بررسی تأثیر احتمالی پوپولیسم یا توده‌گرایی بر کریپتو ‌نتورک‌‌ها (Crypto network)

پوپولیسم پدیده‌ای است که در هر دوره‌‌ای به طور چشمگیری وارد جریان اصلی می‌شود و به خوبی قابل درک یا شناسایی نیست. آخرین باری که پوپولیسم به عنوان جریان اصلی جهانی همه‌گیر شد، در اواسط دهه ٣٠ میلادی بود که برای اقتصاد جهانی فاجعه به بار آورد. با در نظر گرفتن این توضیح، پوپولیسم در سال‌‌های اخیر با روند ثابتی زیاد شده و در راه دوباره مطرح شدن به عنوان جریان اصلی است.

0 86

برای تسهیل روشن کردن این نکته، ما فهرستی از سهم آرای دریافت شده توسط احزاب یا کاندیداهای پوپولیست یا ضد تشکیلات دولتی را در انتخابات ملی، برای همه کشورهای توسعه‌‌یافته اصلی، از اوایل سال‌های ١٩٠٠ تا الان، فراهم آورده‌ایم.

طبق جدول، میزان پوپولیست امروزه مشابه میزان آن در اواسط ١٩٣٠ است. با توجه به این مشاهده، ما معتقد هستیم که پوپولیسم در زمان نزدیک نقش پررنگ‌تری در شکل‌دهی سیاست‌های اقتصادی دولت ایفا خواهد کرد. نتیجتاً، ممکن است مشکلاتی برای اکوسیستم نوپای کریپتو ‌نتورک‌ ایجاد کند.

قبل از اینکه درباره نحوه تأثیر احتمالی پوپولیسم بر کریپتو نتورک کند و کاو کنیم، ما برای خوانندگان‌ چهارچوبی مشخص از داینامیک تشکیل پوپولیسم فراهم آورده‌ایم. بوسیله این چهارچوب، ما به صورت نظری می‌توانیم ویژگی‌های پوپولیسم را که کریپتو نتورک‌ها را دچار اختلال می‌کند، ارزیابی کنیم.

چهارچوب پوپولیسم

پوپولیسم یک پدیده سیاسی اجتماعی است که نتیجه به ستوه آمدن افراد عادی از موارد زیر است:

  1. انحصار قدرت در دست “اقلیت تشکیلاتی”
  2. نابرابری در میزان ثروت و فرصت
  3. تهدیدهای فرهنگی واقعی یا برداشتی از طرف افرادی با ارزش‌های متفاوت و مدعیان خارجی
  4. عدم کارآمدی حکومت در ایجاد امکانات برای مردمش.

در شرایطی که داینامیک‌های ذکر شده نتیجه بدهند، پیامد اصلی آن معمولا قدرت گرفتن رهبران “مقتدر” خواهد بود، مثال‌های آن آدولف هیتلر، بنیتو موسولینی و حتی دونالد ترامپ هستند. علاوه بر آن، ویژگی کلیدی این دسته از رهبران تمایل به مقابله به‌جای همکاری است. همانطور که قابل تصور است، این ویژگی منجر به اختلافاتی می‌شود که غالباً میان جناح‌ها و یا گروه‌های مخالف وجود دارد و در نتیجه به مرور زمان به روش‌‌های خود تقویتی، نیرومندتر می‌شود.

از سوی دیگر، با قدرت گرفتن تدریجی رهبران پوپولیست، آن‌ها اختلافات داخلی که منجر به تنش در کشور می‌شوند، ایجاد می‌کنند؛ که نتیجتا باعث تحریک آن‌ها برای افزایش فشار جهت دستیابی به نظم با تحت فشار گذاشتن حزب مخالف می‌شود. تاکتیک‌های کسب قدرت می‌توانند شامل سانسور رسانه، یافتن بهانه برای بازداشت شخصیت‌های سیاسی مخالف، ممنوعیت دسترسی به کریپتو نتورک‌های مشخص و غیره می‌شوند. از نقطه‌نظر تاریخی، این اعمال منجر به جنگ‌های داخلی شده و تعدادی از کشورهای دموکراتیک با هدف حفظ نظم به دیکتاتوری تبدیل شدند. از نقطه‌نظر اقتصادی، می‌شود تصور کرد که این اختلافات برای اقتصاد و احتمالا در آینده برای کریپتونتورک‌ها هم فاجعه‌بار خواهد بود.

پوپولیسم و کریپتونتورک‌ها

با گفتن این توضیح مختصر، در ادامه تخمین خواهیم زد که چگونه پوپولیسم می‌تواند بر شکل‌گیری کریپتو نتورک‌ها اثر منفی بگذارد.

