بانک آمریکا بیشترین پتنت‌های بلاک چین را در اختیار دارد

بانک آمریکا (BofA) در سی‌ام اکتبر به مجموعه ۵۰ نرم‌افزار قبلی خود، یک پتنت (patent) دیگر اضافه کرد. دومین بانک بزرگ آمریکا، همیشه در رقابت‌های پتنت بلاک چین، پیش‌رو بوده و رقبایی مثل IBM و AliBaba را پشت سر گذاشته است. هرچند این به آن معنای خوش‌بینانه و سرمایه گذاری‌ BofA نیست. این شرکت بارها از ارزهای رمزنگاری شده انتقاد کرده و پتنت‌های در حال پیشرفت در اجتماع فینتک تکیه کرده است. این مقاله به بررسی تاریخچه پتنت کریپتوکارنسی در BofA و تازه ترین پتنت‌های این بانک می‌پردازد.

0 96

تاریخچه‌ای مختصر از پتنت‌های کریپتوکارنسی BofA

این بانک اولین پتنت مرتبط با بلاک چین خود را در مارس ۲۰۱۴ ثبت کرد و این اختراع در سپتامبر ۲۰۱۵ توسط اداره ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده آمریکا (USPTO) منتشر شد. این اداره حق پخش اختراعات در کشور آمریکا را کنترل می‌کند. عنوان “انتقالات Wire با استفاده از ارز رمزنگاری شده” کلمه “بلاک چین” را در بر ندارد، اما سیستمی را توصیف می‌کند که در آن سرمایه‌ها با استفاده از فناوری زیرین آن بین حساب‌ها منتقل می‌شوند.

به نظر می‌رسید که این بانک، اولین استفاده کریپتوکارنسی در بین بانک‌های آمریکا و احتمال سراسر جهان را به خود اختصاص داده باشد. با توجه به پوشش زودهنگام بیت کوین از سوی BofA در سال ۲۰۱۳، جای تعجب نیست که این بانک در حال حاضر هم اولین بانک در زمینه پتنت باشد. آن‌ها در گزارشی از سوی استراتژیست‌های خود، دیوید وو، یان گوردون و وادیم یارالوف، گزارشی درباره بیت کوین منتشر کردند. در این مقاله با عنوان “بیت کوین؛ اولین ارزیابی” اینگونه نوشته شده بود:

“بیت کوین می‌تواند به ابزار مهمی در پرداخت محصولات الکترونیکی تبدیل شده و به عنوان یک رقیب سرسخت برای ارائه‌دهندگان سنتی خدمات مالی ظهور کند. بیت کوین به عنوان یک واسطه خرید و فروش، پتانسیل فوق‌العاده‌ای برای رشد دارد.”

در سپتامبر ۲۰۱۵، دقیقا همان ماهی که BofA به یک پتنت کریپتو دست یافت، این موسسه مالی به R3 پیوست. R3 ائتلافی است با بیش از ۲۰۰ عضو، شامل بانک‌های مختلف، موسسات خرید و فروش و شرکت‌های فینتک که به دنبال راه‌حل‌های بلاک چین هستند.

بنابراین با شروع “انتقالات Wire با استفاده از ارز رمزنگاری شده”، پتنت‌های مبتنی بر بلاک چین برای BofA شکل گرفته‌اند. در دسامبر ۲۰۱۵، USPTO ده پتنت جدید بانک از جولای ۲۰۱۴ را منتشر کرد که تمامی این موارد، کلمه ارز رمزنگاری شده را در عنوان خود داشتند و به سیستم‌های مختلفی مثل سیستم ذخیره آفلاین، سیستم ذخیره آنلاین و غیره اطلاق می‌شدند.

