بررسی تعاملات هم‌افزایی‌ بلاکچین و کریپتو – DevCon آتی NEO برای سال ۲۰۱۹

Gerald Fenech از forbes.com، پیش از آغاز دومین DevCon گروه NEO در سال 2019، با بنیان‌گذار NEO گفتگویی داشته و با او درمورد وضعیت کنونی صنعت کریپتو و آینده آن صحبت کرده‌اند.

0 76

در پی اعلام دومین DevCon گروه NEO در سیاتل واشنگتن در سال ۲۰۱۹، این فرصت را یافتم تا با بنیان‌گذار NEO در مورد انتظارات آن‌ها در مورد دومین گرد‌همایی و وضعیت کنونی صنعت صحبت کنم. او بسیار با دوران سختی که بازار کریپتو شاهد آن بود درگیر بوده است و می‌گوید: ContiNEO! به راهمان ادامه می‌دهیم.» این سخن نشان‌دهنده عزم او و همچنین ایمان او به اقتصاد هوشمند است.

من با دا هونگفی (Da Hongfei)، بنیان‌گذار NEO و Onchain و پیشکسوت صنعت بنیان‌گذار دیداری داشتم. او یک کارآفرین سریالی و همچنین مشاور DLT چند بانک، کارگزار و شرکت تسویه است. او در سال ۲۰۱۴ NEO را تاسیس کرد، یک DLT برای ثبت، انتقال و مبادله دارایی‌های دیجیتال که به استاندارد طلای حوزه بلاکچین چین بدل شد.

بازخورد کلی از DevCon ۲۰۱۸ چگونه بود و برای ۲۰۱۹ چه انتظاری دارید؟

اولین DevCon موفقیت‌آمیز بود، در سانفرانسیسکو برگزار شد و بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ توسعه‌دهنده در آن شرکت کردند، و ثابت کرد که NEO یک جامعه جهانی شده است. بسیاری از توسعه‌دهندگانی که شرکت کردند از سرتاسر آمریکای شمالی و اروپا آمده بودند. این پروژه در ابتدا توسط توسعه‌دهندگان چینی توسعه داده شد، پس دیدن این که افرادی از سرتاسر دنیا به آن جذب می‌شدند برای ما لذت‌بخش بود. مثل همیشه، تنوع همواره ارزنده است. مباحثات جذابی داشتیم و ایده‌های نوین زیادی ارائه شد.

دن بونه (Dan Boneh)، پروفسور دانشگاه استفورد در مورد یک پوسته جدید رمزنگاری، پوسته ضدگلوله رمزنگاری صحبت کرد. در سال گذشته دیدیم که شرکت‌های بسیاری از این فناوری جدید استفاده کردند. پروژه‌های بسیاری وجود داشتند که اولین بار در DevCon ارائه شدند.

معمولا چه توسعه‌دهندگانی هدف شما هستند؟

«سه نوع توسعه‌دهنده وجود دارد. نوع اول توسعه‌دهندگان سطح پایین‌تر هسته‌ای بلاکچین هستند. نوع دوم، توسعه دهندگان dAppها هستند که برپایه برخی بلاک‌چین‌ها بازی و انواع اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز می‌سازند. نوع سوم توسعه‌دهندگان آن‌هایی هستند که تلاش می‌کنند تا پیشگام تحول بلاکچین باشند و در عین حال کسب‌وکار خود را نیز در بلاکچین رواج دهند. آن‌ها احتمالا برای شرکت‌های بزرگ مانند مایکروسافت و اکسنچر و غیره کار می‌کنند.»

مکان گردهمایی سیاتل انتخاب شده است، آیا شرکت قابل توجهی در آن شرکت می‌کند؟

«نمی‌توانم بگویم کدام شرکت‌ها حضور دارند، اما ما بسیاری از دانشمندان مایکروسافت را دعوت کرده‌ایم تا به ما پیوسته و مخاطبان را از آخرین پیشرفت‌ها مطلع کنند. آن‌ها آخرین کارهای سازمان خود در رابطه با فناوری بلاکچین را معرفی خواهند کرد. دلیل انتخاب سیاتل این بود که توسعه‌دهندگان زیادی در آن‌جا حضور دارند.»

