برتری‌‌ ریپل (XRP) در جذب بانک‌‌های بزرگ

ریپل خود را بهترین گزینه برای پرداخت‌های جهانی آسان و بدون پیچیدگی‌های معمول می‌داند. در حالی که برخی، به خصوص کسانی که به سیاست لیبرال و نگرش غیر متمرکز بیت‌‌کوین جذب شده‌اند، نگرش خوبی نسبت به ریپل به عنوان یک ارز ساخته شده برای موسسات بانکی ندارند، اما ریپل مزایای خوبی برای سرمایه‌‌گذاران انفرادی و طرفداران ارز دیجیتال دارد. در این مقاله با این مزایا و نگرش ریپل نسبت به رقابت با بیت کوین آشنا خواهید شد.

0 117
Ripple
Ripple

ریپل (Ripple) مفتخر است که به عنوان یک ارز رمزنگاری شده، بانک‌‌ها و مراکز ارائه خدمات پرداختی را به هم متصل کرده و سرویسی سریع و آسان بوجود می‌‌آورد. در تگ لاین این ارز از شعار ” تجربه‌ای آسان در ارسال جهانی پول” استفاده شده است. نماد داخل وب‌‌سایت آن‌‌ها، ریپل را “تنها گزینه پیشرفته و حرفه‌‌ای برای پرداخت‌‌های جهانی” می‌‌داند.

همه ارزهای رمزنگاری‌‌شده تا حدی در زمینه پرداخت بین‌‌المللی کاربرد دارند، اما ریپل آن را به سطح جدیدی رسانده و تمرکز خود را روی ابزار بانکی جهان برده ‌‌است. در حالی که برخی، به خصوص کسانی که به سیاست لیبرال و نگرش غیر متمرکز بیت‌‌کوین جذب شده‌اند، نگرش خوبی نسبت به ریپل به عنوان یک ارز ساخته شده برای موسسات بانکی ندارند. اما ریپل مزایای خوبی برای سرمایه‌‌گذاران انفرادی و طرفداران ارز دیجیتال دارد.

بعد از یک سال پرآشوب که قیمت کوین‌‌ها از کسری از یک پنی در اوایل ۲۰۱۷، به مقدار بیشینه ۰.۳۸۲ دلار در ماه می‌رسید، قیمت ریپل در سه ماه آخر به یک‌‌پنجم یک دلار رسید و در بازه ۰.۲۰-۰.۲۵ دلار باقی ما‌‌ند. خبر خوش برای طرفداران ریپل این بود که امریکن اکسپرس (American Express) یکی از بزرگ‌‌ترین خدمات دهندگان کارت اعتباری و خدمات مالی، اولین بخش بلاکچین خود را برای معامله بین انگلستان و آمریکا راه‌‌اندازی کرده است. فناوری ریپل اجازه انجام این عملیات را در زیر ده ثانیه خواهد شد که بسیار کم‌‌تر از زمان یک یا دو روزه روش سنتی است.

تنها مشکل باقی‌‌مانده برای سرمایه‌‌گذاران احتمالی در ریپل این ‌‌است که در مورد امریکن اکسپرس، تراکنش‌‌ها فقط از طریق بلاکچین و بدون درگیری کوین XRP انجام خواهد شد، اما با رشد سایر ارزهای سیستم بلاکچین در زمینه موسسات بانکی، برخی تحلیلگران معتقدند که پذیرش کوین XRP (که سقف ارزش ۸.۷۵۵ میلیون دلار در بازار دارد) به ریپل برتری زیادی خواهد داد. مارکوس تریچر (Marcus Treacher) رئیس بخش برنامه‌‌ریزی حساب‌‌ها در ریپل در یک مصاحبه با کوین‌‌دسک(CoinDesk)، اشاره کرد که اتحادیه بانک‌‌ها و خدمات مالی مثل امریکن اسکپرس، با انتقال ارز XRP ، پایه‌‌های آینده این صنعت را خواهند گذاشت.

کالیکس (Caullix) یک گروه مالی بدون بانک آمریکایی-مکزیکی، با تبدیل شدن به اولین موسسه در جهان برای استفاده از ریپل و تبادل ارز فیات با XRP، در پرداخت‌‌های برون‌‌مرزی خود به تیتر اخبار رسید. سایر بانک‌‌ها نیز می‌‌توانند این روش را به خاطر هزینه‌‌های کم‌‌تر و سرعت تراکنش‌‌ بیشترش جایگزین راه‌‌های قدیمی کنند.