در ماه بعدی یعنی ژانویه ۲۰۱۶، بانک بیان کرد که آماده ارسال ۲۰ نرم‌افزار خلاقانه در زمینه بلاک چین به USPTO بوده است. مسئول عملیات و فناوری BofA، کاترین بسانت در مصاحبه‌ای با CNBC اینگونه صحبت کرد:

به عنوان یک تکنولوژیست باید بگویم که تکنولوژی یک موضوع بسیار جذاب است. ما سعی کرده‌ایم تا در جلوی صف باقی بمانیم. فکر می‌کنم تا به حال چیزی در حدود ۱۵ پتنت داشته باشیم. اغلب مردم تعجب می‌کنند که بانک آمریکا این اندازه در فضای رمزنگاری یا بلاک چین پتنت دارد.

در نهایت BofA مقام اول در رقابت بین پتنت‌های غیر رسمی را به دست آورد. تا ژوئن سال ۲۰۱۸ این موسسه حدود ۴۵ پتنت زنده داشته (پتنت زنده به معنای پتنت‌هایی است که فعال هستند) و در بین تمام شرکت‌ها رتبه اول از این حیث را به خود اختصاص داده است. این آمار توسط مارک کاوفمان، وکیل مشاوره املاک بلاک چین در حوزه بازرگانی دیجیتالی آمریکا منتشر شده است. بانک آمریکا شرکت‌های فناوری‌محور مثل IBM و Alibaba را جا گذاشت ‌است. همچنین رقیب اصلی این بانک، یعنی رویال بانک کانادا (RBoC) که دومین بانک در بین تمامی بانک‌ها محسوب می‌شود، فقط ۸ اختراع و پتنت برای خود دارد.

دیدگاه BofA نسبت به فناوری کریپتو به این شکل است: باید بتوانیم جایگاه خود را حفظ کنیم.

تلاش BofA در محدوده بلاک چین الزاما به این معنا نیست که این بانک محصولات حقیقی تولید خواهد کرد. همچنین به این معنای بدبین و نا امیدی شرکت نسبت به تمام مسائل کریپتو هم نیست. دقیقا برعکس، بانک آمریکا داشتن یک فناوری ثبت شده و رسمی را نسبت به استفاده از آن ارجح می‌داند.

در سال ۲۰۱۶، کاترین بسانت به CNBC گفت که این پتنت‌های بلاک چین برای حفظ جایگاهشان، حتی پیش از اینکه بدانند چه نرم‌افزاری را طراحی خواهند کرد، ضروری است. او در مصاحبه‌ای در CB Insight, Future of Fintech در ژوئن سال جاری در نیویورک اضافه کرد:

“ما کمتر از ۵۰ پتنت در فضای لجر بلاک چین داریم. اگرچه که هنوز فرصت‌های بزرگی به دست نیاورده‌ایم، می‌خواهیم پیشرفت داشته باشیم. می‌خواهیم آماده باشیم.”

این تلاش‌ها باعث نمی‌شود تا این بانک ۱۱۳ ساله به بیت کوین واژه مشکل‌ساز را نسبت ندهد و کاربران خود را از خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده با استفاده از کارت‌های اعتباری منع نکند. به علاوه در گزارش سالانه‌ای که در فوریه منتشر شد، BofA تایید کرد که ارزهای رمزنگاری شده همانند تهدیدی برای مدل تجاری‌اش محسوب می‌شوند:

“شاید مشتریان بخواهند تا انجام معاملات خود با دیگر حاضرین بازاری را به روش‌هایی انجام دهند که از نگاه ما خطرناک هستند. یکی از این روش‌ها، استفاده از ارزهای رمزنگاری شده است.”

در آگوست ۲۰۱۸ میشائیل ووهلر متخصص بلاک چین در ConsenSys که با توجه به اطلاعات صفحه لینکدین خود، پیش از این به مدت ۱۱ سال در BofA کار کرده، در توییتر اعلام کرد با این که نامش به عنوان هشتمین مخترع پتنت بلاک چین BofA ثبت شده، این پتنت‌ها از نگاه او کاملا مزخرف و بی‌معنی هستند! ووهلر بر این باور است که پتنت‌ها صرفا برای جذب پوشش خبری و ارائه ظاهر رو به رشد بانک در فضای فینتک، ثبت می‌شدند.

