براست‌کوین ( BrustCoin ) چیست؟ راهنمای مقدماتی

در حالی که شبکه بیت‌کوین با انتقادات فراوانی به دلیل مصرف انرژی بالا به منظور استخراج مبتنی بر الگوریتم اثبات کار روبروست، براست‌کوین روشی بسیار سازگار با محیط زیست ارائه کرده است که بتوان با آن استخراج کرد و بلاکچین غیرمتمرکزی را نیز مدیریت کرد. براست‌کوین از الگوریتم اثبات ظرفیت برای استخراج و نگهداری شبکه خود بهره می‌برد و هر استخراج‌کننده می‌تواند با اختصاص ظرفیت هارد خود به شبکه عمل استخراج را انجام داده و به این وسیله کسب درآمد کند، پس اگر قصد استخراج ارز دیجیتال دارید اما از هزینه‌ی برق و دستگاه‌های گران‌قیمت گریزان هستید، بهتر است روش اثبات ظرفیت استخراج براست‌کوین را حتماً بررسی کنید.

0 293

براست‌کوین چیست؟

براست‌کوین (Burstcoin) تنها سکه‌ایست که از فضای خالی هارد کامپیوتر شما برای استخراج استفاده می‌کند. استخراج اکثر سکه‌های موجود به دستگاه‌های ویژه، گران و پرمصرف نیاز دارد. با این حال Burstcoin برای استخراج بهینه از فرایند بی‌نظیری به نام اثبات ظرفیت (Proof of Capacity) با یک هارد معمولی و مصرف انرژی متوسط استفاده می‌کند. این نوع استخراج آن قدر بهینه است که حتی می‌توانید با یک موبایل اندرویدی یا یک Rasbperry Pi (یک رایانه‌ی تک برد بسیار کوچک) آن را انجام دهید.

براست‌کوین (Burstcoin)
براست‌کوین (Burstcoin)

براست‌کوین چگونه کار می‌کند؟

روش ویژه‌ی اثبات ظرفیت یعنی “شما فقط کافیست هارد خود را وصل کنید، به آن برنامه دهید و بگذارید کامپوترتان مشغول استخراج شود و برایتان سکه استخراج کند. هرچه فضای بیشتری به استخراج اختصاص دهید، درآمد بیشتری خواهید داشت.

استخراج به هارد شما آسیبی نمی‌رساند و باعث بالا رفتن آنچنانی قبض برقتان نمی‌شود. هر وقت خواستید استخراج را متوقف کنید می‌توانید اطلاعاتی که براست‌کوین روی هاردتان ذخیره کرده است را حذف کنید و فضای هاردتان را برای خودتان استفاده کنید.

میزان برق مصرفی Burstcoin در مقایسه با بیت‌کوین را در این تصویر مشاهده می‌کنید.

براست‌کوین (Burstcoin)
براست‌کوین (Burstcoin)

‌‌از آنجایی که Burstcoin چنین استخراج آسانی را ممکن کرده است، طبیعتا غیرمتمرکز‌تر است. شروع استخراج بیت‌کوین هزینه‌ی بسیار زیادی لازم دارد، اما با براست‌کوین می‌توانید با گوشی اندرویدی خود هم استخراج کنید.

وقتی با روش استخراج اثبات ظرفیت آشنا شوید قطعا با آن احساس راحتی می‌کنید. این روش یک بلاک‌چین غیرمتمرکز را برای دنبال کردن دفترکل عمومی ارائه می‌کند و چندین ویژگی غیرمتمرکز دیگر از جمله تبادل سرمایه و سرمایه‌گذاری جمعی (crowdfunding) را داراست. می‌توانید اجناس دیجیتال در یک بازار همتا به همتا را مشاهده کنید و حتی چیزهایی که دارید را به فروش بگذارید و با هر تراکنشی که در شبکه‌ی براست (Burst) انجام می‌دهید می‌توانید پیغامی هم ضمیمه آن کنید

تاریخچه

براست‌کوین را یک کاربر ناشناس در سال ۲۰۱۴ و در سایت bitcointalk.org معرفی کرد. این سکه روی پلتفرم NxT توسعه داده شد و طبیعتاً بسیاری از ویژگی‌های آن را داراست.

سازنده‌ی Burstcoin با تقلید از ساتوشی ناکاموتو، هیچوقت هویت‌اش را فاش نکرد. پس از اینکه سازنده‌ی آن ناپدید شد، جامعه‌ی ارز دیجیتال برای توسعه‌ی این سکه سازمان‌دهی شد و تیمی با نام کنسرسیوم اثبات ظرفیت (Proof of Capacity Consortium) هم‌اکنون در حال توسعه‌ی براست‌کوین است.

شهرت Burstcoin تنها به خاطر روش استخراج اثبات ظرفیت آن نیست، بلکه این ارز اولین بلاک‌چینی است که قراردادهای هوشمند تورینگ کامل (Turing Complete) را اجرا می‌کند و مشهور‌ترین کاربرد این قراردادهای هوشمند، یک لاتاری کاملا غیرمتمرکز (decentralized lottery) بود.

