بحث مقیاس‌پذیری لایت‌کوین

بیت‌کوین و لایت‌کوین هر دو قصد ارتقا مقیاس‌پذیری شبکه خود را در دستور کار دارند. در این مطلب به بحث کوتاهی در مورد کارهای انجام شده برای ارتقای مقیاس‌پذیری شبکه لایت‌کوین خواهیم پرداخت.

0 128

اگر تعجب کرده‌اید که چرا لایت‌کوین در چند وقت اخیر انقدر جلب توجه کرده است، بهتر است بدانید که این پرسش برای دیگران هم به وجود آمده است. این ارز رمزنگاری شده‌ی جدید که اغلب مورد غفلت قرار می گیرد در میانه یک افزایش قیمت تاریخی قرار دارد. لایت‌کوین از سوی دیگر به لحاظ فنی در حال سپری کردن دوران فوق‌العاده حساسی است که در حد و اندازه‌ی بحث‌های به وجود آمده در زمینه‌ی مقیاس‌پذیری بیت‌کوین است.

در واقع پیشرفت‌های جدید لایت‌کوین شاید در قالب آخرین بخش از بحث دو ساله مقیاس‌پذیری بیت‌کوین بهتر دیده شود زیرا رقیب هم به دنبال نوعی ارتقای بلاکچین به نام شاهد تفکیک شده (Segregated Witness) است. به باور پشتیبانان، روند تغییر کدها که مدت‌هاست ادامه پیدا کرده می‌تواند خود را به صورت موج تازه ای از تغییرات نشان دهد که امکان استفاده از بیت‌کوین را بهبود می‌دهد. برخی استخراج‌کنندگان و کاربران در جامعه‌ی بیت‌کوین مخالف اعمال چنین تغییراتی در زمینه‌های فنی و سیاست‌گذاری هستند؛ حقیقتی که باعث شده با گذشت ماه‌ها از انتشار کد، هنوز هم به درستی اعمال نشود.

بیت‌کوین برای تامین پشتیبانی مورد نیاز خود از سوی استخراج‌کنندگان به منظور انجام این ارتقاء تلاش می‌کند و این در حالی است که لایت‌کوین تقریبا به آستانه‌ی لازم برای اعمال این ارتقاء رسیده است. برخی می‌گویند اعمال تغییرات در لایت‌کوین مشخص می‌کند که آیا این یک تغیر فنی امن و مفید است یا خیر. از این رو دورنمای اعمال این تغییر در لایت‌کوین کم کم شبیه یک آزمایش برای بیت‌کوین می‌شود. برخی دیگر عقیده دارند که لایت‌کوین به این وسیله می‌تواند به یک شبکه‌ی ممتاز تبدیل شود؛ شبکه‌ای که با اراده‌ی خود یک ارزش مجزا ارائه خواهد کرد.

با این وجود، این جاده‌ای پر دست انداز است. مدتی جامعه‌ی پول دیجیتالی تصور می کنند سگ‌ویت(Segwit) در شُرُف فعال شدن است و مدتی بعد اصلا روشن نیست چه پیش خواهد آمد. از این منظر، ممکن است به زودی این داستان روی دیگری از خود نشان دهد.

ابتدا بیایید از مسائل اساسی شروع کنیم.

تاریخچه کوتاه

لایت‌کوین یک ارز دیجیتال است که در سال ۲۰۱۱ پدید آمد و در مقابل بیت‌کوین که آن را طلا می خواندند به لایت‌کوین لقب نقره داده شد. لایت‌کوین از جنبه فنی مشابه بیت‌کوین است با این تفاوت که زمان بلوک کوتاه‌تری دارد، الگوریتم هشینگ آن فرق می‌کند و چند تغییر دیگر از دیدگاه بازرگانی در آن به وجود آمده است.

