بدهی یا دارایی معوق مالیاتی و هزینه بهره

زمانی که بین مالیات دفتری و مالیات بر درآمد تفاوت وجود داشته باشد، بدهی یا دارایی معوق مالیاتی شکل می‌گیرد. آشنا شدن با تغییرات در دارایی‌‌های معوق مالیاتی و همچنین بدهی‌‌های معوق مالیاتی باعث می‌شود که پیش‌‌بینی‌‌های نقدینگی بهتری داشته باشیم. از این رو این مقاله شما را با نحوه ایجاد و اطلاعات مورد نیاز برای شناخت بدهی‌‌ یا دارایی معوق‌‌ مالیاتی و تاثیرات آن آشنا می‌کند. همچنین در بخش دوم، با مفهوم و فرمول هزینه بهره که یکی از هزینه‌های مهم در صورت درآمد است، آشنا می‌شوید. همینطور اطلاعاتی درمورد هزینه بهره در صورت درآمد، سود قبل از بهره و مالیات، سود قبل از مالیات و کسر مالیات بر درآمد ارائه خواهد شد.

0 541

بدهی یا دارایی معوق مالیاتی چگونه ایجاد می‌‌شود؟

بدهی یا دارایی معوق مالیاتی (Deferred Tax Liability or Assets) زمانی ایجاد می‌‌شود که تفاوت‌‌هایی موقتی میان مالیات دفتری (Book Tax) و مالیات بر درآمد (Income Tax) واقعی وجود دارد. معاملات زیادی وجود دارند که می‌‌توانند تفاوت‌‌های موقتی میان درآمد دفتری پیش از مالیات و درآمد مشمول بر مالیات ایجاد کنند، بنابراین ایجاد دارایی‌‌ها یا بدهی‌‌های معوق مالیاتی مهم است. در حالی که مالیات به‌‌خودی‌‌ خود برای تحلیل کردن بسیار پیچیده است، دارایی‌‌ها و بدهی‌‌های معوق مالیاتی می‌‌توانند لایه‌‌ای دیگر از پیچیدگی را به حسابداری مالیات (Tax Accounting) اضافه ‌‌کنند.

deferred tax liability

برای آشنا شدن با چیزهایی که این مالیات‌‌های معوق را به پیش می‌‌رانند، بررسی کردن بیش‌‌داده‌‌های (footnotes) مالیاتی ارائه‌‌شده توسط یک شرکت می‌‌تواند بسیار ارزشمند باشد. یک شرکت اغلب معاملات عمده‌‌ای را به صورت خلاصه می‌‌نویسد که تراز دارایی‌‌ها و بدهی‌‌های معوق مالیاتی را تغییر می‌‌دهند. شرکت‌‌ها همچنین نرخ‌‌های مالیاتی موثر را در این بیش‌‌داده‌‌ها یادداشت می‌‌کنند.

آشنا شدن با تغییرات در دارایی‌‌های معوق مالیاتی و همچنین بدهی‌‌های معوق مالیاتی و یا ارزش ویژه‌‌ی این دو مورد این اجازه را می‌‌دهد که پیش‌‌بینی‌‌های نقدینگی بهبود یابند.

باید دنبال چه نوع اطلاعاتی باشیم؟

در ادامه برخی از دسته‌‌بندی‌‌های عمده‌‌ی اطلاعات را می‌‌بینیم که می‌‌توانیم در بیش‌‌داده‌‌ها به دنبال آن‌ها بگردیم. فهمیدن این اطلاعات می‌‌تواند به تحلیل‌‌گر اجازه دهد تغییرات موجود در ترازهای مالیات معوق را بهتر درک کند. این معاملات گاهی اوقات در صورت درآمد (Income Statement) یا ترازنامه‌‌ی مالی (Balance Sheet) مشخص هستند.

اطلاعاتی که باید به دنبال آن‌ها بگردید شامل این موارد می‌‌شوند:

  1. ضمانت‌‌نامه‌‌ها، مطالبات سوخت‌‌شده و/یا پیش‌‌بینی‌‌های یادداشت‌‌شده
  2. سیاست‌‌های سرمایه‌‌ای کردن و تنزل قیمت دارایی‌‌های ثابت
  3. سیاست‌‌های مستهلک کردن دارایی‌‌های مالی
  4. سیاست‌‌های تشخیص درآمد

تجزیه و تحلیل تاثیرات بدهی‌‌ یا دارایی معوق‌‌ مالیاتی

بعد از فهمیدن تغییرات و دلایل تراز مالیات معوق (Deferred Tax Balance)، تجزیه و تحلیل کردن و پیش‌‌بینی تاثیر آن بر فعالیت‌‌های آینده نیز حائز اهمیت می‌‌باشد. برای مثال، دارایی‌‌ها و بدهی‌‌های معوق مالیاتی می‌‌توانند تاثیری شگرف بر نقدینگی داشته باشند. افزایش بدهی معوق مالیاتی یا کاهش دارایی‌‌های معوق مالیاتی این امکان را دارد که به عنوان منبع پول نقد عمل کند. به همین صورت، کاهش بدهی‌‌های معوق مالیاتی یا افزایش دارایی‌‌های معوق مالیاتی به معنی استفاده کردن از پول نقد است. تجزیه و تحلیل ترازنامه‌‌های معوق مالیاتی همچنین می‌‌تواند به فهمیدن آینده‌‌ی این ترازها کمک ‌‌کند. آیا این ترازها به رشد خود ادامه‌‌ خواهند داد یا اینکه احتمال معکوس شدن آن‌ها در آینده‌‌ای نزدیک وجود دارد؟