هنوز دستورکار DevCon را ندیده‌ایم، اما لیست سخنرانان منتشر شده است. آیا می‌توانید بیشتر در مورد محتوای اصلی DevCon به ما بگویید؟

«در مورد موضوعات زیادی در کنفرانس صحبت خواهد شد که شامل مشکلات فناوری مانند اثبات دانایی صفر، پروتکل‌های بین زنجیره، فضای ذخیره توزیع‌شده و رمزنگاری کوانتوم امن هستند. تصور می‌کنم که دکتر ژینیانگ پنگ (Zhiniang Peng)، محقق امنیت، موضوع بسیار جالبی را ارائه کند، و همچنین در این مورد صحبت خواهد کرد که چگونه برخی از جدی‌ترین نقطه‌ضعف‌های فناوری بلاکچین را یافته است.»

در کنار توسعه‌دهندگان متمرکز بر فناوری، افرادی را نیز از بخش اطلاعات و فناوری دولت و همچنین افراد آشنا با چارچوب مقرراتی DLT دعوت کرده‌ایم. موضوعات فناوری محور اصلی DevCon خواهند بود، اما متابعت، مقررات و بکارگیری دولتی را نیز در میان موضوعات داریم.»

اما نظر شما در مورد بازار چیست و بازارها برای سال ۲۰۱۹ چه چیز خواهند داشت؟

صنعت بلاکچین و کریپتو با صنایع دیگر بسیار متفاوتند. ما یک بازار اصلی داریم، یک بازار سرمایه گذاری با سرمایه‌گذاران ریسک پذیر، پس از آن یک بازار ثانویه معامله گری داریم. اگر بخواهید می‌توانید قیمت‌های بازار را هر روز و هر ثانیه ببینید. من زیاد قیمت‌ها را چک نمی‌کنم، شاید هر چند هفته یک بار، مگر اینکه اتفاق بزرگی در بازار افتاده باشد.»

در NEO ما بیشتر بر روی خود فناوری و پروژه و همچنین اکوسیستم تمرکز داریم. فکر می‌کنم که بازار همیشه منعکس‌کننده احساسات مردم است، پس فکر نمی‌کنم که بتواند شاخص خوبی برای سلامت آینده صنعت باشد.»

آیا اطلاعات بیشتری در مورد برنامه NEO برای آزادسازی کنترل چهار نود اجماع دارید؟

ما در فرآیند تمرکز زدایی نودهای اجماع قرار داریم. ابتدا، NEO تلاش کرد تا همه ۷ نود اجماع را اجرا کند، اما نرم‌افزار به اندازه کافی پایدار و بالغ نبود،‌ پس باید برای رسیدن به کارایی، ارتقا و ریزه‌کاری‌های بسیاری را انجام می‌دادیم.

امروز، اطمینان داریم که محصول ما پایدارتر است و به ارتقاهای کمتری نیاز دارد، بنابراین در حال توزیع آن نودهای اجماع به شرکتی توانمند مانند Swisscom Blockchain AG و KPN و دیگران هستیم. اما در هر صورت این یک فرآیند است و نمی‌توانیم آن را یک‌شبه انجام دهیم. ما همچنان باور داریم که برای کاملا غیرمتمرکز شدن و واگذاری نودهای اجماع به جامعه یک تا دو سال نیاز است. ما خود را به ۷ نود محدود نکرده‌ایم، ۷ یک عدد جادویی نیست و می‌تواند ۱۰ یا ۱۳ یا بیشتر باشد.»

در اینجا باید خاطر نشان کنیم که برای حصول اطمینان از تحمل خطای بهینه تحت سازوکار اجماع متحمل خطای بیزانسی تفویض شده (dBFT)، هر گروه جدید از نودهای جدید باید به صورت گروه‌های سه‌تایی افزوده شوند. یعنی، پس از ۷ نود اجماع اولیه باید ۱۰ و ۱۳ نود وجود داشته باشند و الی آخر. زمانی که تمام ۷ نود اجماع کاملا غیرمتمرکز شوند، احتمالا با صلاح‌دید بنیاد NEO، تعداد نودهای اجماع از طریق دوره‌های انتخاب بیشتر افزایش خواهد یافت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.