با انتشار بمب دشواری طبق برنامه، تعداد بلاک‌های اتریوم افزایش پیدا می‌کند

نرخ اضافه شدن بلاک‌های تراکنش‌ جدید به بلاکچین اتریوم پس از ارتقاء موفق شبکه، Constantinople و St. Petersburg، مجددا افزایش پیدا می‌کند. طبق گزارش سایت تحلیل‌های بلاکچین اتر اسکن (Etherscan)، طی یک دوره ۲۴ ساعته پس از ارتقا‌هایی که به عنوان هارد فورک‌ اجرا شده و در شبکه اصلی پذیرفته شدند، تعداد بلاک‌ها در روز، بیش از ۱۵۰۰ بلاک افزایش یافت‌.

0 77

افزایش تعداد بلاک‌ها نتیجه مستقیم پروپوزال بهبود اتریوم ۱۲۳۴ است که پنج شنبه گذشته فعال شده‌ و برای غیرفعال کردن موثر یک قطعه کد در نرم افزار “بمب دشواری (difficulty bomb)” برای یک دوره ۱۲ ماهه طراحی شده است. این کد، به منظور تشویق این پلتفرم برای انتقال به یک الگوریتم توافق اثبات سهام (PoS) جدید، سختی استخراج شبکه اتریوم و تولید بلاک را از دسامبر سال گذشته به ترتیب به صورت پله‌ای افزایش و کاهش داده است.

تاثیرات این بمب که در حال حاضر با تاخیر همراه است، به دنبال تغییر سریع است. Etherscan گزارش می‌کند که فقط در عرض یک روز فعال سازی هارد فورک، زمان ایجاد بلاک در اتریوم از حدود ۱۸ ثانیه به ۱۴ کاهش یافته است.

توسعه دهندگان اصلی در حال حاضر به دنبال یک مجموعه جدید از EIPها هستند که آنها را در هارد فورک بعدی اتریوم Constantinople، بگنجانند.

اگرچه توسعه دهنده سابق، افری شودن (afri Schoedon) در ماه ژانویه پیشنهاد کرد که فعال سازی شبکه اصلی بالقوه در اکتبر سال جاری صورت بگیرد، اما جدول زمانبندی برای Constantinople هنوز توسط توسعه دهندگان اتریوم نهایی نشده است.

با این حال، همانطور که تیلور موناهان (Taylor Monahan)، مدیر عامل ابزار کیف پول کریپتوی مای کریپتو (MyCrypto)، در مصاحبه اخیر خود با کوین دسک تاکید داشت، با مقیاس گذاری اتریوم برای دربر داشتن تعداد بیشتری از شرکت‌ها، توسعه دهندگان و کاربران، آمادگی برای هارد فورک به صورت فزاینده‌ای سخت‌تر می‌شود.

موناهان گفت:

هروقت‌ که فورکی صورت می‌گیرد من ‌نگرانم، زیرا بخش‌های زیادی جابجا می‌شوند. ... شما استخراج‌کنندگان را دارید. شما سخت افزار یا گره را دارید. شما گث (geth)، پریتی (Parity)، هارمونی (Harmony) و تمام نرم افزارهای مختلف کلاینت را دارید. شما صرافی‌ها، کیف پول و هر چیزی در این بین را دارید. جاهای زیادی هست که در آنها اشتباه رخ دهد

شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری نیز با توجه به اینکه چگونه سرویس‌های خود را برای ارائه امکان خرید و فروش کریپتوکارنسی بومی اتریوم، اتر، توسعه می‌دهند، چنین نگرانی‌هایی را مطرح ‌کرده‌اند.

بهر صورت، آخرین فعال سازی هارد فورک در اتریوم نسبتا یکنواخت بود.

احتمالا به دلیل تلاش‌های چندگانه برای انتشار آن به همان شکلی که موناهان عنوان می‌کند، به نظر نمی‌رسد که اکثریت سهامداران اتریوم هیچ مشکلی در ارتقاء به نرم افزار جدید داشته باشند.

پلتفرم تحلیل بلاکچین اتریوم التیو (Alethio) گزارش می‌دهد که از زمان فعال سازی هارد فورک تا به امروز، نه در حجم تراکنش‌ها و نه در تعداد پیام‌های قرارداد هوشمند هیچگونه نوسان شدیدی مشاهده نشده است.

تعداد تراکنش‌ها و پیام‌های قرارداد هوشمند در اتریوم هنگام هارد فورک Constantinople و سن پترزبورگ.

تعداد تراکنش‌ها و پیام‌های قرارداد هوشمند در اتریوم هنگام هارد فورک Constantinople و سن پترزبورگ.

همانطور که در اتر اسکن دیده می‌شود، نرخ هش شبکه اتریوم – معیاری برای قدرت محاسبات کل که برای ایجاد بلاک‌های جدید و اعتبار سنجی تراکنش‌ها توسط استخراج کنندگان استفاده می‌شود – نیز پس از فعال سازی Constantinople و سن ‌پترزبورگ تغییرات قابل توجه زیادی نداشته اشت.

این نشان می‌دهد که اکثر استخراج کنندگان شبکه اتریوم سرورهای رایانه خود (که گره نیز نامیده می‌شود) را به منظور استخراج در زنجیره‌ای که به تازگی ارتقا یافته، به جای استخراج در زنجیره‌ای که در نرم افزار قدیمی اتریوم اجرا می‌شود، ارتقا داده‌اند.

در حال حاضر، طبق گزارش سایت نظارت هارد فورک ForkMon، نرخ هش شبکه اتریوم s/GH ۱۳۲۹۸۶ است. در عوض، استخراج کنندگانی که هنوز از قدرت هش در زنجیره فعال غیر سن پترزبورگ و Constantinople استفاده می‌کنند، نرخ هشی برابر s/GH ۱۷۷۷ دارند.

طبق گفته مدیر امنیت بنیاد اتریوم، مارتین هولست سوئند (Martin Holst Swende)، در نتیجه‌ی قدرت هش باقیمانده در نسخه قدیمی بلاکچین اتریوم، از زمان فعال سازی هارد فورک در پنجشنبه گذشته، در مجموع ۱۸ بلوک بی فایده استخراج شده اند.

سوئند در یادداشت عمومی گیت هاب (GitHub) نوشت:

این بلاک‌ها در زنجیره شبکه اصلی قدیمی استخراج‌ شده‌اند و حتمالا نتوانسته‌اند نرم افزار استخراج را برای فورک Constantinople به روز رسانی کنند- اتلاف پول.

به همین ترتیب، در حالی که اکثریت گره‌های اتریوم با موفقیت ارتقا یافتند، نکته مهمی که باید بدان توجه شود، این است که تعداد کم اما پایداری از استخراج کنندگان هنوز به بلاکچین ارتقا یافته فعلی مهاجرت نکرده‌اند.

سوئند، رئیس امنیت بنیاد اتریوم طی یک توئیت عمومی در مورد این گروه کوچک اما برگزیده عنوان داشت که:

چندین استخراج کننده اتریوم در زنجیره قدیمی در حال اتلاف انرژی خود هستند. لطفا تا جایی که ممکن است سریعا به روز رسانی کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.