همچنین داشتن یک پتنت فینتک به معنای استفاده از آن در آینده نیست. پتنت بلاک چین، همانند هر پتنت دیگری، صرفا مجموعه‌ای از حقوق را بیان می‌کند که از سوی یک نهاد (مثل نهاد دولتی) ارائه شده است. این حقوق برای علنی شدن پتنت مخترع به او تعلق می‌گیرند.

همانطور که بلومبرگ توضیح می‌دهند، پتنت‌های کسب و کاری بلاک چین، جزء ضروری برای شرکت‌هایی هستند که می‌خواهند خدمات صنعت مالی یا کسب و کارهای سودآور رکریپتوکارنسی خود را بازسازی کنند. همچنین، پتنت‌ها به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا سرمایه را جذب، از حقوق اموال خود محافظت و سودهای انحصاری شرکت‌های مصرف‌کننده پتنت آن‌ها را جمع کنند. این مسئله شاید برای BofA هم صادق باشد.

تازه‌ترین پتنت BofA: از ذخیره کلیدهای شخصی تا سیستم صرافی رمزنگاری شده

در این قسمت برخی از جزییات بلاک چین BofA را با هم بررسی می‌کنیم که سال گذشته توسط USPTO منتشر شد. این قسمت باید به شما تصویر بهتری از نحوه برنامه‌ریزی بانک برای استفاده از این فناوری ارائه کند. حداقل می‌توانید به صورت فرضی، نگاه بهتری به مسئله داشته باشید:

کلیدهای شخصی

جدیدترین پتنت رمزنگاری BofA که در تاریخ ۳۰ اکتبر تایید شد، روش‌های ذخیره مرجع برای کلیدهای شخصی است.

“در حالیکه بسیاری از دستگاه‌ها ممکن است شواهدی از نفوذ امنیتی را نشان دهند (مثل تقلب‌های غیرفیزیکی در دستگاه و یا اطلاعات)، چنین دستگاه‌هایی پاسخ درستی به این نفوذها نمی‌دهند و اشکال این کلیدهای رمزنگاری رفع نمی‌شود.

بنابراین به ابزارهای ایمنی برای ذخیره‌سازی این کلیدهای رمزنگاری خصوصی نیاز خواهد بود. ابزارهای ذخیره مطلوب باید سوءاستفاده از کلیدها را کاهش دهند. این مسئله با ذخیره شدن در یک نود رایانشی یا گاهی دسترسی از طریق یک شبکه ارتباطی عمومی مثل اینترنت عملی خواهد بود.”

امضاهای دیجیتالی چند عددی

در ۱۸ سپتامبر، USPTO یک پتنت BofA برای پذیرش امضاهای دیجیتالی چند عددی در یک شبکه توزیع‌یافته، به اشتراک گذاشت.

“این پتنت سیستمی برای مدیریت ارتباط داده‌ها از دستگاه‌های متصل به اینترنت ارائه می‌کند. در این سند آمده است: این پتنت تصمیم‌های اتوماتیک مبنی بر اینکه کدام دستگاه‌ها با کدام نهادهای واسطه در ارتباط باشند، اتخاذ می‌کند. همچنین این پتنت، نوع داده ارتباطی به این نهادهای واسطه را تعیین می‌کند.

سیستم ارائه‌شده از سوی BofA، به دستگاه‌هایی در اینترنت اشیاء (IoT) اشاره دارد و نحوه ارتباط داده‌های درون شبکه این دستگاه‌ها با یکدیگر را به طور مداوم مشخص می‌کند. ضمن این که سیستم به کاربر اجازه می‌دهد تا داده‌های منتقل شده به نهادهای واسطه را مشخص یا محدود کنند.”

تایید اعتبار خارجی

در ماه جولای، USPTO پتنت بانک برای سیستم مبتنی بر بلاک چین را منتشر کرد. این سیستم امکان تایید اعتبار خارجی داده‌ها را مهیا می‌کند.