این رویکردها اغلب نشانگر نوع کسب‌‌وکاری هستند که شرکت به کار برده است. برای مثال، یک بدهی معوق مالیاتی در حال رشد می‌‌تواند این نکته را گوشزد کند که شرکت سرمایه‌‌بر است. علت این مسئله این است که خریداری دارایی‌‌های سرمایه‌‌ای جدید اغلب با تنزل قیمت تسریع‌‌شده‌‌ی مالیاتی همراه است که از تنزل قیمت کندشده‌‌ی دارایی‌‌های قدیمی‌‌تر و بزرگتر ناشی می‌شود.

هزینه‌‌ی بهره

هزینه‌‌ی بهره (Interest Expense) یکی از هزینه‌‌های اصلی در صورت درآمد است. یک شرکت باید تامین مالی دارایی‌‌های خود را از طریق بدهی یا سهام خالص انجام دهد. در مورد اولی، شرکت ضرورتا متحمل هزینه‌‌هایی خواهد شد که هزینه‌‌ی بدهی با خود به همراه دارد. آشنا شدن با هزینه‌‌ی بهره‌‌ی یک شرکت روشی برای آشنا شدن با ساختار سرمایه‌‌ای و عملکرد مالی شرکت می‌‌باشد.

بهره معمولا به عنوان موردی جداگانه در زیر EBIT (سود قبل از درآمد و مالیات) نوشته می‌‌شود. از سوی دیگر، بعضی از شرکت‌‌ها ممکن است بهره‌‌ی خود را در بخش فروش، مسائل کلی و مدیریتی (SG&A Section) فهرست کنند که به نحوه‌‌ی حسابداری آن‌ها بستگی دارد.

بیشتر اوقات، هزینه‌‌ی بهره در نتیجه‌‌ی قرض گرفتن‌‌های شرکت به دست می‌‌آید. با این وجود، معامله‌‌ی دیگری که هزینه‌‌ی بهره تولید می‌‌کند، استفاده از اجاره‌‌های سرمایه‌‌ای می‌‌باشد. زمانی که یک شرکت از شرکت دیگری دارایی اجاره می‌‌کند، تراز اجاره باعث به وجود آمدن هزینه‌‌ی بهره می‌‌شود که در صورت درآمد نشان داده می‌‌شود.

این هزینه در کدام بخش صورت درآمد نشان داده می‌‌شود؟

در ادامه مثالی را از محل نشان دادن هزینه‌‌ی بهره در صورت درآمد با هم می‌‌بینیم:

interest expense example on an income statement

بهره را می‌‌توان در صورت درآمد پیدا کرد، همچنین می‌‌توان آن را از طریق زمان‌‌بندی بدهی (Debt Schedule) محاسبه کرد. این زمان‌‌بندی باید همه‌‌ی بدهی‌‌های عمده‌‌ی یک شرکت در ترازنامه و تراز آغاز هر دوره را به صورت خلاصه بیان کند (همانطور که در بالا نشان داده شده است). این تراز در نرخ بهره ضرب می‌شود تا هزینه به دست آید. اجاره‌‌های سرمایه‌‌ای معمولا در زمان‌‌بندی بدهی پیدا نمی‌‌شوند.

با استفاده از دوره‌‌های الگوسازی مالی CFI با نحوه‌‌ی محاسبه‌‌ی هزینه‌‌ی بهره و زمان‌‌بندی بدهی آشنا شوید.

فرمول هزینه‌‌ی بهره

این هم فرمولی که با استفاده از آن بهره‌‌ی موجود در صورت درآمد محاسبه می‌‌شود:

هزینه‌‌ی بهره = تراز میانگین تعهد بدهی x نرخ بهره

سود قبل از بهره و مالیات (EBIT) و سود قبل از مالیات (EBT)

برای به دست آوردن سود قبل از مالیات (EBT)، بهره را از سود قبل از بهره و مالیات (EBIT) کسر می‌‌کنیم.

EBIT همچنین به عنوان سود عملیاتی (Operating Profit) و EBT به عنوان درآمد قبل از مالیات یا سود قبل از مالیات شناخته می‌‌شود.

بنابراین، بهره معمولا آخرین مورد قبل از کسر کردن بدهی‌‌ها برای رسیدن به درآمد خالص (Net Income) است.

کسر کردن مالیات بر درآمد (سپر مالیاتی)

در صورت درآمد، بهره از مالیات کسرپذیر است، بنابراین برای آن ذخیره‌‌هایی مالیاتی وجود دارند که به عنوان سپر مالیاتی (Tax Shield) شناخته می‌‌شوند.

برای مثال:

اگر یک شرکت بدهی برابر با صفر و EBT برابر با 1 میلیون دلار (با نرخ مالیات 30%) داشته باشد، مالیات قابل‌‌پرداخت آن‌ها $300,000 خواهد بود.

اگر همان شرکت بدهی به بار آورد و قیمت بهره‌‌ی $500,000 داشته باشد، EBT جدید آن‌ها برابر با $500,000 (با نرخ مالیات 30%) خواهد بود و مالیات قابل‌‌پرداخت آن‌ها اکنون $150,000 می‌‌باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.