بانک مرکزی چین : برتری یوان دیجیتال نسبت به بیت کوین

به گفته مقامات بانک مرکزی چین، نسخه دیجیتال یوان چین با بیت کوین و دیگر رمز ارزها و استیبل کوین ها متفاوت است و نیاز به پشتیبانی ارزهای دیگر ندارد.

0 151

به گزارش south china morning post ، یکی از مقامات بانک مرکزی چین که مسئول پروژه یوان دیجیتال است، می‌گوید این ارز دیجیتال مانند سایر ارزها برای سرمایه گذاری مخاطره آمیز و یک پروژه باز نیست. به این ترتیب گوشه هایی از این طرح که مدت هاست مخفیانه مانده فاش شد.

مو چانگچان، رئیس موسسه تحقیقات ارز دیجیتال بانک مرکزی چین گفت این ارز یک شکل دیجیتال از یوان خواهد بود، هیچ تخمینی از ارزش آن زده نمی‌شود و نیازی به پشتیبانی ارزهای دیگر ندارد.

وی گفت:

این ارز برای سرمایه گذاری مخاطره آمیز نیست و با بیت کوین و سایر رمز ارز های با ثبات (استیبل کوین) که از آنها برای سرمایه گذاری استفاده می‌شود و نیاز به پشتیبانی ارزهای دیگر دارند، تفاوت دارد.

مو اشاره‌ای به پروژه ارز دیجیتال لیبرای فیسبوک نکرد. قرار است لیبرا سال آینده راه اندازی شود و مورد حمایت یک سبد از ارزهای مختلف قرار خواهد داشت.

این مقام بانک مرکزی چین گفت طراحی سطح بالا، قاعده مند سازی، تحقیقات زیرساختی و آزمایش پرداخت الکترونیکی این ارز دیجیتال تکمیل شده است. مرحله بعدی رونمایی از برنامه های آزمایشی قبل از راه‌اندازی این ارز دیجیتال است.

از زمان معرفی پروژه لیبرای فیسبوک، بحث های زیادی در مورد ارز دیجیتال چین به راه افتاده است. بانک مرکزی از یک طرف لازم می بیند یک شکل دیجیتال از یوان در حوزه اینترنت وجود داشته باشد و از طرف دیگر هرگونه ارز دیجیتال یا خدمات پرداخت دیجیتال را که تحت کنترل آن نباشد تهدیدی برای امنیت مالی کشور می‌داند.

پکن بر تجارت بیت کوین و سایر رمز ارزها سخت گیری می‌کند و لیبرای فیس بوک به عنوان یک چالش احتمالی برای کنترل حساب های سرمایه ای در نظر گرفته می شود.

هیچ بانک یا شرکت چینی به طور رسمی تایید نکرده که در طرح ارز دیجیتال پکن شرکت می‌کند و بانک مرکزی هنوز این جزئیات را منتشر نکرده است. ولی مجله کایجینگ چین در اوایل همین ماه منتشر کرد که چهار بانک بزرگ دولتی و سه شرکت مخابرات دولتی درگیر این فرایند هستند.

اینکه آیا تاجران چینی از ارز دیجیتال جدید این کشور استقبال می‌کنند یا نه یک سوال بزرگ است. سرویس های پرداخت الکترونیک به طور گسترده ای توسط شرکت هایی مثل AliPay و ویچت پی در سراسر کشور در دسترس هستند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.