بنابراین، BofA استفاده از بلاک چین به منظور بررسی اطلاعات منبع و تایید منبع نقل و انتقالات را ارائه می‌کند و این مسئله معنی خاصی دارد. “نیاز فعلی به ارائه شاخص دقیق‌تر برای وضعیت مالی کاربر از طریق امکان تایید اعتبار خارجی داده‌ها در یک شبکه پردازشی داده‌ها” مفهومی است که از پیشنهاد BofA دریافت می‌شود.

این پتنت “نحوه ثبت اطلاعات بر روی بلاک چین از سوی سیستم را بر اساس اطلاعات انتقال قبلی یک نهاد” را توضیح می‌دهد و اطلاعات روی بلاک چین را با هر فعالیت تراکنشی جدید بروز رسانی می‌کند.

ذخیره داده‌ها

در ماه آوریل، از نرم‌افزار بانک برای پتنت یک سیستم ذخیره مبتنی بر بلاک چین با تایید اتوماتیک داده‌ها رونمایی شد. این سند در اصل در اکتبر ۲۰۱۶ ثبت شده بود.

در این سند، نویسنده BofA یک سیستم مبتنی بر بلاک چین برای تایید داده‌ها و ارائه دسترسی ایمن این داده‌ها به ارائه‌کنندگان خدمات را توصیف می‌کند. این پتنت، مشکل انتقال و پیگیری داده‌ها را هدف قرار داده و می‌تواند این مشکل را با کمک کلیدهای رمزنگاری در یک بلاک چین خصوصی حل کند:

ظهور این پتنت با بکارگیری یک بلاک چین خصوصی برای ذخیره انواع مختلف اسناد به ارائه‌کنندگان خدمات عملی خواهد شد. با این روش، افراد یا نهادها می‌توانند با اطمینان تمام اسناد مربوط به ارائه‌کنندگان خدمات را ذخیره کنند و سپس می‌توان به ارائه‌کنندگان خدمات، دسترسی به این اسناد را به میزان مشخصی ارائه کرد. مثلا یک ارائه‌کننده سلامت می‌تواند به اسناد وضعیت بهداشتی و سلامت بر روی بلاک چین دسترسی داشته باشد.

همچنین نویسنده معایب روش‌های سنتی در نگهداری و اشتراک اسناد، مثل فایل‌های ضمیمه ایمیل را توضیح می‌دهد و می‌گوید این چنین اسناد نسبت به دستکاری و تقلب حساس هستند، زیرا که مکانیسمی برای اسناد تاییدی ندارند. در عوض سیستم بلاک چین می‌تواند روشی مطمئن، اثربخش و ایمن برای ذخیره اسناد و ارائه دسترسی مشخص به نهادها ارائه کند.

سیستم صرافی کریپتو

در دسامبر ۲۰۱۷، BofA به یک پتنت در زمینه سیستم صرافی دیجیتالی رسید. بر اساس سند منتشر شده، این سیستم امکان تبدیل یک ارز دیجیتالی به ارز دیگر به صورت اتوماتیک را ارائه می‌کند و نرخ تراکنش‌ها بر اساس فیدهای خارجی داده‌ها تعیین خواهند شد.

با ایجاد این پتنت، سیستم ارائه شده می‌تواند داده‌ها را از منابع خارجی اطلاعات در صرافی‌های مجازی فعلی استخراج کرده و از این داده‌ها برای محاسبه نرخ بهینه خود استفاده کند. در متن این پتنت آمده است:

“شرکت‌ها می‌توانند تراکنش‌های مالی زیادی را به صورت روزانه مدیریت کنند. با پیشرفت فناوری، تراکنش‌های مالی شامل ارزهای رمزنگاری شده، رواج بیشتری پیدا کرده‌اند. برای برخی از شرکت‌ها، خرید و فروش ارز و ارزهای رمزنگاری شده مطلوب خواهد بود.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.