برای درک وضعیت کنونی بیت فاینکس‌‌ (Bitfinex) باید ابتدا دلیل سقوط Mt.Gox را درک کنیم

“تاریخ خودش را تکرار نمی‌کند، اما اغلب از یک ریتم پیروی می‌‌کند.” این نقل‌قول اغلب به مارک تواین (Mark Twain) نسبت داده می‌شود. اگرچه از نظر روند، بیت فاینکس‌‌ و Mt.Gox دقیقاً یکسان نیستند، اما شباهت‌هایی در داستان این دو صرافی وجود دارد. افرادی که به شناخت بیت فاینکس‌‌ علاقه‌‌مند هستند، باید ابتدا بفهمند که چه اتفاقی برای Mt.Gox افتاد.

0 102

بیت فاینکس‌‌ و تتر توسط دادستان کل نیویورک (NYAG) New York Attorney General) ) مورد تحقیق قرار گرفته‌‌اند. این یک خلاصه برای افرادی است که با داستان آشنایی ندارند. بیت فاینکس‌‌ یک صرافی رمز ارز است که دارندگان آن تتر را نیز کنترل می‌‌کنند. شرکت تتر منتشر کننده پرطرفدارترین استیبل کوین مشهور به تتر یا USDT است. NYAG بیت فاینکس‌‌ را به از دست دادن 800 میلیون دلار متهم کرده است. NYAG ادعا می‌‌کند که این صرافی برای جبران ضررها مصرف منابع نقدی تتر را در دستور کار خود قرار داده است، استیبل کوینی که سرمایه اصلی آن نیز کنترل می‌‌شود.

مسئله این است که استفاده از پولی که نزد تتر است، استیبل کوین را کم‌وبیش بلااستفاده می‌کند. چرا که ظاهراً تتر به وسیله ذخایر نقدی پشتیبانی می‌شود و هنوز افرادی هستند که به این مورد باور دارند. بنابراین اگر هیچ ذخیره نقدی وجود نداشته باشد، یا پول نقد کمتر از میزان تصور باشد، آنگاه کل مفهوم تتر اساساً بی معنی است.

این موضوع از اواخر هفته گذشته بایگانی شده است. در پایان سند، NYAG یک اولتیماتوم را منتشر کرد. این اداره “خواستار ممنوع کردن افراد از هرگونه فعالیت برای دسترسی، دادن وام، تمدید اعتبار، جلوگیری کردن، دادن ضمانت، یا هر گونه انتقال یا فعالیت مشابه بین بیت فاینکس‌‌ و تتر است.”

پول‌ کجاست؟

پول‌ کجاست؟

حداکثر قیمت بیت کوین در 25 آوریل در صرافی Coinbase، در زمانی که دعوای حقوقی بیت فاینکس‌‌/تتر به جایی نرسید. (منبع: Tradingview)

ممکن است کسی به حق فکر کند که: مدیریت بیت فاینکس‌‌ چگونه بوده است که بیش از ۸۰۰ میلیون دلار را از دست داده است؟ پاسخ این سوال بسیار به روابط بانکی صرافی یا عدم وجود آن بستگی دارد. OG‌‌های کریپتو (Crypto) و دست‌اندرکاران ممکن است احساس کنند که این فیلم را قبلاً دیده‌اند.

در واقع این احساسات کاملاً درست هستند. در اوایل دوران ظهور کریپتو یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های بیت کوین به نام Mt.Gox، نیز به خاطر روابط بانکی خود دچار مشکل عمده‌ای شد. مشکل چنان بد پیش رفت که در فوریه 2014 Mt.Gox همه معاملات خود را متوقف کرد و اعلام ورشکستگی کرد. در آن زمان Mt.Gox ادعا کرد که 624408 بیت کوین (BTC) را از دست داده ‌است.

دلیل سقوط Mt.Gox

سهام‌‌های یک صرافی رمز‌‌ ارز غیربانکی (منبع: Wizsec)

یک بانک ژاپنی که معاملات نقدی Mt.Gox را انجام می‌‌داد، می‌کوشید تا حساب خود را ببندد. افزون بر آن، هیچ بانک آمریکایی با Mt.Gox کار نمی‌کرد. این موضوع پرداخت پول کاربران را در زمانی که تلاش می‌کردند تا پول خود را پس بگیرند، برای Mt.Gox غیرممکن کرد. کاربران هفته‌ها و ماه‌ها تأخیر را تجربه کردند تا اینکه صرافی بدون تشریفات رسمی تعطیل شد.

در مورد Mt.Gox پیامد این مشکلات مدت‌ها ادامه داشت و تا امروز نیز ادامه دارد. اگر تاریخ به عنوان یک راهنما باشد، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که پیامدهای مشکلات عمده‌ای که بیت فاینکس‌‌ تجربه می‌‌کند نیز ادامه داشته باشد. در حالی که این امر باید بسیاری از شرکت‌ها در صنعت کریپتو را متوقف کند، فرصتی عالی برای انعکاس وضعیت کلی کریپتو و برای خود فضای کریپتو است تا کمی انگیزه‌ها در این صنعت مورد بررسی قرار بگیرند.

