غیرتضامنی این امید را به وجود آورده که این چالش مقیاس‌پذیری را می‌توان کنار زد، هر چند هیچ چیز را نمی‌توان تضمین کرد.)

با این حال، به‌کارگیری گسترده در پرداخت‌ها برای ارزش‌دادن به بیت کوین ضروری نیست. برای فهمیدن علت این موضوع، بهتر است طلا را در نظر بگیریم که بیت کوین اغلب با آن مقایسه می‌شود.

قدرت باورهای رایج

مشابه بیت کوین، طلا هم یک ذخیره‌ ارزشی پذیرفته‌شده است که گذشته از تمام مقاصد و اهداف پشت آن، خارج از کنترل دولت‌ها و بانک‌های ملی-ایالتی قرار دارد. طلا به صورت گسترده به عنوان یک ارز روزانه استفاده نمی‌شود، اما همچنان از یک باور مشترک و گسترده نسبت به ارزشش بهره‌مند می‌شود.

ارزش طلا از کجا می‌آید؟ جواب آن تا حدودی تکراری است: این ارزش از همان اعتقاد پذیرفته‌شده‌ی گسترده می‌آید، از یک فهم مشترک از ظرفیت طلا برای فعالیت به عنوان یک سیستم تبادل جهانی غیرسیاسی که عاری از دستکاری است. البته درست است که ما تمایل داریم طلا را با خصوصیات مادی آن ببینیم، اینکه بادوام است و به شکلی می‌درخشد که نمایانگر زیبایی است. اما ارزش ماندگار آن در واقع برگرفته از این مفهوم مبهم است که انسان‌ها برای مدتی طولانی باوری عمیق و مشترک از ارزش آن داشته‌اند.

آن باور، طلا را به سیستمی برای محافظت از دارایی تبدیل کرد، سیستمی که در طول قرن‌ها توسط پناهجویان، مخالفان و سرمایه‌گذاران برای انتقال و ذخیره‌ی ارزش و برای حفاظت از سرمایه به کار رفته است. اینکه حالا ما یک نسخه‌ی دیجیتالی از این مفهوم داریم، نسخه‌ای که برای جهان بدون مرز و مبتنی بر اینترنت قرن بیست و یکم طراحی شده است، مسئله‌ بزرگی است.

زمانی که درمورد ارزش بیت کوین بحث می‌کنیم، باید بررسی کنیم که پول چیست. همه با یک تعریف موافق نیستند اما من تصور می‌کنم که بهتر است پول را به عنوان یک سیستم پذیرفته‌شده‌ی اجتماعی برای ذخیره و تبادل ارزش در نظر بگیریم. این سیستم باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا افراد به چنین توافقی برسند (باید تعویض‌پذیر، بادوام، قابل انتقال، قابل تقسیم و … باشد) اما این خودِ توافق است که به آن ارزش می‌بخشد.

این همان نکته ای است که بسیاری از مخالفان بیت کوین را گمراه می‌کند.

با متمرکزشدن روی ایده‌ی نابجای پول به عنوان یک شی، آن‌ها با عصبانیت فریاد می‌زنند که بیت کوین نمی‌تواند هیچ ارزشی داشته باشد چرا که هیچ پشتوانه‌ای ندارد. چنین ادعایی هم البته این واقعیت را نادیده می‌گیرد که بیت کوین توسط انرژی و دیگر منابعی پشتیبانی می‌شود که استخراج‌کنندگان صرف می‌کنند تا عمل محاسباتی لازم برای ایمن‌کردن دفتر کل بیت کوین را انجام دهند.

با این حال مسئله‌ی بزرگتر این است که ارزش بیت کوین، مشابه تمامی شکل‌های پول، از وجود یک توافق گسترده بر روی ظرفیت استفاده‌ی آن به عنوان یک ذخیره‌ی ارزش و محیط مبادلاتی می‌آید.

در مورد بیت کوین، این توافق از نوعی است که اگر آخرین نظرسنجی دانشگاه کمبریج از کاربران تاییدشده‌ی این سیستم را درست در نظر بگیریم، 35 میلیون نفر را شامل می‌شود. این سطح بالای مشارکت اساساً دلیل ارزش بالاتر بیت کوین در مقایسه با آلتکوین‌هایی است که از زیرشاخه‌های کد آن هستند.

به همین خاطر است که عبور کردن بیت کوین از ارزش 5000 دلار مهم تلقی می‌شود، نه به این خاطر که نشانه‌ای از این است که سرمایه‌گذاران تازه‌ای برای بالاکشیدن قیمت آن به میدان آمده‌اند، بلکه بدین خاطر که چنین ارزشی مهر تایید بر روی اصول اصلی انعطاف پذیری و اهداف بیت کوین می‌گذارد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.