واضح‌ترین ویژگی‌های کریپتو نتورک‌ها متضاد همان ویژگی‌ها در پوپولیسم هستند. در شکل ٢ باورهای مرکزی و اهداف سیاسی پوپولیسم که بیشترین تناقض را با کریپتو نتورک دارند گنجانده شده است.

نکته اول،کریپتو نتورک‌ها از روش‌های رمزنگاری برای ایجاد اعتماد میان طرفین سابقا غیروابسته استفاده می‌کنند. این کار با پایین آوردن انرژی فعال‌سازی لازم برای ایجاد اعتماد از طریق اثبات‌های ریاضی و مکانیسم‌های تئوری‌های بازی انجام می‌شود. با دانستن این نکته، لازم به گفتن است که رهبران پوپولیست به طور ذاتی مخالف اعتماد به سازمان‌ها و تشکیلات و برگزیدگان آن‌ها است. به همین خاطر آن‌ها به دنبال افزایش انرژی فعال‌سازی لازم برای ایجاد اعتماد میان طرفین غیروابسته هستند.

حالا با استفاده از یک سناریوی خیالی برای نمونه، به توضیح این رفتار می‌پردازیم:

اگر یک رهبر پوپولیست منابع لازم را در اختیار داشته باشد، امکان دارد که اقدام به اجرای کریپتونتورک خودشان بکنند. حالا، چون رهبر پوپولیست در پی افزایش انرژی فعال‌سازی لازم برای اعتماد میان طرفین غیروابسته است، از نظر تئوریک این احتمال وجود دارد که سیستم admission برای کریپتونتورک خود از طریق بلاکچین با اجازه دسترسی خودشان ایجاد‌کنند. به عبارت دیگر، دسترسی به کریپتونتورک فقط در صورتی که کاربر طبق یک سری ضوابط سختگیرانه که در قراردادهای هوشمند ذکر شده‌اند واجد شرایط باشد، ممکن خواهد بود. این مسئله بطور مؤثر باعث حذف تشکیلات موجود (کریپتو نتورک) و برگزیدگان آن (دارندگان توکن (Token)) میشود، و در نتیجه مطمئن می‌شوند که فقط افراد ضد تشکیلات و ضد برگزیدگان عضو کریپتونتورک آن‌ها می‌شوند.

از طرف دیگر، رهبران پوپولیست به شدت ملی‌گرا هستند و وحدت ملی را هدف اساسی می‌دانند. در این حالت، رهبر پوپولیست ممکن است که استفاده از لیستی گلچین شده شامل کریپتو نتورک‌هایی که همراستای اهداف ملی‌گرای آن‌هاست، تصویب کنند. به عبارت دیگر، از فعالیت‌ کریپتو نتورک‌هایی که همراستا با اهداف رهبر پوپولیست نیستند در حوزه قانونی ممانعت خواهند کرد. این موضوع ضمانت می‌کند که فقط از کریپتو نتورک‌هایی که برای حفظ اتحاد ملی “مؤثر” هستند، استفاده ‌می‌شود. در آخر، چون رهبران پوپولیست به دیگران بی‌اعتماد و شدیدا ملی‌گرا هستند، طبعا مخالف تجارت بین‌المللی و جهانی هستند. به همین خاطر، آن‌ها کریپتو نتورک‌های خارجی (کریپتو نتورک‌هایی را که در خارج از مرزهای آن‌ها شکل گرفته‌اند) را تهدید به شمار می‌آورند. در نتیجه، آن‌ها از شرکت در کریپتو نتورک‌هایی که برای تجارت جهانی استفاده می‌شوند، خودداری می‌کنند.

با توجه به مطالب گفته شده، عجیب نیست اگر ادعا کنیم که ظهور پوپولیسم در کشورها می‌تواند بر بکارگیری و رشد کریپتو نتورک‌ها در مناطق جغرافیایی خاص، اثر منفی بگذارد. از طریق بررسی‌های تاریخی ما، پوپولیسم بارها و بارها خود را به عنوان جریانی اثرگذار که تاریخ انسانی را بطور منفی شکل می‌دهد، ثابت کرده است. این مسئله را که اکوسیستم کریپتو نتورک هنوز در مراحل ابتدایی شکل‌گیری است و نیاز به حفاظت دارد، باید در نظر گرفت. به همین خاطر، به نفع همه استفاده‌کنندگان از کریپتو نتورک است که مراقب پوپولیسم و تمایلات ضد کریپتو نتورکی آن باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.