به چند نمونه از مزیت‌‌های ریپل می‌‌پردازیم:

ثبات بلندمدت و نوسان کم‌‌تر

سرمایه‌‌گذاری در همه ارزهای دیجیتال یک تلاش ریسکی است. اما به خاطر روابط قوی با موسسات بانکی، برخی ریپل را گزینه امن‌‌تری برای سرمایه‌‌گذاری می‌‌دانند که امنیتی بلندمدت ارائه می‌دهد. بعید است که بانک‌‌ها در یک فناوری سرمایه‌‌گذاری کنند که بخواهند دو سال بعد آن‌‌را ترک کنند. به همین ترتیب موسسات خدمات مالی ثبات را به نوسان ترجیح داده‌‌اند و ریپل تاکنون سرراست‌‌ترین ارز برای این اهداف است.

موانع کم برای ورود و مالکیت کلی

در حال حاضر XRP معادل ۰.۲۲۵۹ دلار است. با رشد سالیانه و تبلیغات رسانه‌‌ها، بیت‌‌کوین واضح‌‌ترین انتخاب برای سرمایه‌‌گذاران تازه در صنعت ارز دیجیتال است. اما شما نمی‌‌توانید تاثیر مالکیت کلی کوین را نادیده بگیرید. در این سال‌‌ها که قیمت بیت‌‌کوین افزایش یافته، مبلغ هزار دلار آمریکا با ۰.۱ بیت‌‌کوین مبادله می‌‌شود که برای تازه‌‌کاران عجیب و ناخوش‌‌آیند است. با ۱۰ دلار شما می‌‌توانید صاحب ۴۴.۲۷ XRP یا ۰.۰۰۱۲۹۸۷ بیت‌‌کوین شوید. با این‌‌که این احساس بیشتر درونی است اما میزان مالکیت هنوز هم تاثیراتی خواهد داشت. کوچ به ارزهای دیجیتال، به خصوص برای نسل‌‌های پیرتر، بیشتر از یک تغییر اقتصادی، یک تغییر اجتماعی است.

کسانی که ارزهای رمزنگاری‌‌شده را قبول نکرده‌‌اند، با افزایش بهای بیت‌‌کوین متعجب خواهند شد، اما همچنان به سمت سایر کوین‌‌های ارزان‌‌تر جذب می‌‌شوند و این روند به افزایش قیمت همه‌‌ی کوین‌‌ها با بالا رفتن سقف بازار می‌‌انجامد. ریپل فعلا با داشتن مقام چهارم از لحاظ میزان سقف بازار، می‌‌تواند گزینه جذابی برای مبتدیان این بازار در چند سال آینده باشد.

ریپل به دنبال هم‌‌زیستی است و به دنبال رقابت با بیت‌‌کوین نیست

همه آلتکوین‌ها (Altcoin) با ابرقدرت این بازار که بیت‌‌کوین است، مقایسه می‌‌شوند. در مورد ریپل، اوضاع کنونی آن خیلی هم بد نیست. ریپل برای موسسات مالی بزرگ و تراکنش‌‌های سریع بین ارزهای مختلف ساخته شده است، در حالی که مدل کنونی به روی انتقال و تبدیل ارز فیات، مثلا تبدیل پسو مکزیک (Peso) با دلار، تمرکز دارد. هیچ بحثی در این باره نیست که احتمالا درآینده شاهد تبادل آن با بیت‌‌کوین یا اتریوم و غیره خواهیم بود. فناری بلاکچین موجود در ریپل می‌‌تواند به تشکیل پلی ارتباطی بین بیت‌‌کوین و دنیای اقتصاد کنونی بینجامد.

در حال حاضر یکی از بزرگ‌‌ترین معایب سرمایه‌‌گذاری در XRP دو چندان شده است و این نقص عدم کم‌‌یابی این کوین و زمان پذیرش نامشخص آن است. در زمان نوشتن این متن حدود ۳۸.۶ میلیارد کوین XRP در جریان قرار دارد و شرکت به دنبال ایجاد سقف ۱۰۰ میلیارد دلاری است.

حتی بدون مشکل تورم، XRP از نظر کم بودن در بازار، جذابیت بیت‌‌کوین و سایر کوین‌‌های محدود را ندارد. یک ترس و نگرانی در بین سرمایه‌‌گذاران ریپل وجود دارد و آن هم این‌‌است که شرکت بدون انجام تبلیغات برای پذیرش XRP، به بانک‌ها فشار می‌آورد تا از فناوری بلاکچین استفاده کنند. نمونه‌ای از این اتفاق زمانی رخ داد که امریکن اکسپرس اعلام کرد از XRP برای نقدینگی استفاده نکرده و در عوض از فناوری بلاکچین برای انتقال پول استفاده خواهد کرد. اگر بانک‌‌های بیشتری از پذیرش XRP سر باز زنند، امنیت و جذابیت این ارز برای سرمایه گذاران غیر بانکی به شدت کاهش خواهد یافت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.