بررسی حجم معاملات دروغین: طاعون کریپتو

در این مطلب توضیح داده می‌شود که چرا بیش از ۳ میلیارد دلار از همه حجم دارایی های کریپتو جعلی است و چطور OKex، صرافی شماره ۱ جهان از نظر حجم معاملاتی، با ۹۳ درصد جعل حجم معاملاتی خود متقلب شماره یک است. این مقاله با کمک تجزیه و تحلیل داده های عمومی سعی در اثبات این موضوع دارد.

0 118

وقتی عزم داده کاوی برای این مطلب را داشتم، اصلا نمیدانستم که در نهایت به مبحث حجم های معاملاتی تقلبی میرسم.

در ابتدا میخواستم داده هایی درباره نقدینگی دارایی های کریپتو جمع کنم که بتواند مکملی بر مبحث حجم معاملات باشد. فکر میکردم اگر ارزش یک دارایی را ارزیابی کنم این میتواند نشانگر خوبی باشد.

تصمیم گرفتم که معیار انتخابم، جمع کردن دفاتر سفارش از همه صرافی های عمده باشد و نحوه سقوط قیمت توسط فروش ۵۰ هزار دلاری هر رمز ارز را اندازه گیری کنم. در این مقاله از عددی که گفتم به عنوان سایش قیمت (slippage) یاد میکنم. بعدا با فروش کمتر یا بیشتر در هر صرافی بسته به حجمی که پردازش میکنند و تغییر مقدار فروخته شده با توجه به سرمایه بازار ارز، معیار سایش قیمت خودم را تعویض میکنم.

انتظار داشتم که سایش قیمت عموماً یک کاهش تابع در حجم باشد، اما از ارزی به ارز دیگر شاهد تفاوت هایی هستیم. فارغ از اینها، اگر حجم بسیار بزرگی از یک جفت ارز معاملاتی داشته باشید، باید رقابت بسیار شدیدی بین بازارسازان برای راضی کردن خریداران و فروشندگان حریص وجود داشته باشد. و این نوع رقابت به حجیم کردن دفاتر سفارش و کاهش وسعت آن وابسته است.

درست است؟

خب، مشخص شد که این یک تمایل یا گرایش واضح و رایج است. اما از آنجا که انتظار داشتم تفاوتهای اندکی بین رمز ارزها وجود داشته باشد، به طور خنده داری تفاوتهای بسیار بزرگی بین صرافی ها پیدا کردم. تفاوتی که نمیشود به سادگی نشان داد، بلکه تفاوتی که تنها توسط اعداد اغراق شدهای به اندازه ۹۵ درصد قابل توضیح است.

رهبر این جریان OKex است که اکنون با ۱.۷ میلیارد دلار در صدر جدول صرافی ها از نظر حجم معامله است و معیار آن هم وبسایت هایی مانند CoinMarketCap و LiveCoinWatch هستند.

OKex شهر ارواح

در این بازار کاملا بی قانون، اندکی معامله شویی و تورم حجمی تلقبی دور از انتظار نیست. آنچه انتظارش را نداشتم بزرگی این کلاهبرداری و تقلب بود. به نمودار زیر توجه کنید:

OKex

سایش قیمت = f(حجم)، OKex، Kraken، Bitfinex، GDAX

این نمودی از سایش متوسط قیمت و حجم همه جفت ها در میان گزینش امتیازی از رمز ارزها با حجم روزانه بیش از ۱۰۰ هزار دلار درچهار صرافی بزرگ OKex، Kraken، Bitfinex، GDAX در ۲۴ ساعت است.

برای مثال میتوان اینطور خواند که نقطه آبی در پایین سمت راست نمایانگر جفت GDAX با حجم نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار و سایش قیمت کمتر از ۰.۱ درصد است.

این نمودار تکان دهنده است. این نمودار نشان میدهد که چطور با وجود اینکه سه صرافی اول مانند هم رفتار کردند، همگی سایش بیشتری با توجه به حجم معاملات خود داشتهاند. همانطور که پیشتر توضیح دادم این میتواند بدان معنا باشد که بیشتر حجمی که OKex ادعا میکند، ساختگی است.

در کنار این، من به دلیل شفافیت کار تصمیم گرفتم همه سایش های بیشتر از ۴ درصد را از پایگاه داده حذف کنم. معرفی مجدد داده های نادیده گرفته شده تصویر معناباخته تر و پوچتری از OKex نشان داده و نیازمند یک مقیاس الگریتمی است:

OKex

بسیاری از جفت ها که البته تا حجم ۵ میلیون دلار هم بالا میروند، در سایش بیش از ۱۰ درصد هزینه دارد و باید ۵۰ هزار دلار در دارایی هایتان را به نقدینگی تبدیل کنید. آن جفت هایی که در زمان تحلیل داده گنجانده شده بود به این شرح اند: NEO/BTC، IORA/USD، QTUM/USD. دارایی های غیرنقد یا با اعتبار پایین.

