بررسی توکن جدید DeFi اتریوم با 100000 درصد سود

پس از رشد صعودی دیفای اتریوم در هفته‌های اخیر، این صنعت مالی غیر متمرکز در هفته گذشته سقوط شدیدی را تجربه کرد. این سقوط بازیگران مطرح دیگر این صنعت را هم نیز تأثیر قرار داد و این شبهه را در اذهان فعالان دنیای رمز ارز ایجاد کرد که این موضوع ممکن است نشانه ترکیدن حباب دیفای باشد؛ اما در همین حال پروژه مبتنی بر دیفای YFI ، روزهای موفقی را پشت سر می‌گذارد.

0 149

صنعت مالی غیر متمرکز اتریوم (DeFi) پس از چند ماه رشد صعودی، هفته گذشته سقوط شدیدی را تجربه کرد؛ بسیاری از بازیگران مطرح این حوزه مانند چین‌لینک (LINK)، سینتتیکس نتورک توکن (SNX) و کایبر نتورک (KNC)‌، بعد از این دوره صعودی، افت شدیدی را تجربه کردند.

وضعیت اخیر قیمت‌ها این سؤال را در ذهن بسیاری از فعالان دنیای رمز ارز ایجاد می‌کند که آیا حباب دیفای ترکیده است؟ شاید در ابتدا به نظر برسد که موضوع همین باشد اما با نگاهی دقیق‌تر به ارزش بعضی از توکن‌ها روشن می‌شود که این موضوع چندان پراهمیت نیست.

 

یرن فایننس (YFI) ، نور چشمی جدید دیفای با رشد 100000 درصدی

سرمایه گذاران دیفای اتریوم حداقل فعلاً از سرمایه گذاری‌های آزموده شده LINK و SNX صحبتی به میان نمی‌آورند و تلاش‌های خود را متوجه بازیگران جدید کرده‌اند.

هفته گذشته توسعه دهندگان yearn.finance که با نام iearn.finance هم شناخته می‌شود (پلتفرم دیفای مبتنی بر اتریوم که اخیراً عرضه شده است)، توکن مخصوص خود یعنی  YFIرا راه‌اندازی کردند. مانند بسیاری از پروتکل‌های دیگر دیفای، این توکن نیز با سیستم مشوق گذاری «لیکوییدیتی ماینینگ (liquidity mining)» توزیع شده است که در آن سرمایه گذارانی که از این پروتکل استفاده می‌کنند به عنوان پاداش کوین این شبکه را دریافت می‌کنند. (اگر با مفهوم لیکوییدیتی ماینینگ آشنا نیستید، توضیحات کادر پایین را مطالعه کنید.)

لیکوییدیتی ماینینگ یک رویکرد بازارسازی در حوزه ارزهای دیجیتال است که در آن، صادر کننده توکن ، به استخراج کنندگان یک استخر، در ازای تأمین نقدینگی این توکن، پاداش می‌دهد. مشارکت‌کنندگان در استخر استخراج می‌توانند با اجرای یک بات (Bot) بازارسازی که اوردرهای معاملاتی را در یک صرافی ثبت و مدیریت می‌کند، پاداش کسب کنند.
مفهوم لیکوییدیتی ماینینگ نیز مشابه همان مفهوم سنتی استخراج در شبکه بیت کوین است؛ ماینرها نرم‌افزارهای متن باز را روی کامپیوترهای خود اجرا کرده و منابع پرهزینه سخت افزاری خود را برای استخراج بیت کوین (یا هر کوین مخصوص دیگری) به کار می‌گیرند. با این تفاوت که در لیکوئیدیتی ماینینگ، مجموعه‌ای از مشارکت کنندگان در استخرهای استخراجی، برای یک هدف مشترک تلاش می‌کنند: تأمین نقدینگی برای یک توکن خاص، یا (در) یک صرافی خاص. در عوض، ماینر ها از طریق یک الگوریتم شفاف و مشخص، پاداش دریافت خواهند کرد.

