بررسی ارزش واقعی بیت کوین‌‌ براساس مدل جدید ارزش‌‌گذاری Bitblock

Bitblock Capital یک مدل ارزشیابی جایگزین برای بیت کوین‌‌ منتشر کرده است. این شرکت گزارشی را منتشر کرده است که از ژوئیه 2016 تا دسامبر 2018 اطلاعاتی را بررسی می‌‌کند که به دنبال “بیان رابطه بین قیمت بیت کوین‌‌ و ارزش ذاتی آن” است.

0 77

گزارش Bitblock Capital استدلال می‌‌کند که از سال 2017 “ارزش واقعی بیت کوین‌‌ محور گفت‌‌وگوهای پر شور در بازار بوده است”، با اشاره به این‌‌که قیمت بیت کوین‌‌ “مانند یک اوراق بهادار بسیار هیجان‌‌انگیز” رفتار می‌‌کند، اما دارایی کریپتو “مثل طلا تولید می‌‌شود”.

این مقاله ادعا می‌‌کند که در حال حاضر سه نظریه ارزیابی عمومی مربوط به بیت کوین‌‌ وجود دارد: مدل ارز، عرضه و تقاضا و مدل استخراج.

Bitblock می‌‌گوید که مدل ارزی چندین مشکل دارد که در آن گزارش ویژگی‌‌های اوراق بهادار تاکید شده است و این ویژگی‌‌ها در نوع عملکرد بیت کوین‌‌ نیز خود را نشان می‌دهند، این گزارش نتیجه‌‌گیری می‌کند که مدل ارز با توجه به ارزش بیت کوین‌‌ محدودیت‌‌های بسیاری از نظر بیان این ویژگی‌‌ها دارد.

در حالی که این گزارش بدون عوامل قیمت اضافی، مدل عرضه و تقاضا را “قادر به تحلیل شکست قیمت بیت کوین‌‌ می‌‌داند”. همچنین این مدل علت تعدادی از تنزل قیمت‌‌ها را مشخص می‌‌کند. این گزارش به ویژه بر چالش کشیدن موقعیت و انعطاف‌‌پذیری منحنی تقاضا و عرضه تاکید می‌‌کند و نتیجه‌‌گیری می‌‌کند که این مدل در عمل محدودیت‌‌های بسیاری از نظر کاربرد دارد. یکی از مهمترین محدودیت‌‌ها در خصوص امکان پیش‌‌بینی قیمت بیت کوین‌‌ است.

مدل ارزیابی مبتنی بر استخراج

مدل استخراج به عنوان “مدلی که مبتنی بر قیمت غیرآربیتراژ یا بدون ریسک در مدل اقتصاد مالی” توصیف می‌‌شود و بیان می‌‌کند که “هر فرصت آربیتراژ بدون ریسک به سرعت توسط بازیگران بازار سرمایه به خوبی سرمایه گذاری می‌‌شود.” حفظ قیمت در سطح فاقد آربیتراژ قیمت.”

(نکته: آربیتراژ (arbitrage) به معنای خرید یک اوراق‌‌بهادار در بازار و فروش همزمان آن در بازار دیگر است، بنابراین به عنوان سود بدون ریسک برای سرمایه‌‌گذار محسوب می‌‌شود)

این گزارش از یک مدل “درآمد-هزینه از نظر استخراج‌‌کنندگان” برای ارزش بیت کوین‌‌ استفاده می‌‌کند.

علاوه بر این، Bitblock فرض می‌‌کند که “ارزش بیت کوین‌‌ صرفا بر اساس ملاحظات برق استخراج استوار است” و “انعطاف‌‌پذیری نامطلوب و حدس و گمان” در بازارها را نادیده می‌‌گیرد.

این گزارش همچنین با گرایش به تئوری ارزش کار، به توصیف کاربرد کلیدی BTC به عنوان ذخیره سازی ارزش، اشاره می‌کند و می‌افزاید که بیت کوین‌‌ “ارزش‌های معادل را از” کار ماشین آلات “ذخیره می‌کند.”

قیمت بیت کوین‌‌ به شدت از مدل Bitblock فاصله گرفته است

بر اساس “قیمت تعادل” تولید شده توسط مدل ارزیابی Bitblock، قیمت و ارزش تعادل از ژوئیه 2016 تا اواخر سال 2017 متعادل می‌‌شود، در عین حال قیمت بیت کوین‌‌ به تدریج همراه با افزایش نرخ هش به طور پیوسته افزایش یافته است.

Bitblock Publishes Alternative Valuation Model That Suggests BTC Is Underpriced

این گزارش تصریح می‌‌کند که از نوامبر 2017 به بعد “قیمت به شدت از میزان ارزش آن منحرف شده است”. همچنین با وجود افزایش نرخ هش، قیمت بیت کوین افزایش سرسام آوری داشته است. پس از اصلاحیه کوتاه در نوامبر که طبق مدل Bitblock، قیمت با ارزش تعادل هماهنگ شد، در بخش نهایی جریان گاوی بازار، در پایان سال 2017 ارزش دچار انحراف شد.

Bitblock Publishes Alternative Valuation Model That Suggests BTC Is Underpriced

پس از ریزش قیمت در آغاز سال 2018، این مدل نشان می‌دهد که به مدت چند ماه قیمت به ارزش نزدیک شده است، اما پس از آن سقوط شدیدی را تجربه کرده و بسیار پایین‌تر از حد تعادل ارزش-قیمت مشخص شده توسط مدل قرار گرفته است.

با توجه به رفتار کنونی بازار، این گزارش تاکید می‌کند که قیمت‌ها برای مدت طولانی پایین‌تر از قیمت تعادل نخواهند ماند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.