اگرچه این اعداد به تنهایی بدون هیچ شکی به من ثابت میکنند که بخش اعظم حجم OKex جعلی است، اما ندیده ام که چطور این کار را انجام میدهند. پس به پلتفرم آنان وارد شدم و نگاهی به تاریخچه تبادل جفت های معاملاتی انداختم. آنان حجم خود را به شکل بسیار واضحی جعل میکنند:

LTC/BTC

(Volume = $1b * sin ( epoch

این حجم معاملاتی تمیز و سینوسی را با آنچه در یک صرافی واقعی میگذرد مقایسه کنید:

LITECOIN

پولونیکس بر خلاف کاهش حجم از آگوست ۲۰۱۷، در همه جفت های معاملاتی از نقدینگی کامل برخوردار است

من فکر نمیکنم که این دلیلی بر سطح بالا بودن مهندسین Okex باشد که درمورد راه های کمتر انگشت نما شدن معامله شویی نسبت به موج مستقیم و دائمی معاملات فکر میکردند، اما کل چیزی که به آن رسیدند یک موج سینوسی بود.

این چقدر بد است؟

از آنجایی که بیشتر حجم OKex جعلی است، چطور میتوان فهمید که آیا ۹۰، ۹۵ یا ۹۹ درصد جعلی است؟ روش پیشنهادی من به شرح زیر است:

  • لیستی از صرافی های قابل اعتماد که همه در آن رابطه به طور مداوم رفتار میکنند
  • روی مجموعه های داده ترکیب شدهی آن یک رگرسیون انجام دهید تا بتوانید حجم جفت معاملاتی از یک سایش قیمت مشاهده شده را پیش بینی کنید
  • عدد حجم مورد ادعای OKex را با عدد حجم برآوردشده که طبق مدل ما پیش بینی شده است را مقایسه کنید.

من برای این کار از داده های صرافی های مقابل استفاده کردم: Bitfinex، GDAX، Poloniex، Bitstamp، Gemini و Kraken. با وجود نوسان در مجموعه های داده در حجم های پایین تر، تصمیم گرفتم شاخص مورداستفاده ام را تغییر دهم: به جای ۵۰ هزار دلار فروش بازار، ۲۰ هزار دلار را شبیه سازی کردم.

داده های صرافی های مورداعتماد ب شکل زیر است، که این بار حجم را به عنوان تابع سایش قیمت نشان میدهد:

OKex

حجم ۴.۴، سایش ۵.۵

دقت کنید که به دلیل پرنوسان بودن داده ها، همه مدل ها در صورت فرا رفتن سایش از ۰.۷ معنای خود را از دست خواهند داد. روش پیشنهادی در بالا بهترین روشی بود که برای سایش زیر ۰.۷ درصد با آن مواجه شدم. بالاتر از میزان تنها فرضیه منطقی این است که حجم مورد انتظار احتمالا زیر ۱ میلیون دلار است.

همانطور که در زمان وارد کردن اطلاعات خوانای OKex در برنامه میبینیم، یک جای کار میلنگد:

OKex

از ۲۸ جفت انتخابی ارز با حجم بیش از ۱۰۰ هزار دلار، ۱۱ جفت سایش قیمت زیر ۰.۷ درصد دارند. این جفت‌ها طبق جدول زیرند:

OKex

داده های OKex حجم درصد تقلبی برآورد شده

نسبت کلی حجم تقلبی این جفت ها طبق این مدل به میزان ۹۳.۶ درصد است. جفت های متروک (سایش قیمت بزرگتر از ۰.۷ درصد) تغییر چشمگیری را این عدد ایجاد نمیکند.

رگرسیونی که استفاده کردم نمیتواند برای حجم های بسیار زیاد خیلی دقیق باشد، چون پایگاه داده چندان مستحکمی ندارد. پس تنها کار منصفانه رها کردن جفت BTC/USD است. با این حال این عدد به طور خنده داری بالا است: حدود ۹۲.۹ درصد از حجم OKex به احتمال زیادی ساختگی است.

هوبی، یک رقیب نزدیک

هوبی هم مثل OKex، پس از تعطیل شدن در پی شکست قانونی در چین، تحت مدرک Houbi.pro کار خود را این بار بهتر شروع کرد و از همان روش پیروی کرد و در اینجا نتایج را میبینید:

Houbi

داده های هوبی و درصد حجم تقلبی برآوردشده

۸۱.۸ درصد از حجم کل هوبی هم اگرچه به اندازه نزدیکترین رقیبش شرم آور نیست، اما باز هم بسیار بالاست.