تفاوت YFI در مقایسه با توکن کامپوند  (COMP) یا دیگر هم دوره‌ای های آن، میزان رشد قیمت این توکن در روزهای ابتدایی عرضه آن بود.

طبق گفته اندرو کانگ (Andrew Kang) تحلیلگر برجسته رمز ارز و سرمایه گذار خطر پذیر، پس از هشت روزی که از عرضه YFI گذشته است، این توکن به قیمت بیش از 3000 دلار رسیده که با توجه به قیمت 3 دلاری آن در زمان عرضه، حدود 1000 برابر رشد داشته است (معادل 100000 درصد سود!). او می‌افزاید:

«طی چند هفته‌ اخیر YFI دومین توکنیست است که قیمت آن هزار برابر شده است. برای افرادی که این افزایش قیمت چشمگیر را زیر سؤال می‌برند، استخر لیکوییدیتی ماینینگ YFI در بلنسرپول (balancer pool) با 3 دلار شروع به کار کرد؛ اما صرافی‌های CMC و Coingecko با چند روز وقفه رصد قیمت آن را شروع کردند.»

نکته عجیب در مورد افزایش قیمت این توکن مبتنی بر اتریوم آن است که توسعه دهنده اصلی yearn در  پست زمان عرضه آن، به شدت بر بی‌ارزش بودن این توکن تأکید داشت. بخشی از این پست در ادامه آمده است:

YFI را با ارزش توکن 0 منتشر کردیم. باز هم تکرار می‌کنم ارزش مالی آن 0 است. هیچ پیش استخراجی (pre-mine) وجود ندارد، فروشی وجود ندارد، نه می‌توانید آن را بخرید، نه در uniswap موجود خواهد بود، نه حراجی در کار است. هیچ کدام از این ها را نداریم.

همانطور که پیداست، بازار رمز ارزها تشنه تغییر این قواعد بوده و تا کنون بازار YFI با ارزشی بالغ بر 80 میلیون دلار اشباع شده است.

 

صف آرایی تازه شروع شده است؟

YFI که با چنین عملکرد قدرتمندی، کم کم به قلمرو بیت کوین وارد شده و به قول بعضی، روایت صعود تاریخی بیت کوین را تکرار می‌کند، اکنون آرامش را از جامعه توییتری رمز ارزها گرفته است. جالب این که پیش بینی اکثر آن‌ها افت قیمت نیست.

مالی (Molly) از فعالان عرصه رمز ارز که بینش و آگاهی او در خصوص ترندهای صنعتی آسیا بسیار مشهور است، معتقد است که YFI «داغ‌ترین پروژه دیفای» در چین است:

تقریباً در تمامی گروه‌های وی چت (WeChat) که من در آن‌ها حضور دارم صحبت از YFI است و تعدادی از آشنایانم به تجارت YFI مشغول هستند. می‌توانم بگویم YFI با فاصله زیاد از سایر پروژه‌های رمز ارز جدید در چین پیش افتاده است.

تونی شنگ (Tony Sheng) عضو سابق Multicoin Capital  در آن زمان پستی با عنوان «اصول پانزی YFI » در Substack منتشر کرد که در آن بطور خلاصه توضیح داد چرا طراحی این دارایی به صورتی است که باعث بالا رفتن قیمت می‌شود.

این پست توضیح می‌دهد چگونه موجودی اندکی که در گردش است (در حال حاضر حداکثر 30000 کوین)، بواسطه حاکمیت و سهام گذاری، تقاضا ایجاد می‌کند و چگونه «استخرهای ساختگی» به افزایش قیمت‌ آن دامن می‌زنند.

طبق نمودار Coingecko، ارزش این دارایی در زمان آماده‌سازی این خبر، به 4000 دلار رسیده ست.

منبع: cryptoslate.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.