انفجار صرافی‌ها

مهمترین مشکل در سال 2019 وجود تعداد زیادی از صرافی‌‌های رمز ارز مشکل‌آفرین است. وضعیتی که در آن پول زیادی گم می‌‌شود، به عنوان مثال در مورد بیت فاینکس‌‌ صدها میلیون دلار از دست رفت، مطمئنا شرایط خوبی نیست. این واقعیت که این مورد در طول پنج سال آینده دوباره رخ خواهد داد، مورد بحث است.

انفجار صرافی‌ها

از اسناد Mt.Gox. آیا صرافی‌های ناموفق دیگر تلاش می‌کنند تا از همین راهکار پیروی کنند؟ (منبع: CoinDesk)

این صنعت هنوز جوان و ناپخته است و دردهای رشد را تجربه می‌‌کند. موارد رخ داده در مورد بیت فاینکس‌‌ نیز یک فرصت برای یادگیری است. حالا واضح است که صرافی‌‌های بدون ارتباطات بانکی نرمال، ضعیف‌ترین بخش در این بازار بی‌‌ثبات هستند.

در حال حاضر بازرگانان و موسسات تأمین مالی معروف مقدار زیادی از دارائی‌های را از صرافی‌ها بیرون می‌‌کشند.

انفجار صرافی‌ها

ورودی/خروجی بیت فاینکس‌‌ با ارزش دلار آمریکا. از زمان اعلام این اتهامات، فعالیت افزایش‌یافته است. (منبع: TokenAnalyst)

یک فرد می‌‌تواند درک کند که چرا خروجی صرافی‌ها در شرایط فعلی افزایش می‌یابد. بعضی از صرافی‌ها به وضوح برای حفاظت از دارایی‌های رمز ارز مورد اعتماد نیستند.

زمان آن رسیده که برخی از بهترین مهندسان و توسعه‌دهندگان توجه خود را به ابتدایی‌ترین تکالیف معطوف کنند: پیروی از قانون و کاستدی برای کریپتو. تا زمانی که یک سطح بهتری از اعتماد وجود نداشته باشد، توسعه این صنعت به روش‌هایی که بسیاری از طرفداران آن می‌خواهند، مشکل خواهد بود.

PALLEY

وکیل استفان پالی (Stephen Palley) می‌داند که افراد طرفدار کریپتو دوست ‌دارند که بیت کوین خیلی ارزش داشته باشد. امّا این مورد تنها با داشتن زیرساختهای قوی‌تر و فرمانبردارتر برای صرافی اتفاق خواهد افتاد. (منبع: Twitter)

“کاستدی” واقعاً چه معنایی دارد؟

در برهه کنونی رمز ارز از علم رایانه‌ای صرف فراتر رفته است. برای حفاظت از مقادیر زیادی پول، افرادی که در هنر و علوم مختلف تجربه دارند مورد نیازند.

این چیزی است که معنای واژه “کاستدی” است. متخصصان بیشتری در حوزه های امنیت ، قانون، تنظیم مقررات و سازگاری مورد نیازند تا این اکوسیستم را به مرزهای جدید وارد کنند. حسابرسان، حسابداران و متصدیان مالی مجرب همراه با تجربه کافی در دنیای سنتی. این افراد باید بینشی از چالش‌ها و نیز وعده‌های حیرت‌انگیز کریپتو داشته باشند. نوآوری‌ها در استیبل کوین‌های تحت حمایت بانک مانند USDC و PAX شروع خوبی برای این کار هستند.

“تاریخ خودش را تکرار نمی‌کند، اما اغلب از یک ریتم پیروی می‌‌کند.” مطمئناً روندهای آشنایی وجود دارند که هم‌اکنون در جریان‌اند. نگاهی به Mt.Gox و تشخیص شباهت‌هایش با بیت فاینکس‌‌ و تتر آسان است. گرچه این بار، با توجه به ورودی‌‌ و خروجی‌‌های استیبل کوین تتر، این مسئله حتی پیچیده‌تر است.

همانند قبل تمامی نشانه‌‌ها وجود دارند، مانند فاصله زیاد قیمت بین بیت فاینکس‌‌ و صرافی‌های قانونی مثل Coinbase. ما می‌توانیم مانند فیلم Groundhog Day که در آن نقش اول در یک تایم لوپ گیر افتاده بود، این روند تکراری را متوقف کنیم. ما می‌توانیم بهتر عمل کنیم و اجازه ندهیم این اتفاق دوباره رخ دهد.

بیل مائوری

بیل مائوری (Bill Murray) در فیلم Groundhog Day در یک حلقه زمانی اسرار‌‌آمیز گیر افتاده است. صنعت کریپتو نیز نباید اشتباهات مشابه را بطور مداوم تکرار کند. (منبع: Moviefone)

ما ممکن است که به کمک کریپتو برای ساخت یک دنیای بهتر در زمانی که تکنولوژی و فاینانس به هم تلاقی کرده است تلاش کنیم. امّا شاید الان زمان آن است که اعتراف کنیم که ما می‌توانیم چیزهایی را از سیستم‌های مالی موروثی مانند وال‌استریت (Wall Street) که در تلاش هستیم تا بروزشان کنیم، یاد بگیریم.

این موضوع به این صورت نیست که به یک سگ قدیمی حقه‌‌های جدیدی یاد بدهیم، بلکه در عوض در مورد یک توله‌‌سگ جوان و خوش آتیه است که از سگ‌های قدیمی که برای چندین قرن پول را مدیریت می‌‌کردند حقه‌‌هایی را فرا می‌‌گیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.