بانک مرکزی اسپانیا: بیت کوین قادر به حل مشکلات سیستم‌‌های پرداخت سنتی نیست

یکی از کارمندان رسمی بانک مرکزی اسپانیا، بانک اسپانیا (Bank of spain) (BDE) معتقد است که بیت‌‌کوین (BTC) نمی‌‌تواند مشکلاتی را که سیستم‌‌های پرداخت بزرگ با آن‌ها روبرو هستند، حل کند.

0 94

کارلوس کلزا (Carlos Colesa)، قائم مقام مدیرکل BDE در زمینه نوآوری‌‌های مالی و زیرساخت‌‌های بازار، در گزارشی که در روز یکشنبه ۱۷ فوریه منتشر شد، نظر خود در رابطه با این کریپتوکارنسی پیشرو را عنوان کرد.

طبق گزارش کوین تلگراف ان اسپانیول (Cointelegraph en Español)، تحقیق “بیت‌‌کوین: راه حلی برای سیستم‌‌های پرداخت یا راه حلی در پی یک مشکل” به عنوان یک ” گزارش ضمنی” شناخته می‌‌شود. یعنی بانک اسپانیا لزوما موضع نویسنده را به اشتراک نمی‌‌گذارد.

کلزا بیت کوین را با سیستم‌‌های پرداخت سنتی و واسطه‌‌های مالی مقایسه می‌‌کند. او می‌‌گوید که بلاکچین بیت کوین روزانه تنها ۲۵۰۰۰۰ تراکنش را پردازش می‌‌کند، که این تعداد برای یک سیستم جهانی حجم کمی است. به عنوان مثال، طبق گزارشات صورت گرفته، سیستم بزرگ خرده فروشی اسپانیایی، سیستم پرداخت الکترونیک ملی اسپانیا (Sistema Nacional de Compensación Electrónica) (SNCE)، تا سال ۲۰۱۷ روزانه حدود ۷/۲ میلیون پرداخت را پردازش می‌‌کرد.

از آنجاییکه اینکه استخراج کنندگان باید تراکنش‌‌ها را تأیید کنند، پرداخت‌‌های بیت کوین کند هستند و زمان مورد نیاز برای انجام تراکنش‌‌ها غیر قابل پیش بینی است. بنابراین، اثبات کار (PoW) در واقع به جای اینکه موجب بهره مندی از مزایا شود، ظرفیت کل سیستم را محدود می‌‌کند. در ادامه این گزارش آمده است که عدم وجود نظارت و هماهنگی مانع بهبود سیستم می‌‌شود.

به گفته کلزا، ترکیبی کلیدهای خصوصی و عمومی یک سیستم بسیار ناپایدار است که در معرض انواع مختلفی از تقلب و کلاهبرداری قرار دارد. علاوه بر این، در این گزارش آمده است که گم کردن کلیدهای خصوصی به این معنی است که امکان بازسازی منابع مالی کاربران به هیچ وجه وجود نخواهد داشت.

این گزارش موضع یک سری از افراد که به بیت کوین مشکوک هستند را منعکس می‌‌کند. یکی از این افراد نوریب روبینی (Nouriel Roubini) است که از نظر او کریپتو در واقع بسیار متمرکز است. به عنوان مثال، کریپتو کمیسیون‌‌های برای تراکنش‌‌ها دارد، و سرعت پرداخت بستگی به نرخ آن دارد. نرخ متوسطی که توسط استخراهای استخراج که طبق نظر این متخصص، توان کافی برای کنترل ​ سیستم برای دریافت پاداش را دارند تعیین می‌‌شود. کلزا اینطور نتیجه گیری می‌‌کند که:

بعید است که بیت کوین در وضعیت فعلی‌‌اش، به عنوان جایگزین سیستم‌‌های پرداخت سنتی، تاثیر قابل توجهی روی بخش مالی داشته باشد

بانک اسپانیا در اوایل ماه جاری تذکرنامه‌‌ای برای شهروندان صادر کرد و راجع به خطرات مرتبط با کریپتوکارنسی‌‌ها هشدار داد. در این سند به این نکته اشاره شده است که هنوز قانونی برای کریپتوکارنسی در کشور تعیین نشده و صرافی‌‌ها مجوز بانک مرکزی را دریافت نکرده‌‌اند و بنابراین امکان محافظت دولت از وجوه ذخیره شده در این صرافی‌‌ها وجود ندارد. علاوه بر این، پابلو هرناندز دکوس (Pablo Hernandez de cos)، اعلام کرد که رمزنگاری “نمی‌‌تواند جایگزین پول شود و یک وسیله پرداخت یا تبادل عمومی نیست.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.