بانک جی پی‌مورگان هشداری جدی درباره بازار بیت کوین صادر کرد

بانک آمریکایی جی‌پی‌مورگان معتقد است وضعیت نامناسب فعلی باعث شده سرمایه‌گذاران حقوقی از سرمایه گذاری روی بیت کوین و سایر رمز ارزها منصرف شوند و این اتفاق در کنار افت بی‌سابقه‌ی قیمت بیت کوین می‌تواند برای آینده‌ی این بازار گران تمام شود.

0 107

سال ۲۰۱۸ میلادی رو به پایان است و در ۱۲ ماه گذشته بیت کوین ۸۰ درصد و برخی از رمز ارزها حتی بیشتر از این ارزش خود را از دست داده‌اند.

قیمت بیت کوین، که در ابتدای هفته به کف سالانه‌ی ۳۲۰۰ دلار رسیده بود، توانست کمی خود را بازیابی کند و به حدود ۴ هزار دلار برگردد. البته این بازگشت کمرنگ نمی‌تواند خریداران بیت کوین را خوشحال کند چون آن‌ها در طول سال با یک بازار خرسی طولانی روبرو بودند که رفته رفته شتاب بیشتری پیدا کرد.

حالا بانک آمریکایی جی‌پی‌مورگان هشدار داده که روند نزولی بازار بیت کوین سرمایه‌گذاران حقوقی را ترسانده است؛ سرمایه‌گذارانی که به اعتقاد خیلی‌ها می‌توانستند عاملی برای خیزش گاوی بازار باشند و به آن سرمایه تزریق کنند.

تحلیل‌گران جی‌پی‌مورگان در یادداشتی خطاب به کاربران این بازار نوشتند: «به نظر می‌رسد که مشارکت موسسات مالی در معاملات بیت کوین در حال کمرنگ‌تر شدن باشد. معیارهای کلیدی جریان پول [در بازارهای آتی و میانگین حجم‌ها] به طرز قابل توجه‌ای کاهش یافته است.»

قیمت بیت کوین دسامبر سال ۲۰۱۷ به حدود ۲۰ هزار دلار هم رسید، اما به تدریج افت پیدا کرد. در نوامبر ۲۰۱۸، هارد فورک از رمز ارز بیت‌کوین کش، که خود از بیت کوین اصلی منشعب شده بود، باعث شد موجی از هراس در بازار به وجود بیاید و قیمت بیت کوین به یک‌باره افت پیدا کند.

تحلیل‌گران این بانک افزودند: «سایر رمز ارزها نیز در طول این فاز اصلاحی کمابیش دچار ریزش‌هایی شدند. قیمت‌ها آن‌قدر افت پیدا کرد که استخراج دیگر برای ماینرها صرفه نداشت و آن‌ها دستگاه‌های استخراج خود را خاموش کردند.»

با نزول و افت قیمت‌ها، برخی هشدار داده‌اند که این اتفاق باعث می‌شود استخراج توکن‌های دیجیتال توسط ماینرهایی که از کامپیوترهای تخصصی و قدرتمند استفاده می‌کنند به‌صرفه نباشد، به همین دلیل ممکن است این دستگاه‌ها را خاموش کنند و پایان تجربه‌ی شگفت‌انگیز بیت کوین را رقم بزنند.

Bitcoin, bitcoin price, chart

با این حال طرفداران بیت کوین اعتقاد دارند که با اعمال برخی تغییرات اساسی، قیمت در آینده‌ی نزدیک دوباره برخواهد گشت. Intercontinental Exchange که مالک بازار بورس نیویورک است، می‌خواهد با همکاری فروشگاه استارباکس، مایکروسافت و Boston Consulting Group، شرکتی موسوم به Bakkt را راه‌اندازی کند که تا سه‌ماهه‌ی نخست سال آینده امکان انجام معاملات آتی بیت کوین را فراهم می‌کند. این شرکت قبلا قرار بود در ماه نوامبر شروع به کار کند ولی این کار به دلایلی به تعویق افتاد.

شرکت Fidelity Investments، که وظیفه دارد ۷.۲ تریلیون دلار از دارایی‌های مشتریان خود را کنترل کند، در ماه اکتبر از راه‌اندازی شرکتی تحت عنوان Fidelity Digital Asset Services پرده برداشت که امکان ذخیره‌سازی ایمن دارایی‌های دیجیتال، و همچنین معاملات آتی بیت کوین و سایر رمز ارزها را برای سرمایه‌گذاران حقوقی فراهم می‌کرد.

در همین حال، مایک مک‌گلون از Bloomberg Intelligence با توجه به یادداشت جی‌پی‌مورگان، رشد اخیر قیمت بیت کوین را پیش‌بینی کرده بود که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰ درصد بالا رفت.

مک‌گلون گفته بود: «با توجه به این که در این بازار با معیارهای مختلف می‌توانیم ببینیم که فروش بیش از حد رخ داده، افزایش یک‌باره‌ی قیمت‌ها طبیعی خواهد بود.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.