نگاهی سریع به سابقه تاریخی آنان به راحتی نشان میدهد که اگرچه حجم بسیار زیاد به نظر میرسد، اما از OKex طبیعیتر است و پیش زمینه قویتری از معامله شویی اندکی داشت:

XRP/BTC

غارت ناوگان چینی

شاید توجه کرده باشید که CoinMarketCap به تازگی لیستی از صرافی های معاملاتی چینی را میزبانی کرده است که همگی از حجم معاملاتی بالای خود می‌گویند و کسی درباره آنان چیزی نشنیده است. بیشتر آنان رابط کاربری و موتور معاملاتی یکسانی دارند.

در بین آنها میتوان نام هایی مانند Lbank، Exx، RightBTC، CoinEgg، Zb، BitZ، Bibox، CoinEx، BTC-Apha و غیره را دید.

این پلتفرم ها آنچنان به صراحت حجم های خود را جعل میکنند که حتی شایسته پردازش نیستند. میتوانید خودتان بروید و نگاهی به آنان بیاندازید. این واقعا بی احترامیست که CoinMarketCap و LiveCoinWatch این حقه بازیها را در کنار صرافی های قانونی قرار دهند.

HitBTC و باینانس

به دلایل متنوع، به این دو پیشگاه عرصه خرید و فروش آلتکوین یعنی HitBTC و باینانس مشکوک بودم. در اینجا نشان دادهایم که چقدر از یک صرافی قابلاحترام دور هستند:

Binance

مشاهده این که هر دو صرافی به ویژه باینانس که با رنگ نارنجی نشان داده شده است، نقدینگی کمتری دارند قضیه را مشکوک‌تر و واضح‌تر است.

با اجرای همان تحلیلی که برای OKex و هوبی انجام دادیم، میتوانیم به نتایجی برسیم. مورد اول HitBTC است:

 OKex

داده های HitBTC و تناقض پیش بینی شده در حجم

این اعداد را نمیتوان چندان چشمگیر دانست. اگرچه این اعداد ثابت میکنند که HitBTC نقدینگی کمتری نسبت به صرافی های مرجع دارد، اما این تفاوت اندک بین حجم مورد ادعای آنان و حجم برآوردشده میتواند ناشی از دلایلی ازجمله واریانس باشد.

با این حال نتایج باینانس تکان دهنده تر است:

 OKex

داده های باینانس و تناقض پیش بینی شده در حجم

تفاوت ۷۰ درصدی با پیشبینی ریاضی ما نگران کننده است، اما یادمان خواهد ماند که ورودی مدل در جفت معاملاتی سایش قیمت است که در حجم درونی است.

قطعا من از تجارب خودم میدانم که باینانس درمورد معامله با API سیاست سختی دارد. من زمان زیادی را صرف مباحثه در مورد احمقانه بودن این قوانین با آنان صرف کردم چون آنان تنها رشد و نقدینگی صرافی خودشان را عقب می اندازند.

قطعا به دلیل این قوانین معاملاتی سخت، این احتمال بسیار زیاد است که بسیاری از افرادی که راهبردهای ایجاد بازار در صرافی های متعدد را دنبال میکنند، نسبت به اجرای همان راهبردها در باینانس بی میل باشند چرا که بدون اینکه بدانند نباید از محدودیت ها تخطی کنند، مسدود میشوند.

هشدار

در حالی که هیچ شکی درباره ادعاهایم ندارم، نباید اعداد را در مقدار ظاهری آن دید. در اینجا دلایلی برای این حرف ارائه کردهام:

  • همانطور که در مورد باینانس گفتم، شرایط API اهمیت دارند. میتوان به سادگی شاهد یک API بود که نقدینگی یک صرافی را بهبود ببخشد.
  • کارمزدها هم میتوانند مهم باشند. کارمزدهای بالاتر یعنی بازارسازان انگیزه کمتری برای پرداخت بیشتر دارند و وسعت کاهش پیدا میکند.
  • من تنها یک نمونه ۲۴ ساعته میانگین را جمع آوری کرده ام و مشغول کنترل واریانس نشدهام. من یک فرد دانشگاهی نیستم، اما به نظر میرسد که بیشتر نتایج درست و محکم باشند. آزادید که استدلال متفاوتی داشته باشید.
  • کوه یخ و سفارشات مخفی. برخی از صرافی های بازرسی شده به کاربران خود پیشنهاد میکنند تا سفارشات محدودشان را مخفی کنند. با این حال، Bitfinex این ویژگی ها را ارائه میکند و همانند صرافی های مرجع من رفتار میکند، معتقدم که رها کردن این تاثیر بر نقدینگی مورد مشاهده خطری ندارد.
  • پایگاه های مشتری متفاوت در صرافی های مختلف متفاوت رفتار میکنند، اگرچه از تجربه معاملاتی الگوریتمی شخصی من، منطقی خواهد بود.

