بحران اقتصادی چیست؟

بحران اقتصادی، سقوط شدید و ممتد فعالیت اقتصادی است. به طور کلی در علم اقتصاد، تعریف بحران اقتصادی، رکود شدیدی است که به مدت دو سال یا بیشتر به طول بیانجامد. ویژگی‌های بحران شامل فاکتورهای اقتصادی از جمله افزایش شدید بیکاری، سقوط اعتبار موجود، حذف شدن خروجی، ورشکستگی و عدم پرداخت بدهی‌های خارجی، کاهش معاملات و داد و ستد و نوسانات پایدار ارزش پول است. در دوران بحران اقتصادی، اعتماد مشتری و سرمایه‌گذار کاهش یافته که باعث سقوط اقتصاد می‌شوند.

0 616

طبقه‌بندی بحران اقتصادی

بحران اقتصادی، رکود پایدار و شدید است. درحالی‌که رکود بخشی طبیعی از سیکل تجارت است و چند ماه باقی می‌ماند، بحران اقتصادی سقوط شدید فعالیت‌های اقتصادی است که سال‌ها طول می‌کشد. اقتصاددانان بر سر مدت بحران اختلاف دارند؛ برخی عقیده دارند که بحران تنها شامل دوره‌ای است که آسیب‌ها باعث کاهش فعالیت‌های اقتصادی شده‌اند. ولی، دسته‌ای دیگر، اعتقاد دارند که بحران تا نقطه‌ای که بیشتر فعالیت‌های اقتصادی به حالت عادی برگردند، ادامه دارد.

تأثیر بحران اقتصادی بر اقتصاد ایالات متحده

بحران بزرگ اقتصادی در مدت کوتاهی پس از سقوط بازار سهام موسوم به پنجشنبه سیاه (Black Thursday) در ٢۴ اکتبر سال ١٩٢٩ آغاز شد. حباب بازار سهام ترکید و تنزل قیمت در بازار، با ثبت رکورد فروش سهام ١٢.٩ میلیون دلار، شروع شد. در آن زمان ایالات متحده دچار رکود بود و در سه‌شنبه ٢٩ اکتبر همان سال، میانگین صنعتی داو جونز (Dow Jones Industrial Average) در تنزل قیمت دیگری ١٢% سقوط کرد و موجب آغاز بحران بزرگ اقتصادی شد.

اوراق بهادار بسیاری از سرمایه‌گذاران کاملا بی‌ارزش شد. اگرچه بحران بزرگ در ایالات متحد شروع شد، تأثیرات اقتصادی آن بیش از یک دهه در سراسر جهان احساس میشد. مشخصات بحران بزرگ شامل کاهش خرج مشتریان و سرمایه‌گذاری، بیکاری فاجعه‌بار، فقر، گرسنگی و آشوب‌های سیاسی بود. در ایالات متحده، نرخ بیکاری در سال ١٩٣٣ به حدود ٢۵% رسید، و تا سال ١٩۴١ که بالاخره به ٩.۶۶% رسید، دو رقمی باقی ماند.

مدت کوتاهی پس از انتخاب فرانکلین روزولت به ریاست جمهوری در سال ١٩٣٢،مؤسسه فدرال حفظ سپرده یا Federal Deposit Insurance Corporation )FDIC) برای حفاظت حساب‌های سپرده‌گزاران ایجاد شد. علاوه بر آن، کمیسیون امنیت و تبادل یا Securities and Exchange Commission )SEC) برای تنظیم بازار سهام ایالات متحده تشکیل شد.

بحران اقتصادی ممکن است توسط دسته‌ای از عواملی که اقتصاد را به سوی فشردگی شدید و کاهش تولید به پایین‌ترین حد سوق می‌دهند، ایجاد شود. به دنبال ضربه‌ای که بحران بزرگ اقتصادی به ایالات متحده زد، برخی مسائل مرتبط از جمله سیاست‌های پس از سقوط بازار سهام، منجر به رکودی شدند که به نوبه خود دلار را پایین نگه داشت و باعث شد برخی مصرف‌کنندگان از خرج کردن به دلیل باور به پایین‌تر آمدن قیمت‌ها، امتناع کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.