براساس گزارش Bombshell، بسیاری از صرافی‌ها اقدام به معامله شویی کرده‌اند

CoVenture که یک شرکت فناوری و سرمایه‌گذاری ریسک پذیر است، آمار ناراحت‌کننده‌ای از بزرگترین صرافی‌های بیت کوین در رابطه با حجم دستکاری شده مبادلات (معامله شویی) منتشر کرده است.

0 87

این گزارش در تعریف اصطلاح معامله شویی گفته است که:

زمانی که یک معامله‌گر یک درخواست خریدوفروش را با قیمت یکسان بدون تغییر مالکیت دارایی قرار می‌دهد، مفهوم معامله شویی شکل می‌گیرد. صرافی‌ها با استفاده از بات‌های خودکار به صورت مصنوعی حجم مبادلات را افزایش می‌دهند. این اقدام را باید فریب معامله‌گران دانست.

حجم مبادله بیت کوین

bitcoin crypto exchange

CoVenture اقدام به مطالعه موردی کرده است که قبلا CCN در مورد Bithumb انجام داده بود. صرافی کره‌ای حدود ۹۵ درصد از حجم مبادله روزانه صرافی را در طول هفت ماه به صورت تقلبی اعلام کرده بود. افراد به صرافی‌هایی اعتماد می‌کنند که حجم بیشتری از مبادله ها را دارند، اما آیا آن‌ها واقعا این اندازه مبادله را انجام می‌دهند؟ این گزارش تصویر سیاهی از فضای کریپتو را نمایش می‌دهد.

حجم دروغ نه تنها موجب جذب معامله‌گران می‌شود بلکه هزینه فهرست‌بندی بیشتری برای استارت‌آپ‌های رمزارز اعمال خواهد کرد. صرافی‌هایی که حجم مبادله بیشتری دارند، می‌توانند کارمزدهای بیشتری از عرضه‌های اولیه سکه که می‌خواهند در فهرست صرافی قرار بگیرند، دریافت کنند. بیشترین درآمد را از کارمزدهای معاملاتی بالا جمع‌آوری می‌کنند و داده‌های نقدینگی و کاربر را برای فروش تجاری در پلتفرم خود دارند.

این وایت‌پیپر همچنین از استخراج تراکنش‌ها صحبت می‌کند. معامله‌گران از طریق طرح‌های مختلف انگیره می‌گیرند تا تراکنش‌ها پایین بیاورند و گاهی اوقات از طریق این روش پول کسب می‌کنند. CoVenture این فرایند را استخراج تراکنش می‌نامند. آنها به طور واقعی کریپتو استخراج نمی‌کنند بلکه به طور ظاهری تظاهر به استخراج تراکنش می‌کنند.

صرافی‌های استخراج تراکنش

صرافی استخراج تراکنش کارمزد پرداخت شده را به شکل فیات یا کریپتو در شکل توکن صرافی بازپرداخت می‌کند. این توکن‌های اختصاصی یک ارزش پولی در صرافی یا جای دیگر دارند. آن‌ها به سکه بایناس اشاره نمی‌کنند، زیرا دارای یک مدل کاملا متفاوت است. به طور خاص آن‌ها به Coinbene و Bit-Z اشاره می‌کنند، دو صرافی که گاهی اوقات ۱۰ برتر در بازارهای مختلف ایجاد می‌کند. فرض کنید که یک مبادله بیت کوین را به روی یک استخراج تراکنش صرافی ایجاد می‌کنید. شما معادل توکن صرافی تخفیف دریافت می‌کنید. این کار بیشتر شبیه سیستم‌هایی است که شما به طور معمول از انجام یک تراکنش انتظار دارید. این گزارش در برخی از نمونه‌ها اعلام می‌کند که افراد حدود ۲۰ درصد بیشتر از ارزش واقعی توکن به دست آورده‌اند.

توکن‌ها می‌توانند استفاده‌های دیگری به جز تخفیف‌ها داشته باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند به معامله‌گران امکان رای‌دهی به توکن‌های جدید به مظور افزوده شدن به فهرست صرافی را بدهند. در برخی موارد برای این‌کار هزینه‌ّهایی پرداخت کنند. ماهیت غیرقانونی این توکن‌ها به معامله‌گران انگیزه معامله می‌دهد. شما می‌توانید راهبردی را در مورد چنین توکن‌هایی ایجاد کنید که آن‌ها را به صدر چنین صرافی‌هایی ببرید.

بات‌ها مساوی با نقدینه بیشتر کریپتو هستند؟

با توجه به تعریفی که CoVenture از نقدینه واقعی می‌کند، صرافی‌های بهتر رمزارز بات‌های کمتری دارند.

نقدینه واقعی به سمت بازارهای بیت کوین در صرافی‌هایی هستند که از سال ۲۰۱۵ فعالیت می‌کنند و میزان API مبادله کمتری دارند

آن‌ها در مورد بحران نقدینه اکتبر ۲۰۱۸ می‌نویسند که پیش از سقوط قیمت بیت کوین و کل بازار رمزارزها بود. قبل از انتشار استیبل‌کوین‌ها، Bitfinex سپرده‌های فیات را متوقف کرده بود. معامله‌گران در Bitfinex از تترها و ارزهای فیات در نرخ هشدار برانگیزی استفاده می‌کردند که قیمت آن حدود ۲ هزار دلار در ساعت بود. صرافی‌های دیگر مانند کوین‌‌بیس قیمت را ۶۴۰۰ اعلام کرده بودند در حالی‌که Bitfinex قیمت را ۷۸۰۰ دلار نشان می‌داد. این موضوع به طور مستقیم به یک تصمیم موقت در بخشی از یک صرافی مرتبط می‌شد.

CoVenture میزان انتشار و حجم نقدینگی را به عنوان رابطه متقابل مشاهده می‌کند. بیش از نیمی از بیت کوین‌ها هرگز مبادله نشده‌اند. حجم روزانه ۵ میلیارد دلاری در سراسر جهان می‌تواند موجب حرکت چند دلار یا چند صد دلار شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.