چرا باید به اینها اهمیت داد؟

شاید کسی بگوید «چون این یک بازار قانون مند نیست، این کار آنها غیرقانونی نیست، پس چرا نباید این کار را بکنند؟» و البته او اشتباه میکند؛ چون که این بازار قانون مند نیست، مسئولیت های آن گریبان بازیگران حاضر در آن را میگیرد. گسترش آگاهی و تحریم صرافی هایی که این کار را تشویق میکنند، کمترین کاری است که میتوانیم انجام دهیم.

شاید کسی بگوید «خب به کسی که ضرر نمیزنند» و او قطعا اشتباه میکند. اول از همه صرافی ها با متورم کردن حجم هایشان خودشان را طوری نمایش میدهند که امکان گول زدن سرمایه گذاران ساده لوح را خواهند داشت. مهمتر اینکه اگر سرمایه گذار ساده لوح یا عمدهای هم نباشید، میتوانند بر ارزش گذاری رمز ارزهایی که خرید و فروش میکنید تاثیر بگذارند. لایت کوین و بیت کوین کش حدود ۷۵ درصد از حجم در گردش خود را در یکی از این صرافی ها داشتند. OKex به تنهایی ۳۰ درصد از حجم یکی از این ارزها را میزبانی میکند.

bitcoin

وضعیت بازارهای بیت کوین کش در روز آخرین پامپ آن

این ارزها با نمایش دادن حجمهای مصنوعی برای معامله گران بسیار خوشایندتر به نظر میرسند، چون بیشتر از حالت معمول توجهات را به خود جلب میکنند. همچنین تکمیل مداوم معامله شویی در بخش های بالا هم باعث میشود مردم کم کم یک ارز را بیش از حد ارزش گذاری کنند.

صرافی های بیاخلاق، مشتریان بیشتری را نسبت به رقبای بااخلاق خود که حجم و نقدینگی واقعی بیشتری دارند جذب میکنند و میتوانند به کاربران اجازه معامله سریعتر و پرداخت برای سایش قیمت کمتری را بدهند.

در نهایت دخیل شدن در معامله شویی اگر کاملا غیرقانونی نباشد، اما میتواند نشان های از رفتار نادرست در آینده باشد و باید همه کاربران را به مراقبت بیشتر وادارد.

نتیجه

طبق حساب هایی که من کرده ام، بیش از ۳ میلیارد دلار از حجم معاملاتی روزانه جعلی هستند؛ شاید هم بیشتر. با این حال این عمل اگرچه نگوییم تشویق می‌شود، اما توسط گردآورندگان داده و بیشتر کاربران آنان نادیده گرفته میشود، و تنها کاری که باید کرد این است که به اعداد نگاه کرد که چیزی از قلم نیافتاده باشد.

دارایی های کریپتو پس از آن جنون صعودی سال ۲۰۱۸ در حال حاضر در بازار نزولی به سر میبرند. این اعتقاد من است که رشد نمیتواند تداوم داشته باشد مگر اینکه محیط معاملاتی درستی به دست آورده باشیم. سرمایه بازاری و آگاهی از این اکوسیستم، از نقطه ای که در آن میتوانستیم اجازه چنین دستکاری های آشکاری را بدهیم، فراتر رفته است.

همه ما ادعا میکنیم که کریپتو نیازی به قانون و مقررات ندارد. زمان آن رسیده که اثباتش کنیم. وضعیت کنونی کریپتو گواهی بر شکست بازار آزاد است.

پیوست

تعریف من از سایش قیمت به نوعی نامناسب است. من سایش قیمت را به عنوان درصد تغییر بین قیمت میانی مشاهده شده و پایینترین قیمتی که باید برای فروش رضایت میدادم تعریف میکنم.

در پایان باید بگویم که من تمام صرافی هایی که به نظرم حجم هایشان را دستکاری میکنند در اینجا لیست نکردم. آنچه هم اکنون در ذهنم هست صرافی هایی مانند Tidex، Liqui و Wex هستند که همه متهم به این کارند. البته تعدادشان بسیار بیشتر است. بررسی قراردادهای آتی OKex، اگر امکانپذیر باشد، میتواند موجب شگفتی شود چون ادعای حجم قراردادهای آتی بسیار بالایی هم دارند.

صرافی محبوبی مانند Bittrex کاملا پاک است. صرافی هایی مانند Cryptopia و Kucoin هم همینطور هستند (که البته سایه ای از شک بر صرافی دوم وجود دارد چون مطمئنم فعالیت خود را با میزان زیادی معامله شویی شروع کرده است).

به دلیل نبود داده نتوانستم صرافی های کره ای را بررسی کنم. صرافی Bithumb بدون مشکل به نظر میرسید اما باید دوباره آن را چک کنم. درباره Coinnest یا Upbit هم هنوز چیزی نمیدانم.

منبع: https://medium.com/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.