بانک مرکزی اروپا: رمز ارز‌‌ ها تاثیر ملموسی بر اقتصاد ندارند

بانک مرکزی اروپا در آخرین گزارش خود به وضعیت کنونی رمز ارز‌‌ها پرداخته و عنوان کرده است که کوین‌‌های مختلف نتوانسته‌‌اند تاثیری واقعی و ملموس بر اقتصاد واقعی داشته باشند. چند روز پیش، رئیس بانک فرانسه نیز سخنان مشابهی را در مورد رمز ارز‌‌ها به زبان آورد و عنوان کرد که تنها استیبل کوین‌‌ها می‌‌توانند آینده‌‌ای چشمگیر داشته باشند.

0 90

بانک مرکزی اروپا (ECB) در گزارش ماه مه عنوان کرد که رمز ارز‌‌ ها تاثیر چندانی بر سیاست‌‌های پولی و اقتصاد واقعی بر جای نگذاشته‌‌اند.

بانک مرکزی اروپا در گزارشی تحت عنوان “دارایی‌‌های کریپتو: موارد استفاده برای ثبات مالی، سیاست‌‌ پولی و همچنین زیرساخت‌‌های پرداختی و بازاری” نگاهی عمیق به تاثیر بالقوه رمز ارزها بر توسعه‌‌های اقتصادی و سیاست‌‌های پولی دارد.

این بانک اذعان می‌‌دارد که چنین مواردی در صورتی اتفاق می‌‌افتند که رمز ارز‌‌ها به یک جایگزین معتبر برای پول نقد و سپرده‌‌گذاری‌‌های مختلف تبدیل شوند، اگرچه هم‌‌اکنون دارای تمامی الزامات پول نیستند.

این بانک اضافه می‌‌کند که بکارگیری رمز ارز‌‌ها همچنان محدود است و درصد کمی از معامله‌‌کنندگان از رمز ارزها برای خریداری کالا و خدمات استفاده می‌‌کنند، چرا که قیمت آنها هنوز هم بی‌‌ثبات است.

با این حال، ECB عنوان می‌‌دارد که توسعه استیبل کوین‌‌ها – که ارزش آنها از طریق دارایی‌‌های فیزیکی، ارزهای فیات یا الگوریتم‌‌های خاص ثابت می‌‌ماند – باعث نظارت بیشتر خواهد شد، چرا که اگر توسط ذخایر بانک مرکزی پشتیبانی شوند، تغییرات کمتری خواهند داشت.

این بانک در نهایت بیان می‌‌کند که عدم وجود سازمان‌‌های مختلف (مانند بانک مرکزی یا سازمان اقتصادی) باعث جلوگیری از استفاده رمز ارز‌‌ها به عنوان پول می‌‌شود، از آنجا که بی‌‌ثباتی آنها: الف) از بکارگیری آنها به عنوان واحد ذخیره ارزش جلوگیری می‌‌کند، ب) استفاده از آنها به عنوان روش پرداخت را کم‌‌فروغ می‌‌سازد و ج) استفاده از آنها به عنوان واحد حساب را با مشکل روبرو می‌‌کند.

اوایل ماه مه، ماریو دراگی، رئیس بانک مرکزی اروپا، اذعان داشت که رمز ارز‌‌ها “دارای ماهیت چندان مهمی نیستند که بتوانند اقتصادمان را به شیوه‌‌ای کلان تحت تاثیر قرار دهند.” وی اضافه کرد:

رمز ارز‌‌ها یا بیت کوین یا هر چیزی مانند آن ارزهای خوبی نیستند – آنها در واقع دارایی هستند. یک یورو همیشه برابر با یک یورو خواهد بود – امروز، فردا یا یک ماه دیگر. ECB نیز از یورو پشتیبانی کرد. چه کسی از رمز ارز‌‌ها پشتیبانی می‌‌کند؟ بنابراین آنها دارایی‌‌های بسیار پرمخاطره‌‌ای هستند.

همچنین ویلروی ده گالهاو، رئیس بانک فرانسه، در سخنانی مشابه اذعان داشت که این بانک در حال بررسی توسعه‌‌ استیبل کوین ها است. ویلروی استیبل کوین‌‌ها را از توکن‌‌های رمز ارز‌‌ی دیگر مجزا دانست و عنوان کرد که استیبل کوین ها “با دارایی‌‌های پرمخاطره‌‌ای مانند بیت کوین فرق دارند و بسیار نویدبخش هستند.”

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.