بانک مرکزی روسیه به دنبال استفاده از رمز ارز های با پشتوانه طلا

بانک مرکزی روسیه به صورت رسمی اعلام کرد که قصد دارد رمز ارز جدیدی را با پشتوانه طلا به وجود آورد و از آن در معاملات بین‌‌المللی استفاده کند. به نظر می‌‌رسد که این اقدام به منظور کاهش کارمزدهای تراکنش صورت گرفته است که در پرداخت‌‌های سنتی وجود دارند. همچنین مقامات روسیه اخیرا اعلام کرده‌‌اند که لایحه‌‌ رمز ارزها در این کشور ممکن است به زودی اجرا شود.

0 98

بر اساس گزارش رسانه خبری TASS در روز 23 مه، بانک مرکزی روسیه قصد دارد رمز ارز جدیدی را با پشتوانه طلا راه‌‌اندازی کند.

الویرا نابیولینا (Elvira Nabiullina)، رئیس بانک مرکزی روسیه، اذعان داشت که این بانک ممکن است رمز ارز جدیدی را برای توافقات دوجانبه به وجود آورد که توسط طلا پشتیبانی می‌‌شود و در مقیاس جهانی به کار گرفته خواهد شد.

با این وجود، نابیولینا عنوان کرد که توافقات بین‌‌المللی بهتر است با استفاده از ارزهای ملی صورت گیرند. وی در سخنرانی خود در کمیته دوما (Duma) به مثالی موفق از بکارگیری ارزهای ملی در توافقات صورت‌‌گرفته تحت چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره و اذعان داشت که توسعه انجام شده پتانسیل خوبی را از خود نشان داد.

نابیولینا همچنین خاطرنشان کرد که بانک مرکزی روسیه دیدگاه خود در مورد استفاده از رمز ارزها در سیستم پولی روسیه را تغییر نداده است و این بانک با ایده بکارگیری رمز ارزها به جای ارز فیات ملی مخالف است.

بانک مرکزی روسیه در آوریل 2019 یادداشتی را در مورد مزایا و معایب رمز ارزهای بانک مرکزی (CBDC) منتشر کرد. بر اساس این بانک، CBDC ها می‌‌توانند دارایی‌‌های کم‌‌خطرتر و نقدینه‌‌تری باشند که قادرند کارمزد تراکنش‌‌ها در اقتصاد را کاهش دهند. از سوی دیگر، این بانک به عدم ناشناس بودن CBDC ها به عنوان یکی از معایب آنها نسبت به پول نقد اشاره کرد.

بعد از بانک مرکزی روسیه، یکی از مشاورین رئیس جمهور این کشور قبلا اذعان داشته بود که راه‌‌اندازی یک CBDC در کریمه می‌‌تواند به این منطقه کمک کند سرمایه‌‌گذاران و حمایت‌‌های بیشتری را جذب کند.

کوین‌‌تلگراف اخیرا گزارش داد که کشورهای ونزوئلا و روسیه در حال مذاکره هستند تا توافقات تجاری دوطرفه خود را با استفاده از رمز ارزهای مبتنی بر روبل روسیه (RUB) و پتروی ونزوئلا (PTR) انجام دهند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.