در ماه ژانویه لایت‌کوین نسخه‌ی جدیدی از کدهای خود را برای سگ‌ویت منتشرکرد و آستانه‌ی فعالسازی سیگنالینگ استخراج‌کنندگان را روی ۷۵% قرار داد ( این آستانه برای فعالسازی در شبکه ی بیت‌کوین۹۵% است). چارلی لی، خالق لایت‌کوین در یکی از پست‌های وبلاگ خود نوشت:

« با وجود سگ‌ویت و بن‌بست فعلی بیت‌کوین در مقیاس‌گذاری بلوک، این پتانسیل را در لایت‌کوین‌ می‌بینم که برای رهایی از بن بست به بیت‌کوین کمک کند.»

در چند ماه گذشته پشتیبانی نرخ هش برای انجام تغییر فوق عمدتا افزایش پیدا کرده است که نشانگر بازگشت علاقه به آلتکوین‌ها می باشد.

چرا سگ‌ویت هنوز فعال نشده است؟

سگ‌ویت تابع قوانین اتفاق آرا است و از آن جایی که نحوه‌ی معتبرسازی گره‌ها را تغییر می‌دهد، باید حمایت اکثریت استخراج‌کنندگان وجود داشته باشد تا بتوان آن را سریع و ایمن، فعالسازی کرد. در لایت‌کوین، تغییر در هنگامی در دستور کار قرار می‌گیرد که ۷۵% از بلوک‌ها در یک بازه‌ی دو هفته‌ای (که دوره هدف‌گذاری مجدد (retarget period)نام دارد) دارای کوچکترین کد نشان‌دهنده‌ی حمایت از تغییر باشند.

این هفته هنگامی که حمایت به ۷۵% درصد رسید بسیاری از کاربران گمان کردند که تغییر آغاز خواهد شد اما چند گروه استخراج قدرت هش خود را روی هم گذاشتند و حمایت را تا نزدیک ۷۰% پایین آوردند. این مساله باعث بروز بحث‌های دیگری در ارتباط با امکان وتو کردن تغییرات کد از سوی استخراج‌کنندگان شده و این پرسش را به وجود آورده که اساسا چنین امکانی برای بلاکچین‌های عمومی خوب است یا بد.

در ادامه چه خواهد شد؟

برخی کاربران لایت‌کوین خواستار یک سافت فورک فعال شده توسط کاربر شده‌اند که در آن به جای گروه‌های استخراج‌کننده، اقتصاد پول دیجیتالی راه را برای ارتقا هموار کند. به طور خلاصه، «سافت فورک فعال شده توسط کاربر» (UASF) یکی از معدود راه‌های فشار از طریق تغییرات اجماعی قانون است؛ قوانینی که همه‌ی گره‌ها باید با آن‌ها موافقت کنند و در غیر این صورت در یک بلاکچین جایگزین رها می‌شوند. این رویه‌ای ستیزه‌جویانه است زیرا باعث تفکیک یک شبکه می‌شود. عیب دیگر قضیه این است که آن‌ها زمان بیشتری دارند تا برای این تغییرات آماده شوند.

علی رغم تمامی جریاناتی که به وجود آمده به سختی بتوان گفت آیا سگ‌ویت اصلا در لایت‌کوین فعال می‌شود یا خیر. در عین حال تعدادی از کاربران و توسعه دهندگان مشغول آماده کردن خود برای برای وقوع احتمالی این مساله هستند.

توسعه‌دهنده اصلی بیت‌کوین، جانسون لو (Johnson Lau) می‌گوید، اگر سگ‌ویت روی لایت‌کوین فعال شود او برخی از اقدامات خود را روی آن خواهد آورد تا بر روی MAST کار کند. پروژه‌ای که می‌تواند قابلیت‌های قرارداد هوشمند پول دیجیتال را توسعه دهد. لی (Lee) هم اشاره کرده یک نسخه از شبکه لایتنینگ در دست اقدام است و ورود این نوآوری به لایت‌کوین می تواند به فعالسازی تغییر بیانجامد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.