پیشرفت تیم

تیم Burstcoin اخیرا توانسته است به مبادلات اتمی (Atomic Swaps) دست پیدا کند و قابلیتی برای تبادل براست‌کوین و کورا (Qora) بدون استفاده از صرافی‌های دیگر ایجاد کند.

کنسرسیوم اثبات ظرفیت، کاغذ معرفی کسب و کار “دیماکشن براست” را در ۲۷ دسامبر ۲۰۱۷ معرفی کردند. توسعه‌دهندگان آن در پی ساخت شبکه‌ی لایتنینگ برای براست هستند. این شبکه لایه‌ی جدیدی را به براست اضافه می‌کند تا مقیاس‌‌پذیری تراکنش‌ها بهبود پیدا کند. این تیم امیدوار است که دیماکشن را به طول کامل اجرا کند تا با هر تراکنشی که کاربر جدید انجام می‌دهد، ظرفیت تراکنشی کل شبکه افزایش پیدا کند.

توسعه‌دهندگان چشمی هم به کارمزدهای پویا (dynamic fees) دارند که کارمزد حداقلی موجود برای ۱ براست را حذف می‌کند. اگر هم اکنون کارمزدها را حذف کنند قطعا حملاتی به شبکه وارد خواهد شد. اما آن‌ها امیدوارند با وجود کارمزدهای پویا، کارمزدها بسته به میزان ترافیک تغییر کند.

در اینجا چشم‌اندازی از برنامه‌های تیم‌ توسعه‌ی براست در سال ۲۰۱۸ را می‌بینید:

براست‌کوین (Burstcoin)
براست‌کوین (Burstcoin)

استخراج به وسیله‌ی هارد (Hard Drive)

برآوردهای انجام گرفته تا پایان سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که به ازای هر ۱ ترابایتی که به شبکه اختصاص می‌دهید می‌توانید به طور میانگین ۲۱ Burstcoin در هفته استخراج کنید. در آن زمان بیش از ۱۵۰.۰۰۰ ترابایت فضا به شبکه اختصاص داده شده بود.

کیف پول آنلاین براست‌کوین نیز با شما در آغاز برنامه‌ریزی برای هارد خود برای شروع استخراج صحیح هم‌قدم خواهد بود. براست‌کوین به صورت سکه‌ای طراحی شده است که خوشایند استخراج‌کنندگان باشد تا غیرمتمرکز بودن بلاک‌چین نیز تضمین شود.

عرضه‌ی سکه و پایداری

توسعه‌دهندگان براست هیچ سکه‌ای را پیش‌استخراج (pre-mine) (استخراج پیش از عرضه‌ی اولیه‌) نکردند و با پیش‌زمینه‌ی عدم‌تمرکز حرکت می‌کنند. پاداش ایجاد بلاک چیزی معادل ۱۰۰۰۰ به ازای هر بلاک است اما تا زمان آزادسازی ۲.۱۵۸.۸۱۲.۸۰۰ سکه، این مقدار هر ماه ۵ درصد کاهش خواهد داشت. Burstcoin دشواری استخراج را تا زمانی که متوسط زمان ایجاد بلاک روی ۴ دقیقه باقی بماند تعدیل می‌کند.

تاریخچه‌ی تبادل

در اینجا تاریخچه‌ی قیمت براست را مشاهده می‌کنید.

براست‌کوین (Burstcoin)
براست‌کوین (Burstcoin)

قیمت براست‌کوین در بیشتر زمان حیاتش ثابت بوده است. با این حال، جان مک‌افی اخیرا مزایای Burstcoin را برای مخاطبان بیشتری روشن کرده است که باعث افزایش شدید قیمت شده است.

براست‌کوین (Burstcoin)
براست‌کوین (Burstcoin)

Burstcoin با انتشار کاغذ معرفی کسب و کار دیماکشن و تاکید بر سنجش شبکه‌ی براست، در ماه‌های اخیر با افزایش قیمت روبرو بوده است.

براست‌کوین (Burstcoin)
براست‌کوین (Burstcoin)

کجا می‌توانید براست‌کوین بخرید؟

می‌توانید خیلی راحت با هارد کامیپوتر خودتان براست‌کوین استخراج کنید و همچنین می‌توانید در صرافی‌های مشهور مانند بیت‌رکس (Bittrex) و پولونیکس (Poloniex) یا کوین‌روم (CoinrooM) آن را خریداری کنید.

براست‌کوین را کجا ذخیره کنیم؟

می‌توانید در اینجا یک کیف‌ پول آنلاین دانلود کنید و در آن از ویژگی‌های متعدد غیرمتمرکز NxT هم استفاده کنید.

براست‌کوین (Burstcoin)
براست‌کوین (Burstcoin)

کیف پول موبایلی Burstcoin هم اکنون برای اندروید